Ziare.com

Echipe romania ungaria

Selectionerul Ungariei, alarmat inaintea meciului decisiv: De ce se teme ca Romania va castiga partida de miercuri

Selectionerul Ungariei, alarmat inaintea meciului decisiv: De ce se teme ca Romania va castiga partida de miercuri

Selectionerul Ungariei a vorbit inaintea meciului cu Romania, decisiv pentru calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Kim Rasmussen considera ca maghiarele nu vor avea mari sanse sa castige partida in cazul in care Cristina Neagu va prinde o zi buna. "Daca Neagu joaca pentru Romania asa cum a facut-o in meciul cu Norvegia, atunci vor castiga noua meciuri din zece cu siguranta. Indiferent ce antrenorul advers face, nu este niciun dubiu ca e cea mai buna jucatoare din lume. Buceschi si Geiger joaca de asemenea cu incredere...

12 Decembrie 2018
  Campionatul European de handbal: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul, programul de miercuri si cum ne calificam in semifinale

  Campionatul European de handbal: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul, programul de miercuri si cum ne calificam in semifinale

  Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate marti in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal feminin, clasamentul, programul ultimei etape si calculele de calificare in semifinale. Rezultatele de marti: Romania - Spania 27-25 Olanda - Norvegia 16-29...

  11 Decembrie 20181 comentariu
   Calificare dramatica pentru Romania, in semifinalele Europeanului de baschet

   Calificare dramatica pentru Romania, in semifinalele Europeanului de baschet

   Echipa feminina de baschet 3x3 a Romaniei a reusit o calificare dramatica in semifinalele Campionatului European, ce are loc chiar in Romania, la complexul comercial AFI Palace Cotroceni din Bucuresti, dupa un joc decis la prelungiri cu nationala Cehiei. In componenta Gabriela Marginean, Sonia Ursu, Anca Sipos si Andra Haas, Romania a invins Cehia cu 18-16, dupa prelungiri, la finalul timpului efectiv de joc scorul fiind egal, 16-16. Fetele noastre au fost conduse cu 5-1 si 8-2, dar au revenit senzational, chiar si de la 7-12...

   04 Septembrie 2016
    Campionatul European de handbal: Scandal urias dupa meciul Romania - Ungaria

    Campionatul European de handbal: Scandal urias dupa meciul Romania - Ungaria

    Tensiunea a fost maxima in Fonix Hall din Debrecen dupa finalul meciului dintre Romania si Ungaria, din grupa principala I a Campionatului European de handbal. Componentele nationalei Romaniei au avut un conflict cu arbitrii rusi Zotin si Volotkov, pe care i-au acuzat ca au avantajat Ungaria. De altfel, Aurelia Bradeanu, capitanul Romaniei, spune ca tara noastra nu ar fi putut castiga niciodata acest meci cu arbitri din Rusia. "Am incercat sa le atrag atentia. Noi ne-am daruit foarte mult! Din pacate, nu puteam castiga niciodata. Va spun sincer, eu asa am simtit si vazut pe teren, arbitrajul le-a ajutat. Ungaria nu a avut nimic peste noi, a avut insa altceva", a spus Bradeanu, conform editiei tiparite a cotidianului Gazeta Sporturilor...

    14 Decembrie 20146 comentarii
     Romania - Ungaria: Avancronica meciului - echipe probabile, televizare si informatii

     Romania - Ungaria: Avancronica meciului - echipe probabile, televizare si informatii

     Echipa nationala a Romaniei va intalni Ungaria, sambata de la ora 19:00, in etapa a doua din grupa F de calificare la Campionatul European din 2016. Dupa succesul din Grecia, Romania trebuie sa-si confirme statutul de favorita la calificare printr-o victorie impotriva Ungariei, echipa pe care am invins-o cu 3-0 la ultima vizita in tara noastra. Maghiarii vin cu un antrenor nou la Bucuresti, Pal Dardai, interimarul lipsit de experienta ce va fi inlocuit, mai mult ca sigur, in luna noiembrie. Ca probleme de lot, nationala noastra nu se poate baza pe Ciprian Marica si Alexandru Bourceanu, ambii accidentati. In cealalta tabara, atacantul Adam Szalai revine la lot si va fi titular...

     11 Octombrie 2014
      Statistica meciului Romania - Ungaria

      Statistica meciului Romania - Ungaria

      Incepand din 1931, nationalele mari ale Romaniei si Ungariei s-au aflat de 24 de ori fata in fata. Bilantul general al confruntarilor directe este unul favorabil selectionatei din tara vecina la vest, maghiarii impunandu-se in 12 jocuri, romanii in doar 6, iar 6 partide s-au incheiat nedecis. Iata pe scurt cum s-au derulat, in timp, duelurile fotbalistice romano / ungare: * 04.10.1931 / Romania - Ungaria B 0-4 (Campionatul Europei Centrale)...

      11 Octombrie 2014
       Romania - Ungaria: Presa maghiara scoate la lumina un detaliu rusinos

       Romania - Ungaria: Presa maghiara scoate la lumina un detaliu rusinos

       Jurnalistii maghiari au scos la iveala un detaliu rusinos pentru vecinii nostri, inaintea meciului cu Romania, din preliminariile EURO 2016. Presa maghiara a relatat ca Ungaria nu a mai reusit sa invinga Romania de 33 de ani. Ultima victorie a ungurilor dateaza din 1981, cand adversarii nostri s-au impus cu 1-0 in preliminariile pentru Cupa Mondiala. De atunci, cele doua echipe s-au mai intalnit de noua ori, echipa noastra avand 5 victorii si patru remize. Intalnirea dintre Romania si Ungaria se va disputa sambata, de la ora 19:00, si va fi transmisa in direct de Ziare.com...

       11 Octombrie 2014
        Boloni, declaratie surprinzatoare despre meciul Romania - Ungaria

        Boloni, declaratie surprinzatoare despre meciul Romania - Ungaria

        Ladislau Boloni a oferit o declaratie surprinzatoare despre meciul pe care nationala Romaniei il va disputa cu reprezentativa Ungariei, in preliminariile pentru Campionatul European din 2016. Desi selectionata pregatita de Victor Piturca e considerata favorita certa, Boloni afirma ca ar trebui ca "tricolorii" sa se multumeasca si cu un egal. "Parca, de aceasta data, meciul nu vine intr-un moment bun pentru noi. De exemplu, am citit ca primii nostri doi portari, Tatarusanu si Pantilimon, nu joaca la cluburile lor. Si asta nu e singura problema a lui Piturca. Bourceanu a iesit si el din circuit. Marica o sa fie si el absent. Nu sunt lucruri favorabile si nu stiu cu cine ii poate inlocui Piturca pe cei amintiti", a spus Boloni pentru Adevarul...

        08 Octombrie 20143 comentarii
         Romania - Ungaria: Primul "11" al lui Piturca

         Romania - Ungaria: Primul "11" al lui Piturca

         Nationala Romaniei va juca in weekend cu reprezentativa similara a Ungariei, intr-un meci din preliminariile Campionatului European din 2016. Victor Piturca a convocat 24 de jucatori pentru aceasta intalnire, dar se confrunta cu ceva probleme. Pozitia de fundas dreapta ii da cele mai multe batai de cap selectionerului, dupa ce Gabi Tamas s-a accidentat si va reveni pe teren abia prin primavara. De asemenea, Piturca are dubii si in atac, unde nu-l va avea la dispozitie pe Ciprian Marica, suspendat dupa cartonasul rosu incasat in meciul cu Grecia...

         07 Octombrie 20141 comentariu
          Avancronica meciului Romania - Ungaria. O victorie pentru Campionatul Mondial

          Avancronica meciului Romania - Ungaria. O victorie pentru Campionatul Mondial

          Nationala de fotbal a Romaniei intalneste vineri reprezentativa similara a Ungariei intr-o partida care ar putea stabili, in mare parte, numele formatiei care va merge la barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din Brazilia. Selectionerul Victor Piturca nu are reale probleme de lot, dintre obisnuitii nationalei doar Costin Lazar fiind lasat acasa din cauza unei accidentari de ultima ora. Tehnicianul nationalei a luat insa decizia controversata de a nu-l selectiona pe Adrian Mutu, desi acesta evolueaza meci de meci in prima liga franceza. In schimb, au fost adusi Ciprian Marica, fara echipa de cateva luni, si Gabi Torje, plecat de la Udinese abia in ultima zi a perioadei de mercato...

          06 Septembrie 20132 comentarii
           Radicalii de la Jobbik ameninta in New York Times inaintea meciului Romania - Ungaria

           Radicalii de la Jobbik ameninta in New York Times inaintea meciului Romania - Ungaria

           Reprezentantii partidului maghiar Jobbik ies la rampa cu o noua serie de declaratii dure. Radicalii maghiari se folosesc de partida dintre Romania si Ungaria pentru a pretinde ca miza nu este doar simplul meci de fotbal, ci onoarea unui popor intreg. Meciul din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014 este privit intr-un context diferit de catre reprezentantii partidului Jobbik. Intr-un articol publicat de New York Times, Marton Gyongyosi, un membru al parlamentului maghiar, spune ca ungurii nu vor veni cu ganduri pasnice la Bucuresti...

           05 Septembrie 201311 comentarii
            Romania - Ungaria: Trei dileme in echipa de start pentru Piturca

            Romania - Ungaria: Trei dileme in echipa de start pentru Piturca

            Selectionerul mai are trei semne de intrebare in ceea ce priveste echipa de start cu o zi inaintea marelui meci cu Ungaria din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014. Au mai ramas 24 de ore pana la meciul cu Ungaria, iar Victor Piturca nu a stabilit inca echipa de start, conform Digi Sport. Principalele semne de intrebare sunt in flancul drept al defensivei si in atac. Piturca nu este inca hotarat daca sa-l titularizeze pe Alexandru Matel in banda dreapta a apararii, intrucat adversarul sau pe post, Dszudszak, folosit la nationala in special in banda stanga, este extrem de periculos. Astfel, Piturca se gandeste chiar sa-l titularizeze pe dinamovistul Luchin...

            05 Septembrie 20132 comentarii
             Alerta de gradul zero inainte de Romania - Ungaria! Maghiarii promit un "razboi nemaivazut"

             Alerta de gradul zero inainte de Romania - Ungaria! Maghiarii promit un "razboi nemaivazut"

             Peste 3.000 de ultrasi maghiari vor invada Bucurestiul la finalul acestei saptamani, iar intentiile lor nu sunt deloc pozitive. Autoritatile maghiare au informatii conform carora vecinii nostri vor sa provoace incidente fara precedent si fac apel la calm. Meciul dintre Romania si Ungaria este marcat de rivalitatea existenta intre cele doua tari, insa niciodata miza nu a fost atat de mare. O victorie in confruntarea de vineri poate fi echivalenta cu un loc la barajul pentru Cupa Mondiala din 2014, ceea ce inseamna ca rivalitatea se mareste...

             03 Septembrie 201316 comentarii
              Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

              Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

              Presa sportiva din tara vecina a prefatat meciul cu "miza uriasa" dintre selectionatele Romaniei si Ungariei de la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Ungurii deplang absenta jucatoarei Zsuzsanna Tomori, care a fost suspendata pentur partida cu "tricolorele" din cauza unui cartonas rosu incasat cu Muntenegru. "Exista o miza uriasa in confruntarea romano-maghiara din aceasta seara (marti seara - n.red.) la Campionatul European de handbal feminin. Vestea proasta este insa ca Tomori a primit un cartonas rosu si are interzis cu Romania. Echipa noastra va evolua fara o jucatoare cheie din cauza unui cartonas rosu pe care Tomori nu-l merita. Expertii cred ca deciziile arbitrilor sporesc sansele Romaniei si Rusiei in cele doua meciuri pe care Ungaria le mai are de disputat in aceasta grupa", noteaza cotidianul Nemzeti Sport...

              11 Decembrie 2012
               Baschet: Romania - Ungaria (62 - 58)

               Baschet: Romania - Ungaria (62 - 58)

               Reprezentativa nationala de baschet masculin U20 a Romaniei a castigat cel de-al doilea meci din cadrul grupei D a Campionatului European de tineret de la Targu Mures.
               Nationala Romaniei a invins selectionata Ungariei cu scorul de 62-58 si va intalni Olanda pe data de 5 august.
               La Campionatul European U20 din Targu Mures participa 19 echipe nationale iar finalistele vor promova in primul esalon continental.

               04 August 2008

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                LIVE Liga 1: Sepsi - CFR Cluj 0-0
                Urmariti acum, in direct pe site-ul Ziare.com, evolutia scorului in duelul dintre Sepsi Sfantu Gheorghe si CFR Cluj, partida contand pentru etapa a...

                Fanii lui Dinamo lanseaza un scenariu incredibil: Prunea, acuzat ca retrogradeaza echipa!
                Suporterii lui Dinamo lanseaza un scenariu incredibil si il acuza pe Florin Prunea, directorul executiv al clubului, ca vrea ca echipa sa...

                Momentul in care autocarul lui Dinamo a fost atacat de "ultrasii" furiosi (Video)
                Vineri seara, autocarul echipei Dinamo a fost atacat de "ultrasii" furiosi ca urmare a infrangerii din meciul cu cei de la Chindia. Suporterii...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor