Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație
Locuitorii din judetul Sibiu sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe cei care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament.
Opt din cei zece parlamentari de Sibiu alesi in 2008 vor sa obtina un nou mandat, printre acestia fiind fostul ministru al Economiei Ion Ariton, vicepresedintele PDL Raluca Turcan, dar in competitie va intra si Ion Tamaian, un artist sticlar care isi livreaza produsele in strainatate.
Alegeri parlamentare Satu Mare 2012
Alegeri parlamentare Alba 2012
Alegeri parlamentare Salaj 2012
Din partea USL, urmatorii candidati se lupta, pe 9 decembrie, pentru voturile alegatorilor din Sibiu:
Ioan Tamaian - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Florin - Ioan Orlatan - PSD - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Gheorghe Roman - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Ioan Axente - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Gheorghe Fraticiu - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Mircea Vasile Cazan - PNL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Sorin Iliesiu - PNL - Colegiul 1 Senat
Viorel Arcas - PSD - Colegiul 2 Senat
Nicolae Neagu - PNL - Colegiul 3 Senat
De asemenea, din partea ARD vor candida:
Cornel Stirbet - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Raluca Turcan - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Cristian Marian - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Florin Neag - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ilie Cretu - PNTCD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Constantin Sovaiala - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ion Ariton - PDL - Colegiul 1 Senat
Oliviu-Laurentiu Fufezan - Jiman - FC - Colegiul 2 Senat
Ioan Gligor - PDL - Colegiul 3 Senat
Pe listele PP-DD s-au inscris:
Dinca Mihalache - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Huntai Ion - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Rus Adrian-Viorel - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Puscas Iocob - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Lepsa Dumitru-Vasile - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Titonia Maria-Magdalena - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Beldean Lumininta - Colegiul 1 Senat
Borceau Mihai - Colegiul 2 Senat
Pavel Radita - Colegiul 3 Senat
De la PRM candideaza:
Oprescu Paul-Calin - Colegiu 1 Senat
Rotarescu Eugen-Nicolae - Colegiu 3 Senat
Totodata, de la UDMR intra in cursa electorala:
Keresztes Kalman - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ferencz Ernest - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Orosz Csaba - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Balog Iosif-Attila - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Kulcsar Zoltan-Ioszef - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Szakacs Balo - Albert - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Benedek Zacharie - Colegiul 1 Senat
Balzs Bela - Atila - Colegiul 2 Senat
Bordi Magdalena - Colegiul 3 Senat
Candidatii PPMT:
Bereczki Andrei - Colegiul 2 Senat
Candidatii PER:
Dumitra Lucian-Florin - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Cretu Victor-Daniel - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Roman Gheorghe - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Limbasan Miron-George - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Chisiu Ionel - Colegiul 2 Senat
Florea Gabriela-Maria - Colegiul 3 Senat
Candidatii Partidului Popular:
Sandru Doru - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Cruciat Iuliana - Colegiul 1 Senat
Sava Ioan - Colegiul 3 Senat