Surpriza la Wuhan: Kerber, prima infrangere de cand e numarul 1 WTA, dupa un meci senzational

Miercuri, 28 Septembrie 2016, ora 17:28
20279 citiri

Jucatoarea germana de tenis Angelique Kerber a fost eliminata surprinzator in optimile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, China, la capatul unui foarte spectaculos meci maraton. Vestea este una excelenta pentru Simona Halep, care o putea intalni in semifinale.

Noul numar 1 mondial, care a detronat-o pe Serena Williams dupa trei ani si jumatate, a fost invins cu 6-7 (10), 7-5, 6-4, de cehoaica Petra Kvitova, aflata pe locul 16 WTA.

Partida a durat 3 ore si 22 de minute.

Cehoaica a condus cu 4-2 in primul set si avut minge de set la 6-5, insa a ratat-o si s-a ajuns la tie-break, unde a mai avut alte trei mingi de set ratate.

Si setul al doilea a fost unul de mare lupta, castigat de Kvitova cu 7-5, dupa ce a avut minge de set la 5-4.

La 5-3 pentru Kvitova in setul decisiv, aceasta a avut minge de break si de meci, salvata de Kerber. Momentul psihologic a fost insa cu un game mai devreme, la 4-3, cand germanca a avut nu mai putin de 7 mingi de break, toate ratate.

Si la 5-4, cehoaica a ratat 5 mingi de meci, insa a fructificat-o pe cea de-a sasea, castigand setul cu 6-4 si obtinand astfel calificarea in sferturile de finala. La randul sau, Kerber a ratat doua mingi de break si de 5-5 in ultimul game al partidei.

Angelique Kerber este liderul clasamentului mondial incepand cu aceasta luna si nu mai pierduse un meci din luna august, cand a fost invinsa in finala de la Cincinnati de Karolina Pliskova, cea pe care a invins-o apoi in finala de la US Open.

De asemenea, este primul turneu de la Roland Garros incoace, din luna mai, cand Kerber este eliminata inainte de sferturi.

Petra Kvitova, fost numar 2 mondial si dubla castigatoare de Wimbledon, o va intalni in sferturile de finala pe Johanna Konta, iar invingatoarea dintre cele doua se va duela pentru un loc in finala cu Simona Halep sau Madison Keys, care vor evolua joi dimineata, intr-un alt sfert de finala.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Kerber invinsa Kvitova, #Kerber invinsa optimi Wuhan, #Angelique Kerber Petra Kvitova Wuhan , #meciuri