eurovision 2014 participanti

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Premiera: Australia, la Eurovision!

Premiera: Australia, la Eurovision!

Australia va participa, pentru prima oara, la Eurovosion, concurs unde majoritatea competitorilor sunt din Europa.

Aceasta tara isi doreste de multi ani sa ia parte la concurs, iar insistentele au dat roade in cele din urma, se mentioneaza chiar pe site-ul competitiei. Artistii australieni vor urca pe scena in pauza celei de-a doua semifinale.

"Australia este inclusa in cea de-a doua semifinala. Au cerut sa participe de cateva ori, pentru ca iubesc Eurovisionul. Asa ca anul acesta le dam voie sa urce pe scena sa ne arate ce pot", a explicat, din partea organizatorilor, Mikke Bech.

Situatie dificila pentru reprezentantii Romaniei la Eurovision: Nu avem bani

In cea de-a doua semifinala, in 10 mai, la Copenhaga, vor putea fi vazuti si reprezentantii Romaniei, Paula Seling si Ovi, care vor interpreta piesa "Miracle".

Ciudateniile de anul acesta de la Eurovision (Video)

Australia a dat pana acum artisti de valoare, cum ar fi Kylie Minogue, Nick Cave sau Olivia Newton-John.

La Eurovision au participat, de-a lungul timpului, si inca iau parte tari din afara granitelor Europei, precum Marocul sau Israelul. mai mult


Marti, 25 Martie 2014, ora 14:11

2 comentarii
De ce ar trebui sa castige melodia Silviei Dumitrescu finala Eurovision: Suna romaneste! Interviu

De ce ar trebui sa castige melodia Silviei Dumitrescu finala Eurovision: Suna romaneste! Interviu

Silvia Dumitrescu este unul dintre artistii calificati in finala de sambata a Eurovision Romania. Melodia cu care ea participa in concurs este "Fiorul iubirii", o piesa castigatoare din punctul de vedere al artistei, insa atipica.

S-au ales finalistii Eurovision Romania 2014: Naomy si Silvia Dumitrescu, printre ei

Cantareata de 55 de ani a explicat pentru Ziare.com de ce melodia ei e speciala si a vorbit si despre restul pieselor intrate in concurs.

Cum scandalul Eurovision este in program si anul acesta, artista vine si cu o propunere care ar face procesul de selectie al melodiilor mult mai transparent.

Un compozitor respins la Eurovision face o cerere neobisnuita catre TVR - cere televiziunii bani

De ce credeti ca melodia "Fiorul iubirii" este potrivita pentru Eurovision? Care credeti ca este atuul ei?

Cred ca oamenii de pe tot globul trebuie sa-si aminteasca faptul ca viata lor poate deveni mai frumoasa traind acest sentiment de iubire, cel mai inaltator sentiment. Suntem creati din iubire si tindem sa daruim iubire si ne place sa fim iubiti.

Toti am trait macar o data in viata "Fiorul iubirii" atunci cand ne-am indragostit. Este o emotie speciala pe care vreau s-o exprim si eu prin muzica mea, printr-o interpretare calda si sensibila.

Atuul ei?... emotia pe care o degaja, un discurs muzical original si apropiat romanilor (ne reprezinta), mai exact suna romaneste, nu incearca sa copieze muzica americana, englezeasca s.a.m.d., se aliniaza... mai mult


Vineri, 28 Februarie 2014, ora 08:45

4 comentarii
Romania risca sa fie exclusa de la Eurovision

Romania risca sa fie exclusa de la Eurovision

Chiar daca a confirmat prezenta la Eurovision, Romania risca sa fie exclusa de la acest concurs. Motivul ar fi faptul ca TVR nu a platit taxa de participare catre Uniunea Europeana de Radio si Televiziune (The European Broadcasting Union - EBU).

Informatia despre neplata taxei a fost confirmata de Liana Stanciu, seful Delegatiei TVR la Eurovision 2014, pentru Exlusiv News.

"Nu stiu exact care este bugetul, dar stiu ca taxa de participare este de 130.000 de euro, care nu s-a platit. Aia trebuie platita. Am anuntat ca mergem si ca niste oameni de onoare ce suntem, o sa mergem. Mai mult nu stiu", a declarat Liana Stanciu.

Asculta toate melodiile de la Eurovision - tu care crezi ca va castiga?

Adevarata problema o reprezinta faptul ca TVR nu are Consiliu de Administratie si nu poate face plata respectiva. Televiziunea publica se afla in aceasta situatie din 10 decembrie 2013.

De ce finala Eurovision Romania are loc la Brasov

Liana Stanciu a explicat si de finala Eurovision Romania are loc la Brasov.

"Pentru ca se implinesc 46 de ani de cand s-a oferit primul Cerb de Aur, pentru ca presupun, e o parere, ca e un brand care fiind atat de valoros, e pacat sa se puna praf prea mult el, si banuiesc, ca undeva in mintea si in sufletul oamenilor care sunt in acest moment in fruntea televiziunii este sa revigoreze acest brand, cumva. E foarte probabil", a spus ea.

Finala Eurovision Romania va avea loc pe 1 martie. Stefan Stan feat. Teddy K, Naomy, Bere Gratis,... mai mult


Luni, 24 Februarie 2014, ora 09:16

3 comentarii
Ciudateniile de anul acesta de la Eurovision (Video)

Ciudateniile de anul acesta de la Eurovision (Video)

Febra Eurovisionului, competitie care are loc in 10 mai, in Copenhaga, a cuprins toate tarile participante. Unele si-au ales deja reprezentantii, altele sunt in plin proces. Un lucru este insa cert: si anul acesta vor urca pe scena personaje care de care mai bizare, dand concursului un aer de parodie.

Dintre cei 37 de participanti, exista unii care sub nicio forma nu trebuie ratati, atrage atentia Metro.

O britanica pentru Romania la Eurovision? A cantat cu Celine Dion si Whitney Houston - Cum suna melodia

Daca s-ar face un clasament al celor mai bizari artisti, ar conduce cu siguranta Letonia. Tara nu si-a ales inca reprezentantul, insa in competitie, cu sanse serioase de castig, se afla trupa Eirosmits.

Melodia cu care trupa concureaza e una standard, rock, insa artistii care urca pe scena au optat, dintr-un motiv inexplicabil, pentru plete si barbi false, o mare de pilozitate faciala.

Finala din Letonia are loc pe 22 februarie, cand trupa ce aminteste de ZZ Top ar putea iesi victorioasa de pe scena si lua drumul capitalei daneze.



Tot din Letonia mai vine o propunere, Olga un Ligo, care combina folclorul cu techno, ceea ce rezulta fiind o melodie bizara, interpretata cu o voce neobisnuita. Coregrafia implica hore, iar costumatia celor care urca pe scena este una traditionala, extrem de conservatoare.



Urmeaza o alta trupa de artisti cu gusturi bizare, din Islanda. Din programul acestora face parte aparitia pe scena in trening, fiecare... mai mult


Vineri, 21 Februarie 2014, ora 08:36

1 comentariu
S-au ales finalistii Eurovision Romania 2014: Naomy si Silvia Dumitrescu, printre ei

S-au ales finalistii Eurovision Romania 2014: Naomy si Silvia Dumitrescu, printre ei

Asteptarea finalistilor pentru etapa nationala a Eurovision 2014 a luat sfarsit. TVR a anuntat, joi, numele celor care vor canta cele 12 piese.

Stefan Stan feat. Teddy K, Naomy, Bere Gratis, Silvia Dumitrescu, Marcel Craciunescu, Anca Florescu, Vizi Imre, Renee Santana feat. Mike Diamondz, Paula si Ovi, Mirela Vaida Boureanu, The dAdA si The Zuralia sunt cei care au impresionat juriul, anunta TVR.

Inca o surpriza la Eurovision - ce cantareata a anuntat ca participa la concurs

"Bucuria generala a fost ca cel putin 20 de cantece au fost exceptionale, foarte bine produse si interpretate. Membrii juriului, toti profesionisti, spun ca melodiile alese vor aduce, cu siguranta, un plus de valoare calitatii show-ului de pe 1 martie", a declarat Liana Stanciu, sefa delegatiei Romaniei la Eurovision, imediat dupa incheierea preselectiei.

Televiziunea Romana anunta ca selectia mationala va avea loc pe 1 martie la Brasov, la Teatrul Sica Alexandrescu si va fi transmisa in direct de TVR 1, TVR HD, TVR International si online, pe www.tvrplus.ro.

Printre cei care si-au incercat norocul la Eurovision, dar nu au intrat in finala se numara Tudor Turcu, VH2, Blaxy Girls, Dan Helciug, Anthony Icuagu, Jazzy Jo, Ozana Barabancea, Andrei Leonte, Cobzality feat. Matilda Pascal Cojocarita, Andreea Olariu, Alexandra Craescu si Cezar Dometi.

A.G. mai mult


Joi, 20 Februarie 2014, ora 16:37

Traistariu, pregatiri pentru Eurovision 2014: Parul din fata creste. In spate, unde n-am plantat...

Traistariu, pregatiri pentru Eurovision 2014: Parul din fata creste. In spate, unde n-am plantat...

Mihai Traistariu se pregateste pe toate planurile pentru patriciparea la preselectia pentru Eurovision. Daca in ceea ce priveste partea muzicala lucrurile sunt clare si are de unde alege, in ceea ce priveste aspectul e loc si de mai bine.

Cantaretul a declarat, la Kiss FM, ca parul din fata creste, insa in spate exista o zona cu calvitie: "Parul din fata creste. In spate, unde n-am plantat, a ramas chelie", se mentioneaza intr-un comunicat remis Ziare.com.

La intrebarea lui Gainusa "Ai chelie pe ceafa? Ca nu inteleg", a venit si raspunsul prompt al cantaretului: "In spate, unde e vortexul. Acolo nu mai avea de unde sa-mi puna si am zis 'Hai sa vedem ce iese in fata'".

Are de ales intre 60 - 70 de melodii

Traistariu, care ne-a reprezentat deja la Eurovision in 2006, cu Tornero, situandu-se pe un loc fruntas, 4, a mai declarat ca pana acum a primit 60 - 70 de melodii din care sa aleaga pentru preselectie.

"Mi s-a intamplat un lucru: dupa 2006, cand am fost eu (la Eurovision - n. red.), foarte multi compozitori straini s-au gandit an de an 'Hai sa incerc cu ala care facea trilurile alea' si mi-au tot trimis piese.

Anul acesta am primit o gramada de piese. Am anuntat ca am primit 24 de piese acum o luna, strainii au dat pe site-urile straine, dupa care vad ca au inceput sa-mi trimita cate sapte odata. Imi trimite cate unul din Suedia: 'Nu vrei sa-mi canti si mie o piesa la Eurovision?'"le-a povestit lui Gainusa si Dezbracatu' cantaretul.

Potrivit lui... mai mult


Vineri, 24 Ianuarie 2014, ora 16:48

2 comentarii
Reincepe scandalul Eurovision - Un transsexual, sosia barboasa a lui Kim Kardashian, concureaza pentru Austria (Video)

Reincepe scandalul Eurovision - Un transsexual, sosia barboasa a lui Kim Kardashian, concureaza pentru Austria (Video)

Eurovision 2014, competitie a carei finala va avea loc in 10 mai 2014, la Copenhaga, se anunta inca de pe acum un eveniment care va isca mari controverse, scrie presa franceza, in contextul in care unul dintre participanti este transsexualul Conchita Wurst, care va reprezenta Austria.

Conchita Wurst, "sosia barboasa a lui Kim Kardashian", dupa cum scrie RTL.be, are 25 de ani si este un personaj binecunoscut in tara sa. A participat la preselectiile pentru Eurovision si in 2011, insa s-a clasat pe locul 2.

Un concurs "kitsch"

Cu o astfel de aparitie, apreciaza sursa, Eurovision ramane un concurs insolit, daca nu "kitsch".

Pe Facebook exista o petitie de interzicere a acestei participari, iar in 2013 cetatenii Belarusului au strans semnaturi pentru anularea difuzarii, la televiziunea din aceasta tara, a concursului Eurovision 2014.

Potrivit celor care au avut aceasta initiativa, acest concurs de interpretare muzicala risca sa se transforme intr-un "focar de sodomie", "promovand un stil de viata care este inacceptabil pentru societatea din Belarus", scria la vremea respectiva Hollywood Reporter.

In ceea ce priveste Romania, aici stadiul este inca de selectie a melodiilor participante, luni iesind la iveala faptul ca am putea fi reprezentati de un duet format dintr-un roman, Mircea Cioclei, si de galeza Krystal Mills, a cantat alaturi de Celine Dion si Whitney Houston de la varsta de cinci ani.

O britanica pentru Romania la Eurovision? A cantat cu Celine... mai mult


Marti, 21 Ianuarie 2014, ora 16:55

2 comentarii
O britanica pentru Romania la Eurovision? A cantat cu Celine Dion si Whitney Houston - Cum suna melodia

O britanica pentru Romania la Eurovision? A cantat cu Celine Dion si Whitney Houston - Cum suna melodia

O cantareata din Cardiff, Tara Galilor, ne-ar putea reprezenta anul acesta la Eurovision, alaturi de Mircea Cioclei. Cei doi spera ca duetul sa fie sprijinit atat de romani, cat si de britanici la competitie, daca va reusi sa fie selectat.

Krystal Mills are 20 de ani si a cantat alaturi de Celine Dion si Whitney Houston de la varsta de cinci ani. Aceasta va face echipa cu cantaretul roman Mircea Cioclei, in varsta de 30 de ani.

Propunerea pentru cantareata galeza a venit chiar din partea cantaretului roman: "E un privilegiu sa fiu rugata sa iau parte la acest proiect si sa mi se propuna sa fac un duet cu Mircea", a declarat ea, conform South Wales Evening Post.

Despre Mircea Cioclei: "Are o voce si o infatisare care fara indoiala vor topi cateva inimi de femei"

"Ma simt norocoasa sa lucrez cu un asa mare solist, care are o voce si o infatisare care fara indoiala vor topi cateva inimi de femei", a mai spus aceasta.

"Este minunat sa am oportunitatea de a canta cu Mircea si sa ajung, sper, in finala pentru tara lui", a afirmat Krystal.

"Sa canti pentru aproximativ 170 de milioane de spectatori este cea mai mare platforma pe care ti-o poti dori. Va fi un vis (implinit - n. red.) daca vom fi alesi", a mai declarat cantareata.

Potrivit cantaretei, duetul din care face parte va interpreta "o balada emotionanta".

Romania participa la Eurovision 2014, urmand ca inscrierile pentru selectia nationala a concursului sa aiba loc incepand cu 15 ianuarie, anunta... mai mult


Luni, 20 Ianuarie 2014, ora 13:53

1 comentariu
Participa sau nu Romania la Eurovision? TVR a facut anuntul oficial

Participa sau nu Romania la Eurovision? TVR a facut anuntul oficial

Dupa cateva zile in care presa a anuntat ca este posibil ca Romania sa nu participe la Eurovision 2014, reprezentantii TVR au facut o declaratie oficiala.

"TVR a anuntat ca Romania va participa la concursul Eurovision 2014 de la Copenhaga", a anuntat EscToday.

Reprezentantii televiziunii nationale au adaugat ca echipa din conducere se va intalni pe 13 decembrie pentru a stabili bugetul pentru Eurovision Romania 2014. Nici regulamentul final nu a fost inca stabilit.

In 2013, Romania a fost reprezentanta la concursul muzical de Cezar Ouatu, cu melodia "It's my life". Romanul s-a clasat pe locul 13.

Schimbari in regulamentul Eurovision - Devine, in sfarsit, un concurs corect?

Tara noastra a debutat la Eurovision in 1994 cu Dan Bittman. Cea mai puna pozitie a fost ocupata in 2005 de Luminita Anghel si Sistem, dar si in 2010 de Paula Seling si Ovi. Ei au ocupat locul trei.

Romania este cea de-a 33-a tara care confirma participarea la Eurovision 2014.

M.G. mai mult


Vineri, 22 Noiembrie 2013, ora 15:51