Ziare.com
Mobilierul pentru gradinita: pentru siguranta copiilor

Mobilierul pentru gradinita: pentru siguranta copiilor

Confortul, siguranta si starea de bine a celor mici trebuie sa fie intotdeauna pe primul loc, atat la gradinita si la scoala, cat si acasa sau la locul de joaca. Perioada in care cei mici merg la gradinita este foarte importanta pentru dezvoltarea ...

27 Septembrie 2019

Copii tehnologie dezvoltare

Bicicleta, cadoul ideal pentru copii

Bicicleta, cadoul ideal pentru copii

Mai tii minte prima bicicleta, prima cazatura sau senzatia de libertate pe care ai avut-o cand pedalai? Cu totii ne aducem aminte de orele de hoinareala pe bicicleta, alaturi de prietenii nostri din copilarie. Bicicleta a fost si ramane un instrument important in dezvoltarea fizica si psihica a copiilor. Pe langa faptul ca ajuta la dezvoltarea relatiilor sociale, bicicleta ii confera celui mic un sentiment de libertate, il face mai responsabil, il mentine sanatos si ii dezvolta foarte mult imaginatia...

21 Decembrie 2017
Alte articole despre: biciclete copii
  Oamenii de stiinta avertizeaza: Ochelarii de realitate virtuala ar putea fi un pericol pentru copii

  Oamenii de stiinta avertizeaza: Ochelarii de realitate virtuala ar putea fi un pericol pentru copii

  Oamenii de stiinta au avertizat ca ochelarii de realitate virtuala (VR) pot avea efecte negative asupra sanatatii copiilor. Cercetatorii britanici de la Leeds University sustin ca utilizarea acestor dispozitive de catre persoane foarte tinere poate duce la probleme cu vederea si cu mentinerea echilibrului, informeaza The Guardian. Astfel, ei trag un semnal de alarma si cer ca producatorii sa faca schimbarile necesare, pentru a indrepta situatia. Avertismentul vine in contextul in care giganti precum Facebook si Google au anuntat planuri ambitioase pentru dezvoltarea acestui domeniu, care e vazut ca tehnologia viitorului...

  28 Octombrie 20175 comentarii
   Ne-au facut dependenti de tehnologie, iar acum regreta. "Ereticii" din Silicon Valley se dezic de internet

   Ne-au facut dependenti de tehnologie, iar acum regreta. "Ereticii" din Silicon Valley se dezic de internet

   Cativa fosti angajati Google, Facebook si Twitter militeaza impotriva tehnicilor prin care aceste companii si altele ca ele isi influenteaza miliardele de utilizatori. Sunt chiar oamenii care au creat, pe la 20 si ceva de ani, produsele despre care spun ca au ajuns sa dea dependenta, arata The Guardian intr-un amplu articol. In urma cu zece ani, Justin Rosenstein a creat butonul "like" pentru Facebook. S-a dovedit a fi modul perfect de a exploata nevoia de aprobare a utilizatorilor. Ideea a fost preluata sub diferite forme de Twitter si apoi de Instagram, iar succesul social a inceput sa se masoare in "like"-uri si inimioare...

   08 Octombrie 20174 comentarii
    Ai de facut un cadou de Sfanta Maria? Idei de daruri pentru copii in functie de varsta si cum sa tratezi obsesia pentru personajul preferat - Interviu

    Ai de facut un cadou de Sfanta Maria? Idei de daruri pentru copii in functie de varsta si cum sa tratezi obsesia pentru personajul preferat - Interviu

    Vine Sfanta Maria si zeci de mii de copii isi serbeaza onomastica. Cei mici asteapta cu sufletul la gura cadouri, insa a cumpara unui copil un dar se poate dovedi o misiune dificila. Poate fi greu si pentru parinti, chiar daca isi cunosc bine copiii, si cu siguranta chiar mai complicat pentru cei din afara familiei apropiate. Trebuie sa fie ceva care sa-i faca placere celui mic, dar care sa-l si ajute in dezvoltarea ulterioara, sa aiba caracter educativ. Destul de complicat, trebuie sa recunosti...

    11 August 20173 comentarii
     Copiii nostri stau 5 ore pe zi pe retelele sociale. 3 semne ca e o problema si 4 solutii de la psiholog

     Copiii nostri stau 5 ore pe zi pe retelele sociale. 3 semne ca e o problema si 4 solutii de la psiholog

     Un studiu recent, realizat in Romania, arata ca 85% dintre copiii intre 5 si 16 ani stau, in medie, 5 ore pe zi pe retelele sociale. De inteles in cazul adolescentilor, insa enorm, oricum ai privi, in cazul copiilor de mici, de 5 ani. De la varste foarte fragede, copiii butoneaza smartphone-ul, in medie, 160 de minute pe zi. Adolescentii de 13 - 16 ani il folosesc chiar 208 minute pe zi. Asa arata realitatea lui 2016, una complet diferita de cea de acum 10 ani si cu siguranta la o departare de la cer la Pamant fata de cea de acum 20 de ani. E foarte greu de evaluat impactul gadgeturilor, tehnologiei, "traiului online" asupra generatiilor mici, mai cu seama ca vorbim despre primele generatii care se "nasc" si traiesc in acest mod...

     21 Octombrie 20164 comentarii
      Copiii si tehnologia: Ar trebui lasati sa aiba telefon si gadgeturi? Interviu cu un psihoterapeut

      Copiii si tehnologia: Ar trebui lasati sa aiba telefon si gadgeturi? Interviu cu un psihoterapeut

      Sunt parinti care au renuntat la TV odata cu aparitia celui mic, fiind convinsi ca acesta nu poate aduce nimic bun. Sunt altii care admit ca nu s-ar descurca fara ajutorul televizorului ori tabletei, aceste gadgeturi tinand ocupat copilul cat ei trebuie sa duca la bun sfarsit unele sarcini. De oricare parte te-ai situa, sigur ai intalnit oameni cu pareri diferite, adesea vehemente. Cum e mai bine pentru cel mic: sa-i faci cunostinta cu gadgeturile (si daca da, cand) sau sa pretinzi ca acestea nu exista? Iar daca, inevitabil, va ajunge sa le foloseasca, il vor ajuta acestea sau inseamna doar pierdere de timp?...

      07 Aprilie 20165 comentarii
       Bucurestiul devine locul de joaca al tehnologiei in luna mai

       Bucurestiul devine locul de joaca al tehnologiei in luna mai

       Bucurestiul ajunge pe harta marilor orase ale lumii care au propriul eveniment de tehnologie, prin Bucharest Technology Week. Dupa Londra, New York si Berlin, capitala Romaniei va gazdui intre 23 si 29 mai peste 40 de evenimente pe teme de inovatie, folosirea tehnologiei in marketing, solutii IT pentru companii, developeri si start-up-uri. Peste 10.000 de persoane vor lua parte la evenimentele din cadrul Bucharest Technology Week, iar programul saptamanii poate fi accesat pe www.techweek.ro. 4 conferinte principale cu speakeri internationali...

       31 Martie 20161 comentariu
        Facebook da o mana de ajutor pentru gasirea copiilor disparuti

        Facebook da o mana de ajutor pentru gasirea copiilor disparuti

        Reteaua sociala Facebook lanseaza un nou serviciu prin care da o mana de ajutor pentru gasirea copiilor disparuti. "Lansam Amber Alerts pentru a folosi puterea comunitatii noastre ca sa ajutam la gasirea copiilor disparuti", a scris pe Facebook Mark Zuckerberg. De asemenea, fondatorul retelei sociale a explicat ca este un proiect aproape de sufletul sau. "In ultimii cativa ani, am vazut ca oamenii folosesc Facebook-ul, pe cont propriu, pentru a-i gasi pe copiii care sunt rapiti. Acest lucru a inspirat echipa noastra sa puna la punct o noua unealta, de care suntem foarte atasati, care are ca scop reunirea familiilor", a completat omul de afaceri...

        14 Ianuarie 2015
         Tableta inlocuieste tabla. Invatamantul in era tehnologiei

         Tableta inlocuieste tabla. Invatamantul in era tehnologiei

         Cele mai noi tehnologii promit sa imbunatateasca metodele de predare si sa le asigure tuturor copiilor acel tip de educatie personalizata la care aveau pana acum acces doar copiii din familii bogate. Nu este cazul deocamdata in Romania, insa scoli din SUA, din mai multe tari europene nordice, dar si din America Latina si India au abandonat instrumente de predare precum carti, caiete sau tabla in favoarea unor dispozitive si produse software special dezvoltate de startup-urile din domeniu, iar reprezentantii unitatilor de invatamant spun ca functioneaza...

         08 Iunie 201411 comentarii
          Tableta pentru copii KiddyPad

          Tableta pentru copii KiddyPad

          Easypix lanseaza in Romania tableta pentru copii KiddyPad cu ecran SuperBright HD de 7.0 inch si control parental. Prevazuta cu protectie de silicon si cu interfata in limba romana, tableta pentru copii demonstreaza cu succes calitatea germana folosind un procesor RK 3168 1.2 GHz Dual Core. Display-ul multi touch afiseaza culori vibrante, se remarca prin luminozitate si ofera claritate superioara textului. Cu 1024 x 600 pixeli, acest ecran permite vizualizarea continutului la un standard ridicat...

          24 Aprilie 2014
           YouTube, varianta pentru copii: Apare YouTube Junior

           YouTube, varianta pentru copii: Apare YouTube Junior

           YouTube, cel mai mare site cu material video postat de utilizatori, atrage oameni de toate felurile, mai buni si mai rai. Cu toate acestea, compania, detinuta de gigantul Google, dezvolta acum a versiune a site-ului facuta special pentru copiii mai mici de 10 ani. Interesul producatorilor de filme a fost imediat starnit de informatia ca va fi creat un site cu continut special pentru copii. Intotdeauna a existat dorinta de a oferi un site in care parintii sa aiba incredere, liber de materiale video sau comentarii de care adultii ar prefera sa-si fereasca copiii, scrie The Next Web...

           20 Martie 2014
            Clopotel Junior a lansat aplicatia pentru copii "Invatam Animalele"!

            Clopotel Junior a lansat aplicatia pentru copii "Invatam Animalele"!

            Clopotel Junior aduce in atentia parintilor si bunicilor posesori de iPhone si iPod o noua aplicatie pentru copiii din viata lor. "Invatam animalele" este o aplicatie educativa si interactiva cu sunete si imagini reale care ii va ajuta pe copii sa invete si sa recunoasca peste 50 de animale domestice si salbatice. Designul aplicatiei este atractiv, cu imaginii vii si sunete captivante pentru a ajuta copii sa recepteze si sa asimileze informatiile mult mai usor. Aceasta aplicatie pentru copii contine si peste 300 de teste de evaluare prietenoase. Vocea calda a naratoarei ii va incuraja pe prichindei ori de cate ori aleg corect sau gresesc...

            16 Ianuarie 2013
             De ce nu ar trebui sa-ti lasi copilul pe Twitter si Facebook

             De ce nu ar trebui sa-ti lasi copilul pe Twitter si Facebook

             O intreaga generatie de copii risca sa-si dezvolate personalitati obsesive, sa sufere de lipsa de autocontrol, deficit de atentie si imposibilitatea de a simti empatie, pe langa dependenta de retelele sociale, avertizeaza oamenii de stiinta. In conditiile in care retele sociale precum Twitterul si Facebookul sunt tot mai prezente in viata copiilor, se poate observa cum cei mici au dificultati in a interactiona din punct de vedere social, au reactii emotionale deficitare, tocmai din cauza faptului ca nu au un contact fizic cu cei din jur, toata interactiunea lor fiind online, explica Susan Adele Greenfield, profesor la Universitatea Oxford, citata de Independent.ie...

             22 Octombrie 2012
              Internetul copiilor: ce reglementari vrea sa introduca UE pentru protejarea minorilor

              Internetul copiilor: ce reglementari vrea sa introduca UE pentru protejarea minorilor

              Trei din patru copii din Uniunea Europeana folosesc in prezent Internetul, dintre care o treime o fac prin intermediul telefoanelor sau dispozitivelor mobile. Numarul tot mai mare de copii care utilizeaza Internetul de la varste din ce in ce mai fragede a condus inevitabil si la sporirea riscurilor la care acestia sunt expusi. Nu mai putin de patru din zece copii care utilizeaza Internetul, adica 30% din totalul copiilor din Uniunea Europeana, sustin ca s-au confruntat cu riscuri online. Printre riscurile enumerate de acestia se afla hartuirea pe Internet, expunerea la continuturi generate de utilizatori care promoveaza anorexia, automutilarea sau utilizarea abuziva a datelor cu caracter personal...

              06 Mai 20121 comentariu
               Copiii nu trebuie sa fie lasati la calculator inainte de noua ani

               Copiii nu trebuie sa fie lasati la calculator inainte de noua ani

               Copiii nu ar trebui sa fie lasati in fata computerelor inainte sa implineasca noua ani deoarece folosirea tehnologiei de la varste fragede le distruge concentrarea si le creeaza probleme de atentie. Potrivit psihologului Aric Sigman, introducerea prematura a tehnologiei in viata copiilor ii afecteaza pentru ca acestia nu au creierul complet dezvoltat. De asemenea, expertul precizeaza ca cei mici au nevoie de lumea reala si tridimensionala pentru a invata, scrie Daily Telegraph. Copiii afectati de folosirea prematura a tehnologiei nu citesc, nu sunt atenti la ce spun profesorii la scoala si comunica greu, mai spune psihologul...

               14 Iunie 2010

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Pro Infrastructura: CNAIR tine inchisa de 5 luni o investitie de sute de milioane de euro!
                Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) tine inchisa de 5 luni o investitie de sute de milioane de euro, atrage...

                Orban ii plateste pe fratii Micula cu bani de la fondul de rezerva. Va face inca o rectificare de buget
                Guvernul va plati datoria pe care statul roman o are catre societatile fratilor Ioan si Viorel Micula, astfel incat Romatsa - adica regia care...

                Dupa victoria lui Boris Johnson, lira sterlina a atins maxime multianuale
                Lira sterlina a atins, vineri, maxime multianuale fata de principalele valute, dupa victoria convingatoare a conservatorilor in alegerile din Marea...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor