Ana Bogdan se califica in sferturi la Limoges dupa o revenire superba

Joi, 08 Noiembrie 2018, ora 09:05

Ana Bogdan, a patra favorita, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Limoges (Franta), dotat cu premii totale de 125.000 de dolari, dupa ce a invins-o pe americanca Jamie Loeb, cu 6-2, 7-6 (4).

Bogdan (25 ani, 71 WTA) s-a impus intr-o ora si 19 minute in fata unei adversare de 23 de ani, care ocupa locul 183 in clasamentul mondial.

Romanca a dominat primul set, adjudecat cu 6-2, dar in actul secund a fost condusa cu 2-0, 4-1 si 5-3, Ana Bogdan a reusit trei ghemuri la rand, ratand si doua mingi de meci, dar confruntarea a ajuns in tiebreak, unde s-a impus cu 7-4.

Ana Bogdan si-a asigurat un cec de 3.226 euro si 29 de puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe castigatoarea dintre frantuzoaica Audrey Albie si rusoaica Evghenia Rodina.

Joi, in optimi, Monica Niculescu o va infrunta pe rusoaica Margarita Gasparian.

Tot joi, in sferturile probei de dublu, Mihaela Buzarnescu si Monica Niculescu, principalele favorite, vor intalni cuplul ceh Petra Krejsova/Jesika Maleckova.