Ziare.com
Funeriu: Ponta minte cu buna stiinta. Nu am obligat niciun invatator sa mearga la facultate

Funeriu: Ponta minte cu buna stiinta. Nu am obligat niciun invatator sa mearga la facultate

Fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu declara ca Legea Educatiei nu obliga educatoarele si invatatoarele sau invatatorii cu experienta sa mearga la facultate, fiind prevazuta insa echivalarea competentelor obtinute de acestia de-a lungul ...

16 Ianuarie 20135 comentarii

Daniel funeriu ministru educatiei

Pentru cat se da jos din pat un ministru? (Opinii)

Pentru cat se da jos din pat un ministru? (Opinii)

Daniel Funeriu a vrut sa faca o fapta buna. Nu i-a iesit. Poate pentru ca nu o fi gandit-o singur, pentru ca nu se pricepe sau pur si simplu pentru ca nu-i pasa. Dar a reusit sa mai bulverseze inca o data Romania. Joi nu s-a discutat decat despre cum a reusit ministrul Educatiei (caruia i se sopteste la ureche ce trebuie sa spuna la conferintele de presa de catre secretarii de stat) sa taie renta viagera sportivilor de performanta. Potrivit legii inca in vigoare, elitele sportului romanesc puteau cere, si primeau, renta viagera din momentul in care se retrageau din activitate, fara limita de varsta. Ministrul Funeriu s-a gandit ca nu e bine. Unele voci sustin ca insusi ministrul, care a beneficiat toata viata de burse de studii, s-ar fi lasat manipulat, initial, de o propunere soptita chiar de unii antrenori ca sportivii sa primeasca renta viagera dupa retragere, dar doar dupa varsta de 30 de ani...

18 Noiembrie 201141 comentarii
  PDL trimite cersetorii inapoi in Europa (Opinii)

  PDL trimite cersetorii inapoi in Europa (Opinii)

  Nu stiu daca democrat liberalii se gandesc sa-i ceara demisia lui Teodor Baconschi, dar dupa ultima prostie cred ca ar trebui sa ia in calcul serios si varianta inlocuirii ministrului de Externe. Asa cum au facut si cu Sebastian Lazaroiu, care se ocupa doar cu propaganda la Munca, asa cum se pare ca stau treburile cu Igas, Ialomitianu sau Funeriu, pentru prejudiciul de imagine adus partidului prin gafele repetate, premierul ar trebui sa se consulte cu partidul si apoi sa-i ceara permisiunea presedintelui pentru a-l putea trimite pe Baconschi acasa. Oare s-o fi intrebat Traian Basescu sau Boc Emil ce ar simti un roman onest cand aude din gura ministrului de Externe ca este important ca PDL "sa ne pozitionam ca principalul partid de centru dreapta, partid popular in ambele sensuri ale cuvantului, doctrinar si in acelasi timp sustinut de Romania care lucreaza, nu de Romania care cerseste"? Prefer sa il consider, inca, pe Teodor Baconschi o persoana suficient de inteligenta ca sa nu fi intentionat nicio clipa sa spuna ceea ce ar putea usor sa inteleaga oricine aude aceasta declaratie...

  10 Octombrie 201127 comentarii
   Inexactitudinilele unui ministru fara diploma (Opinii)

   Inexactitudinilele unui ministru fara diploma (Opinii)

   Incerc sa imi imaginez ce simte un elev care a picat bacalaureatul si il aude vorbind pe ministrul Educatiei. Sau un premiant care citeste inca o stire despre dezacordurile "reformatorului" Funeriu. Stiu ca oricui i se poate intampla sa greseasca. Conteaza insa frecventa si gravitate gafelor si erorilor debitate. In cazul ministrului Educatiei regula a devenit exprimarea incorecta, iar exceptia corectitudinea. E tot mai jenant sa auzi pe cate un ministru cum mai stalceste inca o data limba romana. Si inca o data, ieri, astazi si maine si tot asa, ca si cum limba semianalfabetilor ar fi devenit exprimarea oficiala a unor membri ai Guvernului. Traian Igas inventeaza cuvinte, adauge litere in altele si relativizeaza gramatica. Domnul Funeriu rescrie sintaxa si morfologia, revolutioneaza DEX-ul si reproduce, in conferinte de presa, fraze dictate cuvant cu cuvant de secretarul de stat. Nici nu vreau sa ma gandesc ce simte un olimpic fara bani de carti, cand priveste la acesti oameni...

   05 Octombrie 201152 comentarii
    Daniel Funeriu: Orice ministru poate fi remaniat

    Daniel Funeriu: Orice ministru poate fi remaniat

    Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a afirmat ca, pe durata mandatului sau, indiferent cat va fi aceasta, va implementa reforme in educatie, posibila sa remaniere fiind, ca in cazul tuturor ministrilor, atributul primului-ministru. "Remanierea este atributul primului-ministru. Orice ministru din orice tara democratica poate, din prima sa zi de mandat, sa fie remaniat. In ceea ce ma priveste, am o reforma de facut si o voi duce pana in ultima zi de mandat", a raspuns Funeriu unei intrebari legate de speculatiile privind remanierea sa...

    04 Octombrie 20111 comentariu
     Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

     Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

     Dimpotriva! Rolul Educatiei este sa faca in asa fel incat tampitul sa nu mai fie, eventual, tampit. Sa-l educe! Dar cine sa mai aiba timp de nuante si sensuri ale lucrurilor din viata noastra, cand nimeni nu mai are dubii, toata lumea are doar certitudini si fiecare stie prea bine dinainte ce trebuie sa faca. Nimeni nu mai sta sa judece, toti executa precum niste roboti comenzi si sarcini de partid. Sa ne intelegem de la bun inceput. Misiunea politistului este sa-l prinda pe baiatul cel rau. In tarile civilizate, eventual, poate sa transmita si incredere si siguranta cetatenilor. Scopul presei este sa semnaleze derapajele Puterii. Rolul Educatiei nu este insa a demonstra ca traim intr-o tara unde majoritatea elevilor sunt varza, iar aproape toti profesorii sunt prosti...

     19 Iulie 2011101 comentarii
      Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

      Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

      Nu am inteles, pana la urma, din declaratiile oficialilor responsabili, daca rezultatele din acest an de la bacalaureat confirma sau nu zicerea lui Traian Basescu potrivit careia "scoala scoate tampiti". Cred ca lamurirea acestui aspect este importanta. In fond, aceea este credinta sincera a presedintelui - ca si ideea ca Regele Mihai a tradat si a fost sluga la rusi si la fel ca disponibilitatea repetarii ordinului maresalului Antonescu catre soldatii romani de a trece Prutul, daca, bineinteles, presedintele ar fi fost in locul lui Ion Antonescu. Ministrul Daniel Funeriu, intrebat de catre jurnalistii de la cotidianul Gandul, a refuzat sa comenteze aprecierea presedintelui, iar premierul Emil Boc s-a limitat sa astearna poezia pe de rost invatata despre acel etern "am facut ceea ce trebuia sa facem". Mai concret, premierul a spus ce trebuia sa spuna despre rezultatele examenului de bacalaureat - reprezinta "o poza a zilei, o poza nedeformata, o poza apropiata de realitatea pe care o avem, pe care nu trebuie sa o cosmetizam, ci, dimpotriva, sa o privim cu maxima atentie si sa vedem ce se poate imbunatati de acum inainte"...

      10 Iulie 201161 comentarii
       Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

       Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

       Aprecierea ii apartine lui Traian Basescu. Daniel Funeriu a demonstrat ca teoria presedintelui este si adevarata. Trist? Aproape deloc. De ce? Pentru ca, din foarte multe motive, am banuiala ca procentul de promovabilitate de 44% este exagerat de ridicat. In realitate, cred ca numarul celor care merita sa fie numiti absolventi de liceu, chiar si in conditiile invatamantului de astazi pe cale de disparitie, sau poate tocmai din aceasta cauza, este chiar mult mai scazut. In rest, daca privim in jurul nostru, de sus pana jos, de la varful statului pana la talpa tarii, vom intelege intr-o secunda cat de adevarate sunt aceste cifre. Le-a fortat ministrul Educatiei, colega Funeriu, prin masuri de supraveghere draconice si subiecte mult mai dificile decat de obicei? Probabil. Asta nu inseamna insa ca realitatea din scolile noastre ar fi alta. Inca o data, dimpotriva. Cu profesori tot mai slab pregatiti, cu salarii mizerabile, cu inspectori instalati politic si pe criterii de nepotism, cu o materie inca supra incarcata, este mult prea usor de inteles de ce avem o catastrofa la bacalaureat...

       04 Iulie 2011104 comentarii
        Daniel Funeriu, despre salariile profesorilor si noul calendar scolar - Interviu

        Daniel Funeriu, despre salariile profesorilor si noul calendar scolar - Interviu

        Fara sa ceara performanta, Romania nu poate evolua si, in consecinta, nu poate avea resursele sa-i rasplateasca pe profesori asa cum ei o merita, sustine ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, intr-un interviu acordat Ziare.com. Daniel Funeriu vorbeste si despre noua Lege a Educatiei si necesitatea aplicarii ei in asa fel incat sistemul sa se schimbe, dar si despre fenomenul meditatiilor din Romania, salariile profesorilor, studentii care aleg sa plece in strainatate care, in opinia lui, se vor intoarce atunci cand vor avea certitudinea ca pot sa evolueze intr-un sistem sanatos...

        04 Mai 201141 comentarii
         Funeriu a lansat programul "Ai copil. Invata sa fii parinte!"

         Funeriu a lansat programul "Ai copil. Invata sa fii parinte!"

         Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat marti, cu prilejul lansarii primului program de conferinte "Ai copil. Invata sa fii parinte!", ca prin efectele noii Legi a Educatiei nationale parintii incep sa aiba un rol foarte important in viata scolii. Potrivit ministrului, parintii vor fi reprezentanti intr-un mod semnificativ in Consiliul de Administratie al scolii, iar ca un element de noutate al legislatiei este ca faptul ca acest CA va organiza concursuri pentru directorii de scoli. Funeriu a adaugat ca, in acest sens, ministrul de resort a lansat deja o campanie - "In educatie tu faci legea de nota 10"-, o campanie in care aplicarea Legii educatiei se discuta in teritoriu cu cadrele didactice si cu parinti...

         12 Aprilie 20114 comentarii
          Daniel Funeriu: Invatamantul nu va mai fi bazat pe toceala

          Daniel Funeriu: Invatamantul nu va mai fi bazat pe toceala

          Invatamantul nu va mai fi bazat pe toceala si se va trece la o educatie bazata pe formare de competente, a declarat joi, in cadrul adunarii generale a Consiliului National al Elevilor (CNE), ministrul Educatiei, Daniel Funeriu. El le-a spus elevilor prezenti la CNE ca Legea Educatiei are ca principala preocupare elevul. Demnitarul a sustinut ca actualul sistem de educatie nu a dat sanse egale copiilor de la tara. "Acest sistem de educatie nu a dat sanse egale celor care se nasc la tara cu cei de la oras. Romania a irosit sansele celor din mediul rural", a spus Funeriu, care a precizat ca noua lege a educatiei da sanse egale si copiilor din mediul rural...

          03 Februarie 20116 comentarii
           Funeriu: Legea Educatiei incurajeaza fuziunea universitatilor

           Funeriu: Legea Educatiei incurajeaza fuziunea universitatilor

           Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a sustinut, vineri, la Iasi, ca este necesar ca in Romania sa se dezvolte poluri universitare de excelenta si a subliniat ca noua Lege a Educatiei incurajeaza fuziunea institutiilor de invatamant superior. Potrivit ministrului, este necesar ca universitatile sa beneficieze de prevederile noii Legi a Educatiei in ceea ce priveste formarea consortiilor si a fuziunilor. "Preiau ce a spus un fost ministru al Educatiei si anume ca Romania are prea multe universitati si prea putini studenti. Prin aceasta Lege a Educatiei se incurajeaza, nu se obliga, fuziunea universitatilor, ceea ce poate sa duca la o masa critica astfel incat sa avem si in Romania universitati de top...

           07 Ianuarie 20114 comentarii
            Daniel Funeriu, despre politizarea excesiva a invatamantului

            Daniel Funeriu, despre politizarea excesiva a invatamantului

            Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, este impotriva unei politizari excesive a invatamantului. El a chestionat profesorii universitari si studentii prezenti la festivitatea de deschidere a anului universitar de la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMC) din Cluj-Napoca "daca li se pare normal ca in Romania anului 2010 oameni din conducerea universitatilor sa fie si oameni politici". "Va rog sa filmati acest moment al raspunsului salii. Sper sa nu priviti chiar acest moment drept un moment politic", a afirmat ministrul Funeriu in fata unei sali care a ridicat mana impotriva politizarii invatamantului in proportie de 90%...

            04 Octombrie 20103 comentarii
             Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

             Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

             Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, are doar unsprezece clase, conform legii invatamantului din Romania. Ministrul nu si-a echivalat diplomele pe care le-a obtinut in strainatate, nici macar dupa ce a preluat portofoliul Educatiei, pentru ca, spune el, nu a avut nevoie de recunoasterea "acordata" de ministerul pe care-l conduce, informeaza Realitatea TV. "Nu mi-am echivalat niciodata studiile facute in strainatate in Romania. Eu nu am avut nevoie de o astfel de echivalare. Inteleg foarte bine unde bateti. Aceata problema a echivalarii este o problema pur formala, ea trebuie facuta pentru cei care au nevoie sa-si echivaleze studiile", a declarat Daniel Funeriu...

             02 Octombrie 201060 comentarii
              Funeriu: Cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat

              Funeriu: Cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat

              Daniel Funeriu, ministrul Educatiei, este multumit de cum au decurs lucrurile in sistemul de invatamant in ultima perioada si, deci, si de cum si-a indeplinit prima parte a mandatului sau. "Daca ne raportam la ceea ce am declarat la inceputul mandatului, lucrurile s-au petrecut cum am stabilit. Am elaborat o noua lege, am trecut-o prin Camera Deputatilor, din motive politice, la Senat lucrurile merg mai lent. Sfarsitul de an scolar a fost in parametri normali, numarul de zile de greva au fost foarte putine, cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat", sustine Funeriu, intr-un interviu pentru Adevarul...

              13 Iulie 20108 comentarii
               Daniel Funeriu: Sunt foarte atasat de sport

               Daniel Funeriu: Sunt foarte atasat de sport

               Noul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu, sustine ca va pune accentul pe orele de sport in scoli. "Sportul trebuie sa fie foarte bine reprezentat in scoala. Avem o problema, problema scutirilor medicale. Multi parinti spun ca 'vai, copilul meu este bolnav, nu poate sa mearga la orele de sport!". Sunt ore de sport inlocuite cu alte ore", a spus Daniel Funeriu, la Rfi. El a subliniat ca ministerul pe care il conduce are in componenta, pe langa educatie, cercetare si tineret, si sportul, si a precizat ca va colabora cu performeri in domeniul, modele pentru societate...

               23 Decembrie 20098 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Vlad Voiculescu se retrage din cursa pentru Primaria Capitalei
                Vlad Voiculescu a reactionat, vineri, dupa ce a devenit oficial ca Nicusor Dan este sustinut si de PNL in alegerile pentru Primaria Capitalei....

                Citu a definitivat lista de ministri si incepe negocierile cu partidele. Cine ii ia locul la Finante
                Premierul desemnat, Florin Citu, a anuntat ca a definitivat lista de ministri cu care va merge in Parlament, precum si programul de guvernare....

                Nicusor Dan, sustinut in unanimitate de liberali: PNL are cei mai buni primari din Romania
                Presedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, vineri dimineata, ca decizia de a sustine candidatura lui Nicusor Dan la Primaria Capitalei a fost...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor