Alexandra Dulgheru, eliminata de la Roland Garros

Miercuri, 27 Mai 2015, ora 16:44
40109 citiri

Alexandra Dulgheru a fost eliminata miercuri dupa-amiaza in turul II la Roland Garros.

Tenismena noastra a fost invinsa de frantuzoaica Alize Cornet (favorita numarul 29) in doua seturi, scor 2-6, 5-7.

O ora si 57 de minute a durat intalnirea dintre cele doua sportive, una dominata de frantuzoaica in primul set, dar extrem de echilibrata in cel de-al doilea.

De altfel, in setul doi, Alexandra a servit de doua ori pentru castigarea setului, dar Cornet a avut o revenire fantastica de la 2-5.

Pentru parcursul de la Openul Frantei, sportiva romanca va primi 70 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 50.000 de euro.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, evolutia scorului in partida pe care Alexandra Dulgheru a disputat-o cu Alize Cornet in turul II la Roland Garros.

Desfasurarea intalnirii:

Alexandra Dulgheru - Alize Cornet 2-6, 5-7

ora 16:44 - Sportiva noastra a inceput excelent setul si s-a desprins la 5-2, insa frantuzoaica a avut o revenire fantastica si a castigat cu 7-5, avansand in runda urmatoare.

ora 15:33 - Dupa un inceput echilibrat, frantuzoaica a reusit doua breakuri consecutive si si-a adjudecat primul set cu 6-2.

ora 14:47 - A inceput partida.

ora 14:25 - Simon s-a impus in trei seturi, astfel ca partida Alexandrei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 13:55 - Partida va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Martin Klizan si Gilles Simon, aflata in setul III.

INFO: Alexandra Dulgheru ocupa locul 51 in ierarhia WTA, in timp ce Alize Cornet se afla pe pozitia a 29-a.

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori pana acum:

2010, Hobart: 6-1, 6-0 pentru Alize Cornet;

2015, Doha: 6-4, 3-6, 6-1 pentru Alexandra Dulgheru.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul III pe invingatoarea disputei dintre Simona Halep si Mirjana Lucic-Baroni.

Roland Garros 2015 are loc in perioada 24 mai - 7 iunie.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Alexandra Dulgheru eliminata Roland Garros, #LIVE meci Alexandra Dulgheru, #Alexandra Dulgheru Roland Garros , #Roland Garros