europa

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Europa League: Rezultatele inregistrate joi si clasamentele

Europa League: Rezultatele inregistrate joi si clasamentele

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile programate in etapa a 3-a a grupelor Europa League:

GRUPA A:

Monchengladbach - Apollon 5-0 (Traore '11 si '67, Hrgota '56, Herrmann '83, Hazard '90)

Villarreal - FC Zurich 4-1 (Cani'6, Vietto '57, Soriano '60, dos Santos '78 / Schoenbaechler '43)

Clasament: 1. Villarreal - 7 puncte, 2. Monchengladbach - 5 puncte, 3. Apollon - 3 puncte si 4. Zurich - 1 punct.


GRUPA B:

Brugge - FC Copengaha 1-1 (Vazquez '90 / Amartey '89)

Torino - HJK 2-0 (Molinaro '35, Amauri '58)

Clasament: 1. Torino - 7 puncte, 2. Brugge - 5 puncte, 3. Copenhaga - 4 puncte si 4. HJK - 0 puncte.


GRUPA C:

Partizan - Besiktas 0-4 (Kavlak '18, Ba '45, Ozyakup '52, Tore '54)

Tottenham - Asteras 5-1 (Kane '13, 76 si 81, Lamela '30 si '66 / Barrales '89)

Clasament: 1. Besiktas - 5 puncte, 2. Tottenham - 5 puncte, 3. Asteras - 4 puncte si 4. Partizan - 1 punct.


GRUPA D:

Celtic - Astra 2-1 (Scepovic '73, Johansen '79 / Enache '81)

Salzburg - Dinamo Zagreb 4-2 (Alan '14, '45 si '52, Silva '49 / Ademi '81, Henriquez '89)

Clasament: 1. Salzburg - 7 puncte, 2. Celtic - 7 puncte, 3. Dinamo Zagreb - 3 puncte si 4. Astra - 0 puncte.


GRUPA E:

Estoril - Dinamo Moscova 1-2 (Tavares '90 / Kokorin '52, Zhirkov '80)

PSV - Panathinaikos 1-1 (Depay '43 / Ajagun '87)

Clasament: 1. Dinamo Moscova - 9 puncte, 2. PSV - 4 puncte, 3. Estoril - 3 puncte si 4. Panathinaikos - 1 punct.


GRUPA F:

Dnipro -... mai mult


Joi, 23 Octombrie 2014, ora 23:59

Steaua si Astra, in Europa League: Echipe probabile, clasamente, televizari si arbitri

Steaua si Astra, in Europa League: Echipe probabile, clasamente, televizari si arbitri

Iata programul meciurilor pe care Steaua si Astra le vor disputa joi seara in grupele Europa League.

* Steaua Bucuresti vs. Rio Ave (Grupa J) / joi 23 octombrie / ora 20.00 /National Arena / Digi Sport 1 si Dolce Sport 1

Echipele probabile:
Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Sanmartean - Popa, Chipciu, Tanase - Keseru

Rio Ave: Cassio - Lopes, Marcelo, Gouoano, Tiago Pinto - Tarantini, Wakaso, Moreira - Ukra, Boateng, Diego Lopes

Arbitri: Simon Lee Evans - central; Philip Thomas si Edwgard King - asistenti; Mark Whitby si Nick Pratt - aditionali; John Bryn Roberts - rezerva (toti din Tara Galilor)

Evans (foto) nu se afla la primul contact cu o echipa de-a noastra, din 2008 galezul fluierand alte trei jocuri ale unor formatii romanesti, astfel: Romania - Austria 1-0 (preliminarii CE Under 17 / 2008), PSV Eindhoven - Rapid Bucuresti 2-1 (grupe Europa League / 2011) si Pandurii Tg. Jiu - Pacos Ferreira 0-0 (grupe Europa League / 2013)

Clasamentul la zi al Grupei J

1. Dinamo Kiev 6 p
2. STEAUA 3 p
3. Aalborg 3 p
4. Rio Ave 0 p

* Celtic Glasgow vs. Astra Giurgiu (Grupa D) / joi 23 octombrie / ora 22.05 / Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si SportRo

Echipele probabile:
Celtic: Gordon - Ambrose, Denayer, Van Dijk, Izaguirre - Brown, Johansen - Stokes, Commons, Wakaso - Guidetti

Astra: Lung, Platsikas, Ben Youssef, Oros, Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai

Arbitri: Kristinn Jakobsson - central;... mai mult


Joi, 23 Octombrie 2014, ora 12:13

Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Iata cum se prezinta situatia in Grupa J a Europa League, din care face parte si campioana Romaniei, Steaua, dupa disputarea celei de-a doua etape:

Dynamo Kiev - Steaua 3-1 ((Yarmolenko '40, Kravets '66, Teodorczyk '90+2 / Rusescu '89)

Aalborg - Rio Ave 1-0 (Helenius '46)

Clasament:

1. Dinamo Kiev - 6 puncte
2. Steaua - 3 puncte
----------------------
3. Aalborg - 3 puncte
4. Rio Ave - 0 puncte

*Primele doua clasate obtin calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Urmatoarea etapa e programata pe 23 octombrie si propune meciurile Steaua - Rio Ave si Aalborg - Dinamo Kiev.

I.G. mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 22:08

Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Steaua a pierdut intalnirea jucata joi seara in Ucraina cu Dinamo Kiev, scor 3-1, in Grupa J a Europa League.

"Ros-albastrii" s-au intors la Kiev la 8 ani distanta de la acel magnific 4-1 si de la "Du-te, Dica, du-te". De aceasta data n-a mai fost insa o seara memorabila pentru Steaua, ci mai degraba una care trebuie uitata repede.

Ucrainenii au jucat mai bine si au obtinut o victorie meritata, in timp ce campioana Romaniei a dat semne de viata abia spre sfarsit, dupa intrarea lui Rusescu.

Constantin Galca a inceput meciul cu doua surprize in echipa de start: Iancu si Tanase. Ambii au fost insa stersi, iar startul partidei le-a apartinut gazdelor. Steaua putea da insa lovitura in minutul 30, cand goalkeeperul lui Dinamo a respins greu in bara o reluare a lui Chipciu.

Pana la pauza avea sa se marcheze, dar in poarta lui Arlauskis. Belhanda a pacalit apararea Stelei la o lovitura libera, iar Yarmolenko a marcat frumos in minutul 40.

Dupa pauza, Steaua a disparut din joc, iar Dinamo Kiev a mai punctat odata. La capatul unei actiuni superbe, Kravets a facut 2-0 cu un sut din cativa metri, in minutul 66.

Meciul s-a incins in ultimele minute, dupa ce in teren si-a facut aparitia Rusescu, introdus in locul lui Stanciu, pastrat in teren doar cateva minute. Atacantul imprumutat de la Sevilla a facut 2-1 in minutul 89, cand a marcat la capatul unei pase fabuloase a lui Keseru cu calcaiul.

Ultimul cuvant aveau sa-l aiba insa tot gazdele. Nou intratul Teodorczyk a... mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 21:50

10 comentarii
Hategan si Tudor fluiera in grupele Europa League

Hategan si Tudor fluiera in grupele Europa League

UEFA a dat pe mana unor arbitri romani doua importante jocuri contand pentru etapa 2 a grupelor Europa League, editia 2014 / 2015, fiind vorba chiar de cei mai bine cotati centrali ai nostri pe plan international, Ovidiu Hategan si Alexandru Tudor.

Iata la ce partide vor oficia acestia, cat si componenta brigazilor:

* St. Etienne vs. Dniepr Dniepropetrovsk / Grupa F / joi 2 octombrie / ora 22.05

Alexandru Tudor - central; Aurel Onita si Adrian Ghinguleac - asistenti; Istvan Kovacs si Radu Petrescu - aditionali; Valentin Avram - rezerva
Observator arbitri: Rene Temmnik (Olanda)
Observator joc: Patrick McGrath (Irlanda)

Pana acum, Tudor a mai condus doar un joc al francezilor, e vorba de St.Etienne - Werder Bremen 2-2 (optimi de finala Cupa UEFA 2009).

* Wolfsburg vs. Lille / Grupa H / joi 2 octombrie / ora 20.00

Ovidiu Hategan - central; Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe - asistenti; Cristian Balaj si Sebastian Coltescu - aditionali; Ovidiu Artene - rezerva
Observator arbitri: Patrick Kelly (Irlanda)
Observator joc: Andreas Akkelides (Cipru)

Hategan are deja la activ patru jocuri internationale ale celor doua echipe, anume: Lille - Valencia 1-1 (grupe Europa League 2009), Wolfsburg - Villareal 4-1 ("16"-imi Europa League 2010), Lille - PSV Eindhoven 2-2 ("16"-imi Europa League 2011) si Bayern Munchen - Lille 6-1 (grupe Champions League 2012). mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 18:40

Steaua si Astra joaca in Europa League: Program si echipe probabile

Steaua si Astra joaca in Europa League: Program si echipe probabile

Steaua si Astra evolueaza joi in etapa a doua a fazei grupelor din Europa League. Daca giurgiuvenii primesc acasa vizita celor de la FC Salzburg, "ros-albastrii" s-au deplasat in capitala Ucrainei pentru un meci cu Dinamo Kiev.

Campioana va juca impotriva rivalilor lui Mircea Lucescu din Ucraina din postura echipei care, in prima etapa a Europa League, a reusit scorul record al competitiei, 6-0 cu Aalborg.

Chiar daca se confrunta cu o serie de absente importante, antrenorul Costel Galca are destul de multe motive pentru a fi increzator intr-un rezultat pozitiv.

Echipa probabila: Arlauskis - Papp, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepelita,Breeveld - Chipciu, Stanciu, Sanmartean - Keseru

Lipsesc accidentatii Adi Popa, Bourceanu si Parvulescu, dar si Srgian Luchin, care nu are drept de joc in Europa League.

Meciul incepe la ora 20:00 si va fi transmis in direct pe site-ul Ziare.com. La TV poate fi urmarit pe DigiSport si DolceSport.

Vicecampioana Astra incearca sa isi revina dupa un prim contact extrem de dur cu grupele Europa League, giurgiuvenii fiind zdrobiti la Zagreb, in prima etapa, cu 5-1.

Tehnicianul Daniel Isaila nu se va putea baza pe doi oameni de baza in aceasta disputa, fundasul Valerica Gaman si atacantul Kehinde Fatai, insa este obligat sa obtina un rezultat bun, o noua infrangere putand insemna si demiterea sa.

Echipa probabila: Lung jr. - Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, William - Bukari... mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 14:43

Arbitrii echipelor romanesti in grupele Europa League

Arbitrii echipelor romanesti in grupele Europa League

UEFA a delegat brigazi din Austria si Cehia la meciurile echipelor romanesti care evolueaza in grupele Europa League.

Iata componentele acestora:

* Dinamo Kiev vs. Steaua Bucuresti / Grupa J / ora 20.00

Arbitri: Robert Schorgenhofer - central; Mattias Winsauer si Roland Branduer - asistenti; Rene Eisner si Dominik Ouschan - aditionali; Richard Huebler - rezerva (toti din Austria)
Observator arbitri: Gerard Perry (Irlanda)
Observator joc: Artur Azarian (Armenia)

Schorgenhofer (foto) se afla la al saselea sau joc international in care fluiera o echipa romaneasca (de club sau nationala), precedentele fiind: Sporting Vaslui - Neftei Baku 2-0 (Intertoto / 2008), Romania - Tara Galilor 3-2 (CE Under 19 / 2008), Romania - Albania 1-1 (prel. CE 2010), Twente - Steaua 1-0 (grupe Europa League / 2012), Dinamo Tbilisi - Steaua 0-2 (tur 3 preliminar Europa League / 2013).


* Astra Giurgiu vs. Salzburg / Grupa D / joi 2 octombrie / ora 22.00

Arbitri: Libor Kovarnik - central; Krystof Menci si Antonin Kordula - asistenti; Radek Prihoda si Mikhal Peitak - aditionali; Jan Patak - rezerva (toti din Cehia)
Observator arbitri: Adrian Casha (Malta)
Observator joc: Patrick Wattebled (Franta)

Centralul conduce in premiera o partida europeana a unei echipe romanesti.

Ambele partide vor fi transmise in direct pe site-ul Ziare.com. mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 10:58

Pierderi uriase pentru Astra: Ce jucatori de baza nu pot juca in Europa League

Pierderi uriase pentru Astra: Ce jucatori de baza nu pot juca in Europa League

Astra Giurgiu va aborda al doilea meci din grupele Europa League, cu austriecii de la Salzburg, fara doi jucatori de baza.

Fundasul Valerica Gaman si atacantul Kehinde Fatai nu pot fi folositi de antrenorul Daniel Isaila in partida de joi seara.

Surse autorizate au dezvaluit pentru Ziare.com ca cei doi se resimt dupa accidentari si nu vor fi fortati in Europa League.

Gaman este in ultima faza a recuperarii dupa o ruptura musculara, insa este prea devreme pentru a fi utilizat, in timp ce Fatai a suferit o recidiva a unei accidentari mai vechi.

Iata cum arata echipa probabila a giurgiuvenilor pentru meciul cu Salzburg:

Lung jr. - Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, William - Bukari

Partida dintre Astra si Salzburg, din Grupa D a Europa League, se va disputa joi seara la Giurgiu.

Meciul incepe la ora 22:00 si va fi transmis in direct pe site-ul Ziare.com. mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 09:43

Arbitrii echipelor romanesti la debutul in grupele Europa League

Arbitrii echipelor romanesti la debutul in grupele Europa League

UEFA a anuntat delegarile primei serii de jocuri contand pentru grupele celei de-a doua competitii europene rezervate echipelor de club, editia 2014/2015.

Steaua si Astra, formatiile care vor reprezenta fotbalul autohton in aceasta faza a Europa League, vor fi arbitrate de rusi, respectiv ciprioti.

Iata componenta brigazilor de la partidele reprezentantelor Romaniei:

* Steaua Bucuresti vs. Aalborg (Grupa J) - joi 18 septembrie / ora 22.05

Arbitri: Vladislav Bezberodov - central; Nikolai Golubev si Maksim Gavrilin - asistenti; Serghei Ivanov si Mikhail Vilkov - aditionali; Rezerva: Valeri Danchenko (toti din Rusia)
Observator: Miroslav Vitkovic (Croatia)

Centralul a mai condus in octombrie 2009 Scotia - Romania 3-0, meci din preliminariile CM Juniori U 19.

Din Grupa J mai fac parte Rio Ave si Dinamo Kiev

* Dinamo Zagreb vs. Astra Giurgiu (Grupa D) - Joi 18 septembrie / ora 20.00

Arbitri: Leontios Tratton - central; Michael Soteriou si Ahtinodoros Ioannou - asistenti; Christos Nicolaidis si Demetris Masias - aditionali; Rezerva: Sotiris Viktoros (toti din Cipru)
Observator: Dani Koren (Israel)

Cipriotul se afla la al patrulea joc international in care fluiera o echipa romaneasca, dupa Bosnia - Romania 1-1 (septembrie 2008 / preliminarii CE tineret), Dinamo Bucuresti - Varteks Varazdin 2-2 (iulie 2011 / tur 3 preliminar Europa League) si Dnepr - Pandurii Tag. Jiu 4-1 (noiembrie 2013 / grupe Europa League)

Grupa D este completata de Salzburg si... mai mult


Miercuri, 17 Septembrie 2014, ora 11:27

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Cap sau pajura? Primar ales dupa ce s-a dat cu banul
  2. Problema spinoasa la nivel inalt in Marea Britanie: Ar fi nevoie de o "cireada" de pisici!
  3. Calculatoare Apple transformate in piese de mobilier (Foto)
  4. Culmea ironiei: Unul dintre cei mai mari producatori de tutun interzice fumatul in cladirile sale
  5. Intr-o scoala din Romania, elevii invata anatomie pe scheletul fostului director
  6. Legea Macho: Bani de la stat pentru barbatii cu copii de la mai multe femei
  7. Noua bresa de securitate la Casa Alba: Intrus imobilizat de doi caini - agent secret (Video)
  8. Oameni ucisi de lucruri cazute din cer
  9. Un avion era prea greu ca sa decoleze: 10 pasageri, rugati sa coboare
  10. Gest socant al unui artist rus. Si-a taiatul lobul urechii in semn de protest