Ziare.com

Capitan nationala declaratii

Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

Echipa nationala a Romaniei la juniori, categoria Under 16 ani s-a facut de ras intr-un meci amical disputat sambata la Buftea, pierzand cu 1-0 in fata selectionatei Under 17 din Haiti. A fost o partida care a facut parte dintr-un turneu amical de dezvoltare organizat de UEFA, iar unicul gol al intalnirii a fost marcat de Sainte, capitanul celor din Haiti, in minutul 29. Este o noua infrangere umilitoare pentru fotbalul romanesc la nivel de juniorat, dupa ce luna trecuta si nationala Under 17, dar si cea Under 19 au ratat calificarea la EURO, dupa esecuri usturatoare in calificari...

21 Aprilie 2019
  Un portar de nationala se autopropune la FCSB: M-as intoarce si acum acolo

  Un portar de nationala se autopropune la FCSB: M-as intoarce si acum acolo

  FCSB sufera la capitolul portari, avandu-l acum ca titular pe Cristi Balgradean, omul care in acest sezon a facut destule gafe si a costat-o pe gruparea ros-albastra mai multe puncte importante pentru clasamentul Ligii 1. Cum ca rezerva a lui Balgradean nu exista decat Andrei Vlad, un tanar fara experienta, care a comis si el destul gafe in poarta stelista, Gigi Becali a inceput sa caute inca din aceasta iarna un portar cu experienta. O solutie ar putea veni chiar de la un fost stelist, jucator de nationala acum, Florin Nita, fost capitan la FCSB, ajuns intre timp in Cehia, la Sparta Praga...

  17 Martie 20191 comentariu
   Clauza inedita pe care o are Mirel Radoi in contractul cu FRF, ca antrenor la nationala de tineret

   Clauza inedita pe care o are Mirel Radoi in contractul cu FRF, ca antrenor la nationala de tineret

   Mirel Radoi, selectionerul echipei nationale de tineret a Romaniei, categoria Under 21, a primit din partea celor de la FRF o clauza speciala in contractul sau. Fostul capitan legendar al Stelei a calificat echipa noastra dupa 20 de ani la un turneu final european, castigand o grupa preliminara infernala cu Portugalia, Bosnia, Elvetia sau Tara Galilor. Putini insa stiu ca in contractul lui Radoi se afla o clauza inedita, introdusa de FRF dupa plecarea in luna august a fostului selectioner Daniel Isaila, la arabii de la Al Hazem. Iar oficialii FRF au cautat solutii pentru ca aceste lucruri sa nu se mai intample in viitor...

   25 Decembrie 2018
    Cum a comentat Gica Hagi debutul fiului sau in nationala mare a Romaniei

    Cum a comentat Gica Hagi debutul fiului sau in nationala mare a Romaniei

    Ianis Hagi a jucat in meciul cu Lituania primele sale minute in nationala mare a Romaniei, iar Gica Hagi a comentat evolutia fiului sau. Cel mai mare jucator din istoria Romaniei spune ca e incercat de un sentiment de fericire, dar nu si de implinire, pentru ca are asteptari mult mai mari de la Ianis. "E un sentiment de fericire. Nu implinire, implinire o sa fie cand o sa fie cel mai bun. E doar un debut, asa ca sunt bucuros", a spus Gica Hagi intr-o interventie la Digi Sport. "E un debut si atat, nu am de ce sa comentez evolutia lui. Eu vreau sa fie cel mai bun: capitan si lider. Astea sunt gandurile mele", a adaugat patronul si tehnicianul Viitorului...

    18 Noiembrie 20183 comentarii
     Gica Popescu nu-l vrea pe "Bizonul" Gnohere in nationala Romaniei

     Gica Popescu nu-l vrea pe "Bizonul" Gnohere in nationala Romaniei

     Fost capitan al Romaniei in cea mai buna perioada a echipei noastre nationale, Gica Popescu nu vede cu ochi buni naturalizarea francezului Eddy Gnohere. "Baciul" spune ca cel poreclit "Bizonul" nu reprezinta o solutie pentru prima reprezentativa si pluseaza sustinand ca nu vede niciun strain din Liga 1 capabil sa joace pentru Romania in acest moment. "Nu il vad solutie, sa facem atata taraboi in jurul lui. Camora avea calitate pentru a juca la nationala acum cativa ani, putea fi o solutie. Nu vad strain in campionatul nostru azi care sa merita sa fie naturalizat", a declarat Popescu la DigiSport...

     19 Septembrie 2018
      Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

      Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

      Cosmin Contra a vorbit duminica in conferinta de presa oficiala inaintea partidei cu Serbia din Liga Natiunilor, in deplasare, luni seara, incepand cu ora 21,45. Romania se intoarce la locul in care a fost aspru umilita in 2009, scor 0-5 in preliminariile CM 2010, atunci cand pe banca se afla Razvan Lucescu. Cum arata echipa Romaniei in 2009, la celebra umilinta in fata Serbiei Contra a promis la aceasta conferinta ca echipa va alege o alta abordare, aratandu-se si deranjat de ultimele critici dupa meciul cu Muntenegru: "Mie nu mi-e frica niciodata. Exista respect pentru nationala Serbiei, e foarte puternica. Dar frica nu imi este in niciun caz. Am incredere maxima, sper sa ne ridicam la inaltimea adversarului, sa facem jocul nostru si sa obtinem un rezultat cat mai bun. Ma astept ca nationala Serbiei sa joace bine, au o buna ofensiva, stiu sa puna o presiune constanta, sa atace din primul minut. Ne-am pregatit dupa meciul cu Muntenegru, am vorbit de calitatile lor, am incredere in baietii mei ca maine vor face un meci mare si vom putea sa obtinem un rezultat bun", puncta fostul fundas dreapta de la Milan sau Atletico Madrid...

      09 Septembrie 20182 comentarii
       Reactia capitanului nationalei Frantei dupa ce a fost arestat in Londra

       Reactia capitanului nationalei Frantei dupa ce a fost arestat in Londra

       Hugo Lloris, capitanul lui Tottenham si al nationalei Frantei, a reactionat dupa ce a fost retinut de politistii londonezi. Acuzat de conducere sub influenta bauturilor alcoolice, golakeeperul francez si-a asumat fapta si si-a cerut public scuze. "Vreau sa imi cer scuze familiei mele, clubului, coechipierilor mei, managerului si tuturor fanilor. Condusul sub influenta alcoolului este complet inacceptabil. Imi asum responsabilitatea completa pentru faptele mele, nu este exemplul pe care vreau sa il dau", a transmis Lloris prin intermediul unei declaratii de presa, scrie Daily Mail...

       25 August 2018
        Inca un scandal la Mondiale: Neymar l-a injurat pe capitanul Braziliei

        Inca un scandal la Mondiale: Neymar l-a injurat pe capitanul Braziliei

        Cupa Mondiala ne aduce un nou scandal, de aceasta data din sanul nationalei Braziliei, acolo unde capitanul a fost injurat de vedeta Neymar. Thiago Silva a povestit recent ca a fost jignit de coechipierul sau de la nationala si de la echipa de club in timpul meciului cu PSG. Si chiar daca spune ca intelege de ce a reactionat astfel Neymar, Silva nu poate trece peste incident. "Neymar e ca un frate mai mic pentru mine si incerc sa am grija de el intotdeauna. Acum sunt insa trist pentru ca m-a jignit in timpul meciului cu cei din Costa Rica, atunci cand le-am dat adversarilor un balon...

        23 Iunie 20181 comentariu
         Gica Hagi il ataca dur pe Cosmin Contra, dupa ce Ianis Hagi nu a fost convocat la nationala

         Gica Hagi il ataca dur pe Cosmin Contra, dupa ce Ianis Hagi nu a fost convocat la nationala

         Antrenorul si patronul celor de la Viitorul Constanta, campioana en-titre a Romaniei, legendarul Gica Hagi, a vorbit dupa partida castigata de echipa sa cu Poli Iasi, scor 1-0, atacandu-l pe selectionerul nationalei Romaniei, Cosmin Contra. Contra a anuntat care sunt convocatii pentru dubla amicala cu echipele Chile si Israel, iar printre jucatori nu se afla si Ianis Hagi, fotbalist care a decis partida de vineri din Liga 1 cu Poli Iasi. Viitorul castiga dramatic cu Iasi. Ianis Hagi, eroul campioanei...

         12 Mai 20181 comentariu
          Ciprian Marica il pune la zid pe Vlad Chiriches: Ce ii reproseaza capitanului nationalei Romaniei

          Ciprian Marica il pune la zid pe Vlad Chiriches: Ce ii reproseaza capitanului nationalei Romaniei

          Ciprian Marica l-a criticat dur, miercuri seara, pe capitanul nationalei Romaniei, Vlad Chiriches. Fostul international roman considera ca fundasul in varsta de 28 de ani nu e capabil sa fie liderul acestei generatii. "Echipa nationala nu are un lider, capitanul echipei da senzatia de lejeritate. I-am spus si personal. Nu reuseste sa transmita siguranta si incredere, nu e ok. El ar trebui sa fie pionul principal. Nu vreau sa ii dau in cap", a spus Marica la Digi Sport. "E greu cand nu joci la echipa de club. Nu reuseste sa se implice in joc si cred ca din interior ar trebui sa vina asta", a mai declarat acesta...

          15 Noiembrie 20172 comentarii
           Un fost capitan al nationalei Romaniei il critica pe Daum pentru selectia facuta pentru meciul cu Polonia

           Un fost capitan al nationalei Romaniei il critica pe Daum pentru selectia facuta pentru meciul cu Polonia

           Un fost cunoscut jucator si chiar capitan al nationalei de fotbal a Romaniei a reactionat dupa ultimele convocari ale germanului Christoph Daum, pentru meciul cu Polonia din preliminariile CM 2018. E vorba de fostul capitan Razvan Rat, care nu a fost chemat deloc la nationala in mandatul lui Daum: "Era de asteptat sa se intample asta intr-un final. Daca nu m-a chemat la actiunile din 2016, cu atat mai greu este sa fiu convocat anul viitor. Respect decizia, n-am ce sa fac, nu am cum sa schimb lucrurile. Din declaratia asta e destul de clar ca a renuntat la mine. Totusi, sper sa nu fie asa. Pana nu ma suna sa-mi spuna personal, tot mai visez sa joc la nationala", declara fostul fundas de la Rapid intr-un interviu acordat cotidianului Libertatea...

           06 Noiembrie 2016
            Analiza dura a fostului capitan al Romaniei: M-am saturat de momente zero, nu vine nimeni din urma

            Analiza dura a fostului capitan al Romaniei: M-am saturat de momente zero, nu vine nimeni din urma

            Fostul capitan al nationalei Romaniei, Razvan Rat, a facut o analiza dura a primei reprezentative. Veteranul "tricolorilor" a declarat ca s-a saturat de momentele zero de la nationala, el sustinand ca este nevoie de fapte in momentul de fata. "De fiecare data cand suntem intrebati ce mesaje avem pentru fani, scoatem lozinci care, uite, nu-si mai au rostul. A vorbi nu e relevant deloc! E foarte important ca oricine va prelua Romania sa poata sa creeze o atmosfera care sa duca la performanta. Nu e nevoie de decretarea unui nou moment zero, ca m-am saturat de ele! Am tot vorbit de momente zero la fiecare campanie, inclusiv in 2008, dupa ce am iesit la Europene, si nu s-a intamplat nimic", a spus Rat pentru Libertatea...

            29 Iunie 2016
             Capitanul nationalei promite: "Le stim punctele slabe, vom avea alta fata cu Grecia"

             Capitanul nationalei promite: "Le stim punctele slabe, vom avea alta fata cu Grecia"

             Capitanul echipei nationale de fotbal a Romaniei spune ca el si colegii sai au invatat dupa esecul din barajul pentru CM 2014 cu grecii si ca acum Romania este pregatita sa invinga formatia elena. Ciprian Marica, ales de Victor Piturca capitan pentru acest joc de duminica in fata Greciei, in debutul preliminariilor EURO 2016, a declarat la o conferinta de presa: "Dorinta este la fel de mare ca si la meciul din toamna, insa acum am invatat din meciul pe care l-am pierdut aici. Am simtit pe pielea nostra ce inseamna Grecia. Ne vom concentra, este primul meci din aceasta campanie si ne dorim sa incepem foarte bine. Am inteles ca linia de fundasi ramane aceeasi ca si in meciurile de baraj. Ii cunoastem, le stim punctele slabe. Sper sa ne cream mai multe sanse de a marca, sa beneficiem de mai multe spatii.", declara Marica...

             06 Septembrie 20141 comentariu
              Capitanul nationalei de polo se ia de gat cu premierul Ungureanu

              Capitanul nationalei de polo se ia de gat cu premierul Ungureanu

              Capitanul echipei de polo a Romaniei, Cosmin Radu, nu l-a menajat pe premierul Mihai Razvan Ungureanu dupa ce acesta a declarat ca Romania nu are nevoie de bazine pentru natatie pentru ca "nu este o tara de inotatori". Radu sustine ca seful Guvernului greseste pentru ca tara noastra are nevoie de sportivi care s-o reprezinte la cel mai inalt nivel, chiar si din bazin. "Greseste. Romania are nevoie de multe bazine, de sportivi care sa reprezinte Romania. Poloul asa a fost tratat tot timpul, dar daca stam sa ne plangem nu ajungem nicaieri. Nu suntem o tara de poloisti, pentru ca altfel eram campioni olimpici. Sper ca acum sportul nostru sa fie mai popularizat, pentru ca are valoare. Nu suntem atat de slabi, pentru ca am mai fost la campionate europene si mondiale", a declarat Cosmin Radu pe Aeroportul Otopeni...

              11 Aprilie 201215 comentarii
               Mutu, noul capitan al nationalei Romaniei

               Mutu, noul capitan al nationalei Romaniei

               Adrian Mutu va fi capitanul nationalei Romaniei. Atacantul Cesenei dezvaluie ca Victor Piturca l-a sunat si i-a lasat sa se inteleaga ca va fi capitanul "tricolorilor" in mandatul sau. "Miercuri mi-a telefonat noul antrenor. Ce face capitanul meu?, asa m-a abordat nea Piti. Asa e dansul, mobilizator. Va dati seama, m-am simtit bine. Dorea sa stie cum e cu Cesena, ce ganduri am! A ramas sa ne vedem vineri, in Bucuresti, la o cafea", a declarat Mutu pentru editia tiparita a cotidianului Libertatea...

               01 Iulie 20111 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Nota primita de Simona Halep dupa ultima evolutie la Australian Open
                Jurnalistii italieni au publicat notele oferite jucatoarelor pentru prestatiile de la Australian Open 2019. In urma succesului din meciul cu...

                Serena Williams a izbucnit in lacrimi dupa eliminarea de la Australian Open
                Serena Williams a inceput sa planga la conferinta de presa sustinuta dupa eliminarea de la Australian Open. Americanca a facut acest lucru in...

                Belgienii anunta ca Ianis Hagi "trebuie sa plece de urgenta" de la Genk
                Jurnalistii din Belgia scriu ca Ianis Hagi trebuie sa plece "de urgenta" de la Genk dupa ce nu a reusit sa se impuna. Ianis a fost exclus din...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor