Ziare.com
Cristina Neagu ia atitudine impotriva Federatiei Internationale de Handbal

Cristina Neagu ia atitudine impotriva Federatiei Internationale de Handbal

Cele mai mari vedete din lumea handbalului, in frunte cu jucatoarea romana Cristina Neagu, francezul Nikola Karabatic, danezul Mikkel Hansen sau norvegianca Stine Oftedal, s-au alaturat campaniei "Don't play the players", care denunta calendarul ...

03 Aprilie 2019

Cristina neagu accidentata

Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

Nicolae Dica, antrenorul celor de la FCSB, a vorbit despre accidentarea suferita de Cristina Neagu la Campionatul European de handbal feminin, dar si despre metodele de recuperare. Confruntat si el cu o ruptura de ligamente in perioada in care era fotbalist in activitate, actualul tehnician spune ca secretul recuperarii sta in munca. El sustine ca decizia de a se recupera la Bologna, departe de tentatiile de acasa, a fost una excelenta, Dica reusind la vremea respectiva sa revina pe gazon dupa numai trei luni si jumatate de la accidentare...

14 Decembrie 20183 comentarii
  Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

  Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

  Szimonetta Planeta i-a transmis un mesaj Cristinei Neagu dupa ce handbalista romana a suferit o accidentare grava in timpul jocului dintre Romania si Ungaria (scor 29-31), din cadrul Campionatului European de handbal feminin, dupa un duel cu ea. Jucatoarea maghiara a tinut-o s-o asigure pe Cristina Neagu ca n-a avut nicio intentie s-o accidenteze si spera ca aceasta sa-si revina cat mai repede. "Draga Cris, imi pare foarte rau pentru situatia nefericita de pe teren! Suntem adversare pe teren, dar suntem colege si niciuna nu vrea sa-i faca rau celeilalte. Sunt alaturi de tine in aceste momente dificile si sper sa te recuperezi cat mai curand posibil. Mult noroc si sper sa ne revedem pe teren cat mai repede", a scris Szimonetta Planeta, pe pagina ei de Instagram...

  13 Decembrie 20184 comentarii
   Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

   Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

   Szimonetta Planeta spune ca n-a intentionat nici macar s-o faulteze pe Cristina Neagu. De altfel, jucatoarea maghiara sustine ca nu a impins-o, ci doar a talonat-o pe handbalista romana, care a suferit insa o ruptura de ligamente incrucisate si va avea nevoie de minimum 6 luni de recuperare. "Nu am simtit ca am impins-o, doar am talonat-o. M-am simtit foarte rau. Dar am revazut faza si spun, cu mana pe inima, ca nu i-am facut nimic romancei", a declarat jucatoarea in presa maghiara, potrivit Digi Sport...

   13 Decembrie 2018
    Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

    Fostul medic al nationalei de fotbal a Romaniei, Pompiliu Popescu, a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea suferita la Campionatul European. Omul care i-a tratat la lotul national pe Hagi, Gica Popescu si pe ceilalti componenti ai "Generatiei de Aur" spune ca Neagu a suferit o afectiune serioasa, dar care se trateaza relativ usor, singura problema fiind perioada de timp necesara pentru recuperare. "Am vazut si am retinut accidentarea. E una dificila, una dintre cele mai grave ale unui sportiv, fie ca e handbal, fotbal, rugby...il scoate din competitie timp de sase luni. Aceste ligamente incrucisate anterioare trebuiesc inlocuite. Se face o ligamentoplastie, adica se preleva o portiune dintr-un tendon patelar sau semitendinos de la acelasi picior si se fixeaza in doua suruburi, trecandu-se printr-un canal osos, adica traversand tibia si femurul. Acele suruburi sunt bio resorbabile, adica ele vor fi resorbite de tesutul osos in timp, intre doi si cinci ani dispar. Nu se mai scot ca inainte, cand erau de titan...

    13 Decembrie 2018
     Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

     Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

     Federatia Romana de Handbal a anuntat oficial ce se va intampla cu cea mai buna jucatoare a echipei noastre, Cristina Neagu, dupa accidentarea suferita miercuri seara. Forul de la Bucuresti a confirmat diagnosticul, ruptura ligament incrucisat anterior, si a precizat ca Neagu nu va reveni in tara. Cristina va ramane in Franta, in lotul echipei nationale, urmand ca staff-ul medical sa identifice in aceasta perioada cea mai buna solutie pentru recuperarea ei. "Din pacate, diagnosticul Cristinei a fost confirmat: ligament incrucisat anterior rupt. Capitanul echipei nationale va continua sa fie alaturi de echipa la Paris, iar stafful medical analizeaza toate optiunile pentru o recuperare cat mai rapida", a transmis Federatia...

     13 Decembrie 20182 comentarii
      Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

      Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

      Cristina Neagu a aflat diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria, de miercuri seara. Potrivit celor de la Gazeta Sporturilor, Cristina a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul drept si va lipsi jumatate de an! Inainte de a intra la RMN, joi dimineata, sportiva noastra a oferit si o prima reactie. "Ma simt rau. Mi s-a umflat piciorul. Nu pot sa-l indoi deloc. Si ma doare la fasa aia in care e infasurat", a spus Neagu pentru sursa citata...

      13 Decembrie 20185 comentarii
       Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

       Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

       Cristina Neagu va afla joi dimineata diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul Romania - Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Cea mai valoroasa handbalista a echipei noastre a calcat stramb in finalul partidei si s-a prabusit pe parchet, acuzand dureri mari la genunchiul drept. A fost scoasa din sala pe targa si transportata direct la spital, insa nu a aflat prea multe lucruri, urmand a reveni joi dimineata la clinica pentru a efectua un RMN. "Pretul cel mare a fost platit astazi prin accidentarea Cristinei Neagu. Maine dimineata o sa avem diagnosticul. Imediat, staful tehnic si medical o sa analizeze situatia si o sa comunice starea Cristinei si masurile tehnice luate", a transmis presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu...

       13 Decembrie 2018
        Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

        Cristina Neagu iese la atac, dupa accidentarea eroinei Romaniei: Putea fi foarte grav, si pentru ce? Unii oameni ne jignesc

        Cea mai buna handbalista a lumii, Cristina Neagu, a atras atentia asupra pericolului accidentarilor de la fiecare meci, subliinind ca unii oameni le jignesc pe jucatoare din cauza rezultatelor. Intr-un interviu acordat News.ro, Cristina Neagu a comentat incidentul din finalul meciului castigat de Romania in fata Germaniei, la Campionatul European de handbal, cand Cristina Zamfir a marcat golul victoriei si s-a accidentat, lovindu-se de bara portii. Neagu a fost menajata de selectionerul spaniol Ambros Martin, astfel ca Zamfir a fost golghetera partidei...

        16 Decembrie 20168 comentarii
         Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

         Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

         Cristina Neagu are parte de noi probleme medicale!
         Handbalista de Oltchim si-a rupt ligamentele genunchiului stang in timpul unui antrenament.
         Cea mai buna handbalista din lume in 2010 urmeaza sa revina pe teren abia peste jumatate de an!
         Astfel, ea va rata partidele din Liga Campionilor si campionat, cu Oltchim, dar si preliminariile nationalei pentru Campionatul Mondial din Serbia.
         Cristina Neagu (24 de ani) abia a revenit pe teren dupa o pauza de aproape doi ani.

         29 Ianuarie 20131 comentariu
          Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

          Cristina Neagu a revenit la Oltchim dupa un an si opt luni

          Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii in 2010, a revenit miercuri seara pe teren dupa o pauza de un an si opt luni. Jucatoarea in varsta de 25 de ani a evoluat timp de cinci minute si a marcat un gol, oferind si doua pase decisive, in victoria pe care Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut-o in fata echipei Corona Brasov, scor 34-23. Aceasta a fost prima aparitie a Cristinei Neagu pe terenul de handbal pauza de un an si opt luni pricinuita de o accidentare la umarul drept, urmata de o operatie suferita in Statele Unite ale Americii...

          10 Octombrie 20121 comentariu
           Continua drama Cristinei Neagu

           Continua drama Cristinei Neagu

           Cea mai buna handbalista a lumii in 2010, Cristina Neagu, se apropie de doi ani de absenta! Ajunsa la 24 de ani, Cristina Neagu n-a mai jucat intr-un meci oficial din luna februarie a anului trecut! A fost operata la umarul drept in vara anului 2011 si de atunci tot se recupereaza. Saptamana viitoare, handbalista nascuta in Bucuresti va pleca in SUA pentru un control, in urma caruia spera sa afle perioada pe care o va mai petrece in afara terenului...

           15 Septembrie 20121 comentariu
           Alte articole despre: Cristina Neagu accidentare
            Continua drama Cristinei Neagu

            Continua drama Cristinei Neagu

            Cristina Neagu, cea mai buna handbalista din lume in 2010, continua sa se chinuie! Dupa ultimul control medical efectuat in Statele Unite ale Americii, handbalista a aflat ca nu poate intra pe teren pana in luna septembrie, anunta Digi Sport. Astfel, daca va trece de turneul de calificare din Franta, nationala Romaniei va merge la Jocurile Olimpice din vara fara Cristina Neagu. "Operatia la umar e una dintre cele mai dificile, din pacate am avut dreptate cand am spus ca necesita o perioada de cel putin un an de zile...", a spus amar selectionerul nationalei de handbal a Romaniei, Radu Voina...

            03 Mai 20123 comentarii
             Continua drama Cristinei Neagu

             Continua drama Cristinei Neagu

             Oltchim o duce de minune in campionat si Liga Campionilor, dar plange dupa cea mai buna handbalista a ei - Cristina Neagu. Editia tiparita a cotidianului Prosport scrie marti ca s-a implinit un an de cand jucatoarea votata in 2010 drept cea mai buna handbalista din lume n-a mai jucat! Cristina s-a accidentat in luna februarie a anului trecut, iar in luna iulie a suferit o operatie la umarul drept, in Statele Unite ale Americii. Operatia a decurs bine, insa recuperarea e lunga, iar sansele ca ea sa evolueze in acest sezon sunt mici. Exista insa sanse ca ea sa fie prezenta la Jocurile Olimpice de la Londra, daca nationala Romaniei va obtine calificarea...

             14 Februarie 20121 comentariu
              Continua calvarul Cristinei Neagu

              Continua calvarul Cristinei Neagu

              Cea mai buna handbalista din lume, Cristina Neagu, a scapat pentru moment de operatia la umar, insa va absenta inca cel putin o luna de pe teren. Neagu va urma in aceasta luna un tratament cu sedinte de fizioterapie, anunta editia tiparita a cotidianului Prosport. Astfel, Oltchim nu se va putea baza pe cea mai importanta jucatoare a ei in ultimele 3 meciuri din Grupa Principala 1 a Ligii Campionilor: cu Itxaho, Buducnost si Krim. La sfarsitul acestui tratament, Neagu se va deplasa din nou in Austria, unde va fi supusa unui nou control medical...

              02 Martie 20111 comentariu
               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cristina Neagu, in pericol sa nu mai poata juca handbal

               Cea mai buna handbalista din lume, Cristina Neagu, ar putea sa-si incheie cariera la o varsta frageda. Cel putin asa sustine editia tiparita a cotidianului Prosport, care dezvaluie ca Neagu sufera de o boala degenerativa, care se poate agrava in timp, existand chiar pericolul ca ea sa nu mai poata juca handbal. Starul nationalei Romaniei si al celor de la Oltchim urmeaza sa decida zilele acestea daca se va opera la umarul cu probleme. Cristina a plecat, insotita de antrenoarea valcencelor - Anja Andersen, in Danemarca, pentru niste controale, urmand apoi sa ajunga in Belgia, la clinica celebrului Marc Martens, pe unde au trecut si zeci de fotbalisti celebri, inclusiv Gheorghe Hagi...

               22 Februarie 20111 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Gigi Becali risca sa fie suspendat dupa un autodenunt: "M-a innebunit fotbalul asta"
                Gigi Becali e in pericol de a fi suspendat de comisiile Federatiei Romane de Fotbal, dupa ce finantatorul celor de la FCSB a dezvaluit, in urma cu...

                Simona Halep, despre surpriza pregatita de capitanul-nejucator al echipei de Fed Cup a Frantei
                Simona Halep a oferit prima reactie dupa ce capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Frantei, Julien Benneteau, a surprins cu alegerea Kristinei...

                Simona Halep, la turneul de la Stuttgart: Iata cum arata lista favoritele si cati bani sunt in joc
                Simona Halep va participa, saptamana viitoare, la turneul de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare totala de 886.007 dolari. Tenismena...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor