Ziare.com
Funeriu: Schimbarile Legii educatiei sunt de sorginte mafiota. Oamenii de valoare tac de frica

Funeriu: Schimbarile Legii educatiei sunt de sorginte mafiota. Oamenii de valoare tac de frica

Fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu scrie pe blogul personal ca modificarea Legii educatiei referitoare la trecerea clasei a IX-a inapoi la liceu este o "perdea de fum" menita sa ascunda alte schimbari, de "sorginte mafiota", fara legatura cu ...

07 Martie 20134 comentarii

Funeriu ministru educatiei

Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Dimpotriva! Rolul Educatiei este sa faca in asa fel incat tampitul sa nu mai fie, eventual, tampit. Sa-l educe! Dar cine sa mai aiba timp de nuante si sensuri ale lucrurilor din viata noastra, cand nimeni nu mai are dubii, toata lumea are doar certitudini si fiecare stie prea bine dinainte ce trebuie sa faca. Nimeni nu mai sta sa judece, toti executa precum niste roboti comenzi si sarcini de partid. Sa ne intelegem de la bun inceput. Misiunea politistului este sa-l prinda pe baiatul cel rau. In tarile civilizate, eventual, poate sa transmita si incredere si siguranta cetatenilor. Scopul presei este sa semnaleze derapajele Puterii. Rolul Educatiei nu este insa a demonstra ca traim intr-o tara unde majoritatea elevilor sunt varza, iar aproape toti profesorii sunt prosti...

19 Iulie 2011101 comentarii
  Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

  Sa revenim la tampitii nostri (Opinii)

  Nu am inteles, pana la urma, din declaratiile oficialilor responsabili, daca rezultatele din acest an de la bacalaureat confirma sau nu zicerea lui Traian Basescu potrivit careia "scoala scoate tampiti". Cred ca lamurirea acestui aspect este importanta. In fond, aceea este credinta sincera a presedintelui - ca si ideea ca Regele Mihai a tradat si a fost sluga la rusi si la fel ca disponibilitatea repetarii ordinului maresalului Antonescu catre soldatii romani de a trece Prutul, daca, bineinteles, presedintele ar fi fost in locul lui Ion Antonescu. Ministrul Daniel Funeriu, intrebat de catre jurnalistii de la cotidianul Gandul, a refuzat sa comenteze aprecierea presedintelui, iar premierul Emil Boc s-a limitat sa astearna poezia pe de rost invatata despre acel etern "am facut ceea ce trebuia sa facem". Mai concret, premierul a spus ce trebuia sa spuna despre rezultatele examenului de bacalaureat - reprezinta "o poza a zilei, o poza nedeformata, o poza apropiata de realitatea pe care o avem, pe care nu trebuie sa o cosmetizam, ci, dimpotriva, sa o privim cu maxima atentie si sa vedem ce se poate imbunatati de acum inainte"...

  10 Iulie 201161 comentarii
   Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

   Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

   Aprecierea ii apartine lui Traian Basescu. Daniel Funeriu a demonstrat ca teoria presedintelui este si adevarata. Trist? Aproape deloc. De ce? Pentru ca, din foarte multe motive, am banuiala ca procentul de promovabilitate de 44% este exagerat de ridicat. In realitate, cred ca numarul celor care merita sa fie numiti absolventi de liceu, chiar si in conditiile invatamantului de astazi pe cale de disparitie, sau poate tocmai din aceasta cauza, este chiar mult mai scazut. In rest, daca privim in jurul nostru, de sus pana jos, de la varful statului pana la talpa tarii, vom intelege intr-o secunda cat de adevarate sunt aceste cifre. Le-a fortat ministrul Educatiei, colega Funeriu, prin masuri de supraveghere draconice si subiecte mult mai dificile decat de obicei? Probabil. Asta nu inseamna insa ca realitatea din scolile noastre ar fi alta. Inca o data, dimpotriva. Cu profesori tot mai slab pregatiti, cu salarii mizerabile, cu inspectori instalati politic si pe criterii de nepotism, cu o materie inca supra incarcata, este mult prea usor de inteles de ce avem o catastrofa la bacalaureat...

   04 Iulie 2011104 comentarii