Ziare.com

Accidentare cristina neagu

Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

Nicolae Dica, antrenorul celor de la FCSB, a vorbit despre accidentarea suferita de Cristina Neagu la Campionatul European de handbal feminin, dar si despre metodele de recuperare. Confruntat si el cu o ruptura de ligamente in perioada in care era fotbalist in activitate, actualul tehnician spune ca secretul recuperarii sta in munca. El sustine ca decizia de a se recupera la Bologna, departe de tentatiile de acasa, a fost una excelenta, Dica reusind la vremea respectiva sa revina pe gazon dupa numai trei luni si jumatate de la accidentare...

14 Decembrie 20183 comentarii
  Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

  Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

  Szimonetta Planeta i-a transmis un mesaj Cristinei Neagu dupa ce handbalista romana a suferit o accidentare grava in timpul jocului dintre Romania si Ungaria (scor 29-31), din cadrul Campionatului European de handbal feminin, dupa un duel cu ea. Jucatoarea maghiara a tinut-o s-o asigure pe Cristina Neagu ca n-a avut nicio intentie s-o accidenteze si spera ca aceasta sa-si revina cat mai repede. "Draga Cris, imi pare foarte rau pentru situatia nefericita de pe teren! Suntem adversare pe teren, dar suntem colege si niciuna nu vrea sa-i faca rau celeilalte. Sunt alaturi de tine in aceste momente dificile si sper sa te recuperezi cat mai curand posibil. Mult noroc si sper sa ne revedem pe teren cat mai repede", a scris Szimonetta Planeta, pe pagina ei de Instagram...

  13 Decembrie 20184 comentarii
   Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

   Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

   Szimonetta Planeta spune ca n-a intentionat nici macar s-o faulteze pe Cristina Neagu. De altfel, jucatoarea maghiara sustine ca nu a impins-o, ci doar a talonat-o pe handbalista romana, care a suferit insa o ruptura de ligamente incrucisate si va avea nevoie de minimum 6 luni de recuperare. "Nu am simtit ca am impins-o, doar am talonat-o. M-am simtit foarte rau. Dar am revazut faza si spun, cu mana pe inima, ca nu i-am facut nimic romancei", a declarat jucatoarea in presa maghiara, potrivit Digi Sport...

   13 Decembrie 2018
    Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Fostul medic al nationalei de fotbal a Romaniei, Pompiliu Popescu, a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea suferita la Campionatul European. Omul care i-a tratat la lotul national pe Hagi, Gica Popescu si pe ceilalti componenti ai "Generatiei de Aur" spune ca Neagu a suferit o afectiune serioasa, dar care se trateaza relativ usor, singura problema fiind perioada de timp necesara pentru recuperare. "Am vazut si am retinut accidentarea. E una dificila, una dintre cele mai grave ale unui sportiv, fie ca e handbal, fotbal, rugby...il scoate din competitie timp de sase luni. Aceste ligamente incrucisate anterioare trebuiesc inlocuite. Se face o ligamentoplastie, adica se preleva o portiune dintr-un tendon patelar sau semitendinos de la acelasi picior si se fixeaza in doua suruburi, trecandu-se printr-un canal osos, adica traversand tibia si femurul. Acele suruburi sunt bio resorbabile, adica ele vor fi resorbite de tesutul osos in timp, intre doi si cinci ani dispar. Nu se mai scot ca inainte, cand erau de titan...

    13 Decembrie 2018
     Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

     Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

     Federatia Romana de Handbal a anuntat oficial ce se va intampla cu cea mai buna jucatoare a echipei noastre, Cristina Neagu, dupa accidentarea suferita miercuri seara. Forul de la Bucuresti a confirmat diagnosticul, ruptura ligament incrucisat anterior, si a precizat ca Neagu nu va reveni in tara. Cristina va ramane in Franta, in lotul echipei nationale, urmand ca staff-ul medical sa identifice in aceasta perioada cea mai buna solutie pentru recuperarea ei. "Din pacate, diagnosticul Cristinei a fost confirmat: ligament incrucisat anterior rupt. Capitanul echipei nationale va continua sa fie alaturi de echipa la Paris, iar stafful medical analizeaza toate optiunile pentru o recuperare cat mai rapida", a transmis Federatia...

     13 Decembrie 20182 comentarii
      Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

      Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

      Cristina Neagu a aflat diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria, de miercuri seara. Potrivit celor de la Gazeta Sporturilor, Cristina a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul drept si va lipsi jumatate de an! Inainte de a intra la RMN, joi dimineata, sportiva noastra a oferit si o prima reactie. "Ma simt rau. Mi s-a umflat piciorul. Nu pot sa-l indoi deloc. Si ma doare la fasa aia in care e infasurat", a spus Neagu pentru sursa citata...

      13 Decembrie 20185 comentarii
       Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

       Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

       Cristina Neagu va afla joi dimineata diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul Romania - Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Cea mai valoroasa handbalista a echipei noastre a calcat stramb in finalul partidei si s-a prabusit pe parchet, acuzand dureri mari la genunchiul drept. A fost scoasa din sala pe targa si transportata direct la spital, insa nu a aflat prea multe lucruri, urmand a reveni joi dimineata la clinica pentru a efectua un RMN. "Pretul cel mare a fost platit astazi prin accidentarea Cristinei Neagu. Maine dimineata o sa avem diagnosticul. Imediat, staful tehnic si medical o sa analizeze situatia si o sa comunice starea Cristinei si masurile tehnice luate", a transmis presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu...

       13 Decembrie 2018
        Selectionerul Ungariei a rabufnit dupa accidentarea Cristinei Neagu: Murim unul cate unul!

        Selectionerul Ungariei a rabufnit dupa accidentarea Cristinei Neagu: Murim unul cate unul!

        Selectionerul Ungariei, Kim Rasmussen, a lansat un apel catre Federatia Europeana de handbal, dupa accidentarea terifianta suferita de Cristina Neagu in meciul de miercuri seara. Rasmussen considera ca EHF ar trebui sa intervina si sa programeze meciurile in asa fel incat jucatoarele sa fie protejate. Romania a disputat in ultiemle patru zile trei meciuri la Campionatul European. "Murim unul cate unul daca EHF nu va face ceva sa protejeze jucatoarele. Avem nevoie de un weekend liber la echipele de club pentru care jucam inainte de europene. Daca nu protejam jucatoarele, nu vom mai putea juca handbal. Acum e Neagu, la Olimpiada a fost Gullden, inainte de europene Line Jorgensen", a spus Rasmussen, conform Fanatik...

        12 Decembrie 2018
         Jucatoarele Ungariei, criticate dur dupa accidentarea Cristinei Neagu: S-a ajuns prea departe

         Jucatoarele Ungariei, criticate dur dupa accidentarea Cristinei Neagu: S-a ajuns prea departe

         Jucatoarea echipei nationale a Romaniei, Cristina Laslo, le-a criticat dur pe handbalistele Ungariei, dupa ce Cristina Neagu s-a accidentat grav in finalul meciului de la Campionatul European. Laslo spune ca maghiarele au practicat un joc dur pe toata durata partidei si au fost lipsite de fair-play. "Adversarele nu au fost deloc fair-play! Chiar daca jucam pentru semifinale, s-a ajuns prea departe. Nu trebuie sa joci chiar atat de dur!", a spus Cristina Laslo la TVR. Cristina Neagu a suferit o accidentare grava in partida cu Ungaria, din Grupa Principala II a Fed Cup...

         12 Decembrie 20181 comentariu
          Accidentare groaznica suferita de Cristina Neagu: Primele vesti sunt extrem de proaste

          Accidentare groaznica suferita de Cristina Neagu: Primele vesti sunt extrem de proaste

          Cristina Neagu a suferit o accidentare grava in partida cu Ungaria, din Grupa Principala II a Fed Cup. Sportiva noastra a parasit terenul cu ochii in lacrimi, dupa ce a fost doborata la podea in minutul 52 al meciului. Cristina a fost impinsa de o adversara, a calcat stramb si s-a prabusit pe parchet. A izbucnit in lacrimi si a primit ajutor medical de urgenta, insa nu si-a mai putut reveni. Cea mai buna handbalista din lume a fost scoasa din arena pe targa si dusa la spital pentru a primi ingrijiri. Inclusiv colegele sale au inceput sa planga dupa ce au vazut imaginile dramatice...

          12 Decembrie 20187 comentarii
          Alte articole despre: accidentare Cristina Neagu
           Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

           Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

           Cristina Neagu are parte de noi probleme medicale!
           Handbalista de Oltchim si-a rupt ligamentele genunchiului stang in timpul unui antrenament.
           Cea mai buna handbalista din lume in 2010 urmeaza sa revina pe teren abia peste jumatate de an!
           Astfel, ea va rata partidele din Liga Campionilor si campionat, cu Oltchim, dar si preliminariile nationalei pentru Campionatul Mondial din Serbia.
           Cristina Neagu (24 de ani) abia a revenit pe teren dupa o pauza de aproape doi ani.

           29 Ianuarie 20131 comentariu
            Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

            Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

            Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii in 2010, a revenit miercuri seara pe teren dupa o pauza de un an si opt luni. Jucatoarea in varsta de 25 de ani a evoluat timp de cinci minute si a marcat un gol, oferind si doua pase decisive, in victoria pe care Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut-o in fata echipei Corona Brasov, scor 34-23. Aceasta a fost prima aparitie a Cristinei Neagu pe terenul de handbal pauza de un an si opt luni pricinuita de o accidentare la umarul drept, urmata de o operatie suferita in Statele Unite ale Americii...

            10 Octombrie 20121 comentariu
             Continua drama Cristinei Neagu

             Continua drama Cristinei Neagu

             Cristina Neagu, cea mai buna handbalista din lume in 2010, continua sa se chinuie! Dupa ultimul control medical efectuat in Statele Unite ale Americii, handbalista a aflat ca nu poate intra pe teren pana in luna septembrie, anunta Digi Sport. Astfel, daca va trece de turneul de calificare din Franta, nationala Romaniei va merge la Jocurile Olimpice din vara fara Cristina Neagu. "Operatia la umar e una dintre cele mai dificile, din pacate am avut dreptate cand am spus ca necesita o perioada de cel putin un an de zile...", a spus amar selectionerul nationalei de handbal a Romaniei, Radu Voina...

             03 Mai 20123 comentarii
              Voina socheaza: Cristina Neagu risca sa nu mai joace niciodata handbal

              Voina socheaza: Cristina Neagu risca sa nu mai joace niciodata handbal

              Cristina Neagu e in pericol sa-si incheie cariera la doar 22 de ani, anunta selectionerul Romaniei si totodata antrenorul celor de la Oltchim Ramnicu Valcea, Radu Voina. Cea mai valoroasa handbalista din lume in 2010 vrea sa se opereze la umarul drept fara a se consulta cu cei din conducerea Oltchimului si a Federatiei Romane de Handbal, iar Voina considera ca o interventie chirurgicala i-ar putea pune punct carierei. "Cristina e prost sfatuita si exista riscul sa nu mai poata juca niciodata handbal. Daca se opereaza, nu cred ca va redeveni ce a fost candva", a declarat Voina, conform editiei tiparite a cotidianului Adevarul...

              13 Mai 20113 comentarii
               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cea mai buna handbalista din lume, Cristina Neagu, ar putea sa-si incheie cariera la o varsta frageda. Cel putin asa sustine editia tiparita a cotidianului Prosport, care dezvaluie ca Neagu sufera de o boala degenerativa, care se poate agrava in timp, existand chiar pericolul ca ea sa nu mai poata juca handbal. Starul nationalei Romaniei si al celor de la Oltchim urmeaza sa decida zilele acestea daca se va opera la umarul cu probleme. Cristina a plecat, insotita de antrenoarea valcencelor - Anja Andersen, in Danemarca, pentru niste controale, urmand apoi sa ajunga in Belgia, la clinica celebrului Marc Martens, pe unde au trecut si zeci de fotbalisti celebri, inclusiv Gheorghe Hagi...

               22 Februarie 20111 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Liga 1: Meciurile de duminica LIVE
                Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea partidelor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 24 din sezonul 2018/2019, antepenultima...

                Thierry Van Cleemput da cartile pe fata: Iata de ce nu o mai antreneaza pe Simona Halep
                Antrenorul Thierry Van Cleemput a decis sa vorbeasca pe larg despre motivele despartirii de Simona Halep si cum s-a ajuns la hotararea de a incheia...

                Liga 1: Sepsi castiga la Medias si urca pe loc de play-off
                Sepsi Sfantu Gheorghe a facut un pas urias spre calificarea in play-off-ul Ligii 1 dupa ce s-a impus in deplasarea de la Medias. Echipa lui...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor