Ziare.com
Echipa nationala de handbal feminin are un nou selectioner

Echipa nationala de handbal feminin are un nou selectioner

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu, a anuntat, vineri, intr-o conferinta de presa, numirea suedezului Tomas Ryde in functia de antrenor principal al nationalei feminine a Romaniei. Contractul scandinavului va acoperi ciclul ...

10 Mai 2019

Antrenor nationala handbal

Adevarul despre schimbarea selectionerului nationalei feminine de handbal: Nu am fost multumiti de rezultatul de la Rio

Adevarul despre schimbarea selectionerului nationalei feminine de handbal: Nu am fost multumiti de rezultatul de la Rio

Suedezul Tomas Ryde a fost indepartat de la nationala feminina de handbal a Romaniei din cauza rezultatului sub asteptari de la Jocurile Olimpice. O spune cu jumatate de gura chiar presedintele Federatiei de la Bucuresti, Alexandru Dedu. Daca imediat dupa esecul din Brazilia selectionerul a primit asigurari ca isi va pastra postul pana la sfarsitul lui 2016, lucrurile s-au schimbat radical dupa numai o luna. Alexandru Dedu a dezvaluit marti seara ca a avut o discutie cu Tomas Ryde in urma careia a decis sa intrerupa colaborarea cu acesta...

05 Octombrie 20161 comentariu
  Mare surpriza la nationala de handbal: Selectionerul Tomas Ryde a fost inlocuit

  Mare surpriza la nationala de handbal: Selectionerul Tomas Ryde a fost inlocuit

  Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei are un nou antrenor, dupa ce suedezul Tomas Ryde a fost inlocuit, marti, din aceasta functie, urmand a se dedica unei cariere de om de afaceri. Astfel, noul selectioner este spaniolul Ambrosio Martin (foto), antrenorul celor de la Gyor, informeaza site-ului Federatiei Romane de Handbal. Potrivit sursei citate, Ambrosio Jose Martin Cedres a fost desemnat antrenorul anului in anii 2013 si 2014, fiind dublu castigator al Ligii Campionilor. In acest an, Ambros Martin a pierdut finala Ligii Campionilor, Gyor fiind invinsa de CSM Bucuresti, si a mai ajuns in finala acestei competitii si in anul 2011, cu echipa spaniola Itxako...

  04 Octombrie 2016
   Gheorghe Tadici iese la atac dupa parcursul nationalei de handbal la Jocurile Olimpice

   Gheorghe Tadici iese la atac dupa parcursul nationalei de handbal la Jocurile Olimpice

   Fostul selectioner Gheorghe Tadici l-a criticat pe Tomas Ryde dupa parcursul echipei nationale de handbal la Jocurile Olimpice 2016. "Doar mental coach-ul ne poate spune ce s-a intamplat acolo, el trebuie sa dea socoteala, ca a fost tragedie cand am terminat pe locul 7, la Beijing, desi am fost la o secunda sa prindem locul 4", a spus Tadici pentru Libertatea. "Am vazut si eu, ca vorbeau jucatoarele la time-out-uri, peste antrenor. Iar cand intervenea antrenorul, spunea sa nu luam eliminari si le mai zicea "Mai repede". Adica sa nu luam multe goluri. Toti ceilalti antrenori cereau agresivitate, noi ceream sa primim mai multe goluri!", a mai spus Tadici...

   17 August 2016
    Veste excelenta: Antrenorul Barcelonei preia nationala de handbal a Romaniei

    Veste excelenta: Antrenorul Barcelonei preia nationala de handbal a Romaniei

    Xavier Pascual Fuertes, antrenorul FC Barcelona, este noul selectioner al echipei nationale masculine de handbal a Romaniei, informeaza forul roman. Fost jucator al FC Barcelona si antrenor al acestei echipe din 2009, castigator de doua ori al Ligii Campionilor EHF, a semnat contractul prin care devine antrenor principal al Lotului National de Seniori, conform News.ro. El va fi responsabil de pregatirea Strategiei Nationale de Dezvoltare a Handbalului National Masculin pentru urmatorul ciclu olimpic. Obiectivul principal al acestui parteneriat il reprezinta calificarea la Jocurile Olimpice, Tokyo, 2020...

    06 Iunie 2016
    Alte articole despre: Xavier Pascual nationala handbal
     Nationala Romaniei, calificata la Olimpiada de la Rio: Cristina Neagu dezvaluie secretul succesului

     Nationala Romaniei, calificata la Olimpiada de la Rio: Cristina Neagu dezvaluie secretul succesului

     Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare de handbal a Romaniei, a dezvaluit care a fost secretul calificarii nationalei la Jocurile Olimpice. Sportiva noastra marturiseste ca au fost mai multe detalii care, adunate, au facut ca reprezentativa "tricolora" sa evolueze ca o mare echipa si sa se califice fara mari emotii la Rio. "Cred ca sunt mai multe detalii care au contat, incepand cu atitudinea pe care am schimbat-o mult. Apoi, deschidere fata de antrenor si deschiderea pe care o avem intre noi, dar si o comunicare mai buna ca inainte. Toate au format incredererea pe care am afisat-o. Toata lumea poate sa vada ca antrenorii au incredere in noi si asta se simte...

     21 Martie 2016
      Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

      Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

      Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

      10 Martie 20161 comentariu
       Ce performanta: Selectionerul Romaniei, nominalizat la titlul de antrenorul anului in handbal!

       Ce performanta: Selectionerul Romaniei, nominalizat la titlul de antrenorul anului in handbal!

       Selectionerul Romaniei, suedezul Tomas Ryde, a fost nominalizat de Federatia Internationala la titlul de antrenorul anului 2015 in handbalul feminin. Potrivit unui comunicat oficial, un grup de experti din cadrul IHF a facut cate cinci nominalizari pentru handbalul feminin si cel masculin. Selectionerul reprezentativei Romaniei a fost inclus pe lista nominalizatilor din handbalul feminin alaturi de Henk Groener (selectionerul Olandei), Dragan Adzici (Muntenegru) si Evgheni Trefilov (Rusia). La baieti au fost nominalizati Valero Rivera (selectionerul Qatarului), Claude Onesta (Franta), Dagur Sigurdsson (Germania), Christian Berge (Norvegia) si Michael Biegler (fostul selectioner al Poloniei)...

       08 Martie 20161 comentariu
        Gheorghe Tadici, aparat in scandalul de la nationala de handbal: Cum sa nu innebuneasca daca vede asta?

        Gheorghe Tadici, aparat in scandalul de la nationala de handbal: Cum sa nu innebuneasca daca vede asta?

        Fostul selectioner al echipei nationale de handbal feminin Gheorghe Tadici este aparat dupa ce a facut mai multe declaratii dure, in care acuza o selectie pe pile si faptul ca actualul antrenor, Tomas Ryde, are un salariu mai mare. Tadici a fost pus la zid de jucatoare, dar fostul mare handbalist Vasile Stanga sare in apararea sa. "A luat medalia de argint la mondiale. Tadici, il inteleg pentru ca el a fost antrenorul echipei nationale si era platit cu 500 de euro pe luna. Vine un antrenor strain si ia 5.000 pe luna. Pai cum sa nu innebuneasca Tadici?", a spus Stanga la Digi Sport...

        18 Decembrie 20154 comentarii
         O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

         O nationala in conflict cu trecutul. Cum se contrazice Tadici

         Nationala feminina de handbal a Romaniei are evolutii entuziasmante la Campionatul Mondial din Danemarca, insa performanta remarcabila a "tricolorelor" este umbrita de un conflict care nu isi are rostul. Gheorghe Tadici, vesnicul nemultumit al handbalului autohton, isi face simtita prezenta si la acest turneu final, desi nu se mai afla de ani de zile la conducerea primei reprezentative. Tehnicianul in varsta de 63 de ani a comentat in stilul sau caracteristic jocurile Romaniei de la Mondial, provocand o reactie acida din partea celei mai bune jucatoare din echipa noastra, Cristina Neagu...

         18 Decembrie 20152 comentarii
          Tadici, pus la punct dupa ce a provocat un scandal urias la nationala de handbal

          Tadici, pus la punct dupa ce a provocat un scandal urias la nationala de handbal

          Antrenorul Gheorghe Tadici a fost pus la punct dupa ce a provocat un scandal urias la nationala feminina de handbal. Federatia Romana de Handbal a reactionat dupa declaratiile si dezvaluirile fostului selectioner, delimitandu-se de acestea. Oficialii considera ca reactia lui Tadici a "depasit limita colegialitatii si a respectului". Iata comunicatul Federatiei Romane de Handbal:...

          10 Decembrie 20152 comentarii
           Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

           Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

           Nationala feminina de handbal a Romaniei este lovita de un scandal urias dupa infrangerea suferita in fata Spaniei la Campionatul Mondial din Danemarca. Fostul selectioner al "tricolorelor", Gheorghe Tadici, acuza ca lotul pentru turneul final a fost selectionat "pe pile". Acesta da ca exemplu selectia Patriciei Vizitiu, jucatoare despre care spune ca n-a prins nici lotul la echipa ei de club in ultima luna, acuzand ca handbaliste care au aratat o forma mult mai buna au fost lasate acasa. "Domnule, eu va intreb atat: Pe ce criterii a fost selectionata Vizitiu? Doar ca este stangace? Tacalie a jucat bine pe postul ei. Vizitiu, la ultimele patru meciuri oficiale la echipa de club, nu a fost pe foaia de joc, n-a intrat intre cele 16 jucatoare. Cum poate fi selectionata o astfel de jucatoare? N-a jucat deloc in ultima luna, retineti!...

           09 Decembrie 20152 comentarii
            Antrenor surpriza pentru nationala feminina de handbal a Romaniei

            Antrenor surpriza pentru nationala feminina de handbal a Romaniei

            Tehnicianul suedez Tomas Ryde este noul antrenor al echipei feminine de handbal a Romaniei. Cea mai importanta performanta realizata de antrenorul nordic in varsta de 55 de ani e castigarea Ligii Campionilor, in 2006, cu Viborg. Obiectivul lui Tomas Ryde este calificare la Campionatul Mondial din decembrie in Danemarca. "Sunt foarte entuziasmat ca mi s-a oferit oportunitatea de a fi antrenorul principal al echipei feminine de handbal a Romaniei. O natiune si o echipa cu istorie in contributia pe care a avut-o la felul in care handbalul se joaca acum. Ce imi place la jucatorele romance e ca sunt foarte calificate din punct de vedere tehnic si ca joaca foarte corect", a spus Ryde pentru site-ul oficial al Federatiei Romane de Handbal...

            09 Martie 2015
             Antrenorii nationalei de handbal fac o dezvaluire incredibila

             Antrenorii nationalei de handbal fac o dezvaluire incredibila

             Antrenorii care le-au pregatit pe tinerele handbaliste campioane mondiale la turneul final din Macedonia au facut o dezvaluire incredibila in momentul in care au fost intrebati cati bani castiga. Acestia au raspuns ca nu au primit niciun ban pentru munca de la nationala de juniori, deoarece in contractele pe care le-au semnat nu erau prevazute si eventuale remuneratii. "Cand am preluat echipa nu s-a pus problema banilor. Pentru noi era o mandrie ca am ajuns aici", a declarat principalul Aurelian Rosca...

             04 August 20147 comentarii
              Gheorghe Tadici, noul antrenor al nationalei feminine de handbal a Romaniei

              Gheorghe Tadici, noul antrenor al nationalei feminine de handbal a Romaniei

              Gheorghe Tadici e noul antrenor al nationalei feminine de handbal a Romaniei. Tadici a fost ales de Consiliul de Administratie al Federatiei Romane de Handbal cu 9 voturi pentru si o abtinere. Tadici a fost preferat in detrimentul Marianei Tarca. Este cel de-al doilea mandat la nationala Romaniei al lui Tadici, care le-a mai pregatit pe "tricolore" in urma cu cativa ani, cand a reusit sa obtina medalia de argint la Campionatul Mondial din 2005...

              25 Iunie 2012
               Vezi cine ar putea antrena nationala de handbal feminin

               Vezi cine ar putea antrena nationala de handbal feminin

               Membrii Comisiei Tehnice a Federatiei Romane de Handbal au inaintat in cadrul sedintei de joi propunerile pentru functia de antrenor principal al nationalei feminine, Mariana Tarca si Gheorghe Tadici, urmand a fi supusi deciziei Consiliului de Administratie. Cei zece membri prezenti la sedinta de joi au propus astfel: Gheorghe Tadici (5 propuneri), Mariana Tarca (2), Dumitru Musi, Ion Craciun si Gheorghe Covaciu (cate una). "Primii doi cu cele mai multe propuneri, adica Tadici si Tarca, vor intra in Comitetul Director, care va lua o decizie, urmata de cea a Consiliului de Administratie, in sedinta din 25 iunie, care va avea loc dupa Adunarea Generala" , a declarat, joi, pentru Mediafax, directorul tehnic al loturilor feminine de junioare si tineret, Remus Draganescu...

               21 Iunie 2012

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Andreea Prisacariu, o tanara speranta a tenisului romanesc, a cucerit un trofeu ITF in Tunisia
                Tenismena din Romania Andreea Prisacariu a castigat un trofeu ITF in Tunisia, dupa un turneu dotat cu premii in valoare totala de peste 15.000 de...

                Antrenorul lui George Puscas de la Reading il lauda pe roman dupa cele doua goluri marcate: O finalizare individuala fantastica
                Antrenorul formatiei britanice Reading FC, din liga secunda engleza, formatie care a castigat duminica cu 3-0 in fata celor de la Cardiff, cu doua...

                Liga 1: Meciurile de duminica LIVE
                Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea partidelor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 6 a sezonului competitional 2019/2020....
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor