Ziare.com
Pierdere grea pentru nationala Romaniei: Un fotbalist important nu va juca in meciurile cruciale cu Suedia si Spania

Pierdere grea pentru nationala Romaniei: Un fotbalist important nu va juca in meciurile cruciale cu Suedia si Spania

Nationala Romaniei a pierdut un om e baza inaintea meciurilor cruciale cu Suedia si Spania, din preliminariile Euro 2020. Atacantul Florin Andone s-a accidentat in meciul dintre Gaziantep si Galatasaray si a fost scos din lotul primei ...

11 Noiembrie 2019

Meciuri nationala romania

Schimbare majora la echipa nationala: "Tricolorii" merg in provincie

Schimbare majora la echipa nationala: "Tricolorii" merg in provincie

Echipa nationala a Romaniei se afla in fata unei schimbari majore, cateva dintre meciurile din preliminariile Campionatului European din 2016 urmand a fi programate in provincie. Potrivit unui comunicat oficial al Federatiei, arenele din Cluj si Ploiesti vor gazdui prima reprezentativa, pe langa National Arena din Bucuresti. "Federatia Romana de Fotbal a anuntat oficial UEFA stadioanele pe care nationala Romaniei va disputa meciurile din preliminariile Campionatului European 2016: Arena Nationala (Bucuresti), Cluj Arena (Cluj-Napoca) si "Ilie Oana" (Ploiesti). "...

25 Martie 20145 comentarii
  Meciuri de zile mari pentru nationala Romaniei. Daca accepta Piturca

  Meciuri de zile mari pentru nationala Romaniei. Daca accepta Piturca

  Nationala Romaniei ar putea disputa doua meciuri de gala in vara acestui an, desi a ratat calificarea la Cupa Mondiala din Brazilia. Totul este insa la mana selectionerului Victor Piturca. Frderatia Romana de Fotbal a anuntat vineri ca a primit propuneri oficiale din partea federatiilor din Chile su Uruguay pentru doua meciuri amicale. "In cursul zilei de vineri, 10 ianuarie a.c., am primit din partea Federatiilor de Fotbal din Uruguay si Chile scrisori oficiale, continand invitatii de disputare a doua jocuri amicale intre echipa noastra nationala de seniori si echipele nationale "A" ale celor doua tari...

  11 Ianuarie 2014
   Performanta remarcabila pentru Piturca

   Performanta remarcabila pentru Piturca

   Victor Piturca a devenit selectionerul cu cele mai multe meciuri pe banca nationalei Romaniei. Partida cu Slovacia a fost cea de-a 84-a la carma Romaniei pentru Piturca, anunta Gazeta Sporturilor. In acest clasament, Piturca e urmat de Anghel Iordanescu (83 meciuri) si Mircea Lucescu (58 meciuri). Piturca mai are nevoie de inca trei victorii pentru a deveni si selectionerul cu cele mai multe victorii. In acest moment, clasamentul se prezinta astfel:...

   15 August 2013
    Preturile biletelor la meciurile echipei nationale

    Preturile biletelor la meciurile echipei nationale

    Federatia Romana de Fotbal (FRF) a anuntat, vineri, preturile biletelor pentru urmatoarele meciuri de pe teren propriu ale echipei nationale. In premiera, acestea se vor vinde atat individual, cat si pe pachete pentru doua trei sau patru partide. Iata preturile biletelor: Individuale...

    19 Aprilie 2013
     Nationala Romaniei, amical "de lux" cu o echipa din lumea a treia a fotbalului

     Nationala Romaniei, amical "de lux" cu o echipa din lumea a treia a fotbalului

     Echipa nationala de fotbal a Romaniei va disputa un meci amical "de lux" in compania unei selectionate din lumea a treia a acestui sport, Trinidad Tobago. Intalnirea se va disputa in data de 4 iunie, fie pe National Arena din Bucuresti, fie pe "Ilie Oana" din Ploiesti, dupa cum a anuntat oficial Federatia Romana de Fotbal. Reprezentativa statului Trinidad Tobago este una modesta in fotbalul mondial, ocupand pozitia cu numarul 69 in clasamentul FIFA. Federatia este afiliata CONCACAF (Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football) si are adversari "de calibru" in meciurile oficiale - Guyana Franceza, St. Kits and Nevis, Republica Dominicana sau Martinica...

     25 Martie 20133 comentarii
      Nationala Romaniei urca in clasamentul FIFA

      Nationala Romaniei urca in clasamentul FIFA

      Echipa nationala de fotbal a Romaniei isi continua parcursul foarte bun din ultima vreme, "tricolorii" urcand doua pozitii in clasamentul mondial al primelor reprezentative intocmit de FIFA. Romania se afla acum pe locul 31 in lume, cu 747 de puncte, realizand astfel un salt de doua pozitii fata de luna precedenta. Victoria din meciul amical cu Australia le-a adus baietilor lui Piturca puncte importante in clasamentul FIFA, fiind chiar in preajma topului 30 mondial. Remarcabil este, in cel mai recent clasament FIFA, nationala Romaniei si-a depasit aproape toti adversarii din preliminariile Cupei Mondiale, doar Olanda fiind peste "tricolori"...

      14 Februarie 20134 comentarii
       Nationala Romaniei, amical cu Slovacia

       Nationala Romaniei, amical cu Slovacia

       Echipa nationala de fotbal a Romaniei va disputa un meci amical in compania reprezentativei Slovaciei in vara acestui an. Intalnirea va avea loc in data de 14 august pe National Arena din Bucuresti. "Vineri, 8 februarie a.c., a fost parafat contractul dintre Federatiile romana si slovaca, referitor la disputarea unui joc amical intre echipele nationale A ale celor doua tari. A devenit, astfel, oficial ca Arena Nationala din Bucuresti va gazdui la data de 14 august 2013 meciul amical Romania - Slovacia, ora de incepere urmand sa fie anuntata ulterior", se arata intr-un comunicat oficial al FRF...

       08 Februarie 2013
        Romania a castigat amicalul cu Australia

        Romania a castigat amicalul cu Australia

        Echipa nationala de fotbal a Romaniei a castigat meciul amical disputat in compania reprezentativei Australiei, scor 3-2. Veniti dupa o infrangere umilitoare, 1-4 cu Polonia, si intariti serios cu jucatorii din strainatate, "tricolorii" au aratat o alta fata in disputa cu australienii, pe care i-au dominat copios in multe momente, putand castiga meciul la o diferenta mult mai mare. Pe un vant puternic care a maturat arena din Malaga, romanii au inceput bine, Cornthwaite fiind aproape de autogol in minutul 8, in urma unei centrari a lui Rat. Stancu, Torje si Grozav au ratat ocazii imense iar, pe contra, McKay putea sa ne pedepseasca, dar si el a trimis pe langa poarta aparata de Pantilimon din pozitie ideala...

        06 Februarie 20137 comentarii
         Fanii se inghesuie la Romania - Andorra

         Fanii se inghesuie la Romania - Andorra

         Prima partida de pe teren propriu a nationalei Romaniei in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, cea cu Andorra, va fi urmarita din tribune de mai multi spectatori decat se asteptau oamenii de la FRF. Initial, in vanzare au fost puse aproximativ 19.000 de bilete la aceasta partida, adica doar locurile din primul inel de la National Arena. Pana luni seara se vandusera deja mai bine de 13.000 de tichete iar premisele erau incurajatoare, astfel ce oficialii FRF au luat decizia de a deschide si inelul II al stadionului, cel de la peluze...

         11 Septembrie 20122 comentarii
          Abandonata de fani, nationala Romaniei are un sponsor nou

          Abandonata de fani, nationala Romaniei are un sponsor nou

          Daca suporterii au abandonat nationala Romaniei, se gasesc inca sponsori dispusi sa isi faca reclama pe tricourile echipei lui Victor Piturca. Mircea Sandu, presedintele FRF, a anuntat ca proiectul Fan Club-ului echipei nationale este un esec, doar 150 de oameni mai cotizand pentru prima reprezentativa la un an de la lansare. "Avem un Fan Club care a inceput foarte bine, avea 1.200 de adepti anul trecut, dar a scazut ingrozitor in acest an, la 150. Cred ca de vina sunt si colegii mei. Taxa aceea de membru (n.r. - 200 de lei) a fost micsorata. Oricum, se va schimba structura juridica, chiar daca UEFA ne spune sa fie o directie in cadrul federatiei. Eu nu sunt de acord, asa ca vom face o fundatie din acest Fan club al echipei nationale, cu o conducere aleasa care isi va administra proprii bani", a spus Sandu...

          03 Septembrie 2012
           Lovitura grea pentru nationala Romaniei: Fara Mutu in preliminariile pentru CM 2014!

           Lovitura grea pentru nationala Romaniei: Fara Mutu in preliminariile pentru CM 2014!

           Adrian Mutu nu va fi convocat la lot pentru meciurile pe care nationala Romaniei le va disputa cu Estonia si Andorra, in preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014. Decizia a fost luata deoarece Mutu n-a mai jucat in ultimele luni si nici nu s-a antrenat. "Am vorbit cu domnul Piturca si am convenit ca e mai bine sa nu vin la meciurile cu Estonia si Andorra. Deocamdata trebuie sa ma pregatesc, fiindca nu m-am mai antrenat la intensitate normala de aproape 4 luni", a dezvaluit Mutu pentru Gazeta Sporturilor...

           31 August 20123 comentarii
            Iata unde vom vedea meciurile nationalei din preliminariile Cupei Mondiale

            Iata unde vom vedea meciurile nationalei din preliminariile Cupei Mondiale

            Meciurile nationalei Romaniei de pe teren propriu din preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014 vor fi transmise in direct de Antena 1. "Comitetul Executiv a fost informat cu privire la drepturile media pentru teritoriul Romaniei, ce au facut obiectul Cererii de oferta, ale meciurilor pe care echipa noastra nationala A le va disputa pe teren propriu in preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2014, sa fie acordate trustului Intact (Antena 1)", anunta site-ul oficial al FRF. Romania face parte din Grupa D a calificarilor pentru Campionatul Mondial din 2014, alaturi de Olanda, Turcia, Ungaria, Estonia si Andorra...

            01 August 2012
             Austria - Romania. "Tricolorii" lupta pentru clasamentul mondial

             Austria - Romania. "Tricolorii" lupta pentru clasamentul mondial

             Nationala de fotbal a Romaniei intalneste, marti, reprezentativa similara a Austriei intr-o partida amicala a carei singura miza pare a fi coeficientul din clasamentul mondial. "Tricolorii" joaca impotriva Austriei dupa ce, cu mai putin de o saptamana in urma, au reusit sa invinga Elvetia la ea acasa. Selectionerul Piturca vrea sa aiba continuitate in rezultate, astfel ca sunt sanse mari ca tehnicianul sa foloseasca o echipa compacta, fara prea multe experimente. "E foarte important sa continuam seria buna, sa ne consolidam un lot, iar jucatorii nou-veniti la nationala sa aiba o evolutie buna. Intalnim o echipa a Austriei foarte motivata, au si ei la randul lor doua victorii", a explicat Piturca...

             05 Iunie 2012
              Iata programul nationalei Romaniei in preliminariile Mondialului din 2014

              Iata programul nationalei Romaniei in preliminariile Mondialului din 2014

              Nationala de fotbal a Romaniei va avea parte de un program infernal in preliminariile Mondialului din 2014, competitie ce va fi gazduita de Brazilia. "Tricolorii" vor debuta in preliminarii pe 7 septembrie, urmand a juca in deplasare cu Estonia, pentru ca apoi sa primeasca vizita Andorrei, in data de 11 septembrie. Urmeaza, dupa aceea, 6 meciuri cu principalele contracandidate la calificare, Olanda, Turcia si Estonia. Iata programul complet al partidelor din Grupa D:...

              21 Decembrie 20111 comentariu

               Urmareste Ziare.com pe

               Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                

               TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

               Campioana mondiala la handbal feminin a fost aleasa dupa o decizie scandaloasa de arbitraj, lovitura de la 7 metri dictata in ultima secunda. Ce parere au Crina Pintea si Carmen Amariei
               Olanda a castigat medalia de aur de la Campionatul Mondial de handbal feminin, la capatul unei finale dramatice cu Spania, scor 30-29, meci decis...

               Liga 1: Meciurile de duminica LIVE
               Urmariti in direct pe site-ul Ziare.com desfasurarea partidelor de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 21 a sezonului competitional 2019/2020,...

               Cristiano Ronaldo iese la rampa pentru Juventus cu un gol de senzatie (Video)
               Cristiano Ronaldo a mai iesit o data la rampa pentru Juventus Torino, in partida pe care "zebrele" o disputa duminica in compania celor de la...
               Platforma pentru solutionarea online a litigiilor