Ziare.com
Romania termina Campionatele Mondale de canotaj cu doua medalii. Mare dezamagire in regina probelor, la 8 plus 1 feminin

Romania termina Campionatele Mondale de canotaj cu doua medalii. Mare dezamagire in regina probelor, la 8 plus 1 feminin

Romania a terminat Campionatele Mondiale de canotaj de la Plovdiv cu doua medalii, un aur si argint, ambele culese sambata, dupa ce ziua finalelor de duminica a fost una dezamagitoare, fara niciun trofeu pentru sportivii nostri. Echipa noastra de ...

16 Septembrie 2018

Medalii romania mondiale canotaj

Romania castiga medalii pe banda rulanta la Campionatele Mondiale de canotaj

Romania castiga medalii pe banda rulanta la Campionatele Mondiale de canotaj

Sportivii romani au cucerit doua noi medalii, aur si bronz, duminica, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru juniori de la Trakai (Lituania). A doua medalie de aur a delegatiei Romaniei a fost obtinut de echipajul feminin de patru vasle, alcatuit din Larisa Elena Rosu, Andreea Grapinoiu, Simona Geanina Radis, Tabita Maftei, cu timpul de 06 min 46 sec 270/1000, urmat de Germania (06:46.720). Echipajul masculin de patru rame fara carmaci al Romaniei a cucerit medalia de bronz. Dumitru-Alexandru Ciobica, Nicu-Iulian Chelaru, Cristian-Ionut Cojocaru, Ciprian Huc au fost cronometrati cu timpul de 06 min 22 sec 800/1000, fiind devansati de Marea Britanie (06:15.430) si Noua Zeelanda (06:17.120)...

06 August 2017
  Performanta remarcabila pentru sportul romanesc: Aur si argint la Campionatul Mondial de Canotaj pentru Tineret

  Performanta remarcabila pentru sportul romanesc: Aur si argint la Campionatul Mondial de Canotaj pentru Tineret

  Canotajul romanesc da semne de revenire dupa ce delegatia noastra a obtinut doua medalii de aur si doua de argint la Campionatul Mondial de Canotaj pentru Tineret disputat in Plovdiv, Bulgaria. Echipajele noastre au urcat, duminica, de doua ori pe cea mai inalta treapta a podiumului, in probele de dublu rame masculin (Tiganescu Mihaita-Vasile si Pascari Cosmin) si dublu vasle categoria usoara feminin (Lehaci Ionela-Livia si Beleaga Gianina-Elena). Medalii de argint au castigat echipajele de opt masculin (Ivascu Cristian, Adam Constantin, Macovei Alexandru-Cosmin, Radu Constantin, Bejan Sergiu-Vasile, Dedu Gheorghe-Robert, Tudosa Ciprian, Munteanu Adrian) si patru rame feminin (Popescu Cristina-Georgiana, Pop Alina Ligia, Parfenie Beatrice-Madalina si Parascanu Roxana)...

  23 Iulie 2017
   Echipajul de 8+1 al Romaniei, medalie de aur la Cupa Mondiala de canotaj

   Echipajul de 8+1 al Romaniei, medalie de aur la Cupa Mondiala de canotaj

   Echipajul Romaniei la 8+1 feminin (Ioana Vrinceanu, Mihaela Petrila, Denisa Talvescu, Madalina Beres, Iuliana Popa, Adelina Bogus, Laura Oprea + Daniela Druncea) a castigat detasat cursa din cadrul Cupei Mondiale de la Lucerna, cea mai prestigioasa Regata de canotaj academic, creata in 1933. Dupa cei 2.000 m clasici ai probei disputate pe celebrul canal natural Rotsee, canotoarele romance au fost cronometrate in 6min02sec810/1000, fiind urmate la o barca distanta, in 6min04sec830/1000 de echipajul Noii Zeelande, in timp ce pe locul trei a sosit Marea Britanie - 6min10sec340/1000...

   09 Iulie 20172 comentarii
    Medalie de aur pentru Romania la Campionatele Mondiale de canotaj

    Medalie de aur pentru Romania la Campionatele Mondiale de canotaj

    Performanta excelenta pentru Romania la Campionatele Mondiale de canotaj, care au loc in acest week-end la Rotterdam, in Olanda. Este vorba de CM pentru juniori, iar echipajul masculin de 4 rame a cucerit aurul, echipaj format din Stefan-Constantin Berariu, Mihaita-Vasile Tiganescu, Cosmin Pascari si Constantin-Cristi Hirgau. Cei 4 au fost inregistrati cu timpul de 5 minute, 58 de secunde si 85 de miimi. Pe podium s-au mai clasat echipajele din Marea Britanie, argint si Germania, medalia de bronz...

    28 August 2016
     Medalie de aur pentru Romania la Mondialul de canotaj

     Medalie de aur pentru Romania la Mondialul de canotaj

     Romania a obtinut sambata medalia de aur in proba de patru rame fara carmaci masculin, la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria). Echipajul romanesc, alcatuit din Dumitru Mariuc, Neculai Aniculesei, Danut Viorel Rusu si Alexandru Cosmin Macovei, a terminat cursa cu timpul de 6:10:64. Urmatoarele locuri pe podium au fost ocupate de Marea Britanie si Canada. Tot sambata, in finala B, echipajul patru rame fara carmaci feminin (Isabela Mihaela Solomon, Iuliana Buhus, Elena Lavinia Tarlea, Alina Elena Pop) s-a clasat pe locul 7 cu timpul 6:59:65, iar sportivele din barca de patru vasle (Ana Maria Simion, Georgiana Vasile, Maricela Dorina Otea si Beatrice Madalina Parfenie) s-au clasat pe locul 8, cu timpul de 6:50:65...

     25 Iulie 2015
     Alte articole despre: Romania aur Mondial canotaj
      Zestre importanta de medalii pentru Romania la Mondialele de canotaj

      Zestre importanta de medalii pentru Romania la Mondialele de canotaj

      Romania se intoarce acasa cu medalii importante obtinute la Campionatele Mondiale de canotaj, categoria tineret U-23 de ani, desfasurate in aceasta perioada la Varese, in Italia. Astfel, tara noastra a cucerit trei medalii, una de aur, una de argint si una de bronz in Italia, pastrand sperante pentru ca acest sport, canotajul, la Olimpiada de la Rio din 2016 sa fie unul aducator de medalii. Medalia de aur a fost obtinuta de echipajul de dublu vasle feminin, format din Viviana-Iuliana Bejinariu si Ioana Vrinceanu, care a devansat barci din Norvegia si Franta, care s-au clasat pe locurile 2 si 3...

      27 Iulie 20143 comentarii
       Medalie de argint pentru echipajul de 8+1 la Campionatele Mondiale

       Medalie de argint pentru echipajul de 8+1 la Campionatele Mondiale

       Echipajul feminin de 8+1 al Romaniei a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de Canotaj din Coreea de Sud, campionat care s-a desfasurat la Chungju. Romania a terminat cursa pe locul 2, dupa Statele Unite, echipaj care a cucerit medalia de aur, dar peste Canada, ocupanta locului 3 si medaliata cu bronz. Echipajul Romaniei a fost format din: Cristina Ilie, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Ionelia Zaharia, Nicoleta Albu, Cristina Grigoras, Ioana Craciun, Camelia Lupascu si Daniela Druncea...

       01 Septembrie 20133 comentarii
        Dupa esecul de la Olimpiada, canotajul romanesc a luat 7 medalii la Mondiale

        Dupa esecul de la Olimpiada, canotajul romanesc a luat 7 medalii la Mondiale

        Dupa ce a dezamagit la Jocurile Olimpice de la Londra, canotajul romanesc a bifat o performanta importanta in cadrul Campionatelor Mondiale de juniori de la Plovdiv. "Ticolorii" au cucerit nu mai putin de sapte medalii la competitia desfasurata in Bulgaria, trei de aur, doua de argint si doua de bronz. Romania a cucerit primele doua medalii de aur la 8+1 si patru vasle (ambele feminin), impunandu-se de fiecare data in fata echipei Statelor Unite. Cea de-a treia medalie de aur a fost castigata de echipajul masculin de doua rame, dupa ce echipajul nostru s-a duelat cu Grecia, Serbia si Germania...

        20 August 20124 comentarii
         Retrospectiva 2010 - medaliile obtinute de sportivii romani

         Retrospectiva 2010 - medaliile obtinute de sportivii romani

         In anul 2010,sportivii romani si-au facut simtita prezenta la aproape toate competitiile majore, de la Jocurile Olimpice de iarna Vancouver(Canada),pana la cele mai importante campionate mondiale si europene din diferite discipline, obtinand un numar impresionant de medalii. Succesele lor vor ramane inscrise cu litere de aur in istoria sportului romanesc. Iata si bilantul celor peste 50 de medalii cucerite de reprezetantii tricolorului romanesc in competitiile de seniori: ATLETISM: C.E. (Barcelona -Spania) - Nicoleta Grasu (disc, argint), Marian Oprea (triplusalt, argint)...

         31 Decembrie 2010
          Elisabeta Lipa, despre Mondialul din Noua Zeelanda: De cosmar!

          Elisabeta Lipa, despre Mondialul din Noua Zeelanda: De cosmar!

          Elisabeta Lipa, presedintele Federatiei Romane de Canotaj, a vorbit despre Campionatul Mondial din Noua Zeelanda, pe care il numeste "unul de cosmar". "A fost un Mondial de cosmar. Nici nu stiu cum de a putut fi tinuta o asemenea competitie pe pista aia. Totul s-a facut pe un lac, unde au fost valuri", a spus Elisabeta Lipa la intoarcerea in tara. Legat de performantele Romaniei la aceste Mondial, Lipa sustine ca nu este dezamagita, deoarece atat s-a putut. "Nu pot sa spun ca sunt dezamagita de prestatia fetelor, pentru ca ele au facut tot posibilul. E greu cu fusul orar", a mai spus Lipa...

          10 Noiembrie 20101 comentariu
           Dezastru la canotaj: Romania a ratat finala Campionatului Mondial

           Dezastru la canotaj: Romania a ratat finala Campionatului Mondial

           Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei a ratat accederea in finala Campionatelor Mondiale de canotaj din Noua Zeelanda. Surpriza de proportii la Mondialul de canotaj. Din pacate, una nefericita pentru Romania. Camelia Lupascu si Nicoleta Albu, medaliate cu aur la Campionatele Europene, n-au reusit sa se califice in finala, desi erau considerate favorite la castigarea unei medalii. Cele doua sportive romane au terminat cursa in 7 minute, 44 de secunde si 44 de sutimi, fiind depasite de Australia (7:35.74) si de Canada (7:37.85), care au obtinut calificarea in finala din recalificari...

           03 Noiembrie 20102 comentarii
            Un roman, pe podium la Jocurile Mondiale ale Pompierilor

            Un roman, pe podium la Jocurile Mondiale ale Pompierilor

            Un subofiter din Oradea a castigat trei medalii la Jocurile Mondiale ale Pompierilor, competitie desfasurata in orasul Daegu din Coreea de Sud. Reprezentantul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) "Crisana" al Judetului Bihor a reusit sa urce pe una din treptele podiumului de premiere, potrivit unui comunicat de presa ISU "Crisana", remis Ziare.com. Adrian Bogosel, subofiter in cadrul Detasamentului 2 Pompieri Oradea, este un sportiv legitimat la clubul C.S.M. Liberty Oradea, avand in parmares mai multe titluri nationale si internationale la judo...

            09 Septembrie 2010
             Romania, medalie de argint la Campionatul Mondial de canotaj

             Romania, medalie de argint la Campionatul Mondial de canotaj

             Echipajul Romaniei de canoe patru a cucerit, sambata, medalia de argint in proba de 1.000 de metri, la Campionatul Mondial din Polonia.
             Tricolorii au fost depasiti doar de Belarus. Pe podium a mai urcat Germania.
             Gabriel Gheoca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion si Florin Comanici au alcatuit echipajul romanesc.
             Tot sambata, Nicoleta Tertis a cucerit medalia de argint la kaiac simplu, pe distanta de 1.000 de metri.
             I.G.

             21 August 2010

              Urmareste Ziare.com pe

              Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
               

              TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

              Simona Halep coboara in clasamentul WTA
              Simona Halep a pierdut locul 2 WTA si va cobori in ierarhia oficiala pe care forul mondial o va prezenta luni dimineata. Incepand de saptamana...

              WTA pregateste o amenda drastica pentru Sorana Cirstea, dupa ce a bruscat un arbitru pe teren
              Asociatia de Tenis Feminin (WTA) a inceput o procedura disciplinara, dupa ce Sorana Cirstea a avut o iesire nervoasa in timpul unui meci din turul...

              Presa araba anunta unde va antrena Marius Sumudica dupa ce va fi demis de Al-Shabab
              Marius Sumudica are zilele numarate pe banca lui Al-Shabab si se pregateste deja sa preia o noua echipa. Jurnalistii de la Almowaten.net au...
              Platforma pentru solutionarea online a litigiilor