alegeri frf 2014

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Cum s-a votat la alegerile FRF: Eram prin Bucuresti cu treaba...

Cum s-a votat la alegerile FRF: Eram prin Bucuresti cu treaba...

Alegerile FRF din data de 5 martie sunt din ce in ce mai contestate iar informatiile cu privire la modul neregulamentar in care s-a votat incep sa apara.

Ioan Gligor este viceprimarul localitatii Osorhei si s-a prezentat la sediul FRF pentru a vota in numele Clubului Sportiv Osorhei desi nu figureaza in conducerea formatiei bihorene.

Edilul marturiseste senin ca a mers la vot pentru ca se afla in Bucuresti "cu treaba".

"Va spun sincer, eram prin Bucuresti cu treaba si am zis sa votez si la FRF!", a spus Gligor in Libertatea.

Regulamentul Federatiei nu permite ca persoane care nu figureaza in organigrama unui club sa voteze pentru acesta in cadrul Adunarilor Generale.

"Aoleu, chiar n-am stiut de regulament! Pe cuvant ca n-am stiut! Acum aflu. Am fost conducator la club din 2000 pana in 2008", a mai spus acesta.

Razvan Burleanu, sedinta decisiva la FRF

Cazul lui Ioan Gligor nu este singular, mai multe cluburi din tara fiind reprezentate neregulamentar la alegerile din 5 martie.

Razvan Burleanu a castigat scrutinul de la FRF si a devenit noul presedinte al Federatiei.

Asociatia Judeteana de Fotbal Giurgiu a contestat la Tribunal aceste alegeri, oficialii giurgiuveni dorind repetarea lor. mai mult


Joi, 17 Aprilie 2014, ora 10:20

Nereguli grave la alegerile FRF: Dezvaluirile omului care cere anularea lor

Nereguli grave la alegerile FRF: Dezvaluirile omului care cere anularea lor

Asociatia Judeteana de Fotbal (AJF) Giurgiu a depus o contestatie la Judecatoria Sectorului 2, solicitand anularea alegerilor FRF din data de 5 martie.

Omul care a intocmit aceasta contestatie, juristul AJF Giurgiu, Adrian Ratiu, dezvaluie neregulile grave pe care le-a sesizat in timpul scrutinului de la Federatie.

"Trebuie sa se acorde un termen, inca nu s-a stabilit traseul administrativ pentru procedura de citare, pentru ca e depus foarte recent. Nu s-a acordat termen, urmeaza sa se intample. S-a depus acea cerere de anulare a hotararii Adunarii Generale. Sunt doua categorii de motive. In primul rand sunt niste domni si niste asociatii care nu aveau dreptul sa participe si au umflat randurile celor care au votat. Fara dansii, probabil ca nu ar fi avut cvorum. Pe de alta parte, sunt o serie de asociatii sau cluburi care au votat prin oameni care nu indeplineau conditiile statutare sa-i reprezinte la vot. Sunt anumite conditii speciale acolo si daca omul pe care il trimiti sa voteze nu le indeplineste, inseamna ca nu poate vota", a declarat Ratiu pentru Mediafax.

Acesta mai spune ca noua conducere a Federatiei a refuzat sa ii prezinte listele de vot.

"Avem o problema aici, pentru ca noi actionam din anumite informatii. Nu am vazut listele cu voturi. Listele cu voturi sunt tinute de actuala conducere a FRF si nu prea vor sa aiba nimeni acces la ele, sa se vada cum s-a votat, cine a votat. Si atunci, noi speram, ca prin instanta, sa obtinem acest drept. Am facut... mai mult


Vineri, 28 Martie 2014, ora 23:14

1 comentariu
Surpriza totala: Alegerile FRF, contestate de prietenul lui Mircea Sandu

Surpriza totala: Alegerile FRF, contestate de prietenul lui Mircea Sandu

Vestea ca alegerile organizate la FRF in data de 5 martie au fost contestate a luat pe toata lumea prin surprindere. Socul a fost amplificat in momentul in care s-a aflat cine a sesizat instanta de judecata - un prieten de-al lui Mircea Sandu.

Viorel Leseanu a fost coechipier cu "Nasul" la Sportul Studentesc iar cei doi au ramas in relatii cordiale in decursul anilor. Daca Mircea Sandu a condus FRF timp ce 24 de ani, Leseanu este presedinte al Asociatiei Judetene de Fotbal Giurgiu inca din 1991.

Iar AJF Giurgiu a atacat la Judecatoria Sectorului 2 intreg scrutinul de la FRF.

"Noi am depus actele pe 21 martie. Eu nu am votat la alegeri, am reactionat dupa ce am primit hotararea Adunarii Generale. Am atacat alegerile din cauza situatiei cluburilor de drept public care au votat atunci pentru ca eu, de cand sunt presedinte la AJF Giurgiu, am cautat sa se respecte regulamentele. Daca avem sau nu dreptate, asta va decide instanta", a explicat Viorel Leseanu pentru ProSport.

Intrebat despre relatia pe care o are cu Mircea Sandu, acesta sustine ca "Nasul" nu este un prieten apropiat.

"Nu stiu daca i-am deschis de mai mult de doua ori usa biroului meu, iar la Sportul Studentesc am fost doar colegi. E mult spus ca avem o prietenie stransa."

Sandu: "Nu ma bagati pe mine"

Mircea Sandu, devenit din 5 martie presedinte de onoare al federatiei, spune ca nu are niciun amestec in gestul fostului sau coechipier.


"Eu am incheiat, nu mai am nicio legatura cu... mai mult


Vineri, 28 Martie 2014, ora 22:49

4 comentarii
Mircea Sandu i-a pus gand rau unui candidat la alegerile FRF

Mircea Sandu i-a pus gand rau unui candidat la alegerile FRF

Mircea Sandu i-a pus gand rau unui candidat la alegerile FRF, el intentionand sa il dea pe acesta in judecata.

"Nasul" este suparat pe Razvan Burleanu, presedintele federatiei de minifotbal, cel care l-a acuzat de mai multe infractiuni.

"Cat despre declaratiile domnului Razvan Burleanu, care foloseste, in ceea ce priveste persoana mea, cuvantul 'impostura', il rog sa dovedeasca inselaciunile pe care, asa cum pretinde, le-am comis, dar imi rezerv si dreptul de a intreprinde pasii necesari apropo de mai multe afirmatii pe care le-a facut la adresa mea in ultima perioada", a anuntat Sandu.

Presedintele FRF a mai avut doua procese cu oameni de fotbal din cauza unor declaratii acuzatoare si sustine ca le-a castigat pe amandoua.

Alegerile pentru postul de presedinte al FRF sunt programate miercuri, la sediul FRF.

Razvan Burleanu, Gheorghe Chivorchian, Vasile Avram, Marcel Puscas si Sorin Raducanu sunt candidatii ramasi in cursa dupa arestarea lui Gica Popescu.

M.D. mai mult


Miercuri, 05 Martie 2014, ora 09:27

1 comentariu
Surpriza la alegerile FRF: Doua candidaturi au fost respinse!

Surpriza la alegerile FRF: Doua candidaturi au fost respinse!

Surpriza la alegerile pentru sefia Federatiei Romane de Fotbal, doua candidaturi fiind respinse vineri.

Forul condus de Mircea Sandu a anuntat ca fostul fotbalist, Octavian Popescu, si profesorul universitar Paul Zarna nu au indeplinit toate conditiile si, prin urmare, candidaturile lor la scrutinul din data de 5 martie au fost respinse.

"Domnul Octavian Popescu n-a avut nicio propunere din partea vreunui membru afiliat si, in plus, nu a prezentat programul strategic privind organizarea si dezvoltarea activitatii fotbalistice. Domnul Paul Zarna nu a facut dovada indeplinirii conditiei prevazuta de art. 37, alin. 3, lit B din Statutul FRF", se arata intr-un comunicat al Federatiei.

In aceste conditii, la alegerile din martie se vor infrunta sase candidati - Gica Popescu, Razvan Burleanu, Vasile Avram, Marcel Puscas, Gheorghe Chivorchian si Sorin Raducanu.

Surpriza mare la alegerile FRF: Lista completa a candidatilor

Sprijinit puternic de Mircea Sandu si de actuala conducere a FRF, Gica Popescu este marele favorit al scrutinului.

"Nasul" se va retrage intr-o functie onorifica, el urmand a ramane in continuare activ in conducerea UEFA.

M.D. mai mult


Vineri, 21 Februarie 2014, ora 16:42

Un candidat la alegerile FRF, umilit la Craiova

Un candidat la alegerile FRF, umilit la Craiova

Unul din candidatii la alegerile FRF din luna martie a fost umilit la Craiova.

Gheorghe Chivorchian, ultimul dintre candidati intrat in cursa pentru fotoliul de presedinte al Federatiei, a inceput cu stangul turneul prin tara prin intermediul caruia vrea sa isi prezinte programul.

Miercuri seara, el avea programata o intalnire cu reprezentantii cluburilor din judetul Dolj intr-un restaurat din Craiova, insa a constatat cu stupoare ca invitatiei sale nu i-a raspuns decat un singur om!

Corneliu Stroe, de la CS Universitatea Craiova, a fost singurul om de fotbal care a fost dispus sa asculte programul lui Chivorchian.

"S-ar parea ca au aparut multe probleme care trebuiau rezolvate la aceasta ora. Am inteles ca sunt foarte ocupati oamenii. Eu nu am venit sa cersesc votul cuiva, voiam doar sa le prezint programul", a spus Chivorchian, potrivit DigiSport.

Alegerile FRF sunt programate in data de 5 martie 2013.

In cursa pentru postul de presedinte se afla opt persoane, dupa cum urmeaza:

- Gica Popescu - fost fotbalist, capitan al Barcelonei si al nationalei Romaniei, proprietar al unei scoli de fotbal

- Vasile Avram - fost presedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, presedinte al Asociatiei Municipala de Fotbal Bucuresti

- Gheorghe Chivorchian - fost presedinte al cluburilor FCM Bacau, Poli Timisoara si Ceahlaul Piatra Neamt

- Razvan Burleanu - presedintele federatiei de minifotbal

- Marcel Puscas - fost fotbalist, fost presedinte al Stelei

-... mai mult


Joi, 20 Februarie 2014, ora 07:19

2 comentarii
Surpriza mare la alegerile FRF: Lista completa a candidatilor

Surpriza mare la alegerile FRF: Lista completa a candidatilor

Surpriza mare la alegerile FRF din luna martie, Gica Popescu urmand a avea nu mai putin de 7 contracandidati.

Ultimul inscris in cursa pentru fotoliul de presedinte al Federatiei este fostul fotbalist Octavian Popescu, acesta depunandu-si dosarul cu doua ore inaintea expirarii termenului stabilit de "federali" pentru inscrieri, anunta ProSport.

Iata lista completa a celor 8 candidati care se vor lupta pentru postul lui Mircea Sandu:

Gica Popescu - fost fotbalist, capitan al Barcelonei si al nationalei Romaniei, proprietar al unei scoli de fotbal.

Vasile Avram - fost presedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, presedinte al Asociatiei Municipala de Fotbal Bucuresti

Gheorghe Chivorchian - fost presedinte al cluburilor FCM Bacau, Poli Timisoara si Ceahlaul Piatra Neamt.

Razvan Burleanu - presedintele federatiei de minifotbal.

Marcel Puscas - fost fotbalist, fost presedinte al Stelei.

Sorin Raducanu - fost fotbalist.

Octavian Popescu - fost fotbalist.

Paul Zarna - profesor universitar.

Alegerile pentru postul de presedinte al FRF sunt programate pentru data de 5 martie.

Marele favorit al scrutinului este Gica Popescu, acesta beneficiind de sprijinul actualei conduceri a Federatiei, in frunte cu Mircea Sandu. mai mult


Marti, 18 Februarie 2014, ora 07:32

4 comentarii
Scandal urias inaintea alegerilor FRF: Ma plang presedintelui Basescu!

Scandal urias inaintea alegerilor FRF: Ma plang presedintelui Basescu!

Un scandal urias este pe care sa izbucneasca in fotbalul romanesc cu ceva mai putin de o luna ramasa pana la data alegerilor de la FRF.

Cel mai nou candidat inscris in cursa pentru fotoliul de presedinte, Octavian Popescu, se teme ca rezultatul scrutinului de pe 5 martie va fi decis de interventia politicului.

El avertizeaza ca se va plange presedintelui Traian Basescu daca politicienii, in frunte cu premierul Ponta, se vor implica in aceste alegeri, asa cum s-a intamplat la LPF.

"Daca se va baga si Victor Ponta in joc, asa cum a facut la alegerile LPF, cand l-a sprijinit pe Gino Iorgulescu, o sa ma duc si eu si o sa ma plang presedintelui Traian Basescu", a spus Popescu pentru Evenimentul Zilei.

Candidat surpriza la alegerile FRF: Are 75 de ani!

Alegerile de la Liga Profesionista de Fotbal au fost influentate politic, premierul Ponta si vicepremierul Dragnea intalnindu-se cu reprezentantii mai multor cluburi din Liga 1, pe care i-au convins sa-l voteze pe Gino Iorgulescu.

Marele perdant al alegerilor de la LPF, Dumitru Dragomir, a sustinut ca nu si-ar fi pierdut postul daca nu se implicau politicienii.

Alegerile pentru postul de presedinte al Federatiei vor avea loc in data de 5 martie.

In cursa sunt inscrisi pana in acest moment Gica Popescu, fostul capitan al nationalei, Octavian Popescu, Razvan Burleanu, presedintele Federatiei de Minifotbal, Marcel Puscas, fostul presedinte al Stelei, si Vasile Avram, fostul sef al arbitrajului din Romania.... mai mult


Miercuri, 05 Februarie 2014, ora 08:29

9 comentarii
Rivalul lui Gica Popescu arunca in aer alegerile FRF

Rivalul lui Gica Popescu arunca in aer alegerile FRF

Principalul contradandidat al lui Gica Popescu la alegerile FRF, Vasile Avram, este gata sa arunce in aer scrutinul din data de 5 martie.

Fostul sef al arbitrajului din Romania a sustinut o conferinta de presa in cadrul careia a acuzat implicarea lui Mircea Sandu si a altor oficiali ai FRF in campania electorala.

"Vreau sa ma asigur ca nimeni nu va transforma alegerile intr-o mascarada. Voi depunde o sesizare la FRF iar daca nu se vor lua masuri imi voi continua demersurile si voi sesiza organismele internationale. Sa nu uitam ca FRF nu este stat in star iar FIFA si UEFA au anulat si alegerile din Maroc pentru ca rezultatul a fost influentat politic", a spus Avram.

Acesta este nemultumit de faptul ca oameni aflati in momentul de fata in conducerea Federatiei au fost anuntati ca parte a echipei lui Gica Popescu.

Avram mai acuza ca se folosesc personalul si logistica FRF pentru a-i face campanie electorala lui Gica Popescu.

Alegerile pentru postul de presedinte al FRF sunt programate in data de 5 martie.

Pana acum, si-au anuntat candidaturile Gica Popescu, el fiind sprijinit de Mircea Sandu, Vasile Avram, Razvan Burleanu, presedintele Federatiei de Minifotbal si fostul fotbalist Marcel Puscas. mai mult


Luni, 27 Ianuarie 2014, ora 18:41

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Oameni ucisi de lucruri cazute din cer
  2. Un avion era prea greu ca sa decoleze: 10 pasageri, rugati sa coboare
  3. Gest socant al unui artist rus. Si-a taiatul lobul urechii in semn de protest
  4. Descoperiri uluitoare despre Tutankhamon: A fost rodul unui incest
  5. Spanzurata pentru un pahar cu apa - un ministru si un guvernator au murit pentru ea
  6. Mango, in centrul unui scandal imens, din cauza bluzei "naziste" (Foto)
  7. Scandal cu inregistrari in bikini in armata americana (Video)
  8. Televiziunea la care se uita cainii, Dog TV, ajunge si in Europa
  9. Ingenios: Cum rezolva chinezii lipsa spatiului (Foto)
  10. Jucarii Ebola, vandute de americani