Ziare.com
Balaj lanseaza acuzatii foarte grave la adresa unui fost selectioner al Romaniei

Balaj lanseaza acuzatii foarte grave la adresa unui fost selectioner al Romaniei

Fostul arbitru roman Cristi Balaj lanseaza acuzatii foarte grave in directia unui fost selectioner al Romaniei. Balaj sustine ca a aflat de o intalnire pe care neamtul Christoph Daum, la vremea respectiva antrenor al primei reprezentative, s-a ...

17 Octombrie 20182 comentarii

Daum jucatori romania

Reactia lui Christoph Daum dupa victoria cu Armenia: Ce spune despre o eventuala demisie

Reactia lui Christoph Daum dupa victoria cu Armenia: Ce spune despre o eventuala demisie

Christoph Daum a oferit prima reactie dupa victorie chinuita obtinuta de nationala Romaniei cu Armenia. Selectionerul Romaniei considera ca meciul a fost dificil deoarece Armenia s-a aparat aglomerat. "A fost un meci foarte dificil, pentru ca Armenia a jucat cu 5 fundasi. A fost greu sa gasim solutii pe contraatac. In repriza a doua am schimbat tactica si am avut mai mult de 20% posesie fata de Armenia, plus multe ocazii. Am ratat si penalti... Am continuat sa credem in victorie si asta am apreciat. Meritam victoria si aceste 3 puncte", a spus Daum la Digi Sport...

02 Septembrie 20174 comentarii
  Daum, mesaj surprinzator pentru doi jucatori lasati in afara lotului nationalei

  Daum, mesaj surprinzator pentru doi jucatori lasati in afara lotului nationalei

  Selectionerul Christoph Daum a avut un mesaj surprinzator pentru doi dintre fotbalistii lasati in afara lotului echipei nationale. Tehnicianul german a fost informat de un jurnalist, in timpul unui interviu, ca Steliano Filip si Constantin Budescu si-au exprimat nedumerirerea cu privire la selectie. "Daca nu au inteles de ce nu i-am chemat, usa e deschisa, ii astept sa le explic", a spus Daum, potrivit Sport.ro. Steliano Filip si Constantin Budescu nu fac parte din lotul Romaniei pentru meciul cu Polonia, din preliminariile Mondialului din 2018, si nici pentru amicalul cu Chile, de la Cluj...

  25 Mai 2017
   Primele declaratii ale lui Christoph Daum, dupa un nou meci mediocru pe banca Romaniei

   Primele declaratii ale lui Christoph Daum, dupa un nou meci mediocru pe banca Romaniei

   Germanul Christoph Daum, selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, a oferit primele explicatii dupa un nou meci mediocru facut de echipa noastra in preliminariile CM 2018, 0-0 cu Danemarca, meci care ne-a indepartat si mai mult de Mondialul din Rusia. Chiar daca echipa nu a excelat deloc, mai ales in ofensiva si mai ales in partea secunda, atunci cand Romania nu si-a creat mai deloc ocazii de gol, Daum s-a aratat optimist la final, spunand ca o victorie in Polonia ar duce la reintrarea in calculele calificarii:...

   27 Martie 20178 comentarii
    Iata ce fotbalist roman a remarcat selectionerul Daum in Antalya

    Iata ce fotbalist roman a remarcat selectionerul Daum in Antalya

    Selectionerul Christoph Daum se afla in Antalya, acolo unde mai multe echipe din Romania, dar si unele din strainatate la care evolueaza romani, au sustinut stagii de pregatire. Tehnicianul german a tinut sa il remarce pe Andrei Prepelita, mijlocasul celor de la Rostov. "Se vede ca acum este in forma, s-a antrenat pe tot parcursul perioadei de pregatire si se prezinta altfel decat o facea in urma cu cateva luni. La meci are un rol central in linia de mijloc, construieste jocul din defensiva", a spus selectionerul la Dolce Sport...

    04 Februarie 2017
     Daum, despre unul dintre cei mai criticati stelisti: Daca ar fi roman, ar fi la nationala

     Daum, despre unul dintre cei mai criticati stelisti: Daca ar fi roman, ar fi la nationala

     Selectionerul Christoph Daum are o opinie foarte buna despre unul dintre cei mai criticati jucatori din lotul Stelei. Antrenorul primei reprezentative sustine ca brazilianul Boldrin este unul dintre cei mai buni fotbalisti din Liga 1 si ca acesta ar fi avut loc in lotul nationalei daca era roman. Cu toate acestea, Daum nu crede ca se poate pune problema naturalizarii sud-americanului. "Imi place foarte mult de Boldrin. De ce imi place? Boldrin este un jucator care are viteza in gandire si in miscare. Paseaza exact. Daca va uitati la procentul lui de pase corecte, vedeti ca este unul ridicat si observam ca, la mijloc avem jucatori cu cele mai multe atingeri de balon. In special la inceputul sezonului a jucat foarte bine. In ultimele meciuri a disparut putin, dar cred ca ramane un jucator bun. Daca ar fi un jucator bun, cred ca ar fi in echipa noastra. Dar stau si ma uit la el si ma gandesc ca, daca ar fi naturalizat la 28 de ani, ce ar insemna acest lucru pentru jucatorii romani? Ce semnal ar fi?...

     16 Decembrie 2016
      Reactia lui Christoph Daum dupa ce cluburile au fortat anularea cantonamentului nationalei

      Reactia lui Christoph Daum dupa ce cluburile au fortat anularea cantonamentului nationalei

      Selectionerul Christoph Daum a reactionat dupa ce cluburile din Liga 1 au reusit sa forteze anularea cantonamentului nationalei U23 din luna ianuarie. Tehnicianul german s-a declarat dezamagit, el precizand ca actiunea pe care o planificare la inceputul anului ar fi fost una benefica in primul rand pentru jucatorii, unii putand face pasul chiar spre reprezentativa de seniori. "Am planificat si am organizat un cantonament de 7 zile pentru selectionata U23, in perioada 16-23 ianuarie 2017, in Belek, Turcia. Am discutat cu mai multe cluburi despre disponibilitatea de a lasa jucatorii tineri, de perspectiva, care pot face pasul la nationala U21 sau chiar la nationala mare. Primele raspunsuri au fost pozitive, asa ca am trimis fiecarui club o invitatie oficiala pentru acest cantonament. Am incercat chiar sa rezolvam problemele cu cazarea, transportul si meciurile amicale ce urmau sa se desfasoare in Antalya...

      15 Decembrie 2016
       Ghinionistul Christoph Daum

       Ghinionistul Christoph Daum

       Christoph Daum se declara ghinionist pentru ca nu a anticipat forma senzationala a lui Claudiu Keseru si l-a "sarit" de la convocare pe atcantul celor de la Ludogorets, cel mai in forma jucator roman in momentul de fata. Dar sa fie vorba numai despre ghinion? Selectionerul s-a aparat atunci cand a fost intrebat de ce nu l-a convocat pe Keseru spunand ca, pana la data alcatuirii lotului, Claudiu nu marcase niciun gol, el neavand de unde sa stie ca dupa aceea se va descatusa. Logica aceasta merge pana la un punct, acesta fiind chiar lotul lui Daum. Bun, putem fi de acord ca selectionerul nu avea de unde sa stie ca in ultima saptamana si jumatate Keseru va marca noua goluri. Cred ca nici macar jucatorul nu se astepta la asa ceva. Insa, daca atacantul lui Ludogorets a fost lasat acasa din cauza formei slabe, de ce nu i s-a aplicat acelasi tratament si lui Florin Andone, de exemplu?...

       02 Noiembrie 20162 comentarii
        Reactia lui Christoph Daum dupa remiza din Kazahstan

        Reactia lui Christoph Daum dupa remiza din Kazahstan

        Selectionerul Christoph Daum s-a declarat multumit de evolutia "tricolorilor" din meciul din Kazahstan, incheiat cu o remiza fara goluri. Tehnicianul german a laudat buna organizare a fotbalistilor sai, precum si risipa de efort a acestora. Daum este de parere ca Romaniei i-a lipsit doar golul la Astana, ceea ce face pana la urma diferenta intre o victorie si un semiesec. "Nu sunt multumit de rezultat. In ceea ce priveste echipa, a fost organizata, cred ca putem fi mandri de evolutia de astazi. Ce ne-a lipsit a fost golul, am ratat cateva ocazii si asta e diferenta. Dar trebuie sa fim mandri pentru modul in care jucatorii s-au luptat pentru tara lor. Am avut cateva probleme de efectiv, ati vazut ca am facut ultima schimbare destul de tarziu pentru ca temeam sa nu se mai accidenteze cineva...

        11 Octombrie 20164 comentarii
         Motivul pentru care Christoph Daum a oprit antrenamentul nationalei - i-a trimis pe jucatori la vestiare

         Motivul pentru care Christoph Daum a oprit antrenamentul nationalei - i-a trimis pe jucatori la vestiare

         Selectionerul Christoph Daum are probleme cu mentalitatea fotbalistilor romani si a oprit un antrenament al echipei nationale. Deranjat de faptul ca jucatorii romani sunt prea individualisti si refuza sa joace cat mai rapid si simplu, Daum a oprit antrenamentul nationalei. "OK, gata! Toata lumea la vestiare, ca nu se poate asa ceva!", a strigat Daum catre jucatori, conform editiei tiparite a cotidianului Gazeta Sporturilor. Daum a avut aceleasi nemultumiri si in timpul meciului cu Armenia, in special in partea secunda...

         10 Octombrie 20161 comentariu
          Daum, dupa Romania - Muntenegru: Iata cine trebuia sa bata penaltiul ratat

          Daum, dupa Romania - Muntenegru: Iata cine trebuia sa bata penaltiul ratat

          Selectionerul echipei nationale, Christoph Daum, a marturisit ca nu Nicolae Stanciu era cel care ar fi trebuit sa bata un penalti al Romaniei, in meciul de duminica seara cu Muntenegru, explicand cum s-a ajuns ca fostul stelist sa execute lovitura de la 11 metri ratata. Astfel, potrivit lui Daum, primii doi executanti ai nationalei sunt Bogdan Stancu si Cristian Sapunaru, insa primul nu mai era pe teren, iar al doilea avea probleme medicale. "Cel care trebuia sa execute era Stancu, dar cum a fost inlocuit de Keseru, urma Sapunaru, iar acesta nu se simtea foarte bine, avand o mica accidentare...

          05 Septembrie 20163 comentarii
           Christoph Daum l-a vrut pe Florin Nita la lot pentru meciul cu Muntenegru: Am facut o mare greseala!

           Christoph Daum l-a vrut pe Florin Nita la lot pentru meciul cu Muntenegru: Am facut o mare greseala!

           Selectionerul Christoph Daum a spus, marti, ca l-a dorit pe unul dintre portarii Stelei, Florin Nita, la lot pentru meciul de duminica impotriva Muntenegrului, insa a fost nevoit sa cedeze insistentelor vicecampioanei. Oficialii Stelei au insistat ca Nita sa nu fie chemat ca inlocuitor al lui Ciprian Tatarusanu, accidentat duminica seara, pentru ca si celalalt portar al echipei, Valentin Cojocaru, este convocat la lotul de tineret, iar vicecampioana joaca miercuri restanta cu CSMS Iasi. Astfel, la lot a fost convocat Cristian Balgradean, a cincea optiune pentru postul de portar...

           30 August 2016
            Surpriza Christoph Daum

            Surpriza Christoph Daum

            Christoph Daum, selectionerul Romaniei, se dovedeste a fi o surpriza placuta in prima parte a mandatului sau la prima reprezentativa. Chiar daca nu aveam mari asteptari din partea germanului, nu pot sa nu recunosc faptul ca acesta schimba in bine modul de lucru al selectionerului si trebuie sa speram ca macar unele dintre lucrurile implementate de el se vor pastra. Daum m-a surprins placut inca de la conferinta de presa in care a fost prezentat oficial, antrenorul avand curajul de a anunta ca vrea o nationala care sa atace si care sa castige...

            26 Iulie 20164 comentarii
             53 de jucatori pe lista lui Christoph Daum: Germanul da startul naturalizarilor in nationala Romaniei

             53 de jucatori pe lista lui Christoph Daum: Germanul da startul naturalizarilor in nationala Romaniei

             Christoph Daum si staff-ul sau au intocmit o lista cu 53 de fotbalisti pe care ii monitorizeaza in vederea convocarii la primul meci oficial cu selectionerul german pe banca tehnica a Romaniei. Jucatorii vor fi monitorizati in perioada urmatoare, urmand ca pana la prima partida din preliminariile Mondialului din 2018 Daum sa aiba deja destul de clar lotul pe care se va baza. "Ca parte de inceput, sunt 53 de jucatori pe o lista pe care, in momentul de fata, ii urmarim foarte atent si incercam sa ii incadram in anumite tipare de masurare...

             19 Iulie 2016
              Va ataca Romania? Christoph Daum vrea sa schimbe sistemul nationalei

              Va ataca Romania? Christoph Daum vrea sa schimbe sistemul nationalei

              Christoph Daum, selectionerul Romaniei, intentioneaza sa schimbe sistemul de joc al primei reprezentative. Tehnicianul german vrea o nationala ofensiva, care sa atace mult si, prin urmare, va pregati mai multe tactici pe care jucatorii le vor folosi in functie de momentul meciului. "Daca ai doar un sistem este ca un mormant. Niciodata! Trebuie sa fii flexibil. Asta inseamna sa fii pregatit sa schimbi in timpul meciului sau de la un meci la altul. Intotdeauna trebuie sa ai un plan B sau C", a spus Daum la DigiSport...

              15 Iulie 2016
               Christoph Daum ii raspunde lui Reghecampf: Sa vad ce reactie va avea intre 4 ochi

               Christoph Daum ii raspunde lui Reghecampf: Sa vad ce reactie va avea intre 4 ochi

               Christoph Daum, selectionerul Romaniei, i-a raspuns antrenorului Stelei, Laurentiu Reghecampf. Neamtul a avut o replica eleganta pentru Reghe, care a spus recent ca Daum a fost luat de FRF "de la terasa". Selectionerul a transmis ca vrea sa discute si in privat cu antrenorul Stelei, fiind curios daca acesta va avea acelasi discurs si intre patru ochi. "Il stiu bine pe Reghecampf. I-am urmarit cariera. Il admir atat ca jucator cat si ca antrenor. Daca pot sa-l sprijin intr-un fel sau altul o sa o fac cu placere...

               13 Iulie 2016

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Gica Popescu, ironic dupa rezultatele nationalei: "Vreau sa jucam cu Feroe si Malta, pe ele le-am batut!
                Fost capitan al echipei nationale, Gica Popescu a raspuns cu o ironie atunci cand a fost intrebat ce adversare si-ar dori pentru tricolori in...

                Mourinho, explicatie savuroasa dupa ce a semnat cu echipa la care promitea ca nu va antrena vreodata
                Jose Mourinho a dat provocat hohote de ras in prima conferinta de presa ca manager al lui Tottenham, echipa la care promitea cu ani in urma ca nu...

                Hagi si-a stabilit viitorul la aniversarea Viitorului: "Am nevoie de provocari, de lucruri mari"
                Gica Hagi si-a stabilit viitorul in antrenorat la aniversarea a zece ani de existenta a clubului sau, FC Viitorul. "Regele" spune ca este...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor