Petrolul, victorie la scor cu FC Vaslui. Mutu inscrie din actiune, Zicu rateaza penalti

Miercuri, 07 Mai 2014, ora 21:20
2900 citiri

Petrolul ramane in cursa pentru titlul de vicecampioana dupa victoria obtinuta miercuri seara in fata celor de la FC Vaslui, scor 3-0.

Adrian Mutu a inscris primul gol din actiune pentru echipa din Ploiesti in timp ce Ianis Zicu s-a remarcat prin ratarea unui penalti.

Ajunsi pe locul secund in clasamentul Ligii 1 in etapa trecuta, "lupii" au inceput in atac meciul cu vasluienii, dornici sa se impuna inca din primele minute.

De Lucas a ratat prima ocazie in minutul 12, atunci cand sutul sau a fost blocat de Straton. Imediat, Teixeira a scapat singur cu portarul oaspetilor, insa si el a ratat incredibil.

Tamuz a deschis in fine scorul in minutul 27, cu un sut puternic, de la marginea careului, dupa o degajare a portarului Pecanha.

Moldovenii puteau restabili egalitatea la ultima faza a primei reprize, insa Pecanha a intervenit excelent la reluarea lui Temwanjera.

Petrolistii si-au dublat avantajul de pe tabela in debutul partii secunde, acelasi Toto Tamuz marcand la capatul unei faze in care a ridiculizat defensiva adversa.

Adrian Mutu a "inchis tabela" in minutul 64, cu primul sau gol din actiune. "Briliantul" a profitat de o respingere gresita a lui Straton si a marcat cu un sut din prima, cu piciorul stang, din interiorul careului.

Petrolul ramane pe locul secund dupa aceasta victorie la scor, elevii lui Razvan Lucescu avand sanse mari sa incheie sezonul in postura de vicecampioni.

Echipele de start

Petrolul Ploiesti: Pecanha - Alcenat, Geraldo Alves, Gerson, Guilherme - Hoban, De Lucas- Albin, Mutu, Teixeira - Tamuz.

FC Vaslui: Straton - Buziuc, Prahici, Balaur, Popovici - Madson, Razzotti - Enescu, Antal, Abelairas - Temwanjera

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Mutu gol petrolul, #Petrolul Liga 1 rezultate, #Petrolul Vaslui Liga 1 , #Petrolul Ploiesti