Ziare.com
Romania castiga in Muntenegru, dar termina grupa din Liga Natiunilor pe locul doi

Romania castiga in Muntenegru, dar termina grupa din Liga Natiunilor pe locul doi

Nationala Romaniei s-a impus cu 1-0 in Muntenegru, in ultimul meci din cadrul grupei a 4-a din Divizia C a Ligii Natiunilor. Cu 12 puncte acumulate in cele sase partide, echipa antrenata de Cosmin Contra a terminat insa pe locul secund, la doua ...

20 Noiembrie 20187 comentarii

Muntenegru romania live

Grupa Romaniei din Nations League: Rezultate, clasament si program. Romania a cazut pe 3 dupa victoria Muntenegrului

Grupa Romaniei din Nations League: Rezultate, clasament si program. Romania a cazut pe 3 dupa victoria Muntenegrului

Ziare.com v-a tinut la curent cu desfasurarea rezultatelor si modificarea in timp real a clasamentului in grupa Romaniei din Nations League, dupa o zi in care au avut loc partidele Romania - Serbia si Lituania - Muntenegru, cu incepere de la ora 16, respectiv 21.45. Iata mai jos rezultatele complete ale zilei din grupa noastra: Romania - Serbia 0-0 Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit...

14 Octombrie 20182 comentarii
  Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

  Romania debuteaza cu stangul in Liga Natiunilor

  Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Muntenegru, in primul meci din Liga Natiunilor. Meciul s-a disputat pe stadionul Ilie Oana, dar fara spectatori, din cauza unei decizii a UEFA. Jocul tricolorilor nu a stralucit, insa am avut cateva ocazii la poarta muntenegrenilor, ratate de Mitrita, Keseru si Chipciu. Echipa noastra a avut si probleme medicale, iar Vlad Chiriches si Mihai Pintilii au parasit terenul accidentati...

  07 Septembrie 201813 comentarii
   Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

   Romania obtine a doua victorie la rand la Campionatul Mondial de handbal

   Echipa nationala a Romaniei a repurtat a doua victorie la rand la Campionatele Mondiale de handbal din Germania, scor 31-28 in fata fetelor din Slovenia, dupa o partida extrem de dificila avuta in fata echipei care a invins sambata Franta. Prima repriza a fost la inceput una dominata de Slovenia, care venea dupa meciul minunat cu Franta, vicecampioana olimpica in exercitiu, meci castigat de slovene cu 24-23. Inceputul a fost excelent pentru ex-iugoslave, care au condus pe tabela cu 5-1, dupa goluri prea simple luate de fetele noastre...

   03 Decembrie 20172 comentarii
    Romania smulge o remiza in Danemarca la ultimul meci din preliminariile CM 2018

    Romania smulge o remiza in Danemarca la ultimul meci din preliminariile CM 2018

    Nationala Romaniei a incheiat preliminariile Campionatului Mondial din 2018 cu o remiza dramatica in Danemarca. Scorul final al meciului a fost 1-1, "tricolorii" marcand in minutul 88 in inferioritate numerica! Selectionerul Cosmin Contra a folosit la Copenhaga o formula experimentala, el fiind obligat sa ii inlocuiasca pe cei patru absenti din duelul de joi, contra Kazahstanului. Asa si-au facut aparitia in primul "11" debutantul Balasa, Stanciu, Deac sau Hoban. In prima repriza Romania nu a prea contat, reprezentativa noastra preferand un joc de asteptare combinat cu lansari in adancime pentru jucatorii de atac, Andone si Budescu...

    08 Octombrie 201724 comentarii
     Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

     Romania pierde cu Muntenegru si nu mai are nicio sansa de calificare la Cupa Mondiala

     Echipa nationala a Romaniei a ramas si fara ultima sansa de calificare la Cupa Mondiala din 2018 dupa ce a pierdut in Muntenegru, scor 1-0. In meciul ultimei sanse, Christoph Daum a adoptat o tactica ultradefensiva, iar jocul a fost unul cu adevarat penibil din partea fotbalistilor nostri. Meciul cu Muntenegru este doar ultimul dintr-o serie in care am fost departe de fotbalul adevarat, iar in curand este posibil sa scapam de selectionerul Christoph Daum, cel mai bine platit antrenor din istoria nationalei...

     04 Septembrie 201750 comentarii
      Muntenegru - Romania: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminariile CM 2018

      Muntenegru - Romania: Echipele probabile si televizarea meciului decisiv din preliminariile CM 2018

      Nationala Romaniei va infrunta reprezentativa Muntenegrului, luni seara, intr-un meci decisiv pentru calificarea la barajul pentru Cupa Mondiala din 2018. Duelul va avea loc pe Gradski Stadion, din Podgorica, iar echipa noastra trebuie sa obtina cele trei puncte pentru a avea in continuare sanse de a prinde locul secund in grupa, cel care poate asigura calificarea la baraj. Inaintea acestui meci, clasamentul grupei arata astfel: 1. Polonia 16 puncte,...

      04 Septembrie 2017
       Arbitru cu ghinion pentru Romania, delegat de UEFA la partida cu Muntenegru

       Arbitru cu ghinion pentru Romania, delegat de UEFA la partida cu Muntenegru

       Un scotian va fi la centru in partida Muntenegru - Romania, care va avea loc luni 4 septembrie, in preliminariile CM 2018, meci decisiv pentru romani, care inca mai spera la prinderea locului 2, loc care duce la barajul pentru Rusia. UEFA l-a ales pe scotianul Craig Thomson sa oficieze jocul de la Podgorica, iar Romania nu a castigat niciodata cu el la centru. Primul meci a fost in preliminariile CM 2010, 1-2 cu Austria in 2009, in aprilie, urmat fiind de jocul cu Olanda in 2012, in preliminariile CM 2014, scor 1-4, joc cu grave erori de arbitraj...

       03 Septembrie 20172 comentarii
        Romania pierde in Polonia si isi ia adio de la Cupa Mondiala

        Romania pierde in Polonia si isi ia adio de la Cupa Mondiala

        Visul romanilor de a ajunge din nou la Cupa Mondiala a luat sfarsit dupa meciul cu Polonia, infrangerea de la Varsovia si victoriile adversarilor facand aproape imposibil acest deziderat. "Tricolorii" au cedat categoric duelul cu "lesii", scor 3-1, la capatul unei partide in care elevii lui Daum au evoluat foarte defensiv. In ceea ce trebuia sa fie meciul de totul sau nimic pentru echipa noastra, selectionerul Daum a trimis in teren o echipa defensiva, un 5-4-1 a carui principala misiune era aceea de a nu primi gol, desi o remiza nu ne-ar fi ajutat prea mult...

        10 Iunie 201732 comentarii
         Preliminarii CM 2018: Romania invinge Armenia intr-o maniera entuziasmanta

         Preliminarii CM 2018: Romania invinge Armenia intr-o maniera entuziasmanta

         Echipa nationala a Romaniei a invins in Armenia cu 5-0, in a doua etapa a preliminariilor CM 2018, dupa un joc entuziasmant facut de baietii lui Christoph Daum, germanul bifand prima victorie in postura de selectioner al Romaniei. Romania avea sa inceapa perfect partida de la Erevan si in chiar minutul 3 avea sa conduca, 1-0. Malakyan (care a fost si eliminat la aceasta faza) a facut un hent intentionat in careu, dupa o lovitura de cap a lui Stancu, armeanul oprind practic mingea cu mana pentru a nu intra in poarta...

         08 Octombrie 201616 comentarii
          Fost international muntenegrean: Pentru calificare se bate Romania mea! O sa fiu fanul vostru

          Fost international muntenegrean: Pentru calificare se bate Romania mea! O sa fiu fanul vostru

          Fostul international muntenegrean Vladimir Bozovici a spus ca va fi fanul echipei nationale a Romaniei in grupa preliminara pentru Cupa Mondiala, apreciind ca elevii lui Christoph Daum se vor duela pentru calificare cu Polonia si Danemarca. "Grupa mi se pare una puternica: se bat Danemarca, Polonia si Romania MEA. O sa fiu fanul vostru si sper sa mergeti mai departe. Eu sunt realist, Muntenegru nu are experienta", a spus Bozovici, intr-un interviu pentru site-ul FRF. Acest vede Romania favorita in meciul cu nationala tarii sale si il considera pe Stefan Jovetici, de la Inter Milano, cel mai periculos jucator muntenegrean...

          30 August 2016
           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de duminica ale sportivilor romani

           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de duminica ale sportivilor romani

           Sportivii romani prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio au avut rezultate dezamagitoare, duminica, nereusind sa ia vreo medalie. De departe, cea mai mare dezamagire a venit in urma partidei de handbal feminin dintre Romania si Norvegia, pierduta de elevele lui Tomas Ryde cu 28-27. De asemenea, Andreea Aanei nu a reusit sa termine finala categoriei plus 75 de kilograme, cu un total de 265 de kilograme. La maraton, Elana Cirlan a abandonat pe parcurs, iar Paula Todoran a terminat cursa in afara primelor 100 de competitoare...

           15 August 2016
            Romania castiga turneul preolimpic din Danemarca, dupa o remiza dramatica in fata Muntenegrului

            Romania castiga turneul preolimpic din Danemarca, dupa o remiza dramatica in fata Muntenegrului

            Echipa nationala a Romaniei la handbal feminin a remizat in al treilea meci de la turneul preolimpic de la Aarhus, din Danemarca, cu echipa Muntenegrului, calificata si ea la Rio, scor 23-23. Cu calificarea in Brazilia deja in buzunar, cele doua echipe au abordat cu rezervele acest meci, care conta doar pentru palmaresul celor doua. Muntenegru conducea la jocuri directe cu 2-1, asa ca Romania avea sansa de a egala aceasta situatie la general. Si nu a facut acest lucru, chiar daca rezervele noastre, am putea spune, au facut un meci perfect in prima parte. Dupa primele 30 de minute, Romania conducea cu 16-11, jucand fara greseala aproape in atac, cu Florina Chintoan, pivotul nostru de la U Cluj, in mare forma...

            20 Martie 20164 comentarii
             ADIO Olimpiada! Romania, umilita de Muntenegru la turneul preolimpic de handbal feminin

             ADIO Olimpiada! Romania, umilita de Muntenegru la turneul preolimpic de handbal feminin

             Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei nu va participa la Olimpiada de la Londra, dupa ce sambata a pierdut si cel de-al doilea meci din cadrul turneului preolimpic de la Lyon. Fetele lui Radu Voina au pierdut clar, scor 23-34, intalnirea cu Muntenegru si vor privi Jocurile Olimpice din fata televizorului. Jucatoarele noastre au fost surclasate o nationala a Muntenegrului foarte puternica, care si-a asigurat in premiera prezenta la Olimpiada. Cu Popovici si Bulatovici intr-o zi de gratie, Muntenegru n-a avut probleme cu Romania, care, cu exceptia startului de meci, a fost in permanenta condusa cu minim patru goluri...

             26 Mai 20128 comentarii
              Romania invinge Muntenegru la Campionatul European de handbal

              Romania invinge Muntenegru la Campionatul European de handbal

              Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei a invins reprezentativa similara a Muntenegrului, scor 23-21, intr-un meci contand pentru Grupa I principala a Campionatului European din Danemarca si Norvegia. Cea mai asteptata partida a zilei a fost marcata de miza enorma a jocului, formatia invingatoare fiind cu un pas in semifinalele competitiei. Cele doua echipe s-au tatonat intens, meciul oferind minute bune fara gol marcat, dar si multe accidentari minore. Fara Paula Ungureanu, accidentata in meciul cu Croatia, reprezentativa Romaniei a castigat un mare portar in partida de marti seara, Talida Tolnai fiind decisiva in poarta Romaniei...

              14 Decembrie 201016 comentarii
               Ce trebuie stiut despre nationala de handbal feminin a Muntenegrului

               Ce trebuie stiut despre nationala de handbal feminin a Muntenegrului

               Romania va juca marti cu Muntengru intr-o partida care poate consemna calificarea nationalei noastre in semifinalele Campionatului European. Muntenegru a fost invinsa de Croatia in urma cu cateva zile, insa Romania nu va avea, cu siguranta, un meci la fel de usor ca cel de luni seara. Infiintata in 2007, nationala Muntenegrului a ajuns repede o forta in lumea handbalului, in mare parte datorita gruparii ZRK Buducnost T-Mobile. Insa nu omogenitatea muntenegrencelor e principalul pericol pentru noi, ci Bojana Popovici, considerata de multi drept cea mai buna jucatoare de handbal din lume...

               14 Decembrie 2010

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Simona Halep a inceput oficial negocierile cu Darren Cahill: Revine antrenorul australian in echipa ei?
                Simona Halep si Darren Cahill au inceput oficial negocierile pentru un nou contract. Totul a plecat de la o gluma pe social media si s-a...

                Rezultatele complete inregistrate in play-off-ul Europa League
                Mansa tur a play-off-ului Europa League a fost una a rezultatelor surprinzatoare, multe dintre favorite facand meciuri destul de slabe. In ceea...

                Becali anunta noi transferuri la FCSB: "Avem nevoie de fundasi"
                Gigi Becali spune ca echipa pe care o patroneaza, FCSB, va mai realiza doua transferuri in perioada urmatoare. Sigur de calificarea in grupele...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor