Ziare.com
Gica Popescu nu-si explica situatia in care a ajuns Ianis Hagi

Gica Popescu nu-si explica situatia in care a ajuns Ianis Hagi

Gica Popescu a vorbit despre Ianis Hagi, ajuns rezerva la Genk dupa un inceput excelent. Presedintele Viitorului spune ca nu are nicio explicatie pentru decizia lui Felice Mazzu de a nu-l mai folosi pe internationalul roman. "Nu avem nici noi o ...

13 Noiembrie 20198 comentarii

Gica popescu antrenor

Gica Popescu s-a intors intr-o functie de conducere in fotbalul romanesc

Gica Popescu s-a intors intr-o functie de conducere in fotbalul romanesc

Gica Popescu a fost prezentat, sambata, in rolul de presedinte al clubului Viitorul Constanta. La conferinta de presa de prezentare, Popescu a afirmat ca obiectivul pentru sezonul urmator este calificarea in play-off-ului Ligii 1. De asemenea, Popescu a glumit si pe seama colaborarii pe care o va avea cu cumnatul sau, Gica Hagi. "Daca voi fi nemultumit de antrenor, voi discuta cu patronul echipei", s-a amuzat Popescu...

01 Iunie 20191 comentariu
  Decizie importanta luata de Gica Popescu: De ce nu isi lasa fiul sa joace in finala Cupei

  Decizie importanta luata de Gica Popescu: De ce nu isi lasa fiul sa joace in finala Cupei

  Gica Popescu, fostul mare international roman, a luat o decizie importanta, el anuntand ca fiul sau, Nicholas, nu va juca pentru Viitorul in finala Cupei Romaniei la categoria Under 17. Imediat dupa ce pustii lui Hagi, cu Nicholas Popescu printre titulari, au castigat titlul national la aceasta categorie de varsta, "Baciul" a dezvaluit ca fiul lui nu va juca si in finala Cupei pentru ca are examene la scoala. Astfel, Popescu senior anunta ca prioritizeaza studiile in fata fotbalului. "Inainte de finala i-am zis sa se bucure de joc, nu oricand evoluezi intr-o asemenea partida. Mi-a placut cum a intrat in meci. Poate sunt subiectiv, ca e al meu, dar e un copil cu un potential extraordinar, cu talent, are un fizic frumos, insa e doar la inceput si sper s-o tina tot asa. Nu-l critic, doar ii dau sfaturi...

  27 Mai 2019
   Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

   Gica Popescu da de pamant cu nationala de juniori dupa esecul cu Haiti: Refuz sa cred ca asta ne e valoarea

   Echipa nationala a Romaniei la juniori, categoria Under 16 ani s-a facut de ras intr-un meci amical disputat sambata la Buftea, pierzand cu 1-0 in fata selectionatei Under 17 din Haiti. A fost o partida care a facut parte dintr-un turneu amical de dezvoltare organizat de UEFA, iar unicul gol al intalnirii a fost marcat de Sainte, capitanul celor din Haiti, in minutul 29. Este o noua infrangere umilitoare pentru fotbalul romanesc la nivel de juniorat, dupa ce luna trecuta si nationala Under 17, dar si cea Under 19 au ratat calificarea la EURO, dupa esecuri usturatoare in calificari...

   21 Aprilie 2019
    Romania risca sa se faca de ras la EURO 2020: Gica Popescu recunoaste in premiera ca stadioanele nu vor fi gata la timp

    Romania risca sa se faca de ras la EURO 2020: Gica Popescu recunoaste in premiera ca stadioanele nu vor fi gata la timp

    Fara ca UEFA sa ceara acest lucru, Romania si-a asumat ca va construi patru stadioane noi, pe care echipele care vin la EURO 2020 sa se antreneze. Cu un an si jumatate inaintea turneului final, in tara noastra nu a inceput constructia niciunui stadion, iar Gica Popescu, coordonatorul organizarii EURO 2020, a recunoscut ca arenele nu vor fi suta la suta gata. In momentul de fata, doar cel din Ghencea a fost demolat, in timp ce pe Giulesti, Arcul de Triumf si Dinamo suntem inca in faza birocratica...

    08 Ianuarie 20195 comentarii
     Gica Popescu, atac la Dica: Nu cumva e mana antrenorului?

     Gica Popescu, atac la Dica: Nu cumva e mana antrenorului?

     Gica Popescu il ataca pe Nicolae Dica dupa jucatorii transferati de FCSB de la Viitorul lui Hagi au dezamagit la echipa din Berceni. Fostul capitan al Romaniei a reactionat dupa ce finantatorul FCSB, Gigi Becali, i-a criticat pe tinerii cumparati in ultimii ani de la Viitorul. "Baciul" sustine ca fotbalistii ar da din nou randament daca ar reveni sub comanda lui Hagi si il arata cu degetul pe antrenorul Nicolae Dica. "De ce jucatorii evolueaza cum evolueaza la Gica, iar cand pleaca in alta parte nu dau randament? Si-a pus cineva problema? Nu e cumva mana antrenorului?...

     03 Aprilie 20183 comentarii
      Gica Popescu ii da o noua replica dura lui Anghel Iordanescu

      Gica Popescu ii da o noua replica dura lui Anghel Iordanescu

      Conflictul din Generatia de Aur dintre Gica Popescu si Anghel Iordanescu a continuat. Dupa ce Anghel Iordanescu a spus ca "Gica Popescu nu are dreptul sa ma ponegreasca" si a cerut o discutie barbateasca, fostul capitan al echipei nationale i-a raspuns. Gica Popescu l-a descris pe fostul sau antrenor ca fiind "o fantoma" si explica de ce nu l-a iertat pana acum. "Supararea mea nu are legatura cu fotbalul. E o chestiune privata, nu are de-a face cu fotbalul. Toata lumea a crezut ca eu m-am suparat pe Iordanescu dupa ce s-a dus alaturi de actuala conducere de la FRF. Dansul stie foarte bine ce a fost. Ce ar fi putut sa spuna la televizor? Ca e vinovat? Stie ca e vinovat. Noi n-am zis niciodata ca Generatia de Aur inseamna Hagi si Popescu, asa cum da de inteles dansul. La moartea lui Didi Prodan, eram toti impreuna, iar dansul statea la 100 de metri de noi...

      27 Martie 20181 comentariu
      Alte articole despre: Gica Popescu Anghel Iordanescu
       Gica Popescu a identificat o mare problema a fotbalului romanesc: Nu am crezut ca voi putea auzi asemenea aberatii

       Gica Popescu a identificat o mare problema a fotbalului romanesc: Nu am crezut ca voi putea auzi asemenea aberatii

       Gica Popescu a identificat o mare problema a fotbalului romanesc, el explicand ca multe dintre nereusitele echipelor noastre vin de la pregatirea insuficienta a antrenorilor. Fostul international a marturisit ca a urmat o perioada cursurile Scolii de Antrenori de la FRF si ca a ramas socat de lectiile care se predau acolo. "Eu am facut cursuri la Scoala de Antrenori si ce am auzit acolo nu am crezut ca vreodata voi putea auzi asa ceva, asemenea aberatii. Lucrurile pe care noi le-am invatat despre fotbal erau altceva, cu susul in jos. Altceva. Oamenii astia, daca-i asculta pe cei care predau acolo, spun ca asa e. De exemplu, eu am invatat de copil pana am cand m-am facut mare, de la Cruyff, de la Mourinho, ca cele trei faze ale jocului de fotbal sunt atacul pozitional, contraatacul si fazele fixe...

       26 Martie 20187 comentarii
        Cosmin Contra ii raspunde lui Gica Popescu, dupa criticile dure ale fostului capitan

        Cosmin Contra ii raspunde lui Gica Popescu, dupa criticile dure ale fostului capitan

        Selectionerul Cosmin Contra i-a raspuns lui Gica Popescu, dupa ce a fost criticat puternic de fostul capitan al echipei nationale. Popescu a contestat faptul ca selectionerul nu i-a folosit deloc pe Alexandru Baluta si Nicusor Bancu in meciurile cu Olanda si Turcia si a sugerat ca acest lucru este cauzat de trecutul dinamovist al antrenorului. In replica, selectionerul a mentionat ca nu a mai apelat la cei doi deoarece planurile sale au fost date peste cap in momentul in care Mihai Balasa s-a accidentat la incalzirea pentru meciul cu Olanda...

        15 Noiembrie 20171 comentariu
         Gica Popescu lanseaza un atac dur la adresa lui Cosmin Contra

         Gica Popescu lanseaza un atac dur la adresa lui Cosmin Contra

         Gica Popescu a avut o reactie dura la adresa selectionerului Cosmin Contra, la finalul meciului cu Olanda, pierdut cu 0-3 de echipa noastra nationala. Fostul capitan al nationalei i-a reprosat lui Contra faptul ca nu i-a folosit deloc pe Alexandru Baluta si Nicusor Bancu, intrucat acestia ar fi de la CSU Craiova, iar selectionerul e dinamovist. "Cosmin Contra trebuie sa inteleaga ca nu mai este antrenorul lui Dinamo, este antrenorul echipei nationale! De ce i-a mai adus pe Baluta si Bancu daca nu-i foloseste?...

         15 Noiembrie 20174 comentarii
         Alte articole despre: Gica Popescu atac Cosmin Contra
          Gica Popescu a rupt orice legatura cu Anghel Iordanescu: E ceva personal, ceva mai urat

          Gica Popescu a rupt orice legatura cu Anghel Iordanescu: E ceva personal, ceva mai urat

          Gica Popescu a marturisit ca a rupt orice legatura cu Anghel Iordanescu, antrenorul alaturi de care a obtinut cele mai bune rezultate la nationala Romaniei. Fostul international a explicat ca tensiunea dintre ei nu a fost provocata de fotbal sau de decizia lui Iordanescu de a lucra cu Federatia condusa de Razvan Burleanu, ci de ceva personal. "E o chestie personala, absolut nimic cu fotbalul! Ca s-a dus sa lucreze cu ei... Ce daca? Si Belo lucreaza cu Federatia si am ramas tovarasi. Daca maine as ajunge eu la FRF, doar nu l-as da afara pe Belodedici! Si lucreaza cu ei acum, deci nu ma supara asta. Cu Iordanescu e ceva personal, ceva mai urat. Nici nu ne-am mai intalnit si nu tin neaparat sa-l vad", a spus Popescu in Gazeta Sporturilor...

          10 Octombrie 20171 comentariu
           Gica Popescu se apuca de antrenorat

           Gica Popescu se apuca de antrenorat

           In ziua in care a implinit 50 de ani, Gica Popescu anunta ca se apuca de antrenorat. Fostul capitan al nationalei Romaniei, retras din activitate de aproape 15 ani, dezvaluie ca a luat licenta B si ca e deschis la propuneri. "Nu m-am facut antrenor din cauza copiilor. Am considerat ca unul dintre lucrurile cele mai importante este educatia copiilor, iar antrenoratul m-ar fi purtat sase luni colo, opt luni dincolo, inca un an in alta parte", a spus Gica Popescu intr-un interviu acordat pentru cotidianul Gazeta Sporturilor...

           09 Octombrie 20171 comentariu
            Gica Popescu explica declaratia despre "numirea politica" a lui Contra la nationala Romaniei

            Gica Popescu explica declaratia despre "numirea politica" a lui Contra la nationala Romaniei

            Gica Popescu a tinut sa clarifice declaratia despre "numirea politica" a lui Cosmin Contra in functia de selectioner al Romaniei. Fostul mare fotbalist sustine ca s-a exprimat gresit, el dorind in realitate sa spuna ca a fost o numire politicianista, acuzand conducerea FRF ca nu si-a asumat demiterea lui Daum. "Exprimarea mea a fost una gresita. Am vrut sa spun ca a fost una politicianista. Faptul ca nu si-au asumat responsabilitatea demiteri lui Daum. Ei l-au pus pe Daum si ei trebuiau sa-l dea afara, nu sa o arunce pe Comisia Tehnica, si dupa aceea trebuia ca numirea viitorului selectioner sa fie decisa de Comisia Tehnica", a declarat Popescu la DigiSport...

            26 Septembrie 20171 comentariu
             Gica Popescu prezinta trei antrenori mult mai potriviti decat Christoph Daum

             Gica Popescu prezinta trei antrenori mult mai potriviti decat Christoph Daum

             Fostul mare fotbalist roman Gica Popescu a oferit trei nume de antrenori care ar fi mai potriviti decat Christoph Daum. In opinia lui Gica Popescu, Gica Hagi, Dan Petrescu si Cosmin Olaroiu ar fi mult mai potriviti. "Eu vad altfel fotbalul. Selectionerul trebuie sa se ocupe de toate echipele nationale, inclusiv de cele de juniori. Sa lucreze 7 zile din 7 si sa se ocupe de toate echipele. Pe Daum nu-l vad sa fac acest lucru, ar trebui un antrenor roman, care sa stea toata ziua la stadion. Hagi, Petrescu si Olaroiu ar face acest lucru, ar sta numai pe teren toata ziua, ar dormi chiar la stadion, e vorba de pasiune. Eu sunt convins ca Daum daca avea o echipa de club care sa-l plateasca la fel, alegea echipa de club, dar asa, daca nu avea loc de munca, a venit la noi sa lucreze pentru echipa nationala", a spus Gica Popescu la Dolce Sport...

             16 Noiembrie 20162 comentarii
              Campion in inchisoare! Ce performanta a reusit Gica Popescu dupa gratii

              Campion in inchisoare! Ce performanta a reusit Gica Popescu dupa gratii

              Fostul capitan al echipei nationale de fotbal Gheorghe Popescu a fost, marti, antrenorul echipei de fotbal a detinutilor de la Jilava, care a participat la un turneu la care au luat parte echipe de la mai multe penitenciare, meciurile fiind arbitrate de Ion Craciunescu, potrivit unor surse din ANP. Sursele citate au declarat ca pe terenul de minifotbal de la Penitenciarul Jilava a avut loc un turneu la care, pe langa echipa gazda, au participat echipe de la penitenciarele Poarta Alba, Giurgiu, Margineni, Ploiesti, Rahova si Gaesti...

              06 Octombrie 20153 comentarii

               Urmareste Ziare.com pe

               Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                

               TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

               LIVE ACUM Campionatul Mondial de handbal feminin: Romania vs Suedia
               Urmariti acum, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Romania si Suedia, din cadrul Grupei Principale II de la Campionatul Mondial de...

               Bianca Andreescu, desemnata Sportiva anului in Canada
               Bianca Andreescu, castigatoarea editiei 2019 a Openului Statelor, a fost desemnata Sportiva anului in Canada, o premiera pentru o jucatoare de...

               Evgeni Plushenko a rabufnit dupa spectacolul sustinut la Cluj: "Nu am vazut in viata mea asa ceva"
               Spectacolul "Kings on Ice", desfasurat in weekend la Cluj, s-a transformat intr-un dezastru. Din cauza ca patinoarul amenajat la BT Arena n-a...
               Platforma pentru solutionarea online a litigiilor