Ziare.com
Funeriu: Schimbarile Legii educatiei sunt de sorginte mafiota. Oamenii de valoare tac de frica

Funeriu: Schimbarile Legii educatiei sunt de sorginte mafiota. Oamenii de valoare tac de frica

Fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu scrie pe blogul personal ca modificarea Legii educatiei referitoare la trecerea clasei a IX-a inapoi la liceu este o "perdea de fum" menita sa ascunda alte schimbari, de "sorginte mafiota", fara legatura cu ...

07 Martie 20134 comentarii

Funeriu ministru educatiei

Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Dimpotriva! Rolul Educatiei este sa faca in asa fel incat tampitul sa nu mai fie, eventual, tampit. Sa-l educe! Dar cine sa mai aiba timp de nuante si sensuri ale lucrurilor din viata noastra, cand nimeni nu mai are dubii, toata lumea are doar certitudini si fiecare stie prea bine dinainte ce trebuie sa faca. Nimeni nu mai sta sa judece, toti executa precum niste roboti comenzi si sarcini de partid. Sa ne intelegem de la bun inceput. Misiunea politistului este sa-l prinda pe baiatul cel rau. In tarile civilizate, eventual, poate sa transmita si incredere si siguranta cetatenilor. Scopul presei este sa semnaleze derapajele Puterii. Rolul Educatiei nu este insa a demonstra ca traim intr-o tara unde majoritatea elevilor sunt varza, iar aproape toti profesorii sunt prosti...

19 Iulie 2011101 comentarii
  Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

  Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

  Nu am inteles, pana la urma, din declaratiile oficialilor responsabili, daca rezultatele din acest an de la bacalaureat confirma sau nu zicerea lui Traian Basescu potrivit careia "scoala scoate tampiti". Cred ca lamurirea acestui aspect este importanta. In fond, aceea este credinta sincera a presedintelui - ca si ideea ca Regele Mihai a tradat si a fost sluga la rusi si la fel ca disponibilitatea repetarii ordinului maresalului Antonescu catre soldatii romani de a trece Prutul, daca, bineinteles, presedintele ar fi fost in locul lui Ion Antonescu. Ministrul Daniel Funeriu, intrebat de catre jurnalistii de la cotidianul Gandul, a refuzat sa comenteze aprecierea presedintelui, iar premierul Emil Boc s-a limitat sa astearna poezia pe de rost invatata despre acel etern "am facut ceea ce trebuia sa facem". Mai concret, premierul a spus ce trebuia sa spuna despre rezultatele examenului de bacalaureat - reprezinta "o poza a zilei, o poza nedeformata, o poza apropiata de realitatea pe care o avem, pe care nu trebuie sa o cosmetizam, ci, dimpotriva, sa o privim cu maxima atentie si sa vedem ce se poate imbunatati de acum inainte"...

  10 Iulie 201161 comentarii
   Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

   Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

   Aprecierea ii apartine lui Traian Basescu. Daniel Funeriu a demonstrat ca teoria presedintelui este si adevarata. Trist? Aproape deloc. De ce? Pentru ca, din foarte multe motive, am banuiala ca procentul de promovabilitate de 44% este exagerat de ridicat. In realitate, cred ca numarul celor care merita sa fie numiti absolventi de liceu, chiar si in conditiile invatamantului de astazi pe cale de disparitie, sau poate tocmai din aceasta cauza, este chiar mult mai scazut. In rest, daca privim in jurul nostru, de sus pana jos, de la varful statului pana la talpa tarii, vom intelege intr-o secunda cat de adevarate sunt aceste cifre. Le-a fortat ministrul Educatiei, colega Funeriu, prin masuri de supraveghere draconice si subiecte mult mai dificile decat de obicei? Probabil. Asta nu inseamna insa ca realitatea din scolile noastre ar fi alta. Inca o data, dimpotriva. Cu profesori tot mai slab pregatiti, cu salarii mizerabile, cu inspectori instalati politic si pe criterii de nepotism, cu o materie inca supra incarcata, este mult prea usor de inteles de ce avem o catastrofa la bacalaureat...

   04 Iulie 2011104 comentarii
    Funeriu a lansat programul "Ai copil. Invata sa fii parinte!"

    Funeriu a lansat programul "Ai copil. Invata sa fii parinte!"

    Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat marti, cu prilejul lansarii primului program de conferinte "Ai copil. Invata sa fii parinte!", ca prin efectele noii Legi a Educatiei nationale parintii incep sa aiba un rol foarte important in viata scolii. Potrivit ministrului, parintii vor fi reprezentanti intr-un mod semnificativ in Consiliul de Administratie al scolii, iar ca un element de noutate al legislatiei este ca faptul ca acest CA va organiza concursuri pentru directorii de scoli. Funeriu a adaugat ca, in acest sens, ministrul de resort a lansat deja o campanie - "In educatie tu faci legea de nota 10"-, o campanie in care aplicarea Legii educatiei se discuta in teritoriu cu cadrele didactice si cu parinti...

    12 Aprilie 20114 comentarii
     Funeriu: Universitatile neperformante se vor comasa sau vor disparea

     Funeriu: Universitatile neperformante se vor comasa sau vor disparea

     Ministrul Educatiei Daniel Funeriu a subliniat ca universitatile intra in competitie, fiind clasificate dupa performanta. Cele cu rezultate foarte bune vor primi mai multi bani, cele care nu fac fata concurentei risca sa fie comasate sau chiar sa dispara. Legea Educatiei imparte universitatile in trei tipuri. Cele axate pe educatie, care vor avea doar programe de licenta, universitati cu licenta si master, iar cele mai bune vor avea si doctorat, bazate pe cercetare avansata, explica Antena 3. Astfel, datorita acestei clasificari, studentii vor putea alege, in functie de performanta, universitatea care li se potriveste cel mai bine...

     26 Martie 20114 comentarii
      Funeriu si-a anulat propria Lege a Educatiei

      Funeriu si-a anulat propria Lege a Educatiei

      Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a dat un ordin prin care anuleaza, practic, Legea Educatiei nationale. Acesta a amanat aplicarea celor mai importante prevederi ale Legii Educatiei cu trei sau patru ani. Astfel, Funeriu a semnat un ordin prin care permite unor politicieni sa isi pastreze functiile din universitatile de stat. Practic, Funeriu isi condamna la moarte legea, avand in vedere faptul ca 2012 va fi an electoral si orice viitor Guvern ar putea anula Legea Educatiei, arata Puterea. "Pana la acea data vor mai fi alegeri, poate chiar anticipate, am putea avea cel putin trei guverne, si nici nu trebuie sa-i treaca prin cap domnului ministru ca va apuca sa aplice aceasta lege. Masurile tranzitorii eludeaza legea, prin cuvantul tranzitorii. Ne amintim ce inseamna societate de tranzitie. Eu cred ca lor le-a fost teama sau, mai grav, nu a avut cine sa aplice legea", a declarat Gheorghe Radulescu, fost secretar general in cadrul Ministerului Educatiei...

      16 Februarie 201111 comentarii
       Funeriu ii cheama "pe toti sa se implice in aplicarea noii Legi a Educatiei"

       Funeriu ii cheama "pe toti sa se implice in aplicarea noii Legi a Educatiei"

       Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a lansat, duminica, un apel celor care vor sa faca din Legea Educatiei "un lucru important pentru viitor" sa se implice in aplicarea ei. Funeriu a declarat presei, la Timisoara, ca in curand va intra in vigoare noua Lege a educatiei, care "va deschide noi drumuri pentru invatamant", relateaza Mediafax. "In curand, va intra in vigoare noua Lege a educatiei nationale, care, cred eu, deschide noi drumuri pentru invatamant. Si inca o data, ii chem pe toti cei care vor sa faca din acest proiect educational pentru Romania un lucru important pentru viitor sa se implice in tot ceea ce inseamna punerea in aplicare a acestei legi moderne", a spus ministrul...

       30 Ianuarie 2011
        Funeriu: Legea Educatiei incurajeaza fuziunea universitatilor

        Funeriu: Legea Educatiei incurajeaza fuziunea universitatilor

        Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a sustinut, vineri, la Iasi, ca este necesar ca in Romania sa se dezvolte poluri universitare de excelenta si a subliniat ca noua Lege a Educatiei incurajeaza fuziunea institutiilor de invatamant superior. Potrivit ministrului, este necesar ca universitatile sa beneficieze de prevederile noii Legi a Educatiei in ceea ce priveste formarea consortiilor si a fuziunilor. "Preiau ce a spus un fost ministru al Educatiei si anume ca Romania are prea multe universitati si prea putini studenti. Prin aceasta Lege a Educatiei se incurajeaza, nu se obliga, fuziunea universitatilor, ceea ce poate sa duca la o masa critica astfel incat sa avem si in Romania universitati de top...

        07 Ianuarie 20114 comentarii
         Funeriu: In acest an scolar nu se vor produce disponibilizari

         Funeriu: In acest an scolar nu se vor produce disponibilizari

         Daniel Funeriu, ministrul Educatiei, a declarat joi seara ca in anul scolar 2010-2011 nu vor avea loc disponibilizari in randul cadrelor didactice. "Anul scolar 2010-2011 se va incheia asa cum a inceput cu acelasi numar de profesori. In acest an scolar nu se vor produce disponibilizari", a declarat Funeriu, la Realitatea Tv. Cu toate acestea, ministrul a ezitat sa spuna exact cand vor avea loc disponibilizarile, mentionand ca "la fiecare inceput de an scolar exista miscarea personalului didactic, sunt posturi care dispar, sunt posturi care se formeaza"...

         06 Ianuarie 20113 comentarii
          Funeriu vrea sa reduca vacanta de vara

          Funeriu vrea sa reduca vacanta de vara

          Dupa ce Gheorghe Flutur a spus ca ar fi o idee bunca ca vacanta de Sarbatori sa fie prelungita cu cel putin o saptamana, pentru ca elevii sa se bucure mai mult de aceasta perioada, Daniel Funeriu, ministrul Educatiei, s-a gandit sa taie din vacanta de vara si sa o prelungeasca pe cea de iarna, vanzand in acest lucru un lucru bun chiar si pentru turism. "Daca scurtam vacanta de vara cu trei saptamani si o lungim pe cea de iarna cu trei saptamani, realizam cateva lucruri: scadem costurile, scadem absenteismul, ajutam turismul. Pentru ca toata lumea se gandeste la vacanta aia de iarna", a spus ministrul Educatiei deputatilor care sustin actul guvernamental, a declarat oficialul la Antena 3...

          08 Decembrie 201011 comentarii
           Funeriu: Misiunea mea este sa trec Legea Educatiei, nu sa demisionez

           Funeriu: Misiunea mea este sa trec Legea Educatiei, nu sa demisionez

           Faptul ca CCR a decis ca Legea Educatiei este neconstitutionala nu-l va determina pe ministrul Daniel Funeriu sa demisioneze, acesta considerand are o misiune de indeplinit si nu se gandeste la acest gest. "Misiunea mea este sa trec Legea Educatiei, misiunea mea nu este sa demisionez. Ce persoana publica este aceea care atunci cand are zile dificile se gandeste sa demisioneze?", a declarat Funeriu, sambata, la Realitatea Tv. In ciuda faptului ca Opozitia sustine ca legea in cauza nu a fost dezbatuta, ministrul considera ca aceata este a doua cea mai dezbatuta lege de pana acum...

           06 Noiembrie 201029 comentarii
           Alte articole despre: Funeriu legea Educatiei, Funeriu UDMR
            Funeriu: Legea Educatiei va duce universitatile romanesti in topurile mondiale

            Funeriu: Legea Educatiei va duce universitatile romanesti in topurile mondiale

            Daniel Funeriu, ministrul Educatiei, a declarat sambata, ca, dupa intalnirea cu presedintele Universitatii din Strasbourg, Alain Beretz, i s-a confirmat faptul ca noua lege a educatiei va duce la "curatarea universitatilor din Romania si intrarea lor in topurile mondiale". "Discutia avuta mi-a confirmat faptul ca masurile pe care dorim sa le luam prin noua lege a educatiei nationale in invatamantul superior sunt juste si vor duce la curatarea universitatilor din Romania si intrarea lor in topurile mondiale", a declarat Funeriu, dupa intalnire, dupa cum se arata intr-un comunicat al Ministerului Educatiei...

            09 Octombrie 20103 comentarii
             Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

             Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

             Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, are doar unsprezece clase, conform legii invatamantului din Romania. Ministrul nu si-a echivalat diplomele pe care le-a obtinut in strainatate, nici macar dupa ce a preluat portofoliul Educatiei, pentru ca, spune el, nu a avut nevoie de recunoasterea "acordata" de ministerul pe care-l conduce, informeaza Realitatea TV. "Nu mi-am echivalat niciodata studiile facute in strainatate in Romania. Eu nu am avut nevoie de o astfel de echivalare. Inteleg foarte bine unde bateti. Aceata problema a echivalarii este o problema pur formala, ea trebuie facuta pentru cei care au nevoie sa-si echivaleze studiile", a declarat Daniel Funeriu...

             02 Octombrie 201060 comentarii
              Funeriu: Cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat

              Funeriu: Cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat

              Daniel Funeriu, ministrul Educatiei, este multumit de cum au decurs lucrurile in sistemul de invatamant in ultima perioada si, deci, si de cum si-a indeplinit prima parte a mandatului sau. "Daca ne raportam la ceea ce am declarat la inceputul mandatului, lucrurile s-au petrecut cum am stabilit. Am elaborat o noua lege, am trecut-o prin Camera Deputatilor, din motive politice, la Senat lucrurile merg mai lent. Sfarsitul de an scolar a fost in parametri normali, numarul de zile de greva au fost foarte putine, cred ca m-am achitat bine de prima parte a acestui mandat", sustine Funeriu, intr-un interviu pentru Adevarul...

              13 Iulie 20108 comentarii
               Funeriu prezinta noua lege a Educatiei in doua saptamani

               Funeriu prezinta noua lege a Educatiei in doua saptamani

               Ministrul Educatiei, Daniel Petru Funeriu, a declarat, luni, la Sibiu, ca in maximum doua saptamani va prezenta in Guvern noua lege a Educatiei si spune ca una dintre masurile prevazute in noua lege trebuie sa fie schimbarea modalitatii de evaluare a elevilor. "Sistemul de invatamant trebuie sa se bazeze pe formarea de competente, nu pe toceala. In cel mai scurt timp, in 10-14 zile, vom prezenta prima forma a noii legi in Guvern, dupa care va intra in dezbatere publica", a spus ministrul Funeriu...

               08 Februarie 20104 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Nicolae Banicioiu pleaca din PSD la formatiunea lui Victor Ponta: Acum PSD e un partid de rasul lumii
                Deputatul PSD Nicolae Banicioiu si-a anuntat, vineri, demisia din partid, alaturandu-se valului recent de plecari din tabara social-democrata, in...

                Gura pacatosului? Viorica Dancila, in sedinta de guvern: Reducem democratia!
                Premierul Viorica Dancila continua seria gafelor cu care ne-a obisnuit inca de la inceputul mandatului. La debutul sedintei de guvern de joi, in...

                Melescanu nu e de acord cu desecretizarea memorandumului privind ambasada din Israel, dar Dancila are ultimul cuvant
                Ministrul de Externe, Teodor Melescanu, nu sprijina desecretizarea memorandumului privind mutarea Ambasadei Romaniei la Ierusalim, adoptat de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor