Bucurestenii sunt chemati la urne, pe 9 decembrie, pentru a-i alege pe senatorii si deputatii care ii vor reprezenta, in urmatorii patru ani, in Parlamentul Romaniei.
La Camera Deputatilor, 21 de candidati vin pe filiera PDL, 4 sunt furnizati de Forta Civica si 3 candidati apartin PNTCD.
Alegeri parlamentare Bucuresti 2012
Pe de alta parte, USL si-a trimis mai multi candidati "grei" in Bucuresti, la alegerile din acest an, desi Capitala era considerata, pana la localele din iunie cel putin, un fief al Dreptei.
De asemenea, la alegerile parlamentare din 9 decembrie vor candida sub sigla PP-DD si fosti liberali, conservatori sau socialisti.
Candidatii USL pentru Bucuresti
Sectorul 1
Colegiul 1: Vlad Nistor (PNL)
Colegiul 2: Diana Tusa (PNL)
Colegiul 3: Ludovic Orban (PNL)
Colegiul 4: Dan Tudorache (PSD)
Sectorul 2
Colegiul 5: Dumitru Popescu (UNPR)
Colegiul 6: Rodica Nassar (PSD)
Colegiul 7: Violeta Tudosie (PSD)
Colegiul 8: Octavian Bot (PNL)
Colegiul 9: Daniel Budurescu (PNL)
Sectorul 3
Colegiul 10: Florin Alexe (PNL)
Colegiul 11: Eugen Nicolaescu (PNL)
Colegiul 12: Raluca Ispir (PNL)
Colegiul 13: Ioan Vulpescu (PSD)
Colegiul 14: Gabriela Podasca (PSD)
Colegiul 15: Adrian-Alin Petrache (PSD)
Sectorul 4
Colegiul 16: Claudiu-Andrei Tanasescu (PC)
Colegiul 17: Bogdan Diaconu (PSD)
Colegiul 18: Nicolae Banicioiu (PSD)
Colegiul 19: Dinu Giurescu (PC)
Sectorul 5
Colegiul 20: Dumitru Chirita (PSD)
Colegiul 21: Georgian Pop (PSD)
Colegiul 22: Alina Gorghiu (PNL)
Colegiul 23: Oana Mizil (PSD)
Sectorul 6
Colegiul 24: Mihai Sturzu (PSD)
Colegiul 25: Gigi Becali (PNL)
Colegiul 26. Razvan Mironescu (PNL)
Colegiul 27: Damian Florea (PC)
Colegiul 28: Ion Mihailescu (PSD)
Candidatii ARD pentru Bucuresti
Sectorul 1
Colegiul 1 - Mihai-Marian Bazgan (PDL)
Colegiul 2 - Anca Constantinescu (PDL)
Colegiul 3 - Gabriel Biris (Forta Civica)
Colegiul 4 - Costica Canacheu (PDL)
Sectorul 2
Colegiul 5 - Maria Mota (PDL)
Colegiul 6 - Ioan Mihaila (PNTCD)
Colegiul 7 - Tudorel Pruna (PDL)
Colegiul 8- Dan-Cristian Popescu (Forta Civica)
Colegiul 9 - Theodor Paleologu (PDL)
Sectorul 3
Colegiul 10 - Marilena Lacatus (PNTCD)
Colegiul 11 - Sulfina Barbu (PDL)
Colegiul 12 - Cristian Petrescu (PDL)
Colegiul 13 - Maria-Mirela Dinu (PDL)
Colegiul 14 - Dan-Radu Zatreanu (PDL)
Colegiul 15 - Constantin Cerbulescu (PDL)
Sectorul 4
Colegiul 16 - Veronica Toma (PDL)
Colegiul 17 - Marian-Radu Popescu (PDL)
Colegiul 18 - George-Aristide Minculescu (Forta Civica)
Colegiul 19 - Mircea-Cristian Raicu (PDL)
Sectorul 5
Colegiul 20 - Radian-Doru Tufa (PDL)
Colegiul 21 - Cristian Traila (PDL)
Colegiul 22 - Lucian Diaconescu (Forta Civica)
Colegiul 23 - Teodor Dragan (PDL)
Sectorul 6
Colegiul 24 - Florian-Daniel Geanta (PDL)
Colegiul 25 - Gheorghe Udriste (PDL)
Colegiul 26 - Stefan-Ion Vlaston (PNTCD)
Colegiul 27 - Iulian Mihai Anghel (PDL)
Colegiul 28 - Silviu Vaduva (PDL)
Candidatii PP-DD pentru Bucuresti
Sectorul 1
Colegiul 1 - Iorgulescu Mihai
Colegiul 2 - Goncea Gheorghita Liviu
COlegiul 3 - Marinescu Marian
Colegiul 4 - Stoian Simona Cristina
Sectorul 2
COlegiul 5 - Banutoiu Nicolae
Colegiul 6 - Dumitru Ovidiu Ioan
COlegiul 7 - Paunita Marius Aurelian
Colegiul 8 - Cosma Maria Roxana
Colegiul 9 - Jipa Cristian
Sectorul 3
Colegiul 10 - Prioteasa Doru
Colegiul 11 - Cosma Virgil Marian
Colegiul 12 - Alexandrescu Anca Andreea
Colegiul 13 - Viorel Pana Marian
Colegiul 14 - Jinga Ion
Colegiul 15 - Marinescu Daniel
Sectorul 4
Colegiul 16 - Popa Grigore
Colegiul 17 - Ifrim Chen Mircea
Colegiul 18 - Olaru Mihaela
Colegiul 19 - Fenechiu Daniel
Sectorul 5
Colegiul 20 - Nicoara Romeo Florin
Colegiul 21 - Potecaru Ilie
Colegiul 22 - Julia Zorcoczy
Colegiul 23 - Ionita Dragos
Sectorul 6
Colegiul 24 - Puscas Marcel Sorin
Colegiul 25 - Chelaru Mircia
Colegiul 26 - Maxim Tiberiu
Colegiul 27 - Orzata Radu Paul
Colegiul 28 - Magherescu Alex Cristian Mircea