Ziare.com
Piturca face schimbari masive in echipa de start a Romaniei

Piturca face schimbari masive in echipa de start a Romaniei

Selectionerul Victor Piturca apeleaza la mai multe schimbari in echipa de start pentru ultimul meci din aceste preliminarii, cu Estonia. Pentru confruntarea programata marti, de la ora 21:30 pe National Arena, Piturca va opera cinci modificari in ...

12 Octombrie 201311 comentarii

Echipa andorra romania

Andorra - Romania: Piturca s-a razgandit - schimbari importante in echipa de start

Andorra - Romania: Piturca s-a razgandit - schimbari importante in echipa de start

Echipa nationala a Romaniei va disputa, vineri de la ora 21:30, penultima partida din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014, in deplasare cu Andorra. "Tricolorii" sunt condamnati sa castige la scor aceasta intalnire pentru a recupera handicapul golaverajului stricat de infrangerile la scor cu Olanda si Turcia. "O victorie de la 5-0 in sus" - acesta este obiectivul baietilor lui Piturca in fata unei nationale care a pierdut greu la ultimul meci cu Olanda. In cazul in care vom avea un golaveraj mai bun fata de Turcia si Ungaria, la egalitate de puncte ne vom califica la barajul pentru Cupa Mondiala. Momentan, tricolorii au de remontat un handicap de cinci goluri, cu doua meciuri ramase de disputat...

11 Octombrie 20133 comentarii
  Planul lui Victor Piturca pentru meciul cu Andorra

  Planul lui Victor Piturca pentru meciul cu Andorra

  Selectionerul Romaniei, Victor Piturca, a vorbit despre meciul cu Andorra, de vineri. Planul tehnicianului primei reprezentative este unul destul de simplu. El isi doreste ca "tricolorii" sa deschida scorul repede si sa se impuna la o diferenta de cel putin patru goluri. "Trebuie sa marcam repede pentru ca altfel vom avea probleme. Imi doresc sa castigam la un scor mare, 4-0 sau mai mult. Daca vom incepe bine si vom reusi sa inscriem repede, cred ca vom putea marca multe goluri. Andorra a facut un salt calitativ evident, e destul de greu sa inscrii impotriva lor", a spus Piturca...

  10 Octombrie 20131 comentariu
   Piturca ia o decizie ciudata - Iata ce echipa va folosi cu Andorra

   Piturca ia o decizie ciudata - Iata ce echipa va folosi cu Andorra

   Antrenorul echipei nationale, Victor Piturca, s-a decis asupra echipei de start pe care o va trimite in meciul cu Andorra. Desi nationala are nevoie de o victorie la scor, selectionerul a decis sa trimita o formula de start in care se regasesc doi inchizatori. In lupta directa cu Turcia si Ungaria, nationala are un deficit de cinci goluri, ce poate fi surmentat printr-o victorie la scor. Cu toate acestea, selectionerul nu este dispus sa riste un joc mai ofensiv nici macar impotriva Andorrei...

   10 Octombrie 20134 comentarii
    Mesajul "tricolorilor" pentru Andorra

    Mesajul "tricolorilor" pentru Andorra

    Echipa nationala a Romaniei a plecat, miercuri, catre Andorra, acolo unde va evolua in preliminariile Campionatului Mondial din 2014. "Tricolorii" le-au pus gand adversarilor de vineri seara, trimitandu-le un mesaj chiar din avion. Atacantul Ciprian Marica a postat pe un site de socializare o fotografie facuta in avionul cu care a calatorit delegatia primei reprezentative in care apare alaturi de Alexandru Bourceanu si Alex Maxim. Mesajul este unul sugestiv: "Andorra, venim!"...

    09 Octombrie 20133 comentarii
     Cornel Dinu, dezlantuit dupa infrangerea echipei nationale

     Cornel Dinu, dezlantuit dupa infrangerea echipei nationale

     Administratorul delegat al clubului Dinamo, Cornel Dinu, a avut un discurs foarte dur dupa ce Romania a fost infranta de Turcia. "Echipa noastra a fost un fel de ciolan cu fasole. Turcia a fost cel putin o clasa peste noi. Bogdan Stancu a intrat in legea eutanasierii deja, i s-au taiat ghearele si nu a zgariat cu nimic", a spus Cornel Dinu la Digi Sport. "Maxim trebuia tinut titular, iar Stancu schimbat. Nu am avut nicio idee de combinatii, jucam numai la intamplare", a adaugat Dinu. Romania, invinsa de Turcia pe National Arena...

     11 Septembrie 20133 comentarii
      Romania - Olanda, echipele probabile

      Romania - Olanda, echipele probabile

      Dupa victoria pretioasa obtinuta la Istanbul cu Turcia, scor 1-0, Romania se va duela marti seara cu favorita grupei in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, Olanda. Spre deosebire de echipa trimisa in teren pe Sukru Saracoglu, Piturca ar putea efectua doua modificari din cauza accidentarilor. Astfel, daca verdictul medicilor va fi nefavorabil, jucatorii Gicu Grozav si Mihai Pintilii ar putea fi inlocuiti in echipa de start cu Adrian Mutu si Costin Lazar. De cealalta parte, Louis van Gaal va trimite pe teren inca din primul minut trei fotbalisti menajati in disputa cu Andorra, Ricardo van Rhijn, Luciano Narsingh si cel mai in forma batav la ora actuala, Robin Van Persie...

      15 Octombrie 2012
       Performanta rarisima pentru nationala Romaniei

       Performanta rarisima pentru nationala Romaniei

       Startul excelent pe care echipa nationala il are in aceste preliminarii este o performanta rarisima. Jucatorii lui Victor Piturca au reusit doar pentru a treia oara in preliminariile unui Campionat Mondial sa obtina noua puncte dupa primele trei etape. "Tricolorii" au mai reusit acest lucru in 1998, in preliminariile Cupei Mondiale din Franta, cand au invins Lituania (3-0), Islanda (4-0) si Macedonia (3-0) si in 2006, cand au trecut de Finlanda (2-1), Macedonia (2-1) si Andorra (5-1). Daca in 1998 tricolorii s-au calificat fara emotii la turneul final, in preliminariile pentru CM 2006 parcursul dupa primele trei meciuri a fost dezamagitor, iar calificarea a fost ratata...

       13 Octombrie 20122 comentarii
        Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

        Avancronica meciului Turcia - Romania. Piturca pregateste surprize de proportii

        Nationala de fotbal a Romaniei va da piept, vineri seara, cu reprezentativa similara a Turciei intr-o partida ce va conta pentru preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2014. Selectionerul Victor Piturca pregateste o serie de mutari extrem de surprinzatoare, jucatori ca Adi Mutu, Ciprian Marica sau Costin Lazar urmand a fi doar rezerve, in timp ce pusti ca Grozav sau Chipciu vor intra din primul minut in partida de pe "Sukru Saracoglu". La ultimul antrenament, cel de joi, "Piti" a folosit o echipa a titularilor inedita. Daca in defensiva nu au existat schimbari, jucand in formula Tatarusanu, Tamas, Chiriches, Goian si Rat, de la mijloc au aparut modificari majore...

        12 Octombrie 20123 comentarii
         Gigi Becali face tactica nationalei: "Sa vezi cum ne batem cu Turcia si Olanda"

         Gigi Becali face tactica nationalei: "Sa vezi cum ne batem cu Turcia si Olanda"

         Gigi Becali, finantatorul Stelei, tinteste functia de selectioner al Romaniei, el apucandu-se sa faca tactica primei reprezentative. Latifundiarul sustine ca favoritul sau de la Steaua, Cristi Tanase, nu a evoluat bine in meciul cu Andorra pentru ca oamenii care ar fi trebuit sa il ajute, Rat si Grozav, "au dormit" pe teren. "Tanase nu poate juca daca nu are fundas stanga si daca nu are un fotbalist langa el, in dreapta. Un Grozav de exemplu. Va spun ca Tanase se zbate de unul singur daca nu are fotbalisti langa el. Ala din dreapta dormea si pe ala din spate il luase somnul. Din bun simt am spus ca nu a avut o zi buna, dar el nu a avut cu cine. Ia sa joci cu Marica langa Tanase, in loc de Grozav si cu Marius Niculae varf impins. Sa vezi tu cum ne batem de la egal la egal si cu Turcia si Olanda, marele antrenor Piturca! Pai, da!...

         12 Septembrie 20123 comentarii
          Mitica Dragomir, in razboi cu spectatorii de la Romania - Andorra

          Mitica Dragomir, in razboi cu spectatorii de la Romania - Andorra

          Dumitru Dragomir, presedintele LPF, nu a fost multumit de cei 25.000 de spectatori care au venit sa vada meciul Romania - Andorra, din preliminariile Mondialului din 2014. "Corleone" s-a aratat nemultumit de atitudinea publicului fata de stelistul Cristi Tanase, cel care a fost huiduit la acena deschisa. "Nu se poate sa te comporti intr-un asemenea mod cu unul dintre cei mai buni jucatori ai nationalei, e vorba despre Tanase. De ce l-au huiduit? Asta nu e civilizatie ce au facut ei. Nu s-au rezumat doar sa fluiere, au facut si alte lucruri. Imaginati-va ca Tanase ar putea fi extrem de afectat si la urmatorul joc pe teren propriu la echipa nationala nici nu mai are curajul sa puna piciorul pe minge", a spus Dragomir la GSpTV...

          12 Septembrie 20125 comentarii
           Surpriza uriasa pregatita de Piturca: Iata echipa de start a Romaniei!

           Surpriza uriasa pregatita de Piturca: Iata echipa de start a Romaniei!

           Selectionerul Victor Piturca a pregatit o surpriza uriasa in alcatuirea echipei de start pentru meciul cu Andorra, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014. Astfel, tehnicianul a decis sa nu schimbe componenta primului "11" pe care l-a trimis in teren in deplasarea din Estonia, sigura modificare fiind una fortata - Gaman in locul accidentatului Goian. Informatia a fost lansata de postul DigiSport, care citeaza surse apropiate primei reprezentative si selectionerului. In ultimele zile s-a speculat pe tema unei modificari radicale a primului "11" al nationalei, Piturca parand gata sa dea sansa de a juca in tricoul reprezentativei unor jucatori ca Voiculet, Maxim sau Adi Popa...

           11 Septembrie 2012
            Obiectivul lui Piturca pentru Romania - Andorra

            Obiectivul lui Piturca pentru Romania - Andorra

            Selectionerul Victor Piturca a anuntat ca obiectivul nationalei pentru meciul cu Andorra este victoria, fie ea si cu 1-0. Totusi, tehnicianul sustine ca isi doreste ca "tricolorii" sa inscrie mai multe goluri pentru ca spectatorii sa plece multumiti de la stadion. "Nu imi doresc decat cele 3 puncte puse in joc. Daca vor fi multe goluri, bine, daca nu, e bun si 1-0. Daca nu e conectata, orice echipa poate pierde. Un meci, indiferent impotriva cui joci, se castiga numai pe teren. Daca batem cu 3, 4 la 0 e bine, sa fie spectacol, dar pentru mine e acelasi lucru si daca invingem cu 1-0. Vrem ca lumea sa fie multumita in tribune la finalul meciului...

            10 Septembrie 20122 comentarii
             Piturca a descoperit marea problema a nationalei Romaniei

             Piturca a descoperit marea problema a nationalei Romaniei

             Selectionerul Victor Piturca a descoperit marea problema a echipei nationale de fotbal. Aceasta este, in opinia tehnicianului, postul de portar, descoperit deoarece oamenii de baza ai primei reprezentative nu joaca la cluburi. "Dani Coman are o mica problema si are nevoie de o pauza. Daca nu era accidentat, era in lot. Este o mare problema acest compartiment, Pantilimon si Lobont nu joaca, Tatarusanu a avut probleme, stim cu totii. A intrat in ultimele doua jocuri, dar intrarea lui nu a fost prea agreata. Din punctul meu de vedere nu i se putea imputa lui 100% golul primit duminica seara", a spus Piturca intr-o conferinta de presa...

             03 Septembrie 20122 comentarii
              Romania, victorie chinuita cu amatorii din San Marino

              Romania, victorie chinuita cu amatorii din San Marino

              Nationala de fotbal a Romaniei a castigat greu, scor 1-0, disputa amicala cu reprezentativa statului San Marino, echipa formata in mare parte din fotbalisti amatori. Primul meci din acest nou mandat al lui Victor Piturca a fost precedat de un scandal monstru, capitanul si vice-capitanul nationalei noastre, Adi Mutu si Gabi Tamas, fiind exclusi din lot din motive disciplinare. Fara aceste doua piese de baza, "tricolorii" au abordat disputa cu ocupanta ultimului loc din ierarhia FIFA cu o formula experimentala, in care si-au facut loc jucatori ca Vlad Chiriches, Tibi Balan, Costin Curelea sau Chipciu. Chiar si folosirea acestor jucatori nu explica insa evolutia extrem de slaba a echipei noastre...

              10 August 201129 comentarii
               Iata lotul Romaniei pentru meciul cu Andorra

               Iata lotul Romaniei pentru meciul cu Andorra

               Selectionerul Emil Sandoi a anuntat, vineri, lotul de jucatori cu care va aborda intalnirea cu Andorra, din preliminariile Campionatului European UNDER 21. Iata numele celor 18 fotbalisti selectionati de Sandoi: Portari: Cezar LUNGU (FC Steaua Bucuresti), Silviu LUNG (FC U Craiova) Fundasi: Alexandru MATEL (FC Farul Constanta), Stefan BARBOIANU, Valerica GAMAN, Radu BARBU (toti FC U Craiova), Andrei CORDOS (Frosinone), Silviu ILIE (FC Otelul Galati)...

               07 August 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Gabriela Firea explica de ce nu a mers la sarbatoarea Simonei Halep: Sustine ca Romania e o tara anormala
                Gabriela Firea a explicat motivul pentru care nu a mai participat la evenimentul in care Simona Halep a prezentat trofeul de la Wimbledon pe...

                Presa americana se inclina in fata Simonei Halep: Ea este sefa
                Jurnalistii americani considera ca Simona Halep a demonstrat ca este "sefa" circuitului feminin, desi a pierdut prima pozitie in clasamentul WTA....

                Daniel Dobre le transmite un mesaj "haterilor" Simonei Halep dupa victoria de la Wimbledon
                Antrenorul Simonei Halep, Daniel Dobre, spune ca succesul sportivei noastre din turneul de la Wimbledon "ar trebui sa-i faca sa taca" pe toti cei...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor