Ziare.com
Katerina Siniakova explica de ce a pierdut meciul cu Simona Halep din Fed Cup

Katerina Siniakova explica de ce a pierdut meciul cu Simona Halep din Fed Cup

Katerina Siniakova a vorbit despre esecul usturator inregistrat in meciul cu Simona Halep din Grupa Mondiala a Fed Cup. Jucatoarea din Cehia a explicat ca diferenta s-a facut la greselile nefortate si a spus ca e foarte suparata ca a pierdut setul ...

09 Februarie 2019

Halep fed cup romania

Simona Halep dezvaluie prima problema depistata in Cehia, inaintea confruntarii din Fed Cup

Simona Halep dezvaluie prima problema depistata in Cehia, inaintea confruntarii din Fed Cup

Simona Halep a dezvaluit care este prima problema cu care se confrunta inaintea duelului cu Cehia din Grupa Mondiala I a Fed Cup, ce va avea loc sambata si duminica, la Ostrava. Sportiva noastra este nemultumita de suprafata de joc a arenei din Ostrava si de faptul ca aceasta este de culoare verde, ce face ca mingea sa fie mai greu de observat. "Suprafata de joc este dificila, mai ales ca este verde si mingea este greu de vazut. Pana la urma, pentru toata lumea va fi la fel, dificila sau mai putin dificila. Important este sa ne simtim bine si sa fim apte 100%", a spus Simona intr-o conferinta de presa...

06 Februarie 20191 comentariu
  Simona Halep aduce primul punct pentru Romania in confruntarea cu Elvetia din Fed Cup

  Simona Halep aduce primul punct pentru Romania in confruntarea cu Elvetia din Fed Cup

  Simona Halep a adus primul punct pentru Romania in confruntarea cu Elvetia din barajul pentru calificarea in Grupa Mondiala I a Fed Cup. Simona a trecut in trei seturi de Viktorija Golubici (115 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-1. Sportiva noastra a avut un inceput de meci greoi, a fost condusa cu 3-1, dar si-a revenit rapid. A luat 5 game-uri la rand si a castigat astfel primul set. Au urmat insa cateva momente de relaxare, ce i-au permis lui Golubici sa revina in meci si sa trimita meciul in set decisiv, dupa un 6-1 categoric...

  21 Aprilie 2018
   Simona Halep, despre confruntarea de Fed Cup dintre Romania si Elvetia: Ce a remarcat tenismena noastra

   Simona Halep, despre confruntarea de Fed Cup dintre Romania si Elvetia: Ce a remarcat tenismena noastra

   Simona Halep a prefatat intalnirea de Fed Cup dintre reprezentativele Romaniei si Elvetiei. Ocupanta locului 1 in clasamentul WTA e convinsa ca Romania are "cea mai buna generatie de tenismene din istorie". Totusi, Simona e precauta si afirma ca "in Fed Cup niciodata nu se stie". "Am ceva timp de cand ma antrenez pe zgura, ma simt bine pe zgura si am incredere in turneele urmatoare. E o suprafata buna pentru mine, dar in Fed Cup niciodata nu se stie. Vom vedea ce va fi. Probabil pe Patty Schnyder au ales-o pentru experienta. Am jucat contra ei acum 6-7 ani, e o fata foarte ok si ma bucur sa o revad in circuit", a declarat Simona Halep, potrivit Digi Sport...

   18 Aprilie 2018
    Capitanul echipei de Fed Cup vine cu o veste excelenta despre Simona Halep

    Capitanul echipei de Fed Cup vine cu o veste excelenta despre Simona Halep

    Capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Romaniei, Florin Segarceanu, a venit cu o veste excelenta inaintea confruntarii cu Elvetia, din barajul pentru Grupa Mondiala I a Fed Cup. Florin Segarceanu a anuntat ca Simona Halep a confirmat prezenta la aceasta partida, desi in ultima perioada a avut probleme medicale. Avand-o in echipa pe Simona, echipa noastra este favorita sa revina intre primele opt grupari din lume. Pe langa Simona, au mai confirmat prezenta Sorana Cirstea, Irina Begu si Mihaela Buzarnescu...

    04 Aprilie 20181 comentariu
     Mesajul Simonei Halep dupa retragerea din echipa de Fed Cup: Imi pare rau ca nu pot sa joc pentru Romania

     Mesajul Simonei Halep dupa retragerea din echipa de Fed Cup: Imi pare rau ca nu pot sa joc pentru Romania

     Simona Halep a anuntat prin intermediul unui mesaj postat pe site-urile de socializare ca nu va juca pentru Romania in meciul de Fed Cup contra Canadei. Numarul 2 WTA a explicat ca nu este recuperata 100% dupa accidentarea suferita la Australian Open, motiv pentru care i-a transmis capitanului nejucator al echipei, Florin Segarceanu, ca ar trebui sa selectioneze o alta tenismena. "Dupa ce am petrecut aceasta saptamana odihnindu-ma si incercand sa ma refac dupa accidentarea de la Australian Open, din pacate refacerea nu este completa ca eu sa pot juca in acest weekend la Cupa Federatiei...

     06 Februarie 20185 comentarii
      Simona Halep nu va juca in Fed Cup - surse

      Simona Halep nu va juca in Fed Cup - surse

      Simona Halep a fost anuntata in lotul Romaniei pentru intalnirea de Fed Cup cu Canada, insa nu va juca. Ocupanta locului doi in clasamentul WTA nu s-a refacut complet dupa participarea la Australian Open si va fi menajata contra reprezentativei Canadei, considerata a fi un adversar facil. Potrivit site-ului doartenis.ro, anuntul oficial al neparticiparii Simonei va fi facut miercuri. Locul acesteia urmeaza sa fie luat de Mihaela Buzarnescu (locul 43 WTA), anuntata de aceasta posibilitate inca de luna trecuta...

      05 Februarie 20187 comentarii
       Simona Halep nu stie daca va juca pentru Romania la Fed Cup: Iata cand se va decide

       Simona Halep nu stie daca va juca pentru Romania la Fed Cup: Iata cand se va decide

       Simona Halep a marturisit ca nu stie inca daca va reprezenta Romania in meciul de Fed Cup contra Canadei, desi a fost convocata pentru intalnirea de la Cluj. Numarul 2 WTA a marturisit ca va face deplasarea in Ardeal alaturi de echipa, insa miercuri va decide daca va juca sau nu. Simona se resimte inca dupa accidentarile de la Australian Open si vrea sa aiba cateva zile de pregatire pentru a-si da seama daca poate evolua in acest moment sau daca are nevoie de o pauza mai lunga. "Normal ca pun pe primul loc recuperarea mea. Deocamdata incerc sa-mi revin. Miercuri se va decide daca joc sau nu vreun meci", a declarat Simona Halep, conform Telekomsport...

       03 Februarie 2018
        Simona Halep, pregatita sa reprezinte Romania in Fed Cup: Ma simt bine, durerile au disparut

        Simona Halep, pregatita sa reprezinte Romania in Fed Cup: Ma simt bine, durerile au disparut

        Simona Halep a anuntat ca este pregatita sa reprezinte Romania in duelul de Fed Cup cu Marea Britanie. Numarul 5 WTA marturiseste ca se simte bine din punct de vedere fizic, durerile de la genunchi disparand de ceva vreme. "Ma simt foarte bine fizic, durerile la genunchi au disparut inainte de Indian Welles. Am avut o perioada foarte buna, cu antrenamente destul de dificile. Sunt pregatita si emotional si fizic sa joc meciurile de Fed Cup aici acasa", a afirmat Halep in cadrul unei conferinte de presa...

        20 Aprilie 20172 comentarii
         Capitanul de Fed Cup al Romaniei explica deciziile controversate din meciul cu Germania

         Capitanul de Fed Cup al Romaniei explica deciziile controversate din meciul cu Germania

         Alina Tecsor, capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Romaniei, a explicat cele doua decizii care au starnit controverse dupa partida cu Germania. Tecsor a afirmat ca a decis sa o pastreze pe Simona Halep pe teren si a doua zi, desi aceasta era accidentata, intrucat jucatoarea si-a manifestat dorinta de a juca. "Scorul a fost 1-4, dar pe teren a parut diferit. A fost o competitie dificila, dar fetele noastre au facut tot ce au putut pe teren. Pentru Simona a fost foarte dificil. Si-a dorit foarte mult sa joace a doua zi, sa castige. Dar a fost intr-o zi proasta din cauza gleznei. S-a chinuit din cauza durerilor", a spus Tecsor, conform site-ului oficial al Fed Cup...

         18 Aprilie 2016
          Simona Halep a ajuns la spital dupa meciul de Fed Cup

          Simona Halep a ajuns la spital dupa meciul de Fed Cup

          Simona Halep a ajuns la spital dupa meciul pierdut in fata lui Angelique Kerber in Fed Cup. Sportiva romana a acuzat o accidentare si a mers la un spital pentru o serie de investigatii de specialitate, anunta DolceSport. "Inca ma mai doare, e o durere destul de mare. S-a umflat putin, trebuie sa ma recuperez si sa vad ce tratament trebuie facut pentru picior", a explicat Simona, noteaza sursa citata. Ingrijorarea este mare in randul echipei sale, Halep fiind asteptata luni in Germania, la Stuttgart, acolo unde ar trebui sa joace la turneul WTA din oras...

          18 Aprilie 2016
           Simona Halep, gata de un meci mare pentru Romania in Fed Cup

           Simona Halep, gata de un meci mare pentru Romania in Fed Cup

           Simona Halep este gata de un meci mare pentru echipa Romaniei de Fed Cup in duelul cu Germania. Numarul 6 WTA a declarat ca este multumita de suprafata de joc de la Cluj si i-a rugat pe fani sa vina in numar mare la partide pentru a sustine echipa "tricolora". "Mie imi place zgura, joc destul de bine pe zgura, vom vedea. Si ele joaca bine, suntem la un nivel foarte ridicat, unde toate jucatoarele jucam bine cam pe toate suprafetele. Eu sper sa fim mult mai incurajate decat ele si sa castigam, e tot ce ne dorim. Suntem o echipa puternica, mai solida, valori mult mai apropiate si cred ca putem face un meci bun, sa si castigam. Nu este exclus, dar va fi un meci foarte greu", a spus Simona, potrivit Federatiei Romane de Tenis...

           11 Aprilie 20162 comentarii
            Simona Halep, detalii nestiute despre operatie: A amanat-o cu numai o zi inainte pentru a juca in Fed Cup

            Simona Halep, detalii nestiute despre operatie: A amanat-o cu numai o zi inainte pentru a juca in Fed Cup

            Simona Halep a oferit cateva detalii nestiute despre operatia de deviatie de sept pe care care trebuia s-o faca in aceasta perioada. Numarul 3 WTA marturiseste ca a amanat interventia chirurgicala cu numai o zi inainte sa ajunga pe mana medicilor pentru ca isi dorea mult sa joace in meciurile de Fed Cup. Iar evolutiile din disputa cu Cehia i-au dat incredere, astfel ca a decis sa amane in continuare interventia pentru partea a doua a acestui an. "Cu o zi inainte sa fac acea operatie am anulat-o pentru ca imi doream sa joc la Cluj si simteam ca este momentul sa trec putin pragul problemelor. Am jucat la Cluj, am prins incredere pentru ca am rezistat aproape trei ore la meciul de sambata si trei ore a doua zi...

            11 Februarie 2016
             Totul pentru victorie: Simona Halep si-a "spionat" prima adversara din Fed Cup

             Totul pentru victorie: Simona Halep si-a "spionat" prima adversara din Fed Cup

             Simona Halep pare extrem de hotarata sa faca meciuri mari in disputa dintre Romania si Cehia, din sferturile de finala ale Fed Cup. Numarul 3 WTA a recurs chiar la o strategie mai putin obisnuita, ea "spionandu-si" prima adversara. Potrivit postului DolceSport, dupa conferinta de presa sustinuta vineri alaturi de echipa Romaniei, Simona a luat loc in tribunele Salii Polivalente din Cluj. Jucatoarea noastra a urmarit antrenamentul Karolinei Pliskova, prima sa adversara din duelul Romania - Cehia...

             05 Februarie 20167 comentarii
              Simona Halep, mesaj de ultima ora inaintea meciului din Fed Cup (Video)

              Simona Halep, mesaj de ultima ora inaintea meciului din Fed Cup (Video)

              Simona Halep, cea mai buna jucatoare de tenis a Romaniei, a transmis joi un mesaj de la Cluj, orasul care va gazdui meciul de Fed Cup cu Cehia. Numarul 3 WTA i-a invitat pe romani sa fie alaturi de echipa noastra in duelul cu detinatoarea trofeului. "Noi suntem deja la Cluj, va asteptam si pe voi sa ne sustineti. Hai Romania!", a tramsmis Halep. Intalnirea dintre Romania si Cehia, din Grupa Mondiala a Fed Cup, se va disputa pe 6 si 7 februarie la Cluj...

              04 Februarie 2016
               Veste de senzatie: Simona Halep va juca in meciul de Fed Cup cu Cehia - oficial

               Veste de senzatie: Simona Halep va juca in meciul de Fed Cup cu Cehia - oficial

               Simona Halep va evolua in meciul Romaniei din sferturile Fed Cup, impotriva Cehiei, care va avea loc in perioada 6-7 februarie, la Cluj-Napoca. Dupa ce initial s-a anuntat ca Simona nu va participa, Dolce Sport relateaza ca 99 la suta tenismena aflata pe locul 2 WTA va lua parte la disputa de peste mai putin de doua saptamani, decizand astfel sa amane interventia chirugicala pentru deviatie de sept. Ulterior, in jurul orei 13:15, doua surse oficiale au confirmat pentru Ziare.com ca Simona va participa la meciuri...

               27 Ianuarie 2016

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Ploaie de goluri in preliminariile Campionatului European din 2020
                Joi seara s-au disputat primele meciuri din cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2020. Nu mai putin de 30 de goluri s-au...

                Reactia Biancai Andreescu dupa victoria fantastica in fata Irinei Begu, la Miami
                Bianca Andreescu a revenit fantastic in partida cu Irina Begu, din primul tur al turneului de la Miami, iar adolescenta de origine romana se...

                Zi plina la Miami: Iata de la ce ore vor juca Simona Halep, Mihaela Buzarnescu si Monica Niculescu
                Organizatorii turneului de la Miami au anuntat programul zilei de vineri, in care vor evolua toate cele trei tenismene romane ramase pe tabloul...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor