dezlegare peste post

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Vocea strazii: Tineti post?

Vocea strazii: Tineti post?

Pe 15 noiembrie, romanii ortodocsi au intrat in postul Craciunului, o perioada in care trebuie sa se roage mai mult decat de obicei si sa se abtina de la lucrurile care le incanta simturile: mancarea buna si placerile trupesti.

Pentru a vedea daca romanii mai tin post, ce obisnuiesc ei sa faca si sa manance in cele 40 de zile de zile de dinainte de Craciun sau ce inteleg ei prin aceasta perioada, Ziare.com a mers pe strada si a stat de vorba cu oamenii.

Exact asa cum era de asteptat, tinerii sunt straini de obiceiul postitului. Unii s-au plans ca mancarea de post este scumpa, altii sustin ca nu postesc pentru nu le permite sanatatea. Totusi, in viziunea lor, un lucru este cert: odata cu inaintarea in varsta, dispar si ispitele trupesti.

Daca omul nu se abate de la cele zece porunci, atunci nu trebuie sa tina posturileTineti post?

E bine de tinut post pentru ca asa avem legatura cu divinitatea, cu Iisus, se spune. Altfel, fiecare face cum crede si cum are nevoie. Daca simte ca are nevoie, il tine, daca simte ca este in regula asa cum este, daca omul e corect si nu face lucruri grave, daca nu se abate de la cele zece porunci, atunci nu trebuie neaparat sa tina posturile. Dar daca are nevoie sa-si curete sufletul...

Deci asta-i scopul postului, nu?

Omul il tine pentru ca isi curata sufletul lui, dar e si o detoxifiere, pe de alta parte. Dar mai intai de toate e sufletul, spiritul omului, care trebuie curatat. Atunci iesim la lumina.

Ce alimente... mai mult


Marti, 26 Noiembrie 2013, ora 11:36

6 comentarii
Ispitele din postul Craciunului: De la poftele trupesti la crenvurstii din carne

Ispitele din postul Craciunului: De la poftele trupesti la crenvurstii din carne

An de an, pe 15 noiembrie, credinciosii de rit ortodox intra in postul Craciunului, o perioada in care cei mai multi incearca sa se abtina de la cele placute lor, pentru a fi mai placuti Lui Dumnezeu.

Astfel, in cele 40 de zile de post, credinciosii trebuie sa se roage mai mult decat de obicei si sa raspunda provocarii de a se abtine de la lucruri care le satisfac simturile: mancarea buna si placerile trupesti.

Pentru a afla mai multe despre ceea ce se cuvine si ce nu sa facem in zilele de dinaintea Craciunului, sarbatoarea inchinata nasterii Domnului, Ziare.com a stat de vorba cu unul dintre reprezentantii Bisericii, care a subliniat, in primul rand, ca postul nu trebuie privit ca o dieta.

"Alimentatia este doar primul pas. La ea se adauga parerea de rau pentru cele rele savarsite, de aceea exista recomandarea ca crestinii sa se spovedeasca, apoi unim postul cu rugaciunea, adica incercam sa iesim putin din lumea materiala si sa ne indreptam mai mult spre lumea spirituala", a declarat Parintele Eugen Tanasescu, de la Biserica "Sfintii Ingeri" din Constanta, director al Radio Dobrogea, postul de radio al Arhiepiscopiei Tomisului.

Totodata, preotul a explicat ca exista si persoane care au dezlegare de la restrictiile alimentare, cum ar fi batranii sau persoanele bolnave. Totusi, daca vrem sa facem o pomana cu niste oameni sarmani, este pacat sa le oferim mancare de dulce in post. "Postul lupta contra placerii. Dand o mancare de dulce aproapelui, s-ar putea sa-i... mai mult


Vineri, 15 Noiembrie 2013, ora 09:25

4 comentarii
Incepe Postul Pastelui

Incepe Postul Pastelui

De astazi, 18 martie, incepe Postul Mare, care precede sarbatoarea Invierii Lui Iisus Christos, cel mai lung si mai aspru dintre cele patru posturi de durata ale Bisericii Ortodoxe, si va tine pana sambata, 4 mai, inclusiv, Pastele fiind duminica, 5 mai.

Postul nu inseamna doar renuntarea la anumite produse alimentare - carne, oua, lactate -, ci si respectarea anumitor reguli. Trebuie stiut ca postul de alimente nu are niciun efect daca nu e insotit de fapte bune: milostenie, bunatate, iubire, rabdare si respect si abtinerea de la a nu pacatui.

Insusi Sfantul Vasile cel Mare spunea, intr-una din scrierile sale: "Feriti-va de a masura postul cu o simpla infranare in ale mancarii. Cei ce se infraneaza de la mancare, dar au purtari rele se aseamana diavolului, care, desi nu mananca nimic, nu inceteaza sa pacatuiasca".

Postul ii pregateste pe crestini pentru a primi Sfanta Impartasanie, cu trupul si sangele lui Hristos. Inainte de primirea Sfintei Impartasanii nu se consuma nimic de mancare sau de baut, nici macar apa.

Preotul este cel care, dupa spovedanie, hotaraste daca omul este indreptatit sa primeasca Sfanta Impartasanie, cea care certifica faptul ca prin post si-a curatat sufletul si trupul de pacate, devenind mai bun si mai iubitor de Dumnezeu.

In Postul Pastelui se da dezlegare la vin, peste si ulei la sarbatoarea Buneivestiri, pe 25 martie, de Sfantul Gheorghe, pe 23 aprilie, si in Duminica Floriilor, pe 28 aprilie.

Din motive medicale, nu toti... mai mult


Luni, 18 Martie 2013, ora 10:40

11 comentarii
Schimbarea la Fata a Domnului - traditii, obiceiuri, supersitii

Schimbarea la Fata a Domnului - traditii, obiceiuri, supersitii

Pe data de 6 august, crestinii ortodocsi si catolici sarbatoresc Schimbarea la Fata a Domnului pe Muntele Tabor, munte considerat sfant, una dintre cele mai mari sarbatori religioase.

Ziua se refera la momentul in care trei dintre cei mai apropiati apostoli ai Mantuitorului, aflati impreuna cu acesta pe muntele Tabor, s-au convins ca Iisus nu este doar un prooroc al lui Dumnezeu, ci insusi fiul lui Dumnezeu.

Acolo, pe Muntele Tabor, in timp ce se rugau, fata lui Iisus a stralucit dintr-o data ca soarele, iar vestmintele i s-au facut albe precum lumina si un glas din cer le-a spus: "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, in Care am binevoit; pe Acesta ascultati-L" (Matei 17, 5). Isus le-a poruncit celor trei sa nu dezvaluie nimanui nimic din cele vazute si auzite, pana dupa invierea Sa din morti.

Trecand peste semnificatia religiasa a acestei sarbatori, in popor ziua de 6 august a fost asimilata ca zi ce marcheaza despartirea de vara, schimbarea vesmintelor naturii, dar si ale oamenilor, cu cele ale noului anotimp care se pregateste sa vina, toamna.

De-acum, frunzele incep sa ingalbeneasca, nu mai creste iarba, se racesc apele, pleaca pasarile migratoare, taratoarele si insectele se pregatesc sa intre in pamant, adapostindu-se peste iarna.

6 august constituie, de asemenea, un moment important in calendarul viticol, in aceasta zi nu se lucreaza si la biserica se duc fructe din noua recolta, se binecuvanteaza si se impart de pomana celor din preajma. Nimeni nu are... mai mult


Luni, 06 August 2012, ora 08:27

6 comentarii
Buna Vestire - Ce ne invata preotul

Buna Vestire - Ce ne invata preotul

Buna Vestire este sarbatoarea care vesteste ziua in care Maica Domnului a aflat ca urmeaza sa aduca pe lume pe Fiul Domnului, Mantuitorul Iisus Hristos.

Aceasta sarbatoare, dupa cum declara pentru Ziare.com preotul Ion Nistor, are data fixa, aceea de 25 martie, exact cu 9 luni inainte de Craciun, atunci cand crestinii sarbatoresc nasterea lui Iisus Hristos. De asemenea, cade in fiecare an in postul Pastelui, fiind una dintre putinele zile in care Biserica ofera dezlegare la peste, indiferent de ziua saptamanii in care se intampla sa cada.

Dintre numeroasele sarbatori inchinate Maicii Domnului, Buna Vestire este prima atestata documentar, desi la inceput nu avea data stabilita astazi, cum si Nasterea Domnului cunostea alte zile de praznuire.

Biblia spune ca ingerul Gavriil a fost trimis de catre Dumnezeu la Maria, intr-o cetate din Galileea, Nazaret, aceasta fiind o fecioara extrem de curata, care jurase sa cunoasca viata fara de barbat, dedicata rugaciunilor si slavirii lui Dumnezeu.

Cand ingerul a anuntat-o ca din pantecul ei avea sa se nasca Mantuitorul lumii, Fecioara Maria a ramas uimita si nu a inteles cum ar putea fi posibil acest lucru, dar ingerul i-a explicat ca "Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea Celui Preainalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. Si iata Elisabeta, rudenia ta, a zamislit si ea fiu la batranetea ei si aceasta este a sasea luna pentru ea, cea numita stearpa. Ca la... mai mult


Duminica, 25 Martie 2012, ora 19:05

6 comentarii
Dezlegare la peste - De ce e bine sa il consumam

Dezlegare la peste - De ce e bine sa il consumam

Se stie ca la ortodocsi, Postul Pastelui este unul foarte sever, cu foarte multe restrictii. Dupa patru saptamani de post, de Buna Vestire sau Blagovestenia, care se praznuieste, in fiecare an, la 25 martie, Biserica noastra crestin ortodoxa da dezlegare la peste, asta inseamnand ca tot credinciosul, dar mai ales cei care tin postul Pastelui cu respect si credinta, se poate bucura de peste si binefacerile lui pentru sanatatea organismului uman.

Nutritionistii recomanda consumul de peste deoarece prin compozitia sa acesta mentine inima sanatoasa. Pestele este un aliment indispensabil, bun pentru sanatate, deoarece este sarac in grasimi si bogat in proteine, minerale si oligoelemente. Pestele are in compozitia sa acizi grasi omega 3, grasimi sanatoase, pe care organismul nu le poate produce singur si care au efecte benefice asupra inimii si vaselor de sange.

Acizii grasi omega 3 fluidizeaza sangele, scad tensiunea si colesterolul, imbunatatesc capacitatea de invatare si memorare si stimuleaza imunitatea. O portie de peste de o suta de grame furnizeaza organismului, pe langa acizi grasi omega 3, cam jumatate din necesarul zilnic de proteine, vitaminele A, B si D si minerale, precum fosfor, seleniu si iod.

Se crede ca pestele oceanic este mai bun decat cel de apa dulce, deoarece este mai gras si mult mai bogat in acizii sanatosi omega 3. Merluciul, hamsia, sardina, tonul, macroul, somonul, stavridul sunt doar cateva dintre soiurile de peste oceanic care pot fi... mai mult


Vineri, 23 Martie 2012, ora 11:40

2 comentarii
Dezlegare in postul Craciunului: de ce e sanatos sa mancam peste

Dezlegare in postul Craciunului: de ce e sanatos sa mancam peste

Din punct de vedere al alimentatiei, postul Craciunului este considerat mai usor, mai permisiv decat celelalte posturi din calendarul ortodox. Incepand de astazi, sambata, pana luni, inclusiv, cand lumea crestina sarbatoreste Intrarea in Biserica a Maicii Domnului sau Ovideniile, trei zile la rand, este dezlegare la peste.

Nutritionistii recomanda consumul de peste deoarece prin compozitia sa acesta mentine inima sanatoasa. Astfel, pentru persoanele ingrijorate de sanatatea inimii, indiferent daca vor sa evite problemele sau au deja o afectiune pe care cauta s-o amelioreze, o masa sau doua de peste pe saptamana poate reduce cu o treime riscul de deces prin infarct miocardic.

Pestele este un aliment bun pentru sanatate, deoarece este sarac in grasimi si bogat in proteine, minerale si oligoelemente. In compozitia sa, pestele are acizi grasi omega3, grasimi sanatoase, pe care organismul nu le poate produce singur si care au efecte benefice asupra inimii si vaselor de sange.

Acizii grasi omega3 fluidizeaza sangele, scad tensiunea si colesterolul, imbunatatesc capacitatea de invatare si memorare si stimuleaza imunitatea. O portie de peste de o suta de grame furnizeaza organismului, pe langa acizi grasi omega3, cam jumatate din necesarul zilnic de proteine, vitaminele A, B si D si minerale, precum fosfor, seleniu si iod.

Crestinilor ortodocsi care vor sa tina post li se interzic alimentele de origine animala precum carnea, laptele si ouale. Este stiut ca vitamina B12... mai mult


Sambata, 19 Noiembrie 2011, ora 11:31

9 comentarii
Pestele mentine inima sanatoasa

Pestele mentine inima sanatoasa

Pentru ca vineri este sarbatoare, Buna Vestire sau Blagovestenia, Biserica noastra crestin ortodoxa da dezlegare la peste. Asta inseamna ca tot credinciosul ortodox, dar mai ales cei care tin postul Pastelui cu respect si credinta, se pot bucura de peste si binefacerile lui pentru sanatatea organismului uman.

Nutritionistii recomanda consumul de peste deoarece prin compozitia sa acesta mentine inima sanatoasa. Pestele este un aliment indispensabil, bun pentru sanatate, deoarece este sarac in grasimi si bogat in proteine, minerale si oligoelemente.

In compozitia sa, pestele are acizi grasi omega3, grasimi sanatoase, pe care organismul nu le poate produce singur si care au efecte benefice asupra inimii si vaselor de sange.

Acizii grasi omega3 fluidizeaza sangele, scad tensiunea si colesterolul, imbunatatesc capacitatea de invatare si memorare si stimuleaza imunitatea. O portie de peste de o suta de grame furnizeaza organismului, pe langa acizi grasi omega3, cam jumatate din necesarul zilnic de proteine, vitaminele A, B si D si minerale, precum fosfor, seleniu si iod.

Se crede ca pestele oceanic este mai bun decat cel de apa dulce, deoarece este mai gras si mult mai bogat in acizii sanatosi omega3. Merluciul, hamsia, sardina, tonul, macroul, somonul, stavridul sunt doar cateva nume de peste oceanic care poate fi procurat de la magazinele special amenajate ori de la supermarket-uri.

Dintre pestii de apa dulce, crap, caras, biban, platica, pastravul este cel mai... mai mult


Vineri, 25 Martie 2011, ora 08:51

3 comentarii
Schimbarea la fata - Dezlegare la peste

Schimbarea la fata - Dezlegare la peste

Venirea lui Hristos in lumea iudaica a provocat multa tulburare. Unii L-au considerat un mare proroc, iar altii un viitor rege al evreilor. Putini L-au vazut ca fiind Fiul lui Dumnezeu. Astfel, inainte de patimi, Hristos a aratat ucenicilor Petru, Ioan si Iacov, pe muntele Taborului, slava Sa dumnezeiasca.

Schimbarea la Fata este praznuita in fiecare an la 6 august. E o sarbatoare ceva mai noua decat celelalte praznice imparatesti. Se pare ca a fost la inceput aniversarea anuala a sfintirii bisericii zidite in sec. IV de Sf. Elena pe locul de pe muntele Taborului unde Domnul S-a schimbat la fata. Dupa unii, ea ar fi inlocuit o veche sarbatoare pagina a zeitei Diana.

Citeste continuarea pe CrestinOrtodox mai mult


Joi, 06 August 2009, ora 08:41

20 comentarii

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Nadia Comaneci si Arnold Schwarzenegger - orice roman ar trebui sa fie mandru de aceste imagini (Video)
  2. Aveti grija ce fotografiati in Grecia! O poza din Rodos a trimis-o dupa gratii
  3. Cometele au adus viata pe Pamant? Ce-a descoperit sonda spatiala Philae
  4. Faza care a uimit milioane de oameni: Ce a facut un biciclist furios pe un sofer (Video)
  5. Celebrul actor Gerard Depardieu, prieten la catarama cu "ultimul dictator al Europei" (Video)
  6. Ce patesc homosexualii care se tin de mana in Ucraina si Rusia (Video)
  7. Tot haina face pe om: Motivul stupid pentru care o femeie spune ca a pierdut alegerile
  8. Zi istorica: Cainii si pisicile castiga noi drepturi in justitie
  9. "Angela Merkel", lesbiana intr-o reclama care face furori pe Net (Video)
  10. Urmarea atacurilor rechinilor din ultima vreme: Oamenii intra in apa in custi (Video)