Ziare.com
Becali reclama Craiova si la DNA: Va intreb si eu, cine sa faca puscarie?

Becali reclama Craiova si la DNA: Va intreb si eu, cine sa faca puscarie?

Gigi Becali, finantatorul FCSB, a anuntat ca va reclama CSU Craiova si la DNA, nu numai la FRF si UEFA. Suparat ca oltenii au folosit cativa jucatori tineri in meciul cu Viitorul, latifundiarul ii acuza pe acestia de prejudicierea intereselor ...

08 Mai 20171 comentariu

Craiova frf dna

DNA, inca un dosar in fotbalul romanesc: Ce spune primul martor

DNA, inca un dosar in fotbalul romanesc: Ce spune primul martor

Procurorii DNA au deschis un nou dosar care vizeaza fotbalul din tara noastra. Adrian Mititelu, patronul defunctei Universitatea Craiova, a fost primul audiat, in calitate de martor. Acesta sustine ca noul dosar deschis de DNA are ca obiect inscrierea in competitie a CS U Craiova, echipa care a beneficiat de un loc direct in Liga 2. "Am fost chemat la DNA unde am fost audiat in legatura cu faptele care au avut loc ulterior excluderii clubului Universitatea Craiova din FRF. Este un alt dosar, diferit de cel privind excluderea, pentru care Sandu si Dragomir au fost deja trimisi in judecata. Acum se cerceteaza ilegalitatile care au avut loc dupa acel moment, precum includerea ilegala in competitie a unei echipe si celelalte lucruri facute special de federali pentru a ingropa FC Universitatea Craiova. Sunt dovezi clare, o sa vedeti", a afirmat Mititelu pentru Mediafax...

17 Martie 2015
  Scandal de proportii la FRF: Val de plangeri penale la DNA impotriva oamenilor lui Burleanu

  Scandal de proportii la FRF: Val de plangeri penale la DNA impotriva oamenilor lui Burleanu

  Un scandal de proportii este pe cale de a izbucni la Federatia Romana de Fotbal. Didi Prodan, inca director al FRF, anunta ca va depune plangeri penale impotriva tuturor membrilor Comitetului Executiv. Prodan este nemultumit de faptul ca organismul de conducere al FRF a decis, in sedinta de joi, sa confirme inlocuirea sa din comisia Hat-Trick a UEFA. Hotararea Comitetului Executiv este ea insasi una "cu cantec", fiind aprobata cu votul a numai 7 din cei 14 membri. "Aproba cu majoritate de voturi (7 voturi pentru, 1 vot impotriva, 6 abtineri) propunerile nominale de reprezentare a FRF in cadrul comisiilor UEFA, in temeiul dispozitiilor Circularei nr. 11 a UEFA transmisa in acest sens. Propunerile FRF au fost efectuate ca urmare a schimbarii top-managementului la data de 05.03.2014", se arata intr-un comunicat al FRF...

  24 Aprilie 20143 comentarii
   Presedintele FRF, avertizat: Iar vine DNA-ul!

   Presedintele FRF, avertizat: Iar vine DNA-ul!

   Presedintele FRF, Razvan Burleanu, a fost avertizat de un presedinte de club. Burleanu s-a intalnit recent cu reprezentantii echipelor din Liga 2 pentru a discuta despre sistemul competitional. In cadrul acestei discutii, Dan Lazarescu, presedintele celor de la FC Clinceni, l-a avertizat pe noul presedinte al Federatiei cu privire la o noua ancheta a DNA-ului in fotbalul romanesc. "Domnul Burleanu a venit la noi foarte bine intentionat si ne-a intrebat cum vrem sa fie sistemul de promovare, cu play-off si play-out. Niste fantasmagorii. La un moment dat am luat pozitie si am spus domnule presedinte nu ne puneti pe noi sa spunem ce credem. Aveti departamente juridice, veniti cu niste solutii legale, ca altfel iar vine DNA-ul!...

   20 Martie 2014
    Craiova lui Mititelu, plangeri la FIFA si la DNA impotriva echipei primariei

    Craiova lui Mititelu, plangeri la FIFA si la DNA impotriva echipei primariei

    FC Universitatea Craiova, echipa patronata de Adrian Mititelu, a depus plageri la FIFA si DNA dupa ce autoritatile locale din Banie au infiintat o noua echipa, CS Universtatea Craiova, pe care au inscris-o in Liga 2. Mititelu solicita FIFA excluderea echipei primariei din campionat, in timp ce procurorilor anticoruptie le-a cerut sa demareze o ancheta legata de infiintarea si finantarea acestei formatii. "Clubul nostru a sesizat FIFA cu o actiune impotriva Federatiei Romane de Fotbal si a SC Club Sportiv U Craiova SA...

    06 Septembrie 20132 comentarii
     Dragomir si Sandu, tradati din interior - Declaratia unui martor la DNA

     Dragomir si Sandu, tradati din interior - Declaratia unui martor la DNA

     Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) folosesc ca proba impotriva lui Dumitru Dragomir si Mircea Sandu o declaratie pe care un membru al Comitetului Executiv din cadrul (FRF) a acordat-o in timpul audierilor. Magistratii arata in rechizitoriul din cazul excluderii clubului Universitatea Craiova ca Mircea Sandu si Dumitru Dragomir au influentat votul, bazandu-se pe o declaratie a unui membru al Comitetului Executiv. Martorul, a carui identitate nu este dezvluita, a declarat ca inaintea sedintei in care s-a votat excluderea oltenilor fiecare membru a primit un raport intocmit de consilierul juridic al FRF in ziua respectiva, fara sa aiba suficient timp pentru a-l analiza. "Le-am gasit pe scaune", a declarat membrul din Comitetul Executiv...

     19 Iunie 201310 comentarii
      "Ultrasii" Universitatii Craiova, la DNA

      "Ultrasii" Universitatii Craiova, la DNA

      Suporterii clubului Universitatea Craiova au ajuns, luni, la sediul DNA din Bucuresti. "Ultrasii" au depus o plangere penala in dosarul in care este cercetata dezafilierea Stiintei. "Depunem actele la DNA Bucuresti pentru ca aici este dosarul Universitatii. Asociatia Suporterilor Universitatii Craiova este functionala din 2003 si are ca obiectiv sustinerea echipei noastre, cu deplasari, coregrafie etc. Consideram ca am fost prejudiciati de FRF prin dezafiliere. Vrem dreptate", a declarat liderul Asociatiei Suporterilor Universitatii Craiova, Gabriel "Blondu" Tarca, pentru site-ul sport-vartos.ro...

      14 Ianuarie 2013
       Juristul FRF ii spulbera visul lui Mititelu

       Juristul FRF ii spulbera visul lui Mititelu

       Juristul Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Catalin Ciubota, i-a spulberat visul lui Adrian Mititelu, cel care isi dorea sa puna mana pe banii din conturile Ligii Profesioniste de Fotbal. Ciubota a dezvaluit ca perchezitia DNA de miercuri dimineata nu s-a lasat cu vreun sechestru pus pe bunuri sau conturi. "Nu s-a primit nici un proces verbal de sechestru. O asemenea masura nu ar fi fost necesara si ar fi fost nelegala. Intr-o procedura normala ar fi trebuit sa vina la sediu, dar n-a venit nimeni, n-am fost anuntati de nimic", a declarat Ciubota la GSpTV...

       04 Aprilie 20121 comentariu
        3 fotbalisti din Liga 1, la DNA

        3 fotbalisti din Liga 1, la DNA

        Fostii jucatori ai Universitati Craiova Valerica Gaman, Stefan Barboianu si Marius Ologu au fost audiati, vineri dimineata, la sediul Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) in dosarul excluderii Universitatii Craiova. In prezent legitimati la Astra Ploiesti, cei trei fotbalisti nu au dat declaratii la intrarea in sediul Directiei Nationale Anticoruptie si au parasit incinta dupa o ora si jumatate de audieri. Federatia Romana de Fotbal (FRF) si Liga Profesionista de Fotbal (LPF) sunt invinuite de procurorii DNA in dosarul excluderii Universitatii Craiova, alaturi de presedintii acestor foruri, Mircea Sandu si Dumitru Dragomir, si de alti membri ai Comitetului Executiv al FRF. Acestia sunt invinuiti de abuz in serviciu si de sustragere de bunuri de sub sechestru...

        24 Februarie 20121 comentariu
         Mititelu loveste din nou! UEFA nu vrea sa apere Federatia la DNA

         Mititelu loveste din nou! UEFA nu vrea sa apere Federatia la DNA

         UEFA a anuntat marti ca nu se va implica in ancheta declansata de Directia Nationala Anticoruptie (DNA) in cazul dezafilierii clubului Universitatii Craiova. Dupa ce Mircea Sandu a cerut sprijinul forului european, oltenii au solcitat UEFA un punct de vedere in cazul anchetei DNA privind excluderea "Stiintei" din fotbalul romanesc. Iata comunicatul Universitatii Craiova: "In urma declaratiilor lui Mircea Sandu si Dumitru Dragomir, prin care acestia au spus ca UEFA a fost anuntata de catre FRF asupra anchetei DNA in cazul excluderii Universitatii Craiova, solicitind indirect un sprijin din partea forului de la Nyon, clubul nostru a solicitat un punct de vedere forului european asupra acestui aspect, solicitandu-i expres sa se asocieze sau sa se disocieze de FRF...

         08 Noiembrie 20112 comentarii
          Marius Stan nu se teme de ancheta DNA

          Marius Stan nu se teme de ancheta DNA

          Marius Stan a declarat ca nu are emotii in privinta anchetei Directiei Nationale Anticoruptie in cazul dezafilierii Universitatii Craiova. Seful Otelului Galati a afirmat ca masura excluderii "Stiintei" a fost prea drastica si ca din solidaritate a decis sa se abtina la sedinta Comitetului Executiv al FRF care a hotarat soarta oltenilor. "Actiunea DNA in cazul Universitatii Craiova este un pas normal al organelor de stat. Eu nu am de ce sa fiu urmarit penal, nu am niciun fel de emotii, pentru ca din spirit de solidaritate pentru un alt club, aflat in suferinta, am votat asa...

          29 Octombrie 20111 comentariu
           Mitica Dragomir, despre perchezitiile de la FRF

           Mitica Dragomir, despre perchezitiile de la FRF

           Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a comentat perchezitia efectuata de Directia Nationala Anticoruptie la sediul Federatiei Romane de Fotbal. "Nu stiu despre ce este vorba, nu stiu nimic. Procurorii cauta probe, noua ne-au cerut de aici si le-am dat. S-au dus avocatii nostri si le-au dus toate documentele de pana acum, de la toate meciurile jucate in ultimii ani, transferuri de jucatori, de la Timisoara, fostul FC National, dar nu stiu daca am voie sa spun astea." a declarat Dumitru Dragomir la Antena 3...

           06 Octombrie 20116 comentarii
            Alti sapte arbitri chemati la DNA?

            Alti sapte arbitri chemati la DNA?

            Audierile de la DNA Pitesti, privind cazul de dare si luare de mita in care este implicat Cornel Penescu, vor continua cu inca 7 arbitri chemati in calitate de martor. Printre numele vehiculate sunt prezenti mai multi asistenti ce au condus in patru partide disputate de FC Arges in acest sezon. Conform Prosport, Lucian Dansa, Claudiu Tripa, Florin Stanescu, Marius Martis, Dan Rosu, Sorin Caia si Mircea Toderici se vor prezenta la DNA Pitesti pentru audieri. Partidele oficiate de cei 7 Sorin Caia - FC Arges-U.Craiova 1-1, brigada condusa de Aurel Bogaciu...

            12 Mai 2009
             Mititelu: Imi pare rau de Bogaciu, nu mai vreau sa zic nimic de el

             Mititelu: Imi pare rau de Bogaciu, nu mai vreau sa zic nimic de el

             Adrian Mititelu spune ca regreta ca a avut dreptate in privinta prestatiei centralului Bogaciu la partida FC Arges - Universitatea Craiova, din turul Ligii I. "M-au intristat atat de mult imaginile cu sotia si parintii lui Bogaciu incat nu mai vreau sa zic nimic de el, Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat si nu ma mai intereseaza ce s-a intamplat la meciul cu FC Arges. Nu e vorba de vreo schimbare de pozitie, dar mi-am dat seama ce greu e sa treci prin astfel de momente si nu vreau sa ma transform in acuzatorul familiei Bogaciu. Imi pare rau ca am avut dreptate atunci cand am facut scandal", a declarat Mititelu, conform Prosport...

             29 Aprilie 2009
              Mititelu: 70% dintre arbitrii iau mita, fotbalul e bolnav de cancer

              Mititelu: 70% dintre arbitrii iau mita, fotbalul e bolnav de cancer

              Patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, a comentat ultimele evenimente din cazul de coruptie a fotbalului romanesc. Finantatorul oltenilor este convins ca sunt mai multe persoane implicate si crede ca fluierasii vor reveni la vechiurile obiceiuri chiar si dupa ancheta DNA. "Eu sunt convins ca mai sunt. 70% dintre arbitrii fac ce au facut cei care sunt arestati la Pitesti. Nu e ceva intamplator cazul de la Pitesti. Fotbalul e bolnav de cancer. Trebuie sa fie demascate mult mai multe lucruri si facute mai multe anchete. Poate, o vreme, dupa ce s-a intamplat la Pitesti, se vor potoli, dar apoi vor reincepe actele de coruptie", a declarat Mititelu intr-un interviu acordat Prosport...

              24 Aprilie 20092 comentarii
               Mititelu: N-am dat nici macar un pachet de tigari la arbitri

               Mititelu: N-am dat nici macar un pachet de tigari la arbitri

               Patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, spune ca nu are emotii in privinta unei anchete a DNA, considerandu-se unul din cei mai curati conducatori din Liga I. "Atat timp cat eu stiu ca sunt unul dintre cei mai curati presedinti din prima liga, sunt un om pe care nimeni nu il poate tine cu o virgula, nu imi e frica. Ati vazut, mi-am dat testul si in celebrul caz Valiza, am ras, am glumit, dar cand a fost vorba sa mi se propuna ceva, am spus: 'Stop, asta nu se poate'. Niciodata nu m-am gandit sa le dau macar un pachet de tigari. Daca as avea posibilitatea sa ma razbun pe arbitri, ar fi singurii oameni pentru care nu as avea mila. Au fost nopti cand poate nu am reusit sa inchid un ochi din cauza arbitrilor", a declarat Adrian Mititelu pentru Sport Total FM...

               16 Aprilie 20092 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Mircea Lucescu pune la zid un jucator al Romaniei dupa remiza cu Norvegia
                Mircea Lucescu l-a criticat in termeni duri pe atacantul George Puscas dupa remiza cu Norvegia din preliminariile pentru EURO 2020. Lucescu i-a...

                Ce au confiscat stewarzii de la copiii prezenti pe National Arena la Romania - Norvegia
                Stewarzii care au asigurat securitatea la meciul dintre Romania si Norvegia i-au controlat la sange pe cei aproape 30 de mii de copii prezenti pe...

                Norvegia a reclamat Romania la UEFA dupa meciul de pe National Arena
                Conducerea Federatiei de Fotbal din Norvegia a depus o plangere la UEFA dupa meciul cu Romania de pe National Arena. Supararea nordicilor pleaca...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor