Marius Copil, invins clar de numarul 1 ATP la Madrid

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 09 Mai 2017, ora 20:17
10200 citiri

Marius Copil a parasit turneul ATP de la Madrid in runda a doua, fiind invins fara drept de apel de numarul 1 mondial, Andy Murray.

Britanicul s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-3.

Beneficiar al unui wild-card, Copil nu a dezamagit la Madrid, aratand un tenis de buna calitate in fata unui adversar net superior.

Murray nu a fortat foarte mult, insa faptul ca nu a reusit decat doua breakuri arata ca Marius a fost un adversar care l-a pus totusi la treaba pe numarul 1 ATP.

Dupa parcursul din capitala Spaniei, Copil va intra in premiera in elita tenisului masculin, de luni el urmand a face parte din Top 100 ATP.

Marius Copil - Andy Muray 4-6/ 3-6

20:16 - Game si set, Andy Murray!

20:05 - Murray face breakul mai repede in acest set si pare ca se va impune fara mari probleme.

19:56 - Din nou echilibru intre cei doi si in prima parte a acestui set secund.

19:43 - Cedeaza Copil pe serviciu si singurul break al lui Murray din acest set face diferenta.

19:32 - Avem in continuare egalitate, dupa 8 game-uri jucate in aceasta partida.

19:11 - Marius se tine bine in acest debut de partida, reusind sa isi faca serviciul.

19:03 - Copil isi face si el serviciul.

18:56 - Game la zero pentru Murray.

18:53 - Incepe partida, Murray serveste primul.

18:48 - Sunt in arena cei doi jucatori, la incalzire. Englezii se asteapta la un meci echilibrat, chiar daca Marius e mult mai slab cotat decat Murray.

18:30 - Se incheie meciul dintre Halep si Vinci cu victoria Simonei. Arena centrala de la Madrid este libera acum pentru duelul dintre Copil si Murray.

INFO: Partida incepe in jurul orei 18:50, imediat dupa meciul Simonei Halep.

INFO: Copil nu si-a ascuns incantarea pentru aceasta partida, una pe care a asteptat-o intreaga cariera.