Vasluienii sunt chemati, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe cei care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlament.
Ana Birchall, secretar executiv PSD, vicepresedintele PDL Cristian Boureanu si fostul secretar de stat Razvan Murgeanu candideaza la alegerile parlamentare.
Din partea USL, urmatorii candidati se lupta, pe 9 decembrie, pentru voturile alegatorilor din Vaslui:
Victor Cristea - PSD - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Dan Bordeianu - PNL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Florin Ciurariu - PNL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Adrian Solomon - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ana Birchall - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Toader Dima - PSD - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Irinel Ion Stativa - PSD - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Doina Silistru - PSD - Colegiul 1 Senat
Gabriela Cretu - PSD - Colegiul 2 Senat
Nelu Tataru - PNL - Colegiul 3 Senat
Din partea ARD vor candida:
Marius - Marian Arcaleanu - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Mihai Ponea - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Razvan Murgeanu - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Octavian Marcu - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Sorin Dan Moldovan - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Cristian Boureanu - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Sergiu Constantin Vizitiu - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Iancu Arcalianu - PDL - Colegiul 1 Senat
Alexandru Iacob - PDL - Colegiul 2 Senat
Dan - Mihai Marian - PDL - Colegiul 3 Senat
De asemenea, pe listele PP-DD s-au inscris:
Volocaru Alecsandru - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Dicianu Cristian - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Scafandru Liviu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Ciuhodaru Tudor - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Carare Viorel - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Talmaciu Constantin - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Caciula Constantin - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Nicu Doru - Colegiul 1 Senat
Maftei Nelu-Vasilica - Colegiu 2 Senat
Birsan Constantin - Coelgiu 3 Senat
De la UDMR intra in lupta electorala:
Sipos Peter - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Hellfeuner Rudolff - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Horga Mihai - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Bulnadra Nelu-Viorel - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Taga Viorica - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Szekely Levente-Csaba - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Patap Radu - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Geczi Levente-Sandor - Colegiul 1 Senat
Gilea Daniel-Liviu - Colegiul 2 Senat
Birtalan Jozsef - Colegiu 3 Senat