Ziare.com
O noua performanta uriasa pentru Cristina Neagu

O noua performanta uriasa pentru Cristina Neagu

Cristina Neagu a fost desemnata, vineri seara, cea mai buna handbalista din Europa. E pentru al doilea an consecutiv cand handbalista romana in varsta de 30 de ani primeste acest titlu. La sondajul organizat de Federatia Europeana de Handbal ...

26 Ianuarie 2019

Cristina neagu ligamente

Veste excelenta pentru Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Euro: Iata ce a decis CSM Bucuresti

Veste excelenta pentru Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Euro: Iata ce a decis CSM Bucuresti

Cristina Neagu primeste o veste excelenta dupa accidentarea grava suferita in meciul cu Ungaria de la Campionatul European de handbal. Sectia de handbal a clubului CSM Bucuresti a anuntat ca va propune conducerii prelungirea contractului sportivei. Acordul dintre Neagu si CSM expira la finalul sezonului, iar formatia finantata de Primaria Capitalei o vrea pe cea mai valoroasa handbalista a Romaniei inca doi ani in echipa sa. "Pentru a pune capat diverselor speculatii si titluri din presa, precizam ca sportiva Cristina Neagu are contract cu clubul pana pe 30 iunie 2019 si intentionam sa propunem Consiliului de Administratie prelungirea cu inca 2 ani...

19 Decembrie 20184 comentarii
  Cristina Neagu, operata pe banii Federatiei: Iata cine ii va plati salariul pana la recuperare

  Cristina Neagu, operata pe banii Federatiei: Iata cine ii va plati salariul pana la recuperare

  Cristina Neagu va fi operata pe banii Federatiei Romane de Handbal, potrivit unui anunt facut de presedintele sectiei de handbal a clubului CSM Bucuresti. Andrei Luca, seful handbalului de la clubul finantat de Primaria Capitalei, sustine ca va solicita Federatiei sa plateasca si salariul Cristinei in perioada in care aceasta nu va putea juca. Conform lui Luca, forul de la Bucuresti ar trebui sa plateasca toate cheltuielile deoarece Neagu s-a accidentat jucand pentru echipa nationala. "Operatia si recuperarea Cristinei vor fi facute pe banii Federatiei Romane de Handbal, deoarece accidentarea s-a produs la nationala, iar jucatoarele au asigurari medicale. CSM Bucuresti va solicita Federatiei Europene de Handbal plata integrala a salariului Cristinei pentru perioada de indisponibilitate. Contractul Cristinei Neagu cu CSM exprira in vara anului 2019, iar noi suntem interesati de prelungire", a spus Luca pentru Libertatea...

  18 Decembrie 20187 comentarii
   Iata cand se va opera Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Campionatul European

   Iata cand se va opera Cristina Neagu dupa accidentarea grava de la Campionatul European

   Cristina Neagu se va opera la genunchi in primele zile ale anului viitor, dupa ce a suferit o grava accidentare in timpul meciului cu Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Sportiva noastra nu se poate opera mai repede pentru ca genunchiul ei este inca umflat si trebuie sa mai astepte cel putin doua saptamani. "Operatia va avea loc, cel mai probabil, dupa Revelion. Nu se poate realiza acum, genunchiul e inca umflat. Astfel de operatii se pot face ori la maximum 24 de ore de la accidentare, ori dupa un interval mai lung de timp", a explicat doctorul CSM Bucuresti, Florin Oancea, pentru gsp.ro...

   18 Decembrie 20183 comentarii
    Cristina Neagu vorbeste deschis despre accidentarea suferita si despre jocul Romaniei in lipsa sa la Europene

    Cristina Neagu vorbeste deschis despre accidentarea suferita si despre jocul Romaniei in lipsa sa la Europene

    Cea mai buna handbalista din lume in trei randuri, Cristina Neagu a facut o conferinta de presa speciala la capatul partidei in care Romania a pierdut medaliile de bronz cu Olanda, in finala mica a Campionatului European. Neagu, jucatoare la CSM Bucuresti, a vorbit despre starea sa medicala si despre cum crede ca s-au simtit in teren colegele sale, vizibil slabite de aportul sau dupa accidentarea cu Ungaria, o ruptura de ligamente incrucisate la genunchi: "Mi-a fost foarte greu, iar emotiile si sentimentele sunt extrem de diferite de pe margine. In teren nu te gandesti prea mult la alte lucruri. Te gandesti mai mult la handbal, trebuie sa gasesti solutiile potrivite si totul trece altfel. Mi-a fost greu, dar, din pacate, am suferit aceasta accidentare...

    16 Decembrie 2018
     Iata cum arata piciorul Cristinei Neagu dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria

     Iata cum arata piciorul Cristinei Neagu dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria

     Cristina Neagu a postat o fotografie cu piciorul drept, accidentat in meciul cu Ungaria de la Campionatul European de handbal feminin. Piciorul handbalistei romane e imobilizat cu o orteza, urmand a fi operat la intoarcerea din Franta. Alaturi de imagine, Cristina Neagu a pus si hashtagul #iwillbeback (ma voi intoarce - n.red). Cristina Neagu a suferit o ruptura de ligamente incrucisate la piciorul drept si va sta departe de teren in jur de 6 luni...

     14 Decembrie 20181 comentariu
      Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

      Sfaturile lui Dica pentru Cristina Neagu: Cum se poate recupera mai repede handbalista dupa accidentarea de la Euro

      Nicolae Dica, antrenorul celor de la FCSB, a vorbit despre accidentarea suferita de Cristina Neagu la Campionatul European de handbal feminin, dar si despre metodele de recuperare. Confruntat si el cu o ruptura de ligamente in perioada in care era fotbalist in activitate, actualul tehnician spune ca secretul recuperarii sta in munca. El sustine ca decizia de a se recupera la Bologna, departe de tentatiile de acasa, a fost una excelenta, Dica reusind la vremea respectiva sa revina pe gazon dupa numai trei luni si jumatate de la accidentare...

      14 Decembrie 20183 comentarii
       FCSB sare in ajutorul Cristinei Neagu, accidentata grav la Campionatul European de handbal feminin

       FCSB sare in ajutorul Cristinei Neagu, accidentata grav la Campionatul European de handbal feminin

       Mihai Stoica i-a facut o invitatie speciala Cristinei Neagu, dupa ce aceasta a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul drept. Directorul sportiv al lui FCSB anunta ca handbalista in varsta se poate recupera la baza sportiva de la Berceni a vicecampioanei Romaniei. "Avem cele mai bune conditii de recuperare din Romania si un staff medical de exceptie. Prin urmare, ii stam la dispozitie oricand cu dragoste si admiratie Cristinei Neagu, cea mai valoroasa handbalista a lumii. Vrem doar o invitatie la primul meci pe care-l va juca. Doar ca ne cam place handbalul si vrem sa fim prezenti cat mai repede", a scris Mihai Stoica pe pagina lui de Facebook...

       13 Decembrie 20182 comentarii
        Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

        Szimonetta Planeta, mesaj emotionant pentru Cristina Neagu: "Draga Cris, imi pare foarte rau"

        Szimonetta Planeta i-a transmis un mesaj Cristinei Neagu dupa ce handbalista romana a suferit o accidentare grava in timpul jocului dintre Romania si Ungaria (scor 29-31), din cadrul Campionatului European de handbal feminin, dupa un duel cu ea. Jucatoarea maghiara a tinut-o s-o asigure pe Cristina Neagu ca n-a avut nicio intentie s-o accidenteze si spera ca aceasta sa-si revina cat mai repede. "Draga Cris, imi pare foarte rau pentru situatia nefericita de pe teren! Suntem adversare pe teren, dar suntem colege si niciuna nu vrea sa-i faca rau celeilalte. Sunt alaturi de tine in aceste momente dificile si sper sa te recuperezi cat mai curand posibil. Mult noroc si sper sa ne revedem pe teren cat mai repede", a scris Szimonetta Planeta, pe pagina ei de Instagram...

        13 Decembrie 20184 comentarii
         Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

         Iata ce-a declarat jucatoarea maghiara care a accidentat-o pe Cristina Neagu

         Szimonetta Planeta spune ca n-a intentionat nici macar s-o faulteze pe Cristina Neagu. De altfel, jucatoarea maghiara sustine ca nu a impins-o, ci doar a talonat-o pe handbalista romana, care a suferit insa o ruptura de ligamente incrucisate si va avea nevoie de minimum 6 luni de recuperare. "Nu am simtit ca am impins-o, doar am talonat-o. M-am simtit foarte rau. Dar am revazut faza si spun, cu mana pe inima, ca nu i-am facut nimic romancei", a declarat jucatoarea in presa maghiara, potrivit Digi Sport...

         13 Decembrie 2018
          Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

          Fostul medic al echipei nationale a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

          Fostul medic al nationalei de fotbal a Romaniei, Pompiliu Popescu, a explicat cum se va recupera Cristina Neagu dupa accidentarea suferita la Campionatul European. Omul care i-a tratat la lotul national pe Hagi, Gica Popescu si pe ceilalti componenti ai "Generatiei de Aur" spune ca Neagu a suferit o afectiune serioasa, dar care se trateaza relativ usor, singura problema fiind perioada de timp necesara pentru recuperare. "Am vazut si am retinut accidentarea. E una dificila, una dintre cele mai grave ale unui sportiv, fie ca e handbal, fotbal, rugby...il scoate din competitie timp de sase luni. Aceste ligamente incrucisate anterioare trebuiesc inlocuite. Se face o ligamentoplastie, adica se preleva o portiune dintr-un tendon patelar sau semitendinos de la acelasi picior si se fixeaza in doua suruburi, trecandu-se printr-un canal osos, adica traversand tibia si femurul. Acele suruburi sunt bio resorbabile, adica ele vor fi resorbite de tesutul osos in timp, intre doi si cinci ani dispar. Nu se mai scot ca inainte, cand erau de titan...

          13 Decembrie 2018
           Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

           Federatia Romana de Handbal anunta ce se intampla cu Cristina Neagu dupa accidentarea de la Euro

           Federatia Romana de Handbal a anuntat oficial ce se va intampla cu cea mai buna jucatoare a echipei noastre, Cristina Neagu, dupa accidentarea suferita miercuri seara. Forul de la Bucuresti a confirmat diagnosticul, ruptura ligament incrucisat anterior, si a precizat ca Neagu nu va reveni in tara. Cristina va ramane in Franta, in lotul echipei nationale, urmand ca staff-ul medical sa identifice in aceasta perioada cea mai buna solutie pentru recuperarea ei. "Din pacate, diagnosticul Cristinei a fost confirmat: ligament incrucisat anterior rupt. Capitanul echipei nationale va continua sa fie alaturi de echipa la Paris, iar stafful medical analizeaza toate optiunile pentru o recuperare cat mai rapida", a transmis Federatia...

           13 Decembrie 20182 comentarii
            Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

            Verdict groaznic pentru Cristina Neagu: Iata cat va lipsi si prima declaratie a romancei dupa accidentare

            Cristina Neagu a aflat diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul cu Ungaria, de miercuri seara. Potrivit celor de la Gazeta Sporturilor, Cristina a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul drept si va lipsi jumatate de an! Inainte de a intra la RMN, joi dimineata, sportiva noastra a oferit si o prima reactie. "Ma simt rau. Mi s-a umflat piciorul. Nu pot sa-l indoi deloc. Si ma doare la fasa aia in care e infasurat", a spus Neagu pentru sursa citata...

            13 Decembrie 20185 comentarii
             Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

             Accidentare grava pentru Cristina Neagu: Iata cand va primi diagnosticul

             Cristina Neagu va afla joi dimineata diagnosticul medicilor dupa accidentarea suferita in meciul Romania - Ungaria, de la Campionatul European de handbal feminin. Cea mai valoroasa handbalista a echipei noastre a calcat stramb in finalul partidei si s-a prabusit pe parchet, acuzand dureri mari la genunchiul drept. A fost scoasa din sala pe targa si transportata direct la spital, insa nu a aflat prea multe lucruri, urmand a reveni joi dimineata la clinica pentru a efectua un RMN. "Pretul cel mare a fost platit astazi prin accidentarea Cristinei Neagu. Maine dimineata o sa avem diagnosticul. Imediat, staful tehnic si medical o sa analizeze situatia si o sa comunice starea Cristinei si masurile tehnice luate", a transmis presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu...

             13 Decembrie 2018
              Accidentare groaznica suferita de Cristina Neagu: Primele vesti sunt extrem de proaste

              Accidentare groaznica suferita de Cristina Neagu: Primele vesti sunt extrem de proaste

              Cristina Neagu a suferit o accidentare grava in partida cu Ungaria, din Grupa Principala II a Fed Cup. Sportiva noastra a parasit terenul cu ochii in lacrimi, dupa ce a fost doborata la podea in minutul 52 al meciului. Cristina a fost impinsa de o adversara, a calcat stramb si s-a prabusit pe parchet. A izbucnit in lacrimi si a primit ajutor medical de urgenta, insa nu si-a mai putut reveni. Cea mai buna handbalista din lume a fost scoasa din arena pe targa si dusa la spital pentru a primi ingrijiri. Inclusiv colegele sale au inceput sa planga dupa ce au vazut imaginile dramatice...

              12 Decembrie 20187 comentarii
              Alte articole despre: accidentare Cristina Neagu
               Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

               Dezastru pentru Cristina Neagu: S-a accidentat din nou!

               Cristina Neagu are parte de noi probleme medicale!
               Handbalista de Oltchim si-a rupt ligamentele genunchiului stang in timpul unui antrenament.
               Cea mai buna handbalista din lume in 2010 urmeaza sa revina pe teren abia peste jumatate de an!
               Astfel, ea va rata partidele din Liga Campionilor si campionat, cu Oltchim, dar si preliminariile nationalei pentru Campionatul Mondial din Serbia.
               Cristina Neagu (24 de ani) abia a revenit pe teren dupa o pauza de aproape doi ani.

               29 Ianuarie 20131 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Prima reactie a fetelor de la CSM Bucuresti, dupa un nou esec in fata lui Gyor
                CSM Bucuresti a pierdut din nou in fata celor de la Gyor, in returul partidei din grupele principale ale Champions League la handbal feminin, dupa...

                Liga 1: Meciurile de sambata LIVE
                Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea rezultatelor meciurilor de sambata din Liga 1, in penultima etapa a sezonului regular din...

                Simona Halep afla daca va ramane pe locul 2 mondial WTA ACUM LIVE
                Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea finalei WTA de la Dubai, dintre Petra Kvitova si Belinda Bencici, meci care va stabili daca...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor