Ce spune Mutu despre revenirea in Liga 1, lupta pentru titlu si prezenta la EURO 2016

Sambata, 13 Februarie 2016, ora 10:56
2358 citiri

Adrian Mutu a revenit in Liga 1 vineri seara, in partida pierduta de echipa sa, ASA Targu Mures, in fata Pandurilor Targu Jiu, scor 0-1.

"A fost o revenire cu rezultat negativ. (...) Cred ca meritam mai mult in seara asta. (...) Am sperat sa dau un gol, dar nu s-a putut, chiar daca am avut jumatati de ocazii. Am aratat prea putin, rezultatul o spune. Am incredere in echipa, sunt convins ca la urmatoarele meciuri vom arata altceva.

(...) Cred ca sunt 60-70 la suta pregatit, sper ca la urmatorul meci sa fiu si mai bine", a spus Mutu dupa meci.

Scandal dupa revenirea lui Mutu in Liga 1: "Arbitrii ne trateaza ca pe niste sclavi"

Acesta a precizat ca echipa sa nu este favorita la titlu.

"Nu cred ca suntem favorita la titlu, trebuie intai sa ne calificam in play-off. Nu cred ca exista o favorita pentru titlu in acest moment", a mai declarat atacantul roman.

Nu in ultimul rand acesta a vorbit si despre o posibila prezenta a sa in lotul Romaniei pentru EURO 2016.

"Ceva maret, ar incununa sfarsitul carierei mele la echipa nationala. As vrea sa fie asa. Stiu ca-i greu, iar eu sunt unul dintre putinii care crede in asta", a mai precizat Adrian Mutu.

Liga 1: Mutu debuteaza cu o infrangere, iar ASA tremura pentru calificarea in play-off

ASA Targu Mures a pierdut primul meci disputat in 2016, pe teren propriu, contra echipei Pandurii Targu Jiu, scor 0-1, in etapa a 24-a a Ligii 1. Adrian Mutu si-a facut debutul la echipa mureseana, in repriza a doua, insa nu a reusit sa puna probleme serioase adversarilor.

Arbitrul Cristi Balaj a fost protagonistul finalului de repriza. Intai, in minutul 35, nu a acordat penalti la o cadere a lui Balaur in careul Pandurilor, iar in ultimul minut al primei parti a aratat punctul de la 11 metri, la poarta cealalta insa, dupa un fault al lui Stancioiu la Hora. Sapunaru a transformat fara emotii lovitura de pedeapsa, care a fost indelung contestata de gazde.

F.N.

Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
Prima reacție a lui Cătălin Cîrstoiu după ce PNL și PSD au decis retragerea sa din cursa pentru Primăria București: ”Am fost supus unor atacuri”
Cătălin Cîrstoiu a avut marţi, 23 aprilie, pe rețelele sociale, prima reacţie după ce PSD şi PNL au renunţat la candidatura sa la Primăria Capitalei, precizând că nu a luat decizia de...
#Adrian Mutu revenire Liga 1, #Adrian Mutu ASA Pandurii, #Adrian Mutu lupta titlu, #Adrian Mutu Euro 2016 , #ASA Targu Mures