Ziare.com
Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

Romania a castigat medalia de bronz la CM de handbal feminin din Danemarca, dupa o finala mica in care a invins intr-un mod senzational Polonia, scor 31-22. Nationala noastra a jucat intr-o maniera entuziasmanta in prima repriza a finalei mici cu ...

20 Decembrie 201524 comentarii

Live cm handbal

Romania la Campionatul Mondial de handbal: Rezultate, clasament si program

Romania la Campionatul Mondial de handbal: Rezultate, clasament si program

Joi, 8 decembrie, s-a disputat a patra etapa din cadrul Grupei C a Campionatului Mondial de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei. Iata rezultatele inregistrate: Japonia - Tunisia 32-31 Franta - Cuba 38-18...

09 Decembrie 20111 comentariu
  Romania a bifat prima infrangere la Campionatul Mondial

  Romania a bifat prima infrangere la Campionatul Mondial

  Nationala de handbal feminin a Romaniei a bifat, joi noapte, prima infrangere la Campionatul Mondial chiar in fata selectionatei tarii gazda, Brazilia, scor 28-33. Jucatoarele pregatite de Radu Voina au fost dominate pe toata durata partidei de reprezentativa tarii gazda si au inregistrat prima infrangere la Mondiale, ratand in acelasi timp sansa de a incheia Grupa C pe prima pozitie. "Tricolorele" nu s-au simtit deloc bine dupa remiza rusinoasa cu Japonia si n-au reusit sa faca fata unei Brazilii incurajata frenetic de peste 2.000 de spectatori...

  09 Decembrie 20116 comentarii
   Romania s-a facut de ras cu Japonia la Campionatul Mondial

   Romania s-a facut de ras cu Japonia la Campionatul Mondial

   Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut doar o remiza in fata modestei reprezentative a Japoniei, scor 28-28, la Campionatul Mondial din Brazilia. Dupa victoriile neconvingatoare cu Tunisia si Cuba, elevele lui Radu Voina au dezamagit crunt in cel de-al treilea meci de la Mondiale, obtinand un egal rusinos cu Japonia, ultima clasata din grupa inaintea etapei a treia. Asa cum s-a intamplat si in precedentele intalniri, Romania a inceput modest si s-a luptat de la egal la egal cu o reprezentativa mult mai modesta, dar care a profitat de aproape toate erorile din defensiva echipei noastre...

   06 Decembrie 201113 comentarii
    Romania a debutat cu o victorie chinuita la Campionatul Mondial de handbal

    Romania a debutat cu o victorie chinuita la Campionatul Mondial de handbal

    Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins greu selectionata similara a Tunisiei, scor 30-28, in partida de debut la Campionatul Mondial din Brazilia. Fara Cristina Neagu si Ionela Stanca, "tricolorele" ne-au dat mari emotii in primul meci din Brazilia, unul care in mod normal n-ar fi trebuit sa ne puna probleme, avand in vedere valoarea adversarului african. Tunisia s-a instalat la conducere dupa primele minute, insa nu s-a distantat la mai mult de un gol si Romania a preluat initiativa pe tabela dupa 10 minute. Adversarele s-au mentinut in plasa si au dat lovitura in finalul primei reprize, cand au rasturnat situatia si au intrat la cabine in avantaj, scor 15-14...

    03 Decembrie 20118 comentarii
     Romania debuteaza la Campionatul Mondial de handbal feminin

     Romania debuteaza la Campionatul Mondial de handbal feminin

     Nationala de handbal feminin a Romaniei debuteaza sambata la Campionatul Mondial din Brazilia impotriva selectionatei similare a Tunisiei, vicecampioana Africii. Romania va disputa sambata, de la ora 19:00, primul meci la turneul final brazilian, in fata unei echipe care teoretic n-ar trebui sa-i puna probleme. Partida conteaza pentru Grupa C, din care mai fac parte Franta, Brazilia, Cuba si Japonia. Vicecampioana a Africii, selectionata Tunisiei n-a obtinut niciun rezultat notabil in istoria participarii la Campionatele Mondiale si are ca obiectiv ocuparea locului patru in grupa, pentru care se va lupta cu Japonia si Cuba...

     03 Decembrie 2011
      Incepe Campionatul Mondial de handbal feminin! Vezi programul Romaniei

      Incepe Campionatul Mondial de handbal feminin! Vezi programul Romaniei

      Nationala de handbal feminin a Romaniei va debuta, sambata, la Campionatul Mondial din Brazilia, competitie ce va lua startul vineri, 2 decembrie. "Tricolorele" vor participa pentru a 20-a oara la Campionatul Mondial, un record absolut in handbalul feminin. Dar iata grupele turneului final din Brazilia: Grupa A: Norvegia, Muntenegru, Angola, Germania, China, Islanda;...

      02 Decembrie 20111 comentariu
       Romania, invinsa de Slovacia in Cupa Presedintelui

       Romania, invinsa de Slovacia in Cupa Presedintelui

       Nationala Romaniei a pierdut primul meci disputat in Cupa Presedintelui, cu Slovacia, scor 33-38, si a ratat calificarea in finala pentru locurile 17/18. Cele doua echipe au oferit o prima repriza spectaculoasa, golurile curgand unul dupa altul la ambele porti. Dupa un start echilibrat, slovacii s-au desprins pe tabela incepand cu minutul 15, reusind, pana la pauza, sa conduca chiar si la patru goluri, datorita breselor din defensiva echipei noastre. La pauza, "tricolorii" aveau de recuperat trei goluri (19-22)...

       22 Ianuarie 20114 comentarii
        Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

        Romania a invins Serbia la Campionatul Mondial

        Romania a invins Serbia, scor 38-28, in ultima etapa a Grupei C de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia. Nationala pregatita de Vasile Stanga a avut o tresarire de orgoliu in ultima etapa a grupelor, intr-un meci care nu mai avea nicio miza, Serbia fiind deja calificata in faza urmatoare. Prima parte a jocului a oferit cateva rasturnari spectaculoase de situatie, dar "tricolorii" s-au instalat incet, dar sigur, la carma partidei, reusind sa se mentina in frunte la o diferenta de doua goluri...

        20 Ianuarie 20113 comentarii
         Romania a invins Australia la Campionatul Mondial

         Romania a invins Australia la Campionatul Mondial

         Nationala Romaniei a invins Australia, scor 29-14, obtinand astfel prima victorie la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia. Nationala pregatita de Vasile Stanga a bifat primul succes la Campionatul Mondial in fata Australiei, cea mai slaba reprezentativa de la acest turneu, intr-un moment in care calificarea era deja ratata. Cu trei infrangeri din tot atatea intalniri, printre care si un esec usturator cu Algeria, Romania a mai jucat doar pentru onoare cu Australia. "Tricolorii" au dominat fara probleme disputa de la Lund, distantandu-se pe tabela inca din primele minute. Dupa un sfert de ora, Romania conducea la o diferenta de 6 goluri, iar pana la pauza scorul a devenit 14-6...

         19 Ianuarie 20114 comentarii
          Romania, eliminata de la Campionatul Mondial

          Romania, eliminata de la Campionatul Mondial

          Sansele Romaniei de a se mai califica in grupele principale ale Campionatului Mondial din Suedia au fost spulberate, miercuri seara, de remiza inregistrata intre Croatia si Serbia, scor 24-24. In urma acestui rezultat, Serbia a acumulat cinci puncte si nu mai poate fi ajunsa de Romania, care poate obtine maxim 4 puncte din ultimele doua meciuri in Grupa C. Croatia are deja 7 puncte, in timp ce Danemarca a adunat 6. Practic, indiferent de rezultatele meciurilor cu Australia si Serbia, Romania va parasi competitia inca din prima faza...

          19 Ianuarie 20116 comentarii
           Situatia in grupa Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal

           Situatia in grupa Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal

           Luni s-a disputat cea de-a treia etapa in Grupa C a Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia. Nationala Romaniei a inregistrat o noua infrangere, de aceasta data in fata mult mai modeste selectionate a Algeriei, scor 14-15, anulandu-si practic sansele de a se califica in faza principala. Romania, infrangere rusinoasa cu Algeria la Campionatul Mondial In celelalte intalniri, Croatia a spulberat Australia, scor 42-15, iar Danemarca a trecut de Serbia cu scorul de 35-27...

           17 Ianuarie 20112 comentarii
            Romania, infrangere rusinoasa cu Algeria la Campionatul Mondial

            Romania, infrangere rusinoasa cu Algeria la Campionatul Mondial

            Romania a suferit o noua infrangere la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia, pierzand meciul disputat in compania selectionatei Algeriei, scor 14-15, dupa o prestatie nedemna de un turneu final. Infrangerile suferite in fata Croatiei si Danemarcei, doua reprezentative mult mai bine cotate, obligau Romania sa castigate ultimele trei partide din grupa pentru a se califica in faza principala. Meciul cu modesta selectionata a Algeriei nu ne putea duce cu gandul decat la o victorie, chiar daca, in primul meci din grupa, africanii le-au dat mari batai de cap sarbilor...

            17 Ianuarie 201123 comentarii
             Romania debuteaza la Mondiale! Avancronica meciului cu Croatia

             Romania debuteaza la Mondiale! Avancronica meciului cu Croatia

             Romania debuteaza vineri la Campionatul Mondial de handbal masculin, contra vicecampioanei lumii, Croatia, echipa cotata cu sansa a doua la titlu. In primul meci la Campionatul Mondial din Suedia, "tricolorii" vor intalni chiar favorita Grupei C, Croatia, echipa cotata cu sansa a doua la medalia de aur, dupa Franta. O adevarata forta in handbalul mondial, croatii au cucerit nu mai putin de sase medalii in ultimii 10 ani. Acestia au obtinut titlul mondial in 2003, iar in 2005 si 2009 au iesit vicecampioni ai lumii. Croatia a cucerit doua medalii de argint si la ultimele editii ale Campionatului European, in 2008 si 2010, iar in urma cu trei ani au luat si titlul olimpic...

             14 Ianuarie 2011
              Incepe Campionatul Mondial de handbal din Suedia! Vezi programul Romaniei

              Incepe Campionatul Mondial de handbal din Suedia! Vezi programul Romaniei

              Joi debuteaza, in Suedia, cea de-a 22-a editie a Campionatului Mondial de handbal masculin, competitie la care va participa si nationala Romaniei. Campionatul Mondial va fi deschis, joi, de meciul dintre tara gazda Suedia si Chile, in Grupa D, programat cu incepere de la ora 21:15, la Gotteborg. Componenta celor 4 grupe: Grupa A: Bahrain, Egipt, Franta, Germania, Spania, Tunisia;...

              13 Ianuarie 20111 comentariu
               Romania pierde in ultima secunda cu Spania si rateaza semifinalele

               Romania pierde in ultima secunda cu Spania si rateaza semifinalele

               Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa duminica de reprezentativa similara a Spaniei, scor 25-26, si a ratat calificarea in semifinalele Campionatului Mondial din China. Dominata in prima repriza si condusa la un moment dat chiar si la trei goluri diferenta, Romania a incheiat prima parte a jocului in dezavantaj, scor 12-14. "Tricolorele" si-au revenit in partea secunda si chiar au trecut la conducerea partidei in cateva randuri, pe final avand chiar un avantaj de doua goluri. Ultimul minut a consemnat o ratare importante a elevelor lui Voina, iar nationala iberica a marcat in ultima secunda a meciului pentru a-si asigura calificarea in semifinale...

               13 Decembrie 20094 comentarii
               Alte articole despre: CM Handbal China, Romania Spania LIVE

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Liga 1 poate ramane din luna ianuarie in doar 13 echipe. Ce grupare risca sa intre in faliment - surse
                O adevarata lovitura se poate intampla in Liga 1 in urmatoarele luni, prima scena a fotbalului romanesc putand ramane cu o echipa mai putin din...

                Campionatul European de handbal: Surpriza uriasa din prima zi, vicecampioana mondiala pierde la debut
                Campionatul European de handbal feminin a adus din prima zi o surpriza uriasa fanilor prezenti in Suedia, acolo unde are loc aceasta editie, intre...

                Liga 1: Rezultatele meciurilor de duminica
                Ziare.com v-a tinut la curent cu rezultatele tuturor partidelor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 19 a stagiunii 2016/2017. Iata mai...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor