Ziare.com
Klaus Iohannis a decorat mai multe sportive de top ale Romaniei

Klaus Iohannis a decorat mai multe sportive de top ale Romaniei

Presedintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretul de decorare a antrenorului Viorel Filimon si a sportivelor Irina Ciobanu, Adina Mihaela Diaconu, Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara si Bernadette Cynthia Szocs pentru rezultatele obtinute la ...

14 Octombrie 20191 comentariu

Klaus iohannis tenis

Iohannis si tenisul: Presedintele nu joaca niciodata pe puncte, dar are o dreapta buna

Iohannis si tenisul: Presedintele nu joaca niciodata pe puncte, dar are o dreapta buna

Presedintele Klaus Iohannis nu s-a multumit, sambata, doar sa sustina echipa de dublu a Romaniei contra Israelului, ci s-a si antrenat la o baza privata din Sibiu, cu unul din componentii lotului de Cupa Davis, Victor Cornea, cel care va juca duminica un meci demonstrativ. "Este o onoare pentru noi sa jucam in prezenta domnului presedinte. O sa am putine emotii. (...) Sunt fericit ca am ocazia sa joc. O sa fie prima data (cand vine sa ma vada la un meci oficial, n.red.). Ultima data, chiar ieri am jucat putin...

08 Martie 20153 comentarii
  Mesajul lui Klaus Iohannis pentru echipa Romaniei de Cupa Davis

  Mesajul lui Klaus Iohannis pentru echipa Romaniei de Cupa Davis

  Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, le-a transmis un mesaj componentilor echipei de Cupa Davis. Seful statului a anuntat ca este alaturi de jucatorii lui Andrei Pavel, el urmand chiar a asista la o partida din cadrul duelului cu Israel. "In aceste zile, Sibiul, orasul meu natal, gazduieste cateva meciuri de tenis intre echipele Romaniei si Israelului, in cadrul Cupei Davis. Voi sustine echipa noastra, asistand la una dintre partide. Admir rigoarea si precizia pe care le presupune acest sport si ma bucur ca astfel voi putea sa fiu alaturi de reprezentantii Romaniei, la Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu. Mult succes lui Adrian Ungur, Marius Copil, Horia Tecau si Florin Mergea!", a scris pe Facebook Klaus Iohannis...

  06 Martie 2015
   Presedintele Iohannis s-a intalnit cu Simona Halep

   Presedintele Iohannis s-a intalnit cu Simona Halep

   Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, s-a intalnit in aceasta saptamana cu Simona Halep. Antrenorul sau de tenis a dezvaluit ca Iohannis s-a vazut cu Simona in Bucuresti, in locul in care aceasta se antreneaza. "Acum doua zile, domnul presedinte a jucat tenis la Centrul National din Bucuresti. S-a intalnit acolo cu Simona Halep, care tocmai isi terminase antrenamentul", a declarat antrenorul Marius Vecerdea pentru SportNews. Iohannis si Halep vor disputa un meci demonstrativ de tenis in aceasta vara...

   05 Martie 20154 comentarii
    Meciul Simona Halep - Klaus Iohannis, amanat: Iata cand ar putea avea loc

    Meciul Simona Halep - Klaus Iohannis, amanat: Iata cand ar putea avea loc

    Meciul demonstrativ dintre Simona Halep si presedintele Klaus Iohannis nu va mai avea loc in aceasta primavara. Antrenorul de tenis al presedintelui, Marius Vecerdea, a dezvaluit ca partida a fost reprogramata deoarece Simona va juca pentru Romania in Fed Cup, in aprilie, iar apoi va participa la cateva turnee WTA importante. In aceste conditii, intalnirea Halep - Iohannis ar putea avea loc in iunie sau iulie. "Din cauza tragerii la sorti din Cupa Federtiei, unde Romania are o deplasare grea in Canada, la sfarsitul lunii aprilie, calendarul Simonei s-a miscat putin, vom amana evenimentul pentru una din urmatoarele zile: 7 iunie, 11 iulie sau 25, 26 iulie", a declarat antrenorul pentru Ora de Sibiu...

    27 Februarie 20152 comentarii
     Iata cand va avea loc meciul anului, Simona Halep - Klaus Iohannis

     Iata cand va avea loc meciul anului, Simona Halep - Klaus Iohannis

     Meciul demonstrativ dintre cea mai buna jucatoare de tenis a Romaniei, Simona Halep, si presedintele Klaus Iohannis, va avea loc la sfarsitul lunii aprilie sau in primele zile din luna mai. Reprezentantii Simonei si cei ai presedintelui au discutat in acest weekend despre partida demonstrativa si au convenit ca aceasta sa aiba loc dupa turneul WTA de la Stuttgart. "Da, in mare parte, s-a stabilit! Meciul anului, cum i se spune deja, va fi la Sibiu. Sambata am discutat personal despre asta si cu unii, si cu altii", a declarat antrenorul de tenis Marius Vecerdea, cel alaturi de care joaca presedintele Iohannis, pentru SportNews...

     09 Februarie 20156 comentarii
      Simona Halep, mesaj pentru presedintele Klaus Iohannis

      Simona Halep, mesaj pentru presedintele Klaus Iohannis

      Simona Halep l-a invitat din nou pe presedintele Klaus Iohannis la meciul de Fed Cup dintre Romania si Spania. "Sper ca presedintele sa isi tina promisiunea si sa vina sa cantam impreuna imnul Romaniei", a spus Simona. "Ma bucur ca am avut la momentul respectiv inspiratia sa-i fac aceasta invitatie", a continuat aceasta. Prin intermediul unei campanii a cotidianului Prosport, in luna noiembrie a anului trecut, tenismena noastra i-a lansat invitatia lui Klaus Iohannis de a veni la Galati pentru a canta imnul Romaniei inaintea partidei cu ibericele, iar presedintele a acceptat...

      04 Februarie 2015
       Simona Halep s-a intalnit cu Klaus Iohannis - despre ce au discutat cei doi

       Simona Halep s-a intalnit cu Klaus Iohannis - despre ce au discutat cei doi

       Simona Halep a fost invitata de onoare la dineul pe care Klaus Iohannis l-a organizat cu ocazia investirii in functia de presedinte al Romaniei. Cu acest prilej, Simona Halep si Klaus Iohannis au pus la punct detaliile meciului demonstrativ pe care cei doi il vor disputa anul urmator, potrivit ProTV. "Nu stiu, vedem atunci daca-l las sa ma bata. Poate ma bate serios...", a comentat Simona Halep. Dupa intalnirea cu Iohannis, Simona Halep a privit spre viitor si a avut o mica dorinta pentru Mos Craciun...

       22 Decembrie 201415 comentarii
        Klaus Iohannis, despre meciul cu Simona Halep: Iata ce sper

        Klaus Iohannis, despre meciul cu Simona Halep: Iata ce sper

        Klaus Iohannis a oferit o scurta reactia despre meciul demonstrativ pe care il va juca anul viitor cu Simona Halep. "Anul viitor voi juca un meci demonstrativ de tenis cu domnisoara Simona Halep. Sper din tot sufletul ca acest eveniment sa contribuie la apropierea tinerei generatii de acest sport minunat", a scris noul presedinte al Romaniei pe pagina sa de Facebook. Partida dintre cei doi avea loc in primavara anului viitor. Simona Halep vs Klaus Iohannis: Cand va avea loc meciul anului in tenis...

        24 Noiembrie 20142 comentarii
         Simona Halep vs Klaus Iohannis: Cand va avea loc meciul anului in tenis

         Simona Halep vs Klaus Iohannis: Cand va avea loc meciul anului in tenis

         Meciul anului in tenisul romanesc, cel dintre Simona Halep si Klaus Iohannis, ar putea avea loc in primavara, in martie sau aprilie 2015. Cel putin asta sustine Marius Vecerdea, antrenorul care este alaturi de presedintele ales al Romaniei de cativa ani. "Meciul va fi in primavara. Probabil in martie sau aprilie, dar e posibil sa fie facute modificari in aceasta privinta. Va fi un meci cu siguranta inedit. Scopul este bineinteles cel de promovare al tenisului in randul copiilor", a declarat tehnicianul pentru Ora de Sibiu...

         24 Noiembrie 2014
          Tenismenul care a jucat impotriva lui Iohannis a dat lovitura - anuntul facut de americani

          Tenismenul care a jucat impotriva lui Iohannis a dat lovitura - anuntul facut de americani

          Victor Cornea, jucatorul de tenis care a jucat impotriva presedintelui ales Klaus Iohannis, a reusit sa dea lovitura carierei. Presa americana anunta ca jucatorul in varsta de 21 de ani a reusit sa semneze cu echipa importanta din campionatul colegiilor din SUA, Texas Tech, care ii va oferi perspective de crestere importanta. "Suntem foarte bucurosi ca Victor se alatura echipei noastre. Are o experienta buna si credem ca are abilitatea de a-si pune amprenta imediat", a declarat antrenorul Tim Siegel...

          21 Noiembrie 2014
           Simona Halep, mesaj catre Klaus Iohannis - ce intrebare i-a adresat si raspunsul acestuia

           Simona Halep, mesaj catre Klaus Iohannis - ce intrebare i-a adresat si raspunsul acestuia

           Simona Halep i-a adresat public o intrebare lui Klaus Iohannis, dupa ce acesta a castigat alegerile prezidentiale din tara noastra. Sportiva in varsta de 23 de ani l-a intrebat pe Iohannis daca doreste sa cante imnul national alaturi de jucatoarele din lotul de Fed Cup inaintea meciului cu Spania, programat anul urmator. "Pentru ca sunteti un mare fan al sportului pe care il practic, am marea onoare, domnule presedinte, sa va intreb daca puteti sa va alaturati echipei noastre de Fed Cup, in luna februarie, la Galati, sa cantam impreuna pe teren imnul national al tarii noastre?", este intrebare Simonei Halep, conform ProSport...

           20 Noiembrie 20146 comentarii
            Klaus Iohannis, despre Simona Halep, Tiriac si Ilie Nastase

            Klaus Iohannis, despre Simona Halep, Tiriac si Ilie Nastase

            Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, vorbeste despre Simona Halep, Ion Tiriac si Ilie Nastase in cartea autobiografica "Pas cu Pas", pe care a lansat-o recent. Iohannis se declara un suporter al tenisului si a facut scurte aprecieri despre cele trei nume marcante ale "sportului alb" in tara noastra. "Cateodata urmaresc partide de tenis la televizor. Sunt un fan al lui Roger Federer, sunt un adevarat federerist. Am urmarit-o si pe Halep in cateva meciuri. Joaca foarte bine si am impresia ca este foarte motivata", a notat Klaus Iohannis in cartea sa...

            20 Noiembrie 20142 comentarii
             Ilie Nastase, gata pentru un meci de tenis cu Iohannis: Nu stiu cat de bine joaca

             Ilie Nastase, gata pentru un meci de tenis cu Iohannis: Nu stiu cat de bine joaca

             Ilie Nastase este gata pentru un meci de tenis cu presedintele ales al Romaniei, Klaus Iohannis. "Nasty" anunta ca este dispus sa joace impotriva lui Iohannis in orice moment. "Daca domnul Iohannis si-ar dori sa joace o partida de tenis cu mine, as accepta, de ce nu? Nu stiu cat de bine joaca dumnealui tenis, dar vom discuta inainte daca va dori ca partida sa fie una la dublu sau la simplu", a spus Nastase pentru SportNews. Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, este un mare amator de tenis de camp, el practicand acest sport chiar si in ziua alegerilor...

             20 Noiembrie 201415 comentarii
              Klaus Iohannis are partener de tenis din Top 1000 mondial

              Klaus Iohannis are partener de tenis din Top 1000 mondial

              Succesorul lui Traian Basescu la Cotroceni, sibianul Klaus Iohannis, a jucat un meci de tenis impotriva unui jucator profesionist la o zi dupa ce a castigat alegerile prezidentiale. Cine i-a fost adversar la fileu? Se numeste Vlad Victor Cornea, are 21 de ani, si face parte din linia a treia valorica a tenismenilor nostri, cu prezente de regula la turneele din categoria challenger. Conform celei mai recente ierarhii ATP, acesta ocupa locul 957 la simplu, respectiv 648 la dublu, castigand pana acum din prestatiile sale la diverse competitii in jur de 9.000 dolari...

              19 Noiembrie 2014
               Fata necunoscuta a lui Klaus Iohannis - marea pasiune a presedintelui ales

               Fata necunoscuta a lui Klaus Iohannis - marea pasiune a presedintelui ales

               Klaus Iohannis, castigatorul alegerilor prezidentiale din Romania, are o mare pasiune de la care nu s-a abatut in ultimii patru ani. Nu a facut-o nici in ziua alegerilor si nici macar la o zi dupa ce a aflat ca va fi presedintele Romaniei. Antrenorul Marius Vecerdea a dezvaluit ca marea pasiune a lui Iohannis este tenisul. Presedintele ales a facut primii pasi in sportul alb in 2006, insa din 2010 totul s-a transformat intr-o adevarata pasiune. "Si duminica, in ziua alegerilor, dar si luni a venit la teren. Ziua de duminica a presedintelui a inceput la tenis. Apoi au urmat biserica, votul, lunch-ul si ulterior a plecat spre Bucuresti", povesteste Vercerdea pentru ProSport...

               19 Noiembrie 20148 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Liga 1: Rezultatele meciurilor de duminica
                Ziare.com v-a tinut la curent cu desfasurarea intalnirilor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 13 a sezonului competitional 2019/2020,...

                Liga 1: FCSB se impune in deplasarea de la Chindia si urca pe loc de play-off dupa mult timp
                FCSB s-a impus in deplasarea de la Chindia Targoviste, scor 2-1, in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 13 din...

                Simona Halep a plecat catre Shenzhen, pentru Turneul Campioanelor. Ce mesaj a postat campioana noastra, pe aeroport
                Simona Halep a plecat catre Shenzhen, China, acolo unde va participa incepand cu 27 octombrie la o noua editie de Turneul Campioanelor. Romanca...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor