Ziare.com
Cristina Neagu a decis: Iata unde si cand se va opera dupa accidentarea groaznica de la Euro

Cristina Neagu a decis: Iata unde si cand se va opera dupa accidentarea groaznica de la Euro

Cristina Neagu s-a decis in privinta operatiei, ea plecand marti in Belgia pentru a efectua interventia chirurgicala. Accidentata grav la Campionatul European de handbal feminin, sportiva legitimata la CSM Bucuresti va fi operata in cursul zilei ...

08 Ianuarie 2019

Cristina neagu accidentata

Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

Szimonetta Planeta i-a transmis un mesaj Cristinei Neagu dupa ce handbalista romana a suferit o accidentare grava in timpul jocului dintre Romania si Ungaria (scor 29-31), din cadrul Campionatului European de handbal feminin, dupa un duel cu ea. Jucatoarea maghiara a tinut-o s-o asigure pe Cristina Neagu ca n-a avut nicio intentie s-o accidenteze si spera ca aceasta sa-si revina cat mai repede. "Draga Cris, imi pare foarte rau pentru situatia nefericita de pe teren! Suntem adversare pe teren, dar suntem colege si niciuna nu vrea sa-i faca rau celeilalte. Sunt alaturi de tine in aceste momente dificile si sper sa te recuperezi cat mai curand posibil. Mult noroc si sper sa ne revedem pe teren cat mai repede", a scris Szimonetta Planeta, pe pagina ei de Instagram...

13 Decembrie 20184 comentarii
  Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

  Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

  Szimonetta Planeta spune ca n-a intentionat nici macar s-o faulteze pe Cristina Neagu. De altfel, jucatoarea maghiara sustine ca nu a impins-o, ci doar a talonat-o pe handbalista romana, care a suferit insa o ruptura de ligamente incrucisate si va avea nevoie de minimum 6 luni de recuperare. "Nu am simtit ca am impins-o, doar am talonat-o. M-am simtit foarte rau. Dar am revazut faza si spun, cu mana pe inima, ca nu i-am facut nimic romancei", a declarat jucatoarea in presa maghiara, potrivit Digi Sport...

  13 Decembrie 2018
   Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

   Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

   Fostul medic al nationalei de fotbal a Romaniei, Pompiliu Popescu, a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea suferita la Campionatul European. Omul care i-a tratat la lotul national pe Hagi, Gica Popescu si pe ceilalti componenti ai "Generatiei de Aur" spune ca Neagu a suferit o afectiune serioasa, dar care se trateaza relativ usor, singura problema fiind perioada de timp necesara pentru recuperare. "Am vazut si am retinut accidentarea. E una dificila, una dintre cele mai grave ale unui sportiv, fie ca e handbal, fotbal, rugby...il scoate din competitie timp de sase luni. Aceste ligamente incrucisate anterioare trebuiesc inlocuite. Se face o ligamentoplastie, adica se preleva o portiune dintr-un tendon patelar sau semitendinos de la acelasi picior si se fixeaza in doua suruburi, trecandu-se printr-un canal osos, adica traversand tibia si femurul. Acele suruburi sunt bio resorbabile, adica ele vor fi resorbite de tesutul osos in timp, intre doi si cinci ani dispar. Nu se mai scot ca inainte, cand erau de titan...

   13 Decembrie 2018
    Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Federatia Romana de Handbal a anuntat oficial ce se va intampla cu cea mai buna jucatoare a echipei noastre, Cristina Neagu, dupa accidentarea suferita miercuri seara. Forul de la Bucuresti a confirmat diagnosticul, ruptura ligament incrucisat anterior, si a precizat ca Neagu nu va reveni in tara. Cristina va ramane in Franta, in lotul echipei nationale, urmand ca staff-ul medical sa identifice in aceasta perioada cea mai buna solutie pentru recuperarea ei. "Din pacate, diagnosticul Cristinei a fost confirmat: ligament incrucisat anterior rupt. Capitanul echipei nationale va continua sa fie alaturi de echipa la Paris, iar stafful medical analizeaza toate optiunile pentru o recuperare cat mai rapida", a transmis Federatia...

    13 Decembrie 20182 comentarii
     Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

     Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

     Cristina Neagu a aflat diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria, de miercuri seara. Potrivit celor de la Gazeta Sporturilor, Cristina a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul drept si va lipsi jumatate de an! Inainte de a intra la RMN, joi dimineata, sportiva noastra a oferit si o prima reactie. "Ma simt rau. Mi s-a umflat piciorul. Nu pot sa-l indoi deloc. Si ma doare la fasa aia in care e infasurat", a spus Neagu pentru sursa citata...

     13 Decembrie 20185 comentarii
      Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

      Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

      Cristina Neagu va afla joi dimineata diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul Romania - Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Cea mai valoroasa handbalista a echipei noastre a calcat stramb in finalul partidei si s-a prabusit pe parchet, acuzand dureri mari la genunchiul drept. A fost scoasa din sala pe targa si transportata direct la spital, insa nu a aflat prea multe lucruri, urmand a reveni joi dimineata la clinica pentru a efectua un RMN. "Pretul cel mare a fost platit astazi prin accidentarea Cristinei Neagu. Maine dimineata o sa avem diagnosticul. Imediat, staful tehnic si medical o sa analizeze situatia si o sa comunice starea Cristinei si masurile tehnice luate", a transmis presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu...

      13 Decembrie 2018
       Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

       Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

       Cea mai buna handbalista a lumii, Cristina Neagu, a atras atentia asupra pericolului accidentarilor de la fiecare meci, subliinind ca unii oameni le jignesc pe jucatoare din cauza rezultatelor. Intr-un interviu acordat News.ro, Cristina Neagu a comentat incidentul din finalul meciului castigat de Romania in fata Germaniei, la Campionatul European de handbal, cand Cristina Zamfir a marcat golul victoriei si s-a accidentat, lovindu-se de bara portii. Neagu a fost menajata de selectionerul spaniol Ambros Martin, astfel ca Zamfir a fost golghetera partidei...

       16 Decembrie 20168 comentarii
        Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

        Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

        Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit o pierdere uriasa inaintea meciului cu Ungaria, de la Campionatul Mondial din Serbia. Selectionerul Gheorghe Tadici nu se va putea baza in meciul cu reprezentativa maghiara pe, poate, cea mai buna jucatoare din lot, Cristina Neagu. Sportiva legitimata la Buducnost Podgorica nu a participat la ultimul antrenament al nationalei si are sanse minime sa poate fi folosita in meciul de joi seara, anunta DigiSport. Neagu a privit sedinta de pregatire de pe marginea terenului, avand o punga cu gheata pe genunchiul stang...

        12 Decembrie 20131 comentariu
         Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

         Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

         Cristina Neagu are parte de noi probleme medicale!
         Handbalista de Oltchim si-a rupt ligamentele genunchiului stang in timpul unui antrenament.
         Cea mai buna handbalista din lume in 2010 urmeaza sa revina pe teren abia peste jumatate de an!
         Astfel, ea va rata partidele din Liga Campionilor si campionat, cu Oltchim, dar si preliminariile nationalei pentru Campionatul Mondial din Serbia.
         Cristina Neagu (24 de ani) abia a revenit pe teren dupa o pauza de aproape doi ani.

         29 Ianuarie 20131 comentariu
          Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

          Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

          Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii in 2010, a revenit miercuri seara pe teren dupa o pauza de un an si opt luni. Jucatoarea in varsta de 25 de ani a evoluat timp de cinci minute si a marcat un gol, oferind si doua pase decisive, in victoria pe care Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut-o in fata echipei Corona Brasov, scor 34-23. Aceasta a fost prima aparitie a Cristinei Neagu pe terenul de handbal pauza de un an si opt luni pricinuita de o accidentare la umarul drept, urmata de o operatie suferita in Statele Unite ale Americii...

          10 Octombrie 20121 comentariu
           Continua drama Cristinei Neagu

           Continua drama Cristinei Neagu

           Cea mai buna handbalista a lumii in 2010, Cristina Neagu, se apropie de doi ani de absenta! Ajunsa la 24 de ani, Cristina Neagu n-a mai jucat intr-un meci oficial din luna februarie a anului trecut! A fost operata la umarul drept in vara anului 2011 si de atunci tot se recupereaza. Saptamana viitoare, handbalista nascuta in Bucuresti va pleca in SUA pentru un control, in urma caruia spera sa afle perioada pe care o va mai petrece in afara terenului...

           15 Septembrie 20121 comentariu
           Alte articole despre: Cristina Neagu accidentare
            Continua drama Cristinei Neagu

            Continua drama Cristinei Neagu

            Cristina Neagu, cea mai buna handbalista din lume in 2010, continua sa se chinuie! Dupa ultimul control medical efectuat in Statele Unite ale Americii, handbalista a aflat ca nu poate intra pe teren pana in luna septembrie, anunta Digi Sport. Astfel, daca va trece de turneul de calificare din Franta, nationala Romaniei va merge la Jocurile Olimpice din vara fara Cristina Neagu. "Operatia la umar e una dintre cele mai dificile, din pacate am avut dreptate cand am spus ca necesita o perioada de cel putin un an de zile...", a spus amar selectionerul nationalei de handbal a Romaniei, Radu Voina...

            03 Mai 20123 comentarii
             Continua drama Cristinei Neagu

             Continua drama Cristinei Neagu

             Oltchim o duce de minune in campionat si Liga Campionilor, dar plange dupa cea mai buna handbalista a ei - Cristina Neagu. Editia tiparita a cotidianului Prosport scrie marti ca s-a implinit un an de cand jucatoarea votata in 2010 drept cea mai buna handbalista din lume n-a mai jucat! Cristina s-a accidentat in luna februarie a anului trecut, iar in luna iulie a suferit o operatie la umarul drept, in Statele Unite ale Americii. Operatia a decurs bine, insa recuperarea e lunga, iar sansele ca ea sa evolueze in acest sezon sunt mici. Exista insa sanse ca ea sa fie prezenta la Jocurile Olimpice de la Londra, daca nationala Romaniei va obtine calificarea...

             14 Februarie 20121 comentariu
              Continua calvarul Cristinei Neagu

              Continua calvarul Cristinei Neagu

              Cea mai buna handbalista din lume, Cristina Neagu, a scapat pentru moment de operatia la umar, insa va absenta inca cel putin o luna de pe teren. Neagu va urma in aceasta luna un tratament cu sedinte de fizioterapie, anunta editia tiparita a cotidianului Prosport. Astfel, Oltchim nu se va putea baza pe cea mai importanta jucatoare a ei in ultimele 3 meciuri din Grupa Principala 1 a Ligii Campionilor: cu Itxaho, Buducnost si Krim. La sfarsitul acestui tratament, Neagu se va deplasa din nou in Austria, unde va fi supusa unui nou control medical...

              02 Martie 20111 comentariu
               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cea mai buna handbalista din lume, Cristina Neagu, ar putea sa-si incheie cariera la o varsta frageda. Cel putin asa sustine editia tiparita a cotidianului Prosport, care dezvaluie ca Neagu sufera de o boala degenerativa, care se poate agrava in timp, existand chiar pericolul ca ea sa nu mai poata juca handbal. Starul nationalei Romaniei si al celor de la Oltchim urmeaza sa decida zilele acestea daca se va opera la umarul cu probleme. Cristina a plecat, insotita de antrenoarea valcencelor - Anja Andersen, in Danemarca, pentru niste controale, urmand apoi sa ajunga in Belgia, la clinica celebrului Marc Martens, pe unde au trecut si zeci de fotbalisti celebri, inclusiv Gheorghe Hagi...

               22 Februarie 20111 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Viitorul lui Hagi pierde acasa cu Poli Iasi
                Viitorul lui Gica Hagi traverseaza o perioada neagra, echipa inregistrand o noua infrangere in Liga 1. De aceasta data, fosta campioana a fost...

                Stadion nou in Teleorman: Alexandria va avea o arena de nivel european
                Compania Nationala de Investitii a anuntat recent ca a fost semnat contractul pentru modernizarea stadionului din Alexandria, judetul Teleorman....

                Simona Halep isi cunoaste adversara din finala de la Doha: Romanca n-a pierdut niciodata cu ea
                Simona Halep o va infrunta pe belgianca Elise Mertens in finala turneului WTA de la Doha, Qatar. Mertens s-a calificat in finala dupa un meci...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor