liga 3 fotbal

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Sportul Studentesc, aproape de desfiintare! Echipa a fost retrogradata in Liga 3!

Sportul Studentesc, aproape de desfiintare! Echipa a fost retrogradata in Liga 3!

Sportul Studentesc, una dintre formatiile de traditie din fotbalul romanesc, este la un pas de desfiintare. Luni, FRF a decis excluderea echipei din Regie din campionat si retrogradarea acesteia in Liga 3.

De asemenea, echipele de juniori A si B ale Sportului au fost, de asemenea, retrogradate.

Aceste decizii vin ca urmare a neprezentarii "studentilor" la ultimele partide din campionat si Cupa Romaniei.

Iata comunicatul oficial al FRF:

"In baza art. 79.9, coroborat cu art. 42.3 din Regulamentul Disciplinar, se hotaraste excluderea echipei de Liga a 2-a, seria I, a SC FC SPORTUL STUDENTESC SA si retrogradarea ei, aceasta urmand sa participe in anul competitional urmator in campionatul categoriei inferioare, respectiv in Liga a 3-a a Campionatului National organizat de Federatia Romana de Fotbal.

In baza art. 79.9, coroborat cu art. 42.3 din Regulamentul Disciplinar, se sanctioneaza cu excluderea din competitie si retrogradarea echipelor de juniori A si B ale clubului Sportul Studentesc, urmand ca acestea sa participe in anul competitional urmator in campionatul categoriei inferioare."

Ramane de vazut daca patronul Vasile Siman va dori sa inscrie echipa in sezonul urmator de Liga 3 sau daca aceasta va fi pur si simplu desfiintata.

M.D. mai mult


Luni, 23 Septembrie 2013, ora 18:48

4 comentarii
Start in Liga 3

Start in Liga 3

Ultimul esichier fotbalistic national porneste azi la drum, pentru sezonul 2013/2014, formatul competitional fiind unul nou, luat dupa modelul celui de la baschet (cu play-off si play-out).

Ca si in editia precedenta, echipele inscrise au fost distribuite tot in sase serii geografice, numai ca numarul combatantelor la acest nivel s-a subtiat numeric, ajungand in prezent la doar 70 (4 serii x 12 si 2 x 11).

Comparativ, in urma cu doar trei ani in "C" am avut nu mai putin de 108 formatii, recesiunea financiara, si nu numai, diminuand ulterior dramatic contingentul reprezentantelor in fotbalul mic de rang republican.

Iata cum arata sistemul de desfasurare al editiei 2013/2014:

Sezon regulat - cu jocuri fiecare cu fiecare, tur / retur, total 22 meciuri. Va urma un turneu play-off (locurile 1 / 4) respectiv unul de play-out (5 / 12), in fiecare serie, adica 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat in jocurile directe intre echipe.

Vor promova in Liga 2 echipele clasate pe primul loc la finele play-off-ului in fiecare serie, in total 6. Retrogradeaza in judet echipele care termina faza de play-out pe locurile 10 / 12, adica 18 grupari, plus inca una de pe 9 cel mai slab situata.

Jocurile rundei inaugurale se vor desfasura vineri (majoritatea) si sambata, cu incepere de la ora 18.00.

Liga secunda debuteaza la finele saptamanii viitoare, avand si aceasta un format schimbat fata de stagiunea precedenta. mai mult


Vineri, 30 August 2013, ora 17:45

1 comentariu
Alte articole despre: start Liga 3, Liga 3 meciuri
Echipele promovate in Liga 3

Echipele promovate in Liga 3

Campioanele judetene de fotbal, editia 2012/2013, s-au batut azi pe dreptunghiul verde pentru accederea in ultimul esalon de rang national, 21 de echipe obtinand dreptul de a participa din sezonul viitor in "C".

Rezultatele barajului de miercuri:

* FC POJORATA (Suceava) - Viitorul Tg. Frumos (Iasi) 2-1 (dupa prelungiri)

* CETATEA TG. NEAMT (Neamt) - Luceafarul Mihai Eminescu (Botosani) 2-1

* FC Garceni (Vaslui) - SPORTING LIESTI (Galati) 3-5

* Izbanda Hagilarea Mihai Kogalniceanu (Tulcea) - CONPET CIRESU (Braila) 5-6 (la penaltyuri)

* CALLATIS MANGALIA (Constanta) - Vointa Cocora (Ialomita) 9-1

* Venus Independenta (Calarasi) - CS CORBEANCA (Ilfov) 2-3

* FC Bolintin Vale Malul Spart (Giurgiu) - ATLETIC BRADU (Arges) 0-6

* FC BALS (Olt) - Sporting Rosiorii de Vede (Teleorman) 1-0

* FC Chitila (Bucuresti) - GLORIA CORNESTI (Dambovita) 0-1

* CSM CAMPINA (Prahova) - Vointa Lanuri (Buzau) 6-0

* National Golesti (Arges) - AS NEGRI (Bacau) 1-2

* FC PAPAUTI (Covasna) - FC Rasnov (Brasov) 7-1

* MURESUL LUDUS (Mures) - Csikszereda Miercurea Ciuc (Harghita) 3-2 (dupa prelungiri)

* FC BAIA MARE (Maramures) - ACS Henin Prundul Bargaului (Bistrita Nasaud) 5-0

* Somesul Caraseu (Satu Mare) - UNIREA JUCU (Cluj) 0-1

* Rapid Jibou (Salaj) - CSO CUGIR (Alba) 0-4

* CS NOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC (Timis) - Metalul Otelul Rosu (Caras Severin) 3-0

* Hidro Rm. Valcea (Valcea) - FC AVRIG (Sibiu) 1-3

* STIINTA TURCENI (Gorj) -... mai mult


Miercuri, 19 Iunie 2013, ora 22:33

Baraj de promovare in Liga 3

Baraj de promovare in Liga 3

Castigatoarele celor 42 de campionate judetene si al Bucurestiului de fotbal, editia 2012/2013, se vor confrunta miercuri, de la ora 17.30, pentru promovarea in 'C', fiind disponibile 21 de locuri la nivelul ultimului esichier national.

Ruralul va fi reprezentat la baraj de 24 de echipe, iar dinspre urban vin 28 de grupari.

Jocurile se vor disputa pe terenuri neutre, dupa regula celor intr-o singura mansa din Cupa Romaniei (cu eventuale prelungiri - 2 reprize x 15 minute, sau lovituri de departajare), fiind incredintate la centru unor cavaleri care fluiera si in Liga lui Mitica.

Iata "tintarul" meciurilor, locul de desfasurare si centralii desemnati de CCA:

* FC Pojorata (Pojorata) vs. Viitorul Tg. Frumos (Iasi)
Stadion: 1 Mai Dorohoi
Arbitru: Emil Voicu (Bacau)

* Cetatea Tg. Neamt (Neamt) vs. Luceafarul Mihai Eminescu (Botosani)
Stadion: Emil Alexandrescu Iasi
Arbitru: Ciprian Amarandei (Vaslui)

* FC Garceni (Vaslui) vs. Sporting Liesti (Galati)
Stadion: Letea Bacau
Arbitru: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe)

* Izbanda Hagilarea M.Kogalniceanu (Tulcea) vs. Conpet Ciresu (Braila)
Stadion: Ancora Galati
Arbitru: Marius Bocaneala (Galati)

* Calattis Mangalia (Constanta) vs. Vointa Cocora (Ialomita)
Stadion: Modelu (Calarasi)
Arbitru: George Gaman (Craiova)

* Vointa Independenta (Calarasi) vs. CS Corbeanca (Ilfov)
Stadion: Romprim Bucuresti
Arbitru: Iulian Calin (Stefanesti - Arges)

* FC Bolintin Malu Spart (Giurgiu) vs. Atletic Bradu... mai mult


Miercuri, 19 Iunie 2013, ora 16:48

Alte articole despre: baraj Liga 3
Un club de traditie, aproape de retrogradarea in Liga 3

Un club de traditie, aproape de retrogradarea in Liga 3

Un club de traditie din Romania este pe punctul de a fi retrograt administrativ in Liga 3.

Cei de la Sportul se zbat in a doua jumatate a clasamentului diviziei secunde, insa au sanse mari sa nu incheie sezonul pe teren.

Asta pentru ca patronul Vasile Siman nu a platit brigazile de arbitri in acest retur iar Federatia ia in calcul neprogramarea echipei din Regie in campionat.

De altfel, "studentii" ar fi trebuit sa joace joi impotriva celor de la Rapid Suceava, insa partida nu a mai avut loc. Federatia a amanat doar partida pentru ca avocatul Sportului a prezentat in ultima clipa cateva ordine de plata.

Din cate se pare, Siman nu a achitat totusi integral restantele catre arbitri, astfel ca FRF ar putea decide in zilele urmatoare retrogradarea echipei.

Sportul are deja un meci pierdut prin neprogramare in acest sezon iar o noua decizie similara ar fi echivalenta cu trimiterea in Liga 3.

Multe voci sustin ca daca echipa va ajunge in a treia divizie ea se va desfiinta, Sportul urmand a exista doar prin grupele de juniori.

M.D. mai mult


Joi, 30 Mai 2013, ora 20:20

1 comentariu
Un fost antrenor al Stelei a ajuns in Liga 3

Un fost antrenor al Stelei a ajuns in Liga 3

Edi Iordanescu, fostul antrenor secund al formatiilor Steaua Bucuresti si FC Vaslui, a fost numit in functia de antrenor al echipei Fortuna Brazi, din Liga 3.

Fiul fostului selectioner al Romaniei, Anghel Iordanescu, se va ocupa atat de transferuri, cat si de alte activitati ale clubului, avand practic atributiile unui manager general.

"Multi s-au mirat cand am ales sa vin aici in conditiile in care am primit oferte concrete din Liga 1. Perioadele petrecute la Steaua si la Vaslui s-au incheiat. Sunt adeptul pasilor mici si vreau sa cresc alaturi de noua mea echipa. Vrea promovarea in Liga 2. Nu e un obiectiv, e o necesitate", a declarat Iordanescu la prezentarea oficiala.

Fortuna Brazi evolueaza in Seria 6 a celui de-al treilea esalon si ocupa locul secund in clasament, la un singur punct de prima pozitie, singura care promoveaza in Liga 2.

In varsta de 34 de ani, Iordanescu a avut doua mandate la Steaua (2010-2011, 2011-2012) si unul la FC Vaslui (2012), ca antrenor secund.

C.F. mai mult


Marti, 15 Ianuarie 2013, ora 07:29

Vezi cine a promovat in Liga a III-a

Vezi cine a promovat in Liga a III-a

Jocurile de baraj pentru accesul in cel de-al treilea esalon fotbalistic national, in care s-au confruntat echipele campioane judetene si a municipiului Bucuresti, s-au incheiat miercuri seara cu urmatoarele rezultate (formatiile consemnate cu majuscule au facut pasul in "C"):

* Microbuzul Botosani (Botosani) - STIINTA MIROSLAVA (Iasi) 1-3

* ACS BUCOVINA FRATAUTII NOI (Suceava) - ProSomes Feldru (Bistrita Nasaud) 3-1

* CS Lacul Ursu Mobila Sovata (Mures) - CS SEVISUL SELIMBAR (Sibiu) 1-5

* CSM FAGARAS (Brasov) - CSM Varosi SK Miercurea Ciuc (Harghita) 5-1

* AS Biruinta Negresti (Neamt) - FCM HUSI (Vaslui) 0-1

* CSM MOINESTI (Bacau) - Sporting V. Liesti (Galati) 5-0

* CS FC Chitila (Bucuresti) - UNIREA CAMPINA (Prahova) 1-2

* AFC AVANTUL FLORESTI (Giurgiu) - AS Pamimai Videle (Teleorman) 3-1

* CS Prefac Ticleni (Gorj) - CS MUNCITORUL RESITA (Caras Severin) 1-2

* CSM LUGOJ (Timis) - Pandurii Cerneti (Mehedinti) 3-0

* CS SOIMII PANCOTA (Arad) - CS Vulcan (Hunedoara) 5-1

* AS EUROPA ALBA IULIA (Alba) - CS Vulturii Vultureni (Cluj) 2-0

* FC ZAGON (Covasna) - CS Unirea Stalpu (Buzau) 3-0 (la masa verde, echipa buzoiana nu a avut vizele medicale eliberate de Centrul de Medicina Sportiva)

* CS DAMORE TRICOLORUL ALPAREA (Bihor) - Somes Caraseu (Satu Mare) 1-0

* CS PLIMOB SIGHETU MARMATIEI (Maramures) - CS Flacara Halmasd (Salaj) 2-1

* ASRA APA CRAIOVA (Dolj) - Posada Perisani (Valcea) 3-2 (dupa prelungiri)

* Victoria Traian... mai mult


Joi, 21 Iunie 2012, ora 09:35

Alte articole despre: promovare Liga 3 fotbal
Incepe returul esalonului trei fotbalistic

Incepe returul esalonului trei fotbalistic

Stagiunea de primavara a Ligii a III-a (fosta Divizie C) se deschide vineri, de la ora 15, odata cu jocurile contand pentru etapa cu numarul 16, prima a returului editiei de campionat 2010/2011.

Structurat pe 6 serii a cate 16 echipe fiecare, esichierul nu mai are in prezent efectivul complet de grupari, in afara de C3 celelalte serii avand cu 1-4 formatii mai putin (retrase pe parcurs din campionat, de regula din motive financiare).

Inaintea startului returului, liderele din fiecare serie sunt:

C1 - FCM Bacau
C2 - Unirea Slobozia
C3 - Chindia Targoviste (fara drept de promovare, conform unei recente decizii a FRF)
C4 - CSM Slatina
C5 - Luceafarul Oradea
C6 - FC Seso Campia Turzii

Promoveaza in Liga a II-a echipele clasate la finele campionatului pe primul loc in fiecare din cele sase serii.

Retrogradeaza in Liga a IV-a (campionatele judetene) formatiile de pe locurile 14-16 din fiecare serie, plus inca alte trei echipe cele mai slab clasate de pe locul 13. mai mult


Vineri, 04 Martie 2011, ora 13:18

Alte articole despre: Liga 3 fotbal, retur Liga 3
Cupa Romaniei Timisoreana, faza a V-a

Cupa Romaniei Timisoreana, faza a V-a

Marti si miercuri sunt programate cele 14 meciuri contand pentru turul 5 national al celei mai populare competitii fotbalistice interne, azi urmand sa joace toate echipele calificate de Liga III si Liga IV (judeteana ), precum si 10 din Liga II.

Programul de marti, ora 16:30:

Lapusul Tg. Lapus (Liga 4) - FC Silvania (Liga 2)
Rapid CFR Suceava (L 3) - Ceahlaul P. Neamt (L 2)
FCM Bacau (L 3) - Petrolul Ploiesti (L 2)
ACS Berceni (L 3) - Astra II Giurgiu (L 2)
Unirea Slobozia (L 3) - Viitorul Constanta (L 2)
Damila Maciuca (L 4) - ALRO Slatina (L 2)
FC Hunedoara (L 3) - Gaz Metan CFR Craiova (L 2)
Gloria CTP Arad (L 2) - Minerul Lupeni (L 2)
Luceafarul 2 Oradea (L 4) - Univ. V. Goldis Arad (L 2)

Miercuri, ora 16.30:

Dunarea Galati (L 2) - Delta Tulcea (L 2)
Juventus Bucuresti (L 2) - FC Arges (L 2)
CS Otopeni (L 2) - FC Snagov (L 2)
Vointa Sibiu (L 2) - Minerul Lupeni (L 2)

Se joaca intr-o singura mansa, pe terenurile primelor echipe din program. In caz de egalitate dupa 90 de minute se disputa doua reprize a cate 15 minute fiecare, iar daca echilibrul se mentine pe tabela departajarea se face prin lovituri de pedeapsa.

Castigatoarele celor 14 partide se califica in 16-imi de finala, cand intra in competitie si cele 18 prim divizionare. Fazele superioare ale Cupei Romaniei se desfasoara dupa cum urmeaza:

saisprezecimi - 22 septembrie 2010 (un singur tur)
optimi - 27 octombrie 2010 (un singur tur)
sferturi - 10 noiembrie 2010 (un singur tur)... mai mult


Marti, 07 Septembrie 2010, ora 14:07

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. State care n-au armata si traiesc in pace
  2. Vazandu-si sotia scapata de cancer, si-a donat toata averea. Si nevasta l-a parasit
  3. Caini care scriu alfabetul (Video)
  4. "Maciuca" ce aprinde imaginatia la sat: Seamana cu "niste probleme din-alea"
  5. Un muzeu "dulce" s-a deschis in Bruxelles
  6. iPhone 6 se incarca in cuptorul cu microunde! Zau?
  7. Baba Vanga a prezis ca Rusia lui Vladimir va deveni stapana lumii
  8. Despagubiri uriase pentru niste femei filmate pe ascuns la ginecolog
  9. Carti de colorat si literatura satanista in scoli
  10. Inventia care ne poate schimba hainele in viitor