funeriu ministru educatiei

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Funeriu, acuzat ca vrea sa fie profesor, dar nu-l lasa legea sa. Ce raspunde: Total fals

Funeriu, acuzat ca vrea sa fie profesor, dar nu-l lasa legea sa. Ce raspunde: Total fals

Daniel Funeriu, fostul ministru al Educatiei, e acuzat de fostul ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu, de faptul ca ar vrea sa predea intr-o universitate de stat, dar este impiedicat de legislatia pe care chiar el a sustinut-o. Fostul ministru a negat ferm acest lucru, intr-o declaratie pentru Ziare.com.

Cotidianul Puterea, a sustinut ca a vorbit cu surse apropiate lui Funeriu, care ar fi spus ca acesta ar dori sa predea intr-o universitate de stat.

Funeriu ne-a declarat, insa, ca nici nu se gandeste sa predea, atat timp cat ocupa o functie publica, iar acest lucru e cunoscut, in conditiile in care mai spusese acest lucru.

"Am declarat de mult timp, si imi mentin decizia, ca atata timp cat sunt in viata publica din Romania nu voi accepta niciun post in vreo universitate din Romania. Nu fac lucrurile pe jumatate, nu vad cum poti sa ai performanta universitara si sa fii si parlamentar, si lider sindical.

Ma asteptam la intoxicari de acest fel pentru ca legislatia justa pe care am promovat-o, si care nu face niciun compromis cu mediocritatea, permite promovarea valorilor si loveste direct in cei care nu mai pot de grija mea pentru ca ei nu au, de fapt, nici macar performanta stiintifica pentru a candida la o competitie de granturi", a precizat Funeriu pentru Ziare.com

"S-au facut presiuni foarte mari pentru ca sa diluez criterile de promovare in universitati pentru ca aceste criterii sunt indeplinite de tineri valorosi pe care nimeni nu i-a bagat in... mai mult


Vineri, 17 Februarie 2012, ora 09:07

12 comentarii
Pentru cat se da jos din pat un ministru? (Opinii)

Pentru cat se da jos din pat un ministru? (Opinii)

Daniel Funeriu a vrut sa faca o fapta buna. Nu i-a iesit. Poate pentru ca nu o fi gandit-o singur, pentru ca nu se pricepe sau pur si simplu pentru ca nu-i pasa. Dar a reusit sa mai bulverseze inca o data Romania.

Joi nu s-a discutat decat despre cum a reusit ministrul Educatiei (caruia i se sopteste la ureche ce trebuie sa spuna la conferintele de presa de catre secretarii de stat) sa taie renta viagera sportivilor de performanta.

Potrivit legii inca in vigoare, elitele sportului romanesc puteau cere, si primeau, renta viagera din momentul in care se retrageau din activitate, fara limita de varsta. Ministrul Funeriu s-a gandit ca nu e bine. Unele voci sustin ca insusi ministrul, care a beneficiat toata viata de burse de studii, s-ar fi lasat manipulat, initial, de o propunere soptita chiar de unii antrenori ca sportivii sa primeasca renta viagera dupa retragere, dar doar dupa varsta de 30 de ani.

Nu stiu daca destinul ministrului Funeriu este sa i se sopteasca la ureche tot felul de lucruri pe care domnia sa le transforme in prostii sau ineptii, cert e insa ca, in momentul in care s-a aflat de proiectul de modificare a Legii Sportului, mai multi sportivi olimpici au amenintat ca renunta la pregatirea pentru Jocurile Olimpice si se retrag acum, sa fie siguri ca prind renta viagera dupa actuala lege.

Ghinionul lui Daniel Funeriu a fost ca printre sportivii care au amenintat ca renunta la activitatea competitionala s-au numarat gimnastele lotului olimpic al... mai mult


Vineri, 18 Noiembrie 2011, ora 12:37

41 comentarii
PDL trimite cersetorii inapoi in Europa (Opinii)

PDL trimite cersetorii inapoi in Europa (Opinii)

Nu stiu daca democrat liberalii se gandesc sa-i ceara demisia lui Teodor Baconschi, dar dupa ultima prostie cred ca ar trebui sa ia in calcul serios si varianta inlocuirii ministrului de Externe. Asa cum au facut si cu Sebastian Lazaroiu, care se ocupa doar cu propaganda la Munca, asa cum se pare ca stau treburile cu Igas, Ialomitianu sau Funeriu, pentru prejudiciul de imagine adus partidului prin gafele repetate, premierul ar trebui sa se consulte cu partidul si apoi sa-i ceara permisiunea presedintelui pentru a-l putea trimite pe Baconschi acasa.

Oare s-o fi intrebat Traian Basescu sau Boc Emil ce ar simti un roman onest cand aude din gura ministrului de Externe ca este important ca PDL "sa ne pozitionam ca principalul partid de centru dreapta, partid popular in ambele sensuri ale cuvantului, doctrinar si in acelasi timp sustinut de Romania care lucreaza, nu de Romania care cerseste"? Prefer sa il consider, inca, pe Teodor Baconschi o persoana suficient de inteligenta ca sa nu fi intentionat nicio clipa sa spuna ceea ce ar putea usor sa inteleaga oricine aude aceasta declaratie.

Altfel as putea usor sa inteleg ca pentru PDL acei romani care cersesc nu sunt demni a fi considerati cetateni cu drept de vot. Sau ca cei care NU voteaza PDL sunt cersetori. Atunci ei nu ar mai fi demni nici macar sa li se vorbeasca. Ce sa mai vorbim de respectat sau de tratament egal si nediscriminator. Cand propriul Guvern ajunge sa isi discrediteze cetatenii, ce pretentii si asteptari... mai mult


Luni, 10 Octombrie 2011, ora 18:47

27 comentarii
Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Scopul Educatiei nu este a-i demonstra tampitului ca e tampit (Opinii)

Dimpotriva! Rolul Educatiei este sa faca in asa fel incat tampitul sa nu mai fie, eventual, tampit. Sa-l educe!

Dar cine sa mai aiba timp de nuante si sensuri ale lucrurilor din viata noastra, cand nimeni nu mai are dubii, toata lumea are doar certitudini si fiecare stie prea bine dinainte ce trebuie sa faca.

Nimeni nu mai sta sa judece, toti executa precum niste roboti comenzi si sarcini de partid.

Sa ne intelegem de la bun inceput. Misiunea politistului este sa-l prinda pe baiatul cel rau. In tarile civilizate, eventual, poate sa transmita si incredere si siguranta cetatenilor. Scopul presei este sa semnaleze derapajele Puterii. Rolul Educatiei nu este insa a demonstra ca traim intr-o tara unde majoritatea elevilor sunt varza, iar aproape toti profesorii sunt prosti.

Scoala in sine are drept principal scop educarea, iar evaluarea finala trebuie sa reflecte doar gradul in care elevul si-a insusit educatia generala pe care a primit-o.

Pentru performanta, merge mai departe la facultate. Pentru societate, se presupune ca este deja pregatit. Pentru o meserie anume, urmeaza o scoala practica, dedicata acelei profesii. Dar - ca la noi, la nimenea. Daniel Funeriu isi face un titlu de glorie si considera a fi reusit o performanta iesita din comun ca a demonstrat cat de multi tampiti scoate scoala romaneasca. Asemanarea si potrivirea cu ideile presedintelui sunt doar o coincidenta.

Partea a doua a demonstratiei - si profesorii sunt chiar mai tampiti decat elevii.... mai mult


Marti, 19 Iulie 2011, ora 21:37

101 comentarii
Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

Scoala noastra chiar scoate tampiti (Opinii)

Aprecierea ii apartine lui Traian Basescu. Daniel Funeriu a demonstrat ca teoria presedintelui este si adevarata. Trist? Aproape deloc. De ce? Pentru ca, din foarte multe motive, am banuiala ca procentul de promovabilitate de 44% este exagerat de ridicat.

In realitate, cred ca numarul celor care merita sa fie numiti absolventi de liceu, chiar si in conditiile invatamantului de astazi pe cale de disparitie, sau poate tocmai din aceasta cauza, este chiar mult mai scazut.

In rest, daca privim in jurul nostru, de sus pana jos, de la varful statului pana la talpa tarii, vom intelege intr-o secunda cat de adevarate sunt aceste cifre. Le-a fortat ministrul Educatiei, colega Funeriu, prin masuri de supraveghere draconice si subiecte mult mai dificile decat de obicei? Probabil. Asta nu inseamna insa ca realitatea din scolile noastre ar fi alta. Inca o data, dimpotriva. Cu profesori tot mai slab pregatiti, cu salarii mizerabile, cu inspectori instalati politic si pe criterii de nepotism, cu o materie inca supra incarcata, este mult prea usor de inteles de ce avem o catastrofa la bacalaureat.

Factorii care au contribuit la acest prapad sunt multipli. Si de o complexitate ceva mai elaborata. Politicul a dat cu bata in scoala romaneasca 21 de ani, fara incetare, fara mila si, mult mai rau, fara sa se gandeasca nicio clipa la ziua de maine. A subfinantat mereu domeniul, a bulversat mereu programa si organigramele, a elaborat atat de multe legi ale Educatiei ca deja haosul este... mai mult


Luni, 04 Iulie 2011, ora 20:12

104 comentarii
Funeriu: Universitatile neperformante se vor comasa sau vor disparea

Funeriu: Universitatile neperformante se vor comasa sau vor disparea

Ministrul Educatiei Daniel Funeriu a subliniat ca universitatile intra in competitie, fiind clasificate dupa performanta. Cele cu rezultate foarte bune vor primi mai multi bani, cele care nu fac fata concurentei risca sa fie comasate sau chiar sa dispara.

Legea Educatiei imparte universitatile in trei tipuri. Cele axate pe educatie, care vor avea doar programe de licenta, universitati cu licenta si master, iar cele mai bune vor avea si doctorat, bazate pe cercetare avansata, explica Antena 3.

Astfel, datorita acestei clasificari, studentii vor putea alege, in functie de performanta, universitatea care li se potriveste cel mai bine.

Ministrul Educatiei subliniaza ca universitatile mai mici vor avea cel mult programe de licenta si in cazul in care nu vor face fata competitiei se vor comasa sau chiar disparea.

De cealalta parte, rectorii spun ca metodologia este buna, dar ar mai trebui adaugate cateva lamuriri, ca sa nu lase loc pentru interpretari.

Timp de 30 de zile noua metodologie de evaluare a universitatilor va fi in dezbatere publica. Clasificarea o va face de catre Guvernul Romaniei impreuna cu o autoritate de invatamant straina. mai mult


Sambata, 26 Martie 2011, ora 21:33

4 comentarii
Funeriu si-a anulat propria Lege a Educatiei

Funeriu si-a anulat propria Lege a Educatiei

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a dat un ordin prin care anuleaza, practic, Legea Educatiei nationale. Acesta a amanat aplicarea celor mai importante prevederi ale Legii Educatiei cu trei sau patru ani. Astfel, Funeriu a semnat un ordin prin care permite unor politicieni sa isi pastreze functiile din universitatile de stat.

Practic, Funeriu isi condamna la moarte legea, avand in vedere faptul ca 2012 va fi an electoral si orice viitor Guvern ar putea anula Legea Educatiei, arata Puterea.

"Pana la acea data vor mai fi alegeri, poate chiar anticipate, am putea avea cel putin trei guverne, si nici nu trebuie sa-i treaca prin cap domnului ministru ca va apuca sa aplice aceasta lege. Masurile tranzitorii eludeaza legea, prin cuvantul tranzitorii. Ne amintim ce inseamna societate de tranzitie. Eu cred ca lor le-a fost teama sau, mai grav, nu a avut cine sa aplice legea", a declarat Gheorghe Radulescu, fost secretar general in cadrul Ministerului Educatiei.

Funeriu cere revocarea unui director de pe vremea lui Ridzi, revenit la minister

In articolul 2 al capitolului "Masuri tranzitorii privind invatamantul preuniversitar" al ordinului se arata ca "planurile-cadru si programele scolare pentru invatamantul preuniversitar aprobate pana la inceputul anului si pe parcursul anului scolar 2010-2011 raman valabile pana la modificarea curriculumului national", iar Radulescu sustine ca noul curriculum nu poate fi elaborat pana in 2013.

"Nu este precizata nici o data,... mai mult


Miercuri, 16 Februarie 2011, ora 08:12

11 comentarii
Funeriu ii cheama "pe toti sa se implice in aplicarea noii Legi a Educatiei"

Funeriu ii cheama "pe toti sa se implice in aplicarea noii Legi a Educatiei"

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a lansat, duminica, un apel celor care vor sa faca din Legea Educatiei "un lucru important pentru viitor" sa se implice in aplicarea ei.

Funeriu a declarat presei, la Timisoara, ca in curand va intra in vigoare noua Lege a educatiei, care "va deschide noi drumuri pentru invatamant", relateaza Mediafax.

"In curand, va intra in vigoare noua Lege a educatiei nationale, care, cred eu, deschide noi drumuri pentru invatamant. Si inca o data, ii chem pe toti cei care vor sa faca din acest proiect educational pentru Romania un lucru important pentru viitor sa se implice in tot ceea ce inseamna punerea in aplicare a acestei legi moderne", a spus ministrul.

Peste 20 de asociatii profesionale au semnat un protocol de colaborare cu Ministerul Educatiei pentru elaborarea metodologiilor de aplicare a Legii educatiei, iar alte cinci si-au exprimat intentia de a adera la protocol, declara, joi, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu.

"Obiectul protocolului este colaborarea dintre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si asociatiile profesionale din educatie in calitate de parteneri cu drepturi si responsabilitati specifice in vederea ameliorarii calitatii educatiei din Romania prin elaborarea si punerea in practica a metodologiilor de aplicare a Legii nr. 1/2011 - Legea Educatiei Nationale si a demersului de modernizare curiculara", spunea ministrul Educatiei. mai mult


Duminica, 30 Ianuarie 2011, ora 15:59

Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

Funeriu are doar 11 clase, conform legii invatamantului din Romania

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, are doar unsprezece clase, conform legii invatamantului din Romania.

Ministrul nu si-a echivalat diplomele pe care le-a obtinut in strainatate, nici macar dupa ce a preluat portofoliul Educatiei, pentru ca, spune el, nu a avut nevoie de recunoasterea "acordata" de ministerul pe care-l conduce, informeaza Realitatea TV.

"Nu mi-am echivalat niciodata studiile facute in strainatate in Romania. Eu nu am avut nevoie de o astfel de echivalare. Inteleg foarte bine unde bateti. Aceata problema a echivalarii este o problema pur formala, ea trebuie facuta pentru cei care au nevoie sa-si echivaleze studiile", a declarat Daniel Funeriu.

Funeriu a terminat clasa a XII-a la Lycee International des Pontonniers, din Strasbourg. In acelasi oras, si-a luat si diploma de inginer in chimie, dar si titlul de doctor. In total, ministrul are cnci tipuri de studii, pentru care nu s-a facut echivalarea in Romania.

"Exista un cadru legal pentru echivalarea studiilor din strainatate. Noi facem mari eforturi acum pentru ca echivalarea sa fie mult mai rapida sau chiar automata pentru cei care au studii la universitati de top, sa poti on-line sa faci aceasta echivalare, sa nu fie necesar sa te deplasezi la minister, cu hartii, sa platesti tot felul de taxe", a adaugat ministrul.

Pentru recunoasterea diplomei de bacalaureat, ministrul ar fi trebuit sa depuna la Centrul National de Recunoastere si Echivalare a diplomelor, un dosa care contine o cerere... mai mult


Sambata, 02 Octombrie 2010, ora 21:00

60 comentarii

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Fotografia zilei: Campionatul mondial de carat neveste
  2. Dorel, dezvoltator imobiliar: Cum construiesti un bloc in jurul unui stalp de electricitate
  3. A crezut ca are doi catei - dupa doi ani si-a dat seama ce erau cu adevarat
  4. Proiect inedit realizat de o celebra marca: Adidasi fabricati din gunoaiele oceanului (Foto)
  5. Un german vrea sa faca bani din Grexit intr-un mod inedit (Video)
  6. Cosmarurile se adeveresc? Angajat Volkswagen ucis de un robot
  7. Incident violent la filmarile pentru Piratii in Caraibe: Maimuta a fost scoasa de urgenta din platou
  8. Baza de aparare in fata atacurilor nucleare ale Rusiei, scoasa la vanzare pentru relaxare in familie
  9. Eticheta la nudisti - Cum e sa traiesti un an dezbracat: Am fost spalati pe creier
  10. Viral: Cainele care spune mama - a invatat inaintea copilului familiei (Video)