Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid

Joi, 25 Aprilie 2024, ora 22:16
119 citiri
Sorana Cirstea FOTO facebook

Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27.

Swiatek a trecut în turul doi de Xiyu Wang (China, 52 WTA), scor 6-1. 6-4, într-o oră şi 16 minute.

Cîrstea a învins-o, tot joi, pe Alexandra Eala din Filipine, numărul 170 mondial, scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, în două ore şi 17 minute.

Iga Swiatek şi Sorana Cîrstea au mai fost adversare de trei ori, în 2022 la Australian Open, în 2023 la Indian Wells şi în 2024 la Doha. De fiecare dată s-a impus poloneza.

Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...
Întâlnire specială pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid: ”Cu frumusețea asta!” FOTO
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 30 mondial, se află în aceste zile la Madrid, unde e calificată direct în turul doi al turneului de 1000 de puncte din capitala Spaniei. Cap de serie...