Ziare.com
"Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

"Generalul" Iordanescu desfiinteaza nationala Romaniei: Nu am jucat nimic!

Anghel Iordanescu, fostul selectioner al Romaniei, a criticat in termeni foarte duri jocul primei reprezentative dupa duelul cu Serbia, din Nations League. "Generalul" sustine ca jucatorii pregatiti de Cosmin Contra nu au aratat nimic si ...

16 Octombrie 20182 comentarii

Contra romania serbia

Echipa de start cu multe surprize a lui Cosmin Contra pentru intalnirea Romaniei cu Serbia - surse

Echipa de start cu multe surprize a lui Cosmin Contra pentru intalnirea Romaniei cu Serbia - surse

Antrenorul echipei nationale a Romaniei, Cosmin Contra, s-a decis sa inoveze si sa faca multe surprize in partida decisiva de duminica de la ora 16 cu Serbia, in UEFA Nations League, pe Arena Nationala, meci transmis LIVE pe Ziare.com. Avand in vedere ca ii are pe Chipciu si pe Anton suspendati, Contra s-a gandit care sunt cele mai bune solutii si astfel in locul lui Anton, la mijloc, in pereche cu Razvan Marin, Contra il va titulariza pe tanarul Tudor Baluta de la Viitorul, dupa cum scrie Sport.ro...

14 Octombrie 2018
  Interes urias al fanilor pentru Romania - Serbia. Cate bilete s-au vandut si ce record de audienta va fi doborat

  Interes urias al fanilor pentru Romania - Serbia. Cate bilete s-au vandut si ce record de audienta va fi doborat

  Partida Romania - Serbia din UEFA Nations League a suscitat un interes enorm din partea suporterilor romani, care vor umple pana la refuz Arena Nationala din Bucuresti, in vederea unui meci crucial pentru elevii lui Cosmin Contra. Pana la aceasta ora, pentru intalnirea in fata vecinilor nosti de la sud-vest, s-au achizitionat 47.000 de bilete, dupa cum anunta cotidianul Gazeta Sporturilor. Casele de bilete se vor deschide din nou duminica incepand cu ora 10, iar ele vor fi disponibile pentru fani pana la ora 14...

  14 Octombrie 2018
   Cosmin Contra a prefatat partida cu Serbia: Ce spune despre ora neobisnuita la care se va juca intalnirea

   Cosmin Contra a prefatat partida cu Serbia: Ce spune despre ora neobisnuita la care se va juca intalnirea

   Selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, Cosmin Contra, a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa sustinuta la Centrul de la Mogosoaia, ca le-a transmis jucatorilor sa obtina victoria in meciul cu Serbia, de duminica, din Liga Natiunilor. "Nu stiu daca ne-ar conveni si un egal, e clar ca noi ne dorim sa castigam, asta le-am transmis baietilor, dar nu vreau sa pun foarte mare presiune pe ei, pentru ca niciodata nu ne-am descurcat sub presiune. O sa ne invite si ei sa atacam, trebuie sa fim atenti, pentru ca e o echipa foarte buna de contraatac. Trebuie sa avem o mentalitate foarte buna, ce am pregatit la video in astea doua zile baietii sa prinda foarte bine, cum s-a intamplat si pana acum", a declarat Contra...

   13 Octombrie 20181 comentariu
    Cosmin Contra schimba echipa pentru meciul cu Serbia: Cum va arata primul "11" al nationalei Romaniei

    Cosmin Contra schimba echipa pentru meciul cu Serbia: Cum va arata primul "11" al nationalei Romaniei

    Cosmin Contra va efectua mai multe modificari in primul "11" al Romaniei pentru meciul din weekend cu Serbia. Fata de jocul cu Lituania, castigat in prelungiri cu 2-1, selectionerul "tricolorilor" nu-i va putea folosi duminica pe Alexandru Chipciu si Paul Anton, suspendati ca urmare a cartonaselor galbene incasate joi seara. Astfel, locurile celor doi in primul "11" urmeaza sa fie luate de autorul golului decisiv din Lituania, Alexandru Maxim, respectiv Adrian Stoian. Vezi:...

    12 Octombrie 20182 comentarii
     Pierderi importante pentru nationala Romaniei: Doi jucatori de baza nu vor putea juca in meciul cu Serbia

     Pierderi importante pentru nationala Romaniei: Doi jucatori de baza nu vor putea juca in meciul cu Serbia

     Nationala Romaniei va aborda meciul cu Serbia, din UEFA Nations League, fara doi jucatori de baza. Milocasii Paul Anton si Alexandru Chipciu sunt suspendati pentru derbiul de duminica, dupa ce au fost avertizati cu cartonase galbene in disputa cu Lituania. Anton a fost avertizat in minutul 32, iar Chipciu in finalul primei reprize. Cum ambii aveau cate un "galben" din partidele predecente, Anton din disputa cu Muntenegru, iar Alex Chipciu din cea cu Serbia, sunt suspendati automat pentru intalnirea de pe Arena Nationala...

     12 Octombrie 2018
      Contra surprinde dupa victoria din Lituania: "Nu suntem obligati sa castigam cu Serbia!"

      Contra surprinde dupa victoria din Lituania: "Nu suntem obligati sa castigam cu Serbia!"

      Selectionerul Cosmin Contra a iesit in evidenta cu o declaratie surprinzatoare dupa victoria din Lituania, din UEFA Nations League. Potrivit lui Contra, "tricolorii" nu sunt obligati sa castige cel mai important meci din acest an, cel cu Serbia de pe National Arena. "La ora jocului cu Serbia trebuie sa fiu inspirat si sa aleg cat mai bine. Nu suntem obligati sa castigam cu Serbia. S-au vandut multe bilete, iar dupa acest rezultat speram ca stadionul sa se umple si sa obtinem un rezultat care sa ne puna la mana noastra in ultimele doua partide ale grupei", a declarat Contra la ProTV...

      12 Octombrie 20182 comentarii
       Reactia selectionerului Romaniei dupa remiza spectaculoasa cu Serbia

       Reactia selectionerului Romaniei dupa remiza spectaculoasa cu Serbia

       Selectionerul Romaniei, Cosmin Contra, se declara multumit dupa meciul cu Serbia, incheiat la egalitate, scor 2-2. Tehnicianul spune ca a fost o partida buna facuta de elevii sai, care, cu putina sansa, puteau chiar castiga. Singura nemultumire a lui Contra vine din dreptul liniei de clasament, el explicand ca si-ar fi dorit ca echipa noastra sa aiba mai multe puncte dupa doua meciuri disputate in Nations League. "Normal ca sunt multumit si fericit dupa acest meci. A fost un meci cu ocazii mari de ambele parti. Cu putina sansa ne puteam intoarce cu toate cele trei puncte, dupa ocaziile pe care le-am avut in ultimele 10 minute. Am aratat ca suntem o echipa in ascensiune. Am intalnit un adversar puternic si ne-am ridicat la nivelul sarbilor. Am revenit de la 0-1 si 1-2 si am dovedit ca avem caracter. E clar nu ca nu ma multumeste numarul de puncte, mi-as fi dorit sa avem 4 puncte dupa primele doua meciuri din competitie", a spus Cosmin Contra la ProTV...

       11 Septembrie 20181 comentariu
        Romania, remiza spectaculoasa cu Serbia in Nations League

        Romania, remiza spectaculoasa cu Serbia in Nations League

        Echipa nationala de fotbal a Romaniei a obtinut un rezultat bun in noua competitie UEFA, Liga Natiunilor, "tricolorii" remizand cu Serbia chiar la Belgrad. A fost o partida spectaculoasa care s-a incheiat cu scorul de 2-2, jucatorii nostri revenind de doua ori dupa ce sarbii au marcat. Intalnirea disputata pe stadionul celor de la Partizan a inceput cu o mare surpriza, selectionerul Contra luand decizia de a-l titulariza pe pustiul Dragus, atacant de numai 19 aflat la debutul in echipa nationala...

        10 Septembrie 201814 comentarii
         Surpriza mare in nationala Romaniei: Contra l-a titularizat pe noul pusti minune al lui Hagi

         Surpriza mare in nationala Romaniei: Contra l-a titularizat pe noul pusti minune al lui Hagi

         Selectionerul Cosmin Contra a pregatit o surpriza de proportii la meciul cu Serbia, din UEFA Nations League, luand decizia de a-l titulariza pe noul pusti minune propus de Viitorul lui Hagi in fotbalul romanesc. La numai 19 ani, atacantul Denis Dragus a fost inclus de Contra in primul "11" la Belgrad, jucatorul avand astfel un debut "de foc" in prima reprezentativa. Dragus a fost trimis de selectioner in linia de jucatori ofensivi aflati in sustinerea varfului impins, Tucudean, el jucand alaturi de Stanciu si Chipciu...

         10 Septembrie 2018
          Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

          Ce declara Cosmin Contra la Belgrad inainte de inclestarea Romaniei cu Serbia

          Cosmin Contra a vorbit duminica in conferinta de presa oficiala inaintea partidei cu Serbia din Liga Natiunilor, in deplasare, luni seara, incepand cu ora 21,45. Romania se intoarce la locul in care a fost aspru umilita in 2009, scor 0-5 in preliminariile CM 2010, atunci cand pe banca se afla Razvan Lucescu. Cum arata echipa Romaniei in 2009, la celebra umilinta in fata Serbiei Contra a promis la aceasta conferinta ca echipa va alege o alta abordare, aratandu-se si deranjat de ultimele critici dupa meciul cu Muntenegru: "Mie nu mi-e frica niciodata. Exista respect pentru nationala Serbiei, e foarte puternica. Dar frica nu imi este in niciun caz. Am incredere maxima, sper sa ne ridicam la inaltimea adversarului, sa facem jocul nostru si sa obtinem un rezultat cat mai bun. Ma astept ca nationala Serbiei sa joace bine, au o buna ofensiva, stiu sa puna o presiune constanta, sa atace din primul minut. Ne-am pregatit dupa meciul cu Muntenegru, am vorbit de calitatile lor, am incredere in baietii mei ca maine vor face un meci mare si vom putea sa obtinem un rezultat bun", puncta fostul fundas dreapta de la Milan sau Atletico Madrid...

          09 Septembrie 20182 comentarii
           Cum ar putea arata primul 11 al Romaniei in partida cu Serbia din Liga Natiunilor

           Cum ar putea arata primul 11 al Romaniei in partida cu Serbia din Liga Natiunilor

           Romania va merge luni in deplasarea din Serbia, al doilea joc din Liga Natiunilor, dupa cel de vineri seara, in care elevii lui Contra mai mult au dezamagit, scor 0-0 cu cei de la Muntenegru, joc cu portile inchise, in care romanii au avut si un om in plus in ultimul sfert de ora. Echipa noastra nationala are mari probleme de efectiv inaintea meciului de la Belgrad, de pe stadionul Partizan, Chiriches, Pintilii si Bicfalvi fiind accidentati, ei nemaifacand deplasarea in tara vecina. In aceste conditii, iata care ar putea fi primul 11 al nostru in partida cu Serbia, care deja are o victorie, dupa 1-0 in Lituania:...

           09 Septembrie 2018
            Reactia selectionerului Cosmin Contra dupa debutul ratat in Liga Natiunilor

            Reactia selectionerului Cosmin Contra dupa debutul ratat in Liga Natiunilor

            Selectionerul Cosmin Contra a vorbit despre remiza inregistrata de nationala Romaniei, scor 0-0, cu Muntenegru, in primul meci din Liga Natiunilor. "E urat sa joci fara spectatori, mai ales cand echipa are nevoie. Nu sunt multumit de ultimele 15 minute, cand am avut un om in plus. Ei s-au aparat in jumatatea proprie, trebuia sa atacam pozitional, insa am reusit foarte putine actiuni in prima repriza. In a doua repriza am avut o posesie mai rapida, am avut ocazii, insa n-am fost inspirati in faza de atac. Am avut momente in care ne-am precipitat, mai erau 15 minute si jucam de parca era ultimul minut. E greu daca n-ai prospetime si limpezime pe faza de atac", a spus Contra la Pro TV...

            07 Septembrie 20189 comentarii
             FRF a anuntat stadioanele pe care nationala Romaniei va disputa partidele cu Muntenegru si Serbia in Liga Natiunilor

             FRF a anuntat stadioanele pe care nationala Romaniei va disputa partidele cu Muntenegru si Serbia in Liga Natiunilor

             Federatia Romana de Fotbal a informat forul continental despre arenele care vor gazdui primele doua partide ale nationalei Romaniei de pe teren propriu din nou competitie UEFA, care va incepe in aceasta toamna. Astfel, tricolorii vor debuta in noua competitie UEFA contra Muntenegrului, pe 7 septembrie, la Ploiesti, pe stadionul "Ilie Oana". Aceasta partida se va disputa fara spectatori, ca urmare a unor sanctiuni primite pe durata preliminariilor EURO 2016. Cel de-al doilea joc de pe teren propriu din Liga Natiunilor va fi contra echipei nationale a Serbiei, pe 14 octombrie, iar aceasta partida va fi gazduita de Arena Nationala...

             06 Iunie 20181 comentariu
              Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

              Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

              Romania a invins Serbia, scor 38-28, in ultima etapa a Grupei C de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia. Nationala pregatita de Vasile Stanga a avut o tresarire de orgoliu in ultima etapa a grupelor, intr-un meci care nu mai avea nicio miza, Serbia fiind deja calificata in faza urmatoare. Prima parte a jocului a oferit cateva rasturnari spectaculoase de situatie, dar "tricolorii" s-au instalat incet, dar sigur, la carma partidei, reusind sa se mentina in frunte la o diferenta de doua goluri...

              20 Ianuarie 20113 comentarii
               Mutu: Serbia e favorita grupei

               Mutu: Serbia e favorita grupei

               Atacantul echipei nationale spune ca Serbia este favorita la castigarea grupei preliminare dar este constient ca doar o victorie ar mentine Romania in lupta pentru calificare. "A fost foarte multa presiune pe noi in acesta saptamana. Stim ca ne asteapta un meci foarte dificil. Serbia este favorita grupei, cea mai puternica echipa si suntem constienti ca o victorie ne-ar readuce in lupta pentru calificare", a spus Mutu la Antena 1. "Decarul" tricolorilor spera ca decizia lui Contra de a se retrage de la nationala sa fie una de moment...

               27 Martie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Rezultatele inregistrate in ziua a doua de la Turneul Elitelor: Doua jucatoare au fost deja eliminate
                Miercuri s-au disputat meciurile programate in ziua a doua la Turneul Elitelor de la Zhuhai. Dupa infrangerile suferite marti, Donna Vekic si...

                Ion Tiriac, atac la adresa Mihaelei Buzarnescu: "Halep a jucat cu Buzarescu... cu Buzunarescu"
                Presedintele Federatiei Romane de Tenis, Ion Tiriac, a avut o reactie ciudata la adresa Mihaelei Buzarnescu. Facand referire la meciul disputat...

                Presa internationala, despre evolutiile lui Nicolae Stanciu si Ianis Hagi in Liga Campionilor
                Nicolae Stanciu si Ianis Hagi au jucat, miercuri seara, in etapa cu numarul 3 a grupelor Ligii Campionilor. Mijlocasul in varsta de 26 de ani a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor