Ziare.com

Alegeri parlamentare Bucuresti 2012

de Nicoleta Chirita
Vineri, 07 Decembrie 2012, ora 14:06

   

Alegeri parlamentare Bucuresti 2012
Bucurestenii sunt chemati la urne, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe senatorii si deputatii care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlamentul Romaniei.

USL si-a trimis mai multi candidati "grei" in Bucuresti, la alegerile din acest an, desi Capitala era considerata, pana la localele din iunie cel putin, un fief al Dreptei.

ARD, pe de alta parte, si-a trimis "greii" care au obtinut in 2008 mandate la Bucuresti sa candideze in provincie. Teodor Paleologu sau Anca Boagiu au fost trimisi sa candideze, totusi pe colegii din Capitala. Pe de alta parte, din partea USL candideaza nume sonore ca Eugen Nicolaescu, Calin Popescu Tariceanu, Mircea Geoana sau Dan Voiculescu.

Candidatii USL pentru Bucuresti

Camera Deputatilor

Sectorul 1

Colegiul 1: Vlad Nistor (PNL)
Colegiul 2: Diana Tusa (PNL)
Colegiul 3: Ludovic Orban (PNL)
Colegiul 4: Dan Tudorache (PSD)

Sectorul 2

Colegiul 5: Dumitru Popescu (UNPR)
Colegiul 6: Rodica Nassar (PSD)
Colegiul 7: Violeta Tudosie (PSD)
Colegiul 8: Octavian Bot (PNL)
Colegiul 9: Daniel Budurescu (PNL)

Sectorul 3

Colegiul 10: Florin Alexe (PNL)
Colegiul 11: Eugen Nicolaescu (PNL)
Colegiul 12: Raluca Ispir (PNL)
Colegiul 13: Ioan Vulpescu (PSD)
Colegiul 14: Gabriela Podasca (PSD)
Colegiul 15: Adrian-Alin Petrache (PSD)

Sectorul 4

Colegiul 16: Claudiu-Andrei Tanasescu (PC)
Colegiul 17: Bogdan Diaconu (PSD)
Colegiul 18: Nicolae Banicioiu (PSD)
Colegiul 19: Dinu Giurescu (PC)

Sectorul 5

Colegiul 20: Dumitru Chirita (PSD)
Colegiul 21: Georgian Pop (PSD)
Colegiul 22: Alina Gorghiu (PNL)
Colegiul 23: Oana Mizil (PSD)

Sectorul 6

Colegiul 24: Mihai Sturzu (PSD)
Colegiul 25: Gigi Becali (PNL)
Colegiul 26. Razvan Mironescu (PNL)
Colegiul 27: Damian Florea (PC)
Colegiul 28: Ion Mihailescu (PSD)

Senat

Sectorul 1

Colegiul 1: Titus Corlatean (PSD)
Colegiul 2: Calin Popescu-Tariceanu (PNL)

Sectorul 2

Colegiul 3: Gabriel Oprea (UNPR)
Colegiul 4: Dumitru Pelican (PC)

Sectorul 3

Colegiul 5: Daniel Barbu (PNL)
Colegiul 6: Ecaterina Andronescu (PSD)

Sectorul 4

Colegiul 7: Victor Ciorbea (PNL)
Colegiul 8: Dan Voiculescu (PC)

Sectorul 5

Colegiul 9: Catalin Croitoru (PSD)
Colegiul 10: Florian Popa (PSD)

Sectorul 6

Colegiul 11: Corneliu Dobritoiu (PNL)
Colegiul 12: Gabriel Mutu (PSD)

Candidatii ARD pentru Bucuresti

Camera Deputatilor

Sectorul 1

Colegiul 1 - Mihai-Marian Bazgan (PDL)
Colegiul 2 - Anca Constantinescu (PDL)

Colegiul 3 - Gabriel Biris (Forta Civica)
Colegiul 4 - Costica Canacheu (PDL)

Sectorul 2

Colegiul 5 - Maria Mota (PDL)
Colegiul 6 - Ioan Mihaila (PNTCD)
Colegiul 7 - Tudorel Pruna (PDL)
Colegiul 8- Dan-Cristian Popescu (Forta Civica)
Colegiul 9 - Theodor Paleologu (PDL)

Sectorul 3

Colegiul 10 - Marilena Lacatus (PNTCD)
Colegiul 11 - Sulfina Barbu (PDL)
Colegiul 12 - Cristian Petrescu (PDL)
Colegiul 13 - Maria-Mirela Dinu (PDL)
Colegiul 14 - Dan-Radu Zatreanu (PDL)
Colegiul 15 - Constantin Cerbulescu (PDL)

Sectorul 4

Colegiul 16 - Veronica Toma (PDL)
Colegiul 17 - Marian-Radu Popescu (PDL)
Colegiul 18 - George-Aristide Minculescu (Forta Civica)
Colegiul 19 - Mircea-Cristian Raicu (PDL)

Sectorul 5

Colegiul 20 - Radian-Doru Tufa (PDL)
Colegiul 21 - Cristian Traila (PDL)
Colegiul 22 - Lucian Diaconescu (Forta Civica)
Colegiul 23 - Teodor Dragan (PDL)

Sectorul 6

Colegiul 24 - Florian-Daniel Geanta (PDL)
Colegiul 25 - Gheorghe Udriste (PDL)
Colegiul 26 - Stefan-Ion Vlaston (PNTCD)
Colegiul 27 - Iulian Mihai Anghel (PDL)
Colegiul 28 - Silviu Vaduva (PDL)

Senat

Sectorul 1

Colegiul 1 - Vasile Gherasim (PDL)
Colegiul 2 - Augustin-Minel Ofiteru (PNTCD)

Sectorul 2

Colegiul 3 - Nicolae Serban (PDL)
Colegiul 4 - Anca Boagiu (PDL)

Sectorul 3

Colegiul 5 - Cristian Radulescu (PDL)
Colegiul 6 - Sandra Marilyn Andreea Budit (PNTCD)

Sectorul 4

Colegiul 7 - Alexandru Stefanescu (PNTCD)
Colegiul 8 - Iulian Craciun (Forta Civica)

Sectorul 5

Colegiul 9 - Radu Alexandru Feldman (PDL)
Colegiul 10 - Alexandru Ciocalteu (Forta Civica)

Sectorul 6

Colegiul 11 - Nicolae Ivaschescu (PDL)
Colegiul 12 - Valeriu Todirascu (PNTCD)

Candidatii PP-DD pentru Bucuresti

Camera Deputatilor

Sectorul 1

Colegiul 1 - Iorgulescu Mihai
Colegiul 2 - Goncea Gheorghita Liviu
COlegiul 3 - Marinescu Marian
Colegiul 4 - Stoian Simona Cristina

Sectorul 2

Colegiul 5 - Banutoiu Nicolae
Colegiul 6 - Dumitru Ovidiu Ioan
Colegiul 7 - Paunita Marius Aurelian
Colegiul 8 - Cosma Maria Roxana
Colegiul 9 - Jipa Cristian

Sectorul 3

Colegiul 10 - Prioteasa Doru
Colegiul 11 - Cosma Virgil Marian
Colegiul 12 - Alexandrescu Anca Andreea
Colegiul 13 - Viorel Pana Marian
Colegiul 14 - Jinga Ion
Colegiul 15 - Marinescu Daniel

Sectorul 4

Colegiul 16 - Popa Grigore
Colegiul 17 - Ifrim Chen Mircea
Colegiul 18 - Olaru Mihaela
Colegiul 19 - Fenechiu Daniel

Sectorul 5

Colegiul 20 - Nicoara Romeo Florin
Colegiul 21 - Potecaru Ilie
Colegiul 22 - Julia Zorcoczy
Colegiul 23 - Ionita Dragos

Sectorul 6

Colegiul 24 - Puscas Marcel Sorin
Colegiul 25 - Chelaru Mircia
Colegiul 26 - Maxim Tiberiu
Colegiul 27 - Orzata Radu Paul
Colegiul 28 - Magherescu Alex Cristian Mircea

Senat

Sectorul 1

Colegiul 1 - Pujina Ovidiu Constantin
Colegiul 2 - Mihai Antonescu

Sectorul 2

Colegiul 3 - Parcalab Doina
Colegiul 4 - Firica Andrei

Sectorul 3

Colegiul 5 - Florescu Mihaela
Colegiul 6 - Tudose Cristian Adrian

Sectorul 4

Colegiul 7 - Marin Teodor
Colegiul 8 - Huidu Florin

Sectorul 5

COlegiul 9 - Diana Voiculescu
Colegiul 10 - Schmid Daniel

Sectorul 6

Colegiul 11 - Orhei Oliviu Lucian
Colegiul 12 - Jipa Florina Ruxandra

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4885 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Nu exista comentarii postate de utilizatori.


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor