Ziare.com
Meciuri incendiare la Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele complete de miercuri si programul semifinalelor

Meciuri incendiare la Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele complete de miercuri si programul semifinalelor

Miercuri s-au disputat ultimele meciuri din cadrul celor doua grupe principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Cu exceptia Rusiei, calificata de etapa trecuta, celelalte trei semifinaliste s-au decis miercuri dupa meciuri de ...

11 Decembrie 2019

Campionatul mondial handbal

Romania si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial ce va avea loc la finalul acestui an. Romania a fost repartizata in Grupa C, alaturi de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal si Kazahstan. Primele trei clasate vor ajunge in cele doua grupe principale. Cum arata celelalte grupe:...

21 Iunie 2019
  Chile a realizat cea mai mare surpriza de la Campionatul Mondial de handbal masculin

  Chile a realizat cea mai mare surpriza de la Campionatul Mondial de handbal masculin

  Nationala de handbal masculin a statului Chile a produs fara indoiala una dintre cele mai mari surprize ale Campionatului Mondial care are loc in aceasta perioada in Germania si Danemarca. Sud-americanii au inceput catastrofal acest Campionat, pierzand in prima partida in dauna Danemarcei, scor 16-39, dupa o prima repriza in care au marcat doar 4 goluri, primele 30 de minute fiind terminate cu un scor halucinant, 4-22! In a doua partida insa, Chile a socat pe toata lumea, castigand in fata unei nationale cu nume in Europa, Austria, scor 32-24, in grupa C de la Campionatele Mondiale. O surpriza mai mare asadar in comparatie cu egalul dintre Argentina si Ungaria, 25-25, dar si peste esecul celor din Qatar, fosta vicecampioana mondiala in 2015, in dauna Angolei, scor 23-24...

  13 Ianuarie 2019
   Schimbare pe piata media: Ce posturi TV vor transmite Campionatele Mondiale si Europene de handbal in urmatorii trei ani

   Schimbare pe piata media: Ce posturi TV vor transmite Campionatele Mondiale si Europene de handbal in urmatorii trei ani

   TVR a pierdut drepturile de televizare pentru turneele finale din handbal. Incepand din 2019, meciurile de la Campionatul European si Campionatul Mondial vor fi televizate de Digi Sport si Telekom Sport, atat la feminin cat si la masculin. Cele doua posturi au anuntat ca au cumparat drepturile de televizare pentru urmatorii trei ani. Iata programul competitiilor:...

   17 Decembrie 20181 comentariu
    Franta produce surpriza si castiga Campionatul Mondial de handbal feminin

    Franta produce surpriza si castiga Campionatul Mondial de handbal feminin

    Franta e noua campioana mondiala a handbalului feminin dupa ce a produs surpriza si a invins Norvegia. Scorul final a fost 23-21 in favoarea Frantei, dupa o finala plina de echilibru si dramatism, decisa in ultimele secunde. Prima repriza a fost extrem de echilibrata, iar ambele echipe si-au impartit momentele de dominare. La mijlocul reprizei, Norvegia a avut un avans de trei goluri, dar Franta a intrat in avans la pauza, conducand cu 11-10...

    17 Decembrie 2017
     Olanda castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin dupa un meci foarte spectaculos

     Olanda castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin dupa un meci foarte spectaculos

     Olanda a castigat medalia de bronz de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania. In finala mica, Olanda a invins Suedia cu 24-21, la capatul unui meci foarte spectaculos. Batavele a condus cu 14-8 la pauza si pareau ca au drumul deschis spre o victorie facila, mai ales ca in partea secunda diferenta a fost chiar si de sapte goluri. A urmat insa o serie incredibila de opt goluri la rand marcate de Suedia, care a trecut in avantaj...

     17 Decembrie 2017
      S-a stabilit finala Campionatului Mondial de handbal feminin

      S-a stabilit finala Campionatului Mondial de handbal feminin

      Norvegia si Franta se vor intalni in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. In prima semifinala, Norvegia a castigat fara probeleme meciul cu Olanda, scor 32-23. Scorul la pauza a fost 17-10 in favoarea nordicelor. In cea de-a doua semifinala, Franta s-a impus in fata Suediei cu 24-22, la capatul unui meci dramatic, decis in ultimul minut...

      15 Decembrie 2017
       Semifinale de foc la Campionatul Mondial de handbal feminin: Program, televizari si favorite

       Semifinale de foc la Campionatul Mondial de handbal feminin: Program, televizari si favorite

       Vineri seara sunt programate cele doua semifinale ale Campionatului Mondial de handbal feminin. In prima partida, programata de la ora 18:30 - ora Romaniei, Olanda va intalni Norvegia. Va fi practic o reeditare a finalei de la Mondialul trecut, castigata acum doua ani de nordice, cu 31-23. Apoi, in cea de-a doua semifinala, programata trei ore mai tarziu, Suedia va da piept cu Franta...

       15 Decembrie 2017
        Campionatul Mondial de handbal feminin: Iata programul semifinalelor

        Campionatul Mondial de handbal feminin: Iata programul semifinalelor

        Miercuri seara am aflat si a doua semifinala de la Campionatul Mondial de handbal feminin. In penultimul act se vor intalni Olanda si Norvegia, ultima fiind marea favorita a turneului. Norvegiencele au trecut in sferturile de finala de Rusia, cu un categoric 34-17. In prima partida disputata miercuri, Olanda a invins Cehia cu 30-26 la capatul unui meci pe care l-a dominat de la inceput pana la final...

        13 Decembrie 2017
         Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele din sferturi si programul primei semifinale

         Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele din sferturi si programul primei semifinale

         Marti seara s-au disputat primele doua meciuri din sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin, astfel ca acum cunoastem primele echipe calificate in semifinale. Suedia si Franta sunt invingatoarele serii si echipele care isi vor disputa locul din marea finala. De notat este si faptul ca la ambele formatii invingatoare au evoluat cate doua handbaliste legitimate la campioana Romaniei, CSM Bucuresti. Suedezele s-au impus cu scorul de 26-23 intr-un adevarat derbi scandinav cu reprezentativa Danemarcei. Pentru Suedia au jucat Isabelle Gullden si Nathalie Hagman, doua dintre "stranierele" din lotul celor de la CSM Bucuresti...

         13 Decembrie 20171 comentariu
          Cristina Neagu, reactie nervoasa dupa eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

          Cristina Neagu, reactie nervoasa dupa eliminarea Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

          Cea mai buna jucatoare a Romaniei, Cristina Neagu, a avut o reactie nervoasa dupa ce echipa noastra a fost eliminata de la Campionatul Mondal de handbal feminin. Sportiva de la CSM Bucuresti si-a atacat colegelor cand a fost intrebata ce s-a intamplat cu echipa noastra. Neagu le-a transmis jurnalistilor ca singurele care ar trebui sa dea explicatii sunt colegele sale. "Sa vorbeasca cine trebuie sa vorbeasca!", a raspuns transant Neagu, potrivit Fanatik. Una dintre jucatoarele vizata a fost pivotul Crina Pintea, care a avut mai multe ratari mari in partida cu Cehia...

          12 Decembrie 20171 comentariu
           Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele complete din optimi si programul sferturilor de finala

           Campionatul Mondial de handbal feminin: Rezultatele complete din optimi si programul sferturilor de finala

           Campionatul Mondial de handbal feminin se apropie de final, dupa partidele de luni seara avand complet tabloul sferturilor de finala. Iata, pentru inceput, ce s-a intamplat in optimi: Danemarca - Germania 21-17 Suedia - Slovenia 33-21...

           12 Decembrie 2017
            Selectionerul Martin Ambros explica eliminarea dramatica a Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

            Selectionerul Martin Ambros explica eliminarea dramatica a Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin

            Selectionerul Martin Ambros a explicat motivele pentru care nationala Romaniei a fost eliminata in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. Ambros a pus esecul dramatic in fata Cehiei pe seama oboselii si a presiunii de pe umerii jucatoarelor. "Cehia a fost mai buna in momentele importante, a revenit de fiecare data in momentele cheie. Au jucat tot timpul cu incredere. Au avut o singura ocazie sa revina si au profitat. E clar ca noi am tratat meciul altfel decat pe celelalte in anumite momente...

            11 Decembrie 20174 comentarii
             Reactia selectionerului Romaniei dupa esecul cu Franta de la Campionatul Mondial de handbal feminin

             Reactia selectionerului Romaniei dupa esecul cu Franta de la Campionatul Mondial de handbal feminin

             Selectionerul Ambros Martin a vorbit despre esecul suferit de nationala Romaniei in fata Frantei, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania. Antrenorul spaniol a explicat motivul pentru care echipa noastra a pierdut acest meci. "Nu s-a intamplat nimic in mod special, aceasta este Franta, trebuiau sa castige si au pus ce au avut mai bun in acest meci. Zece minute au facut diferenta in acest meci. Ele au alergat foarte mult, in timp ce noi am facut multe schimbari in atac pentru a exersa anumite lucruri...

             08 Decembrie 2017
              Romania si-a aflat adversara din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin

              Romania si-a aflat adversara din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin

              Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a aflat numele adversarei pe care o va intalni in optimile Campionatului Mondial. In urma rezultatelor inregistrate in Grupa B, nationala Romaniei se va duela in optimile de finala cu Cehia. In ultima partida din Grupa B, Cehia a fost invins de Ungaria, scor 29-30, si a incheiat astfel pe locul 4. Cehia este o adversara destul de accesibila pentru echipa noastra nationala. La ultimul turneu final nu a fost prezenta, iar la celelalte cinci aparitii nu a ajuns niciodata mai sus de locul 13...

              08 Decembrie 2017
               Romania, la Campionatul Mondial de handbal feminin: Analiza posibilelor adversare din optimi

               Romania, la Campionatul Mondial de handbal feminin: Analiza posibilelor adversare din optimi

               Echipa feminina de handbal a Romaniei a obtinut deja calificarea in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Germania, chiar de pe prima pozitie, iar vineri seara isi va afla adversara. Cehia sau Ungaria. Cu una dintre aceste reprezentative vor juca fetele pregatite de Martin Ambros in urmatoarea faza a competitiei. Cele doua se intalnesc chiar in meci direct in Grupa B, urmand ca pierzatoarea sa joace in optimi, duminica sau luni, cu nationala noastra. Partida dintre Cehia si Ungaria e programata vineri seara, de la aceeasi ora (19) cu intalnirea dintre Romania si Franta, din Grupa A...

               08 Decembrie 20171 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Oferta de milioane de euro pentru vedeta lui CFR Cluj
                CFR Cluj a primit o oferta tentanta pentru vedeta echipei, atacantul Bilel Omrani. Francezul este dorit in liga a doua din Anglia, acolo unde ar...

                Italienii anunta un nou transfer pentru Ionut Radu: Iata la ce echipa l-ar putea ceda Inter
                Chiar daca jurnalistii francezi sustin ca Ionut Radu este foarte aproape de un transfer la Nice, cei italieni scriu ca destinatia portarului roman...

                Prunea da cartile pe fata: Iata de cati bani are nevoie Dinamo pentru a lua licenta
                Florin Prunea a decis sa dea cartile pe fata si sa discute despre situatia financiara extrem de delicata a celor de la Dinamo. Potrivit...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor