Ziare.com

Rezultate alegeri parlamentare Timis 2012

Luni, 10 Decembrie 2012, ora 17:08

   

Rezultate alegeri parlamentare Timis 2012
In judetul Timis, unde a candidat liderul PDL Vasile Blaga, candidatii USL au castigat toate cele patru mandate de senator si 9 dintre cele 10 colegii de deputat.

Biroul Electoral Judetean Timis a anuntat luni ca singurul colegiu unde nu s-a inregistrat un scor USL de peste 50% este cel unde a candidat liberalul Cosmin Costa si a obtinut 44,61%. Acest colegiul ar putea fi castigat, la redistribuire, de pe locul 2, de Alin Popoviciu de la PDL, care a obtinut 27,57% din voturi.

Tot dupa redistribuire, ar putea ajunge in Senat liderul PDL Vasile Blaga.

Conform rezultatelor finale oferite de BEJ si citate de NewsIn, Colegiul 1 deputati Timisoara a fost castigat de Horia Cristian (PNL), cu 60,84 %, care a fost urmat de Cornel Samartinean (ARD), cu 21,20% si Petrica Folica (PP-DD) - 7,56%.

Colegiul 2 Timisoara Camera Deputatilor a fost castigat de Sorin Grindeanu (PSD), cu 58,90%. El a fost urmat de Alain Rus (PDL), cu 19,77% si Florian Cret (PP-DD) - 9,48%.

Colegiul 3 Timisoara deputati a fost castigat de Maria Grapini (PC) cu 55,91%, aceasta fiind urmata de Adrian Orza (PNTCD-ARD), cu 21,18% si Marius Cristinel Dugulescu (PP-DD) - 13, 35%.

Colegiul 4 Timisoara a fost castigat de Ion Raducanu (UNPR) cu 55,9%, care a fost urmat de Ovidiu Ciuhandu (PDL), cu 21,56% si Maria Eugenia Barna (PP-DD), cu 10,73%.

In Colegiul 5 Sannicolau Mare, Cosmin Costa (PNL) a obtinut 44,61%, fiind urmat de Alin Popoviciu (PDL), cu 27,57% si Iulian Coroama (PP-DD), cu 14,02%.

Colegiul 6 Recas a fost castigat de Catalin Tiuch (PSD), cu 55,17%. Valeriu Tabara (PDL) a obtinut 19,74%, iar Petru Juravle (PP-DD) - 18%.

Colegiul 7 Lugoj a fost adjudecat de Sorin Stragea (PSD) cu 57,82%. Pe locul doi s-a clasat Mihai Bojin (ARD), cu 23,21%, fiind urmat de Ramona Contescu (PP-DD), cu 12,05%.

Colegiul 8 Jimbolia a fost castigat de Petru Andea (PSD), cu 53,72%. Acesta i-a devansat pe Marin Popescu (PDL), cu 17,91% si Adrian Nicolae Diaconu (PP-DD) - 20,88%.

Colegiul 9 Faget a fost castigat de Dorel Covaci (PSD) cu 62,07%, care i-a invins pe Tiberiu Lelescu (PDL) - 14,46% si Florian Zanfir (PP-DD) - 16,06%.

Colegiul 10 Deta a fost obtinut de Gheorge Ciobanu (PSD), cu 55,69%. Pe locul doi a fost Petru Roman (PDL) - 21,26%, urmat de Octavian Hinoveanu (PP-DD) - 14,35%.

La Senat, toate cele patru colegii au fost castigate de candidatii USL.

Colegiul 1 Timisoara a fost castigat de Ben-Oni Ardelean (PNL) cu 62,02 %, care i-a devansat pe Teodor Maries (FC) - 22% si Mircea Octavian Purceld (PP-DD) - 9,26%.

Colegiul 2 Timisoara a fost castigat de Petru Ehegartner (PNL) cu 60,09%, care i-a invins pe Gheorghe David (PDL) - 22,06% si Ilie Bertea (PP-DD) - 11,3%.

Colegiul 3 Timis a fost obtinut de Matei Suciu (PSD), cu 53,53%. Acesta i-a devansat pe Vasile Blaga (PDL) - 24,73% si Liviu Mihai Andrei Mataca (PP-DD) - 16,05%.

Colegiul 4 a fost castigat de senatorul Ilie Sarbu (PSD), care a obtinut 61,81% din voturi. El a fost urmat de Marinel Pasca (ARD), cu 17,01% si Ioan Iovescu (PP-DD), cu 16,22%.

Rezultate alegeri parlamentare 2012

Alegeri parlamentare Timis 2012

Candidatii ARD:

Samaritean Cornel-Mircea - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Rus Alain-Florin - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Orza Adrian-Romita - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Chiuhandu Ovidiu - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Popoviciu Alin-Augustin-Florin - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Tabara Valeriu - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Bojin Mihaita - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Popescu Marin - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Lelescu Tiberiu-Procopie - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Roman Petru - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Maries Teodor - Colegiul 1 Senat
David Gheorghe - Colegiul 2 Senat
Blaga Vasile - Colegiul 3 Senat
Pasca Marinel - Colegiul 4 Senat

Alegeri parlamentare 2012 Camera Deputatilor Timis

Candidatii USL:

Cristian Horia - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Grindeanu Sorin Mihai - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Grapini Maria - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Raducanu Ion - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Costa Cosmin-Lascut - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Tiuch Catalin - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Stragea Sorin Constantin - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Andea Petru - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Covaci Dorel - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Ciobanu Gheorghe - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Ardelean Ben-Oni - Colegiul 1 Senat
Hegartner Petru - Colegiul 2 Senat
Suciu Matei - Colegiul 3 Senat
Sarbu Ilie - Colegiul 4 Senat

Alegeri parlamentare 2012 Senat Timis

Candidatii PP-DD:

Folica Petrica - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Cret Florian - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Dugulescu Marius-Cristinel - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Barna Maria-Eugenia - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Coroama Iulian - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Juravle Petru - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Contescu Ramona - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Diaconu Adrian-Nicolae - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Zanfir Florian - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Hinoveanu Octavian - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Purceld Octavian-Mircea - Colegiul 1 Senat
Bertea Ilie - Colegiul 2 Senat
Andrei Mataca Liviu Mihai - Colegiul 3 Senat
Iovescu Ioan - Colegiul 4 Senat

Candidatii PRM:

Buta Subu Violeta - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Staiculescu Gheorghe - Colegiul 2 Camera Deputatilor
Pribeanu Gheorghe - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Velimirovici Florian - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Ciocoiu Nicolai - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Bercia Ioan - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Ceausu Viorica - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Dumitrescu Vasile - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Morariu Daniel - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Croitoru Nicolae-Daniel - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Mardari Ludovic - Colegiul 1 Senat
Tirnea Livius Octavian - Colegiul 2 Senat
Rosian Gavril - Colegiul 3 Senat
Bujorean Dorel - Colegiul 4 Senat

Candidatii UDMR:

Halasz Francisc - Colegiul 1 Camera Deputatilor
Molnar Zsolt - Colegiul 2 Camera Deputatilor
M-Kiss Andrei - Colegiul 3 Camera Deputatilor
Molnar Andrei - Colegiul 4 Camera Deputatilor
Toth Gabor - Colegiul 5 Camera Deputatilor
Kiss Endre - Colegiul 6 Camera Deputatilor
Kiss Carol - Colegiul 7 Camera Deputatilor
Takacs Mihai - Colegiul 8 Camera Deputatilor
Pastean Erika - Colegiul 9 Camera Deputatilor
Komsa Iuliana - Colegiul 10 Camera Deputatilor

Szabo Francisc - Colegiul 1 Senat
Fazakas Csaba - Colegiul 2 Senat
Kaba Gabor - Colegiul 3 Senat
Szabo Adalbert - Colegiul 4 Senat

Candidatii PPMT:

Kasa Szolt - Colegiul 1 Senat
Schvarcz-Dukasz Peter-Istvan-Sandor - Colegiul 2 Senat

Candidati independenti:

Gociu Adrian - Colegiul 4 Camera Deputatilor

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 3326 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Intra si buldogul lui Basescu pe usa din dos ?

Chiar sunt curios cati dintre basisti intra in parlament, cu fruntea sus, pe usa din fata avand mandatul de parlamentar de la alegatorii vreunui colegiu.

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor