Ziare.com
Ce schimbari va face Cosmin Contra in primul 11 in amicalul cu Olanda, fata de intalnirea cu Mircea Lucescu

Ce schimbari va face Cosmin Contra in primul 11 in amicalul cu Olanda, fata de intalnirea cu Mircea Lucescu

Echipa nationala a Romaniei se pregateste de un amical de gala in fata formatiei vicecampioane mondiale din 2010, Olanda, partida care va avea loc marti seara pe Arena Nationala din Bucuresti. Romania a invins joi seara Turcia cu 2-0 si antrenorul ...

12 Noiembrie 2017

Echipa romania turcia olanda

Romania - Turcia: Iata echipele probabile si televizarea

Romania - Turcia: Iata echipele probabile si televizarea

Echipa nationala a Romaniei va intalni, joi de la ora 20:15, Turcia intr-un meci amical ce va avea loc la Cluj. Cu aceasta ocazie, selectionerul Cosmin Contra va opera mai multe modificari din dorinta de a testa anumiti jucatori. Iata echipele probabile: Romania: Tatarusanu - Hanca, Chiriches, Grigore, Tosca - Hoban, Stanciu - Chipciu, Budescu, Grozav - Keseru...

09 Noiembrie 20171 comentariu
  Contra pregateste un debut neasteptat in nationala Romaniei

  Contra pregateste un debut neasteptat in nationala Romaniei

  Cosmin Contra pregateste un debut surprinzator in nationala Romaniei cu ocazia meciurilor amicale impotriva Turciei si Olandei. Selectionerul a anuntat ca este foarte posibil ca Florin Nita, portarul celor de la FCSB, sa bifeze primul lui meci sub "tricolor". "Avem in gand sa joace si Nita, dar vom vedea in ce moment", a declarat Contra la conferinta de presa de miercuri. Florin Nita are 30 de ani si evolueaza pentru FCSB din vara anului 2013, cand a fost adus de la Concordia Chiajna, acolo unde petrecuse sapte sezoane...

  08 Noiembrie 2017
   Cosmin Contra face schimbari majore la nationala: Cum arata echipa probabila pentru meciul cu Turcia

   Cosmin Contra face schimbari majore la nationala: Cum arata echipa probabila pentru meciul cu Turcia

   Selectionerul Cosmin Contra va face mai multe schimbari in echipa pe care o va alinia in meciul amical cu Turcia, programat joi seara de la ora 20:15. Contra va opera nu mai putin de sase schimbari in echipa de start, potrivit postului Pro X. Cei sase jucatori noi sunt Cristi Sapunaru, Alin Tosca, Mihai Pintilii, Razvan Marin, Alexandru Chipciu si Gicu Grozav. Cum arata echipa probabila: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Tosca - Pintilii, Marin - Chipciu, Budescu, Grozav - Andone...

   08 Noiembrie 20172 comentarii
    Mircea Lucescu, despre meciul cu Romania - ce jucatori a remarcat din echipa noastra

    Mircea Lucescu, despre meciul cu Romania - ce jucatori a remarcat din echipa noastra

    Selectionerul Turciei, Mircea Lucescu, a vorbit despre partida cu Romania, ce va avea loc joi, la Cluj. Inaintea acestei confruntari, Lucescu a remarcat trei jucatori din echipa noastra - Nicusor Stanciu, Alexandru Chipciu si Ciprian Tatarusanu. "Stanciu si Chipciu sunt la un nivel peste tot ce exista in lotul lui Anderlecht. Nu-i judecati dupa un meci. Am jucat de 2 ori contra lor iar pe mine Stanciu m-a eliminat cu Zenit. Tatarusanu a facut o alegere foarte buna cu plecarea la Nantes, pentru un portar este esential sa joace. In Italia te judeca toti la microscop, orice eroare e analizata si suspectata din punct de vedere al valorii", a spus Lucescu pentru editia tiparita a cotidianului Gazeta Sporturilor...

    07 Noiembrie 2017
     Cosmin Contra a anuntat stranierii convocati pentru partidele cu Turcia si Olanda

     Cosmin Contra a anuntat stranierii convocati pentru partidele cu Turcia si Olanda

     Selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, Cosmin Contra, a anuntat duminica fotbalistii stranieri convocati pentru dubla amicala cu Turcia si Olanda, care va avea loc pe datele de 9, respectiv 14 noiembrie. Contra s-a decis la acest moment pentru 22 de jucatori care evolueaza in afara tarii si iata care sunt acestia, conform unui anunt al FRF: Portari: Ciprian Tatarusanu (FC Nantes, 48/0), Costel Pantilimon (Deportivo La Coruna, 25/0), Bogdan Lobont (AS Roma, 85/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)...

     22 Octombrie 2017
      Selectionerul Olandei i-a enervat pe turci cu o declaratie despre Romania

      Selectionerul Olandei i-a enervat pe turci cu o declaratie despre Romania

      Selectionerul Olandei, Louis van Gaal, a reusit sa-i enerveze pe turci printr-o declaratie facuta la conferinta de presa organizata inaintea meciului direct. Van Gaal i-a anuntat pe turci ca Romania se va califica la baraj, intrucat ei n-au nicio sansa sa invinga Olanda. "Romania este favorita la locul doi si va merge la baraj pentru ca va bate Estonia. Turcia e a doua echipa din grupa ca valoare, dar...", a spus van Gaal. Totodata, Van Gaal a anuntat ca olandezii vor trata meciul la intensitate maxima...

      14 Octombrie 20137 comentarii
       Piturca, despre intalnirea cu Estonia si meciul de foc Turcia - Olanda

       Piturca, despre intalnirea cu Estonia si meciul de foc Turcia - Olanda

       Victor Piturca a sustinut luni dupa-amiaza conferinta oficiala de presa de dinaintea meciului Romania - Estonia, din preliminariile Campionatului Mondial din 2014. Selectionerul "tricolorilor" considera ca Estonia are o nationala valoroasa, care ne poate pune probleme. "Intalnim o echipa valoroasa si imprevizibila, care a ajuns la baraj in campania trecuta de calificari. A fost aproape sa invinga Olanda si sa produca surpriza, asa ca nu ne asteapta un meci usor, mai ales ca exista si o presiune formidabila", a spus Piturca...

       14 Octombrie 20132 comentarii
        Olandezii vin cu vesti bune pentru nationala Romaniei

        Olandezii vin cu vesti bune pentru nationala Romaniei

        Louis van Gaal va folosi echipa buna a Olandei impotriva Turciei, in Grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014. Din echipa batavilor nu vor lipsi numele grele, precum Sneijder, van Persie sau Robben, chiar daca portocala mecania e deja calificata. Iata echipa pe care o va folosi van Gaal contra turcilor: Vorm - Janmaat, Vlaar, Indi, Blind - Strootman, Clasie, Sneijder - Robben, van Persie, Lens...

        14 Octombrie 20132 comentarii
        Alte articole despre: Olanda echipa start Turcia
         Robin Van Persie nu va juca titular marti, in meciul Turcia - Olanda

         Robin Van Persie nu va juca titular marti, in meciul Turcia - Olanda

         Robin Van Persie, cel mai bun marcator al reprezentativei Olandei, nu va incepe titular marti, in partida contra Turciei, decisiva pentru Romania in vederea calificarii la barajul pentru CM 2014. Chiar daca Van Persie a marcat de trei ori vineri, in meciul cu Ungaria, terminat 8-1 pentru batavi, iar romanii isi puneau sperantele in el, pentru jocul cu Turcia, se pare ca tehnicianul Van Gaal va alege alt atacant titular in locul sau. Louis Van Gaal il va titulariza, in locul atacantului lui Manchester United, pe Dirk Kuyt, jucator cunoscator deja al fotbalului turc, legitimat la Fenerbahce. Kuyt va fi ajutat, in atac, de Wesley Sneijder, si el avand experienta cu fotbalul turc, actualmente fotbalist la Galatasaray...

         13 Octombrie 2013
          Victor Becali ii da de gol pe turci si olandezi: detalii din culisele unei atmosfere tensionate

          Victor Becali ii da de gol pe turci si olandezi: detalii din culisele unei atmosfere tensionate

          Impresarul Victor Becali a facut public un conflict aparut intre Wesley Sneijder si Fatih Terim, in perioada in care cei doi conlucrau la Galatasaray Istanbul. Sneijder si Terim vor fi adversari saptamana viitoare, intr-un meci din grupa Romaniei, iar olandezul are toate motivele sa joace la capacitate maxima desi batavii sunt deja calificati. "Sa nu credeti ca la o echipa toata lumea se intelege bine. Daca au lucrat impreuna, asta nu inseamna ca au si avut o relatie exelenta. La nivel declarativ, spui ca esti o mare familie, dar in realitate lucrurile stau diferit. Exista si animozitati. Poate ca va fi si mai motivat pentru a-i demonstra ceva lui Terim", a spus Victor Becali pentru Dolce Sport...

          10 Octombrie 20131 comentariu
           Romania, in mare pericol: Blat la Turcia - Olanda?

           Romania, in mare pericol: Blat la Turcia - Olanda?

           Echipa nationala a Romaniei asteapta cu emotii desfasurarea ultimelor doua etape din preliminariile pentru Cupa Mondiala, insa optimismul este rapus de suspiciunile de blat aparute inaintea duelului dintre Turcia si Olanda. Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, sugereaza ca olandezii vor pierde in mod deliberat confruntarea cu Turcia, iar astfel Romania va avea de suferit. Mai mult, Dragomir insinueaza ca turcii vor plati bani grei pentru a cumpara meciul cu Olanda. "Pe valoare, turcii nu pot sa-i bata niciodata pe olandezi. Dar, in aceasta situatie, sunt in stare sa riste orice si oricat. Intelegeti ce vreti de aici. Sneijder si Kuyt joaca in Turcia, au contracte acolo...", a spus Dumitru Dragomir la emisiunea Fanatik...

           08 Octombrie 201311 comentarii
            Gabi Balint a plecat furios de la Romania - Turcia: "Ma scuzati ca va spun, dar..."

            Gabi Balint a plecat furios de la Romania - Turcia: "Ma scuzati ca va spun, dar..."

            Fostul international Gabi Balint a trait cu pulsul la maxim meciul dintre Romania si Turcia. La plecarea de la stadion, fostul stelist a avut un discurs dur la adresa echipei nationale. "Am trait meciul asta mai rau decat cele de cand antrenam. Nu se poate asa ceva, lipsa asta de atitudine a fost incredibila. Am inceput cu teama, am fost fricosi. Ma scuzati ca va spun, dar... Am stat cu c***l in poarta! I-am lasat sa vina peste noi, le-am oferit poarta. Pintilii... Nu stiu ce a fost cu el! Parca era adversarul lui Hoban. A gresit o gramada de pase simple", a spus Balint...

            11 Septembrie 20136 comentarii
             Romania - Turcia: Avancronica meciului decisiv pentru baraj

             Romania - Turcia: Avancronica meciului decisiv pentru baraj

             Echipa nationala a Romaniei va intalni Turcia, marti seara de la ora 21:00, intr-un meci ce poate fi decisiv pentru accederea in barajul de calificare la Cupa Mondiala din 2014. Dupa victoria superba obtinuta in fata Ungariei, tricolorii dau inca un test de foc: Turcia vine pe National Arena mai flamanda ca oricand, dornica de revansa dupa un start ezitant in calificari. Un succes in fata Turciei ar echivala in mare masura cu o calificare la baraj, insa si un rezultat de egalitate ar fi un rezultat pozitiv: am tine Turcia la doua puncte in spate, iar Ungaria, chiar daca ne va egala, va avea un meci dificil in Olanda...

             10 Septembrie 20132 comentarii
              "Noul" Mutu impresioneaza la echipa nationala

              "Noul" Mutu impresioneaza la echipa nationala

              Adrian Mutu, poate cel mai bun fotbalist roman din ultimul deceniu, a revenit la echipa nationala dupa un an de pauza. Ajuns la 33 de ani, abia transferat in Ligue 1, dupa un deceniu de Serie A, atacantul arata o fata "noua". Luni, "Briliantul", alaturi de ceilalti internationali romani, a sustinut primul antrenament in vederea pregatirii pentru "dubla" cu Turcia si Olanda. Desi sedinta de pregatire nu a fost una usoara, chiar dimpotriva, Piturca punandu-i serios la treaba pe jucatori, Mutu a impresionat. Guralivul de alta data s-a transformat intr-un fotbalist serios, care executa tot ce ii cere antrenorul si la care se vede pofta de joc...

              09 Octombrie 20123 comentarii
               Nationala Romaniei, cu apararea in piuneze inainte de Turcia si Olanda

               Nationala Romaniei, cu apararea in piuneze inainte de Turcia si Olanda

               Nationala Romaniei va aborda cele mai importante intalniri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014, cele cu reprezentativele Turciei si Olandei, cu o defensiva improvizata. Selectionerul Victor Piturca nu a selectionat in lotul de 23 de jucatori (22 dupa plecarea accidentatului Tanase) nici macar un fundas dreapta! Favoritul lui Piturca pe acest post, Matel de la Astra Giurgiu, este accidentat iar cel mai in forma roman care evolueaza ca fundas dreapta, Cristi Sapunaru, este certat cu antrenorul si nu raspunde convocarilor...

               09 Octombrie 20122 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Cine e adversara Simonei Halep de la Australian Open: Romanca da peste cea mai colerica jucatoare din lume
                Simona Halep se va duela in turul 3 de la Australian Open cu cea mai colerica jucatoare din circuitul feminin, Yulia Putintseva. In ultimii ani,...

                Incep meciurile pe bani grei la Australian Open: Miza financiara a partidei Simona Halep - Yulia Putintseva
                Partida dintre Simona Halep si Yulia Putintseva, din turul 3 de la Australian Open, are si o miza financiara deosebita. In cazul in care va...

                Roger Federer a remarcat un detaliu care o poate ajuta pe Simona Halep la Australian Open
                Un detaliu remarcat de Roger Federer o poate ajuta pe Simona Halep sa aiba un parcurs indelungat la Australian Open. Tenismenul elvetian a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor