Bogdan Borza, cel mai bun sportiv din Judetul Alba

   

Sala festiva Alba Mall a gazduit marti Gala Sportului judetean Alba, editia 2011, ocazie cu care cei mai merituosi sportivi din judetul nostru au fost premiati.

Evenimentul a scos din buzunarele celor de la Consiliul Judetean 45.000 de lei, in vreme ce Directia Judeteana pentru Tineret si Sport a oferit 5.000.

Festivitatea de premiere a fost oficiata de Ion Dumitrel si de catre Dan Opruta, directorul Directiei judetene pentru tineret si sport.
Sporturi olimpice, primii 10 sportivi:

Bogdan Alexandru Borza, club CSO Cugir, Sport Tenis
Marcel Cercea, LPS/CSS Alba Iulia, Judo
Ana Rodean, CS Unirea/ CS Universitatea Alba Iulia, Atletism
Daniela Loghin, CS Atletic Club "Mica Roma" Blaj, Atletism
Anca Bunea, CS Atletic club "Mica Roma" Blaj, atletism
Ana-Maria Groza, CS Unirea/ CS Univeristatea Alba Iulia, atletism
Alina Boholtan CS Unirea/ CS Universitatea Alba Iulia, haltere
Ana Maria Sturza, CS Unirea Alba Iulia, haltere
Andrei Tantos, CSS Campeni, ski
Madalina Istrate CS Unirea/CS Universitatea Alba Iulia, atletism.

Top 10 sportivi neolimpici:
Carmen Parva, CS Zamolxis, powerlifting
Robert Marcu, CS Fudokan Sebes, karate fudokan
Iulia Dodoc, CS Dojokan Activ Aiud, karate WRC
Robert Szakacs, CS Dojokan Activ Aiud, karate WRC
Sergiu Martin, CS Fudokan Sebes, Karate Fudokan
Andreea Danila, CS Unirea Alba Iulia, orientare sportiva
Larisa Simionescu, CS Zamolxis, powerlifting
Szolt Szabo, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WRC
Alexandra Avram, CS Zamolxis Alba Iulia
Tamas Bogya, CS Unirea Alba Iulia, orientare sportiva.
Mentiuni sportivi:
Gavrila Ples, CS Unirea, box
Florin Nicula, CS Unirea, box
Ioan Ples, CS Unirea, box
Ionut Muntean, CS Unirea, culturism
Ovidiu Vatca, CS Unirea, culturism
Alexandru Iancu, LPS/CSS Alba Iulia, inot
Andrei Plesa, LPS/CSS Alba Iulia, inot
Dragos Rus, LPS/CSS Alba Iulia, inot
Andreea Cusitar, CS Unirea, judo
Darius Bogdan, CS Unirea, judo
Ana Maria Coman, CS Paul Tomita, golf
Laurentiu Coman, CS Paul Tomita, golf
Mentiuni LPS/CSS:
LPS Alba Iulia, antrenor George Lancranjan, baschet
CS Universitatea Alba Iulia, Alexandra Uiuiu, baschet
LPS Alba Iulia, Mircea Oprea, handbal
CSS Blaj, Emil Ciufudean, volei
Antrenori olimpici:
Gabriel Avram, CS Unirea/ CS Universitatea, atletism
Ioan Pacurar, CSO Cugir, Tenis
Ioan Todor, LPS/CSS Alba Iulia, Judo
Antrenori neolimpici:
Nicolae Craciun, CS Dojokan Activ Aiud, Karate WRC
Gabriel Hasa, CS Fudokan Sebes, Karate Fudokan
Ovidiu Panazan, CS Zamolxis Alba Iulia, powerlifting
Mentiuni antrenori:
Nicolae Bob, LPS/CSS Alba Iulia, inot
Cristian Dinu, CS Unirea, Judo
Nicolae Pastiu, CS Unirea, box
Ovidiu Panazan, CS Unirea, culturism
Conducatori cluburi:
Marius Anghel, CS Unirea
Alexandru Dancila, LPS Sebes
Ioan Fratila, CS Zamolxis Alba Iulia
Antoniu Mara, CSS Blaj
Nicusor Marcu, LPS Alba Iulia
Sorin Simon, CS Universitatea
Premii speciale - sportivi:
Rares Andriuc, CSO Cugir, Tenis
Mihai Beldie, CS Autor Fairplay Abrud, automobilism
Andrei Cordea, AJVPS, pescuit sportiv
Cristina Marincas, CC Cugir, orientare
Robert Muscaliuc, CC Cugir, orientare
Alina Puscas, CC Cugir, orientare
Premii pentru intreaga activitate:
Marian Mircea, box
Gheorghe Constantin, box
Mihai Fratila, Colegiul National "Horea, Closca si Crisan"
Sportivi veterani:
Mircea Bogdan, atletism
Ilie Cioca, atletism
Emilia Gusat, atletism
Vasile Harjoc, atltetism
Emil Sufletel, atletism
Emeric Szakacs, tenis
Profesori de sport, premii pentru rezultate obtinute la etapa nationala a ONSS-2011:
Paul Ciuca, Sc, cls I-VIII, Daia Romana, handbal baieti
George Lancranjan, LPS Alba Iulia, baschet fete
Vasile Batiu, Sc, cls I-VIII Petresti, fotbal baieti
Petre Wainberg, Sc, cls I-VIII "Mihai Eminescu" Alba Iulia, fotbal baieti
Cristina Man, Sc, cls I-VII "T. Cocisiu", Blaj, cros
Iancu Secareanu, Grup Scolar "Stefan Manciulea"Blaj, cros
Otilia Petrea, Sc, cls I-VIII, T, Campeni, cros
Profesori de sport pentru rezultatele obtinute la etapa interjudeteana a ONSS-2011
Dorinel Ispas, LPS Alba Iulia, baschet fete
Horea Efrim, Colegiul National IMC Blaj, volei baieti
Ionela Blagu, Sc, cls I-VIII "Decebal" Cricau, fotbal fete
Iancu Secareanu, Colegiul Militar "Mihai Viteazul" Alba Iulia, baschet baieti
Dan Balu, Col. Nat, IMC Blaj, volei fete
Mircea Oprea, LPS Alba Iulia, handbal baieti
Alexandru Weber, LPS Sebes, handbal fete
Premii pentru Asociatii sportive, cluburi sportive, licee cu profil sportiv, pentru activiatea din 2011:
Asociatia "Clubul Sportiv de volei Alba-Blaj"
CS Universitatea Alba Iulia
Asociatia Handbal Club Alba-Sebes
CS Unirea Alba Iulia
AS Rugby Club Cugir
AJF Alba
CSS Alba Iulia
LPS Alba Iulia
CS Zamolxis Alba Iulia
CS Dojolan Activ Aiud
CSS Blaj
CS Atletic "Mica Roma" Blaj
CSS Campeni
CSO Cugir
CS Fudokan Sebes
Asociatia Bridge Club Apulum Alba Iulia
CS Auto Faiplay Abrud
CS Mova Alba Iulia
CS Alpulum Alba Iulia
Asociatia judeteana de radioamatorism
Asociatia judeteana de atletism
AJVPS
Asociatia judeteana "Sportul pentru toti"
Asociatia judeteana de Sah.
Catalin Craciun
Stiri diverse:
Miercuri, 21 Decembrie 2011, ora 00:07
Sursa: Informatia de Alba

Articol citit de 258 ori


Informatia de Alba

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook