Ziare.com

Rezultate alegeri parlamentare Suceava 2012

   

Rezultate alegeri parlamentare Suceava 2012
Biroul Electoral Judetean (BEJ) Suceava a anuntat ca USL a castigat in acest judet 12 mandate de parlamentar. ARD ar putea obtine trei mandate, iar PP-DD un mandat, la redistribuire.

La Senat, USL a obtinut 58,79% din voturi, ARD 26,52%, iar PP-DD 11,49%, transmite Agerpres.
La Camera Deputatilor, USL a castigat 59,41% din sufragii, ARD 23,13%, iar PP-DD 11,82%.

Si-au asigurat un loc in Senat din partea USL: Neculai Bereanu, Ovidiu Dontu si Mihai Neagu. Deputati vor fi de la USL Strfan Alexandru Baisanu, Gavril Mirza, Eugen Constantin Uricec, Ioan Stan, Constantin Galan, Ovidiu Iane (Verzii), Eugen Bejinariu, Dumitru Pardau si Radu Surugiu.

La redistribuirea voturilor, al patrulea mandat de senator de Suceava ar fi atribuit sefului PDL Suceava, Gheorghe Flutur, desi se afla pe locul doi in colegiul sau, insa primul clasat, medicul Tiberius Bradatan de la USL, nu a trecut de 50%.

Tot la redistribuire, candidatul ARD in colegiul de deputati nr.1 Suceava, deputatul PDL Sanda Maria Ardeleanu, ar obtine un mandat de deputat.

In Camera Deputatilor ar mai accede candidatul ARD in colegiul nr.2 Suceava, deputatul PDL Ioan Balan si candidatul PP-DD in Colegiul Vatra Dornei, Cezar Cioata.

Prezenta la vot in judetul Suceava a fost de 39,2%.

Rezultate alegeri parlamentare 2012

Alegeri parlamentare Suceava 2012

Candidatii USL:

Stefan Alexandru Baisanu - PNL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Paul Rusu - PC - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Gavril Mirza - PSD - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Eugen Constantin Uricec - PSD - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ioan Stan - PSD - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Constantin Galan - PNL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ovidiu Cristian Iane - PSD - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Eugen Bejinariu - PSD - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Dumitru Parda - PNL - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Iulian Radu Surugiu - PNL - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Neculai Bereanu - PSD - Colegiul 1 Senat
Tiberiu Marius Badratan - PSD - Colegiul 2 Senat
Ovidiu Liviu Dontu - PSD - Colegiul 3 Senat
Mihai Neagu - PC - Colegiul 4 Senat

Alegeri parlamentare 2012 Camera Deputatilor Suceava

Candidatii ARD:

Sanda - Maria Ardeleanu - PDL - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ioan Balan - PDL - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Vasile Ilie - PDL - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Vasile Tofan - PDL - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Mihai Vitcu - PDL - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Orest Onofrei - PDL - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Dumitru Mihailescu - PDL - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Daniel Ungurian - PDL - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Ovidiu Milici - FC - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Gabriel Dan Gospodaru - PDL - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Cristian - Anton Irimie - PDL - Colegiul 1 Senat
Gheorghe Flutur - PDL - Colegiul 2 Senat
Corneliu Popoviciu - PDL - Colegiul 3 Senat
Marius Vatavu - PDL - Colegiul 4 Senat

http://www.ziare.com/index.php?module=AmvcNews&id=1200514

Candidatii PP-DD:

Boghian Marius-Mihai - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Pastrav Bogdan-George - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Vieru Lacramioara - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Artene Mihai - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Waclawski Aneta - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Buraciuc Marin - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Vasile Adrian - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Humeniuc Brindusa-Magdalena - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Cioata Cezar - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Plaiu Anilore - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Miron Vasilica-Steliana - Colegiul 1 Senat
Ignatescu Costel - Colegiul 2 Senat
Mustea Vasile - Colegiul 3 Senat
Enea Constantin - Colegiul 4 Senat

Candidatii PRM:

Juravlea Petru - Colegiul 1 Camera Deputatilor
David Petru - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Cuciureanu Ovidiu - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Mercore Paraschiva - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Andrei Stefan - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Ohmt Carmen Laura - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Curea Ionel - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Acatrinei Mihai-Marcel - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Danaila Nicusor - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Cotlarciuc Sorin-Constantin - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Acatrinei Stela - Colegiul 1 Senat
Acatrinei Gheorghe - Colegiul 2 Senat
Magazin Brindusa - Colegiul 3 Senat
Chelariu Costel Adrian - Colegiul 4 Senat

Candidatii UDMR:

Dudas Anna Maria - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Irimescu-Kruk Ingrid - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Vartanovici Nicolae - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Kadar Geza - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Hermann Timea Gabriella - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Deak Ferencz - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Csibi Ladislau - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Barabas Iren - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Gal Zoltan - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Deme Carol-Zsolt - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Malnasi Gabor - Colegiul 1 Senat
Hapenciuc Adriana-Klara - Colegiul 2 Senat
Zsold Geza - Colegiul 3 Senat
Lado Zoltan - Colegiul 4 Senat

Candidatii PER:

Dorobantu Mitica - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Botarca Marius - Colegiul 9 Camera Deputatilor

Salup Gheorghe-Rudolf - Colegiul 3 Senat
Moisiuc Ilarica-Lica - Colegiul 4 Senat

Candidatii Partidului Popular:

Scheuleac Elisabeta - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Mercore Radu - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Grama Petru - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Chiriac Gheorghe - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Vicol Romita - Colegiul 9 Camera Deputatilor

Popescu Ilie - Colegiul 2 Senat
Apopei Vasile - Colegiul 3 Senat
Ioachimescu Leonard-Ovidiu - Colegiul 4 Senat

Candidatii Partidului Alianta Socialista:

Bostanca Vasile - Colegiul 10 Camera Deputatilor
Pascar Ioan - Colegiul 4 Senat


Luni, 10 Decembrie 2012, ora 15:56
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 2447 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
Nu exista comentarii postate de utilizatori.