Ziare.com
Roman in Italia: Bolile si problemele psihologice ale imigrantilor Interviu

Roman in Italia: Bolile si problemele psihologice ale imigrantilor Interviu

Romanii reprezinta in momentul de fata cea mai numeroasa comunitate de imigranti in Italia. Odata ajunsi acolo, multi intampina probleme de adaptare, care duc la diverse afectiuni fizice sau psihice. Ioana Marin, psiholog si psihoterapeut care ...

30 Ianuarie 201617 comentarii

Numar romani italia

Romanii din Italia au devenit interesanti pentru bancile din Romania. Vezi ofertele

Romanii din Italia au devenit interesanti pentru bancile din Romania. Vezi ofertele

Pentru ca cei aproape un milion de romani care muncesc in Italia au venituri mai mari decat minimul pe economie din tara noastra, bancile de acasa au pregtit oferte personalizate pentru acestia. In lupta au intrat, deocamdata, Banca Transilvania si Intesa Sanpaolo Bank Romania. Estimarile efectuate la nivel european arata ca numarul romanilor care au ales sa migreze pentru locuri de munca a crescut. Aproximativ 2,1 milioane de romani lucreaza in alte state membre ale Uniunii Europene, conform proiectului Strategiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca 2013 - 2020...

22 Octombrie 20131 comentariu
  In ce domenii lucreaza cei mai multi romani din Italia

  In ce domenii lucreaza cei mai multi romani din Italia

  Ambasadorul Romaniei la Roma, Dana Constantinescu, a afirmat ca romanii nu sunt suficient de bine reprezentati la nivelul administratiei locale din Italia, numarul acestora fiind destul de mare. Referitor la obiectivele pe care vrea sa le indeplineasca in mandat, Constantinescu a spus ca prioritatile anului 2013 sunt aceleasi ca ale anului 2011, 2012 sau 2014 si 2015, dar cu elemente punctuale care apar in functie de dezvoltarile ulterioare, potrivit Agerpres. "Relatia bilaterala cu Italia este una excelenta din punct de vedere politic, sigur ca la capitolul acesta ne dorim sa imbogatim segmentul care corespunde intalnirilor la nivel inalt...

  29 August 20136 comentarii
   Cati romani mai au bani de concediu in aceasta vara - sondaj Inscop

   Cati romani mai au bani de concediu in aceasta vara - sondaj Inscop

   Doar o treime dintre romani vor pleca in vacanta in aceasta vara, majoritatea pe litoralul romanesc, releva un sondaj realizat de Inscop Research si dat publicitatii joi. Intrebati daca vor pleca in vacanta/concediu in aceasta vara, 43,8% dintre cei intervievati au raspuns negativ, 32,1% au indicat ca vor pleca in vacanta, 19,7% sunt nehotarati, in timp ce 4% nu stiu sau nu raspund. Din totalul celor 32,1% care au declarat ca vor merge in concediu, 38,1% au ales ca destinatie litoralul romanesc, 23,6% au optat pentru petrecerea concediului in strainatate, in timp ce 21,2% s-au pronuntat in favoarea petrecerii concediului de vara la rude sau prieteni...

   20 Iunie 2013
    Romania castiga IRB Nations Cup 2013

    Romania castiga IRB Nations Cup 2013

    Selectionata de rugby a Romaniei a castigat trofeul IRB Nations Cup 2013, dupa o finala castigata in fata Italiei, scor 26-13, meci disputat pe stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti. Amandoua echipele aveau acelasi numar de puncte inaintea partidei, ceea ce facea ca intalnirea din aceasta seara sa fie o adevarata finala. Jocul a fost unul extrem de echilibrat, prima parte incheindu-se cu scorul de 13-13. Catalin Fercu a reusit primul eseu al partidei in minutul 23, dar a fost urmat indeaproape de Ambrosini, care a marcat si el un eseu in minutul 28...

    16 Iunie 20133 comentarii
     Romanii si bulgarii nu vor navali in Marea Britanie - raport oficial

     Romanii si bulgarii nu vor navali in Marea Britanie - raport oficial

     Un raport comandat de Ministerul britanic de Externe da o lovitura grea celor care sustin ca romanii si bulgarii vor invada Marea Britanie, punand presiune masiva pe serviciile publice, odata cu ridicarea restrictiilor de pe piata muncii, la 1 ianuarie 2014. Raportul publicat vineri arata ca numarul celor ce vor opta pentru o viata noua in Marea Britanie este mai mic decat sustin alarmistii, intrucat romanii si bulgarii se vor indrepta, cel mai probabil, spre Spania, Italia sau Germania, informeaza The Independent...

     05 Aprilie 20135 comentarii
      Patriarhul Daniel il roaga pe Papa Francisc sa-i sprijine pe romanii din Italia

      Patriarhul Daniel il roaga pe Papa Francisc sa-i sprijine pe romanii din Italia

      Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) l-a felicitat pe noul Papa ca a fost ales drept conducator suprem al Bisericii Romano-Catolice, joi, intr-un mesaj postat pe site-ul oficial al BOR. Patriarhul Daniel a afirmat ca BOR se alatura acestor momente de bucurie ale Vaticanului, ca urmare a alegerii noul Papa si Episcop al Romei. Papa Francisc: 13 lucruri esentiale despre viata sa "Suntem convinsi ca valorile morale autentice, bazate pe credinta bimilenara crestina, vor continua sa aiba un loc central in activitatea Sanctitatii Voastre ca Primat al Bisericii Romano-Catolice, avand in vedere lucrarea pastorala pe care Sanctitatea Voastra ati intreprins-o deja in Argentina. Aceasta misiune este o prioritate si in Biserica noastra Ortodoxa", a precizat Patriarhul Daniel...

      14 Martie 2013
       Romanii din Italia vor primi mai usor ajutor de somaj si pensie

       Romanii din Italia vor primi mai usor ajutor de somaj si pensie

       Peste un milion de romani care lucreaza la ora actuala in Italia vor beneficia de asistenta in domeniul asigurarilor sociale, gratie acordului de colaborare incheiat intre Cartel ALFA si Patronato ACLI din Peninsula, a anuntat, miercuri, in cadrul unei conferinte de presa, Bogdan Hossu, presedintele confederatiei sindicale. "Prin intermediul acestui acord, Patronato ACLI urmeaza sa sprijine lucratorii si cetatenii romani din Italia, in demersurile birocratice de obtinere a drepturilor de pensie si asigurari sociale...

       09 Ianuarie 20132 comentarii
        Numarul romanilor plecati sa sa studieze in strainatate a crescut

        Numarul romanilor plecati sa sa studieze in strainatate a crescut

        Numarul tinerilor romani plecati la studii in strainatate a crescut cu 52% in ultimul deceniu, ajungand la peste 22.000 in 2009, conform UNESCO Higher Education Statistics, si continuand sa se afle pe acelasi trend in 2010 si 2011, dupa cum sustin organizatorii targului de oferte educationale RIUF. Potrivit reprezentantilor RIUF, Italia ar urma sa fie, conform previziunilor, destinatia preferata pentru studii in strainatate, dupa ce, la editiile anterioare ale targului de oferte, aceasta tara era devansata de Franta si Germania...

        10 Octombrie 2011
         FIFA: Marica, inger si demon pentru Romania

         FIFA: Marica, inger si demon pentru Romania

         Ciprian Marica a marcat doua goluri in partida amicala Romania-Italia. Din nefericire, unul in propria poarta, iar site-ul oficial al FIFA n-a trecut cu vederea aceasta "performanta" a numarului 9 tricolor. "Marica a fost inger si demon pentru Romania. A deschis scorul in minutul 34, dar a egalat tot el printr-un autogol in minutul 82", scrie site-ul oficial al FIFA. Atacantul lui Stuttgart a deschis scorul cu un sut din interiorul careului, pentru ca apoi sa inscrie in propria poarta cu o lovitura nefericita de cap...

         18 Noiembrie 20101 comentariu
          Romania - Italia, la Bucuresti sau Cluj de frica sarbilor

          Romania - Italia, la Bucuresti sau Cluj de frica sarbilor

          Amicalul de lux dintre nationalele Romaniei si Italiei se va juca pana la urma in tara noastra, desi initial era programat la Klagenfurt, Austria. De frica ultrasilor sarbi, care au facut prapad in disputa directa din preliminariile Euro 2012, oficialii din Peninsula le-au solicitat sefilor FRF sa organizeze meciul in Romania, in acest moment fiind "in cursa" doua orase, Bucurestiul si Clujul. "Ne-au cerut oficial sa organizam noi meciul, in Romania. Mai avem nevoie doar de acordul celor de la Agentia Sport Five", a declarat directorul general al FRF, Ionut Lupescu, dupa cum informeaza editia tiparita a cotidianului Prosport...

          02 Noiembrie 20101 comentariu
           Romanii, cea mai numeroasa comunitate straina din Italia

           Romanii, cea mai numeroasa comunitate straina din Italia

           Cei aproape un milion de romani aflati oficial in Italia formeaza, in continuare, cea mai importanta comunitate straina din peninsula, conform datelor publicate de Institutul National de Statistica (Istat). Comunitatea romaneasca numara, la 1 ianuarie 2010, 953.000 de persoane, reprezentand 22% din numarul total de straini, fiind urmata de albanezi (472.000) si marocani (433.000). Cele trei comunitati reprezinta, impreuna, peste 43% din numarul total de 4,3 milioane de cetateni straini rezidenti in Italia, conform datelor Istat...

           18 Februarie 2010
            Recensamant al romanilor in localitatea italiana Mazzarino

            Recensamant al romanilor in localitatea italiana Mazzarino

            Dupa ce trei romani au fost arestati sub acuzatia ca ar fi violat o barmanita de 18 ani, conducerea localitatii italiene Mazzarino a anuntat ca se va face un recensamant al imigrantilor romani care traiesc acolo. Edilul italian, Vincenzo D'Asaro, a declarat ca va face acest recensamant pentru a vedea care este numarul romanilor si pentru a incerca sa ii integreze in comunitate pentru a preintampina repetarea unor astfel de probleme grave, informeaza Caltanissetta. "Ne pare rau pentru prejudiciile de imagini care au fost aduse orasului nostru. Insa acest incident nu poate fi generalizat la intreaga comunitate de romani din acest oras", a precizat acesta...

            18 Ianuarie 2010
             Aproape un milion de romani traiesc in Italia

             Aproape un milion de romani traiesc in Italia

             Romanii formeaza cea mai numeroasa comunitate de imigranti din Italia, statisticile aratand ca in Peninsula traiesc aproape un milion un romani. Potrivit unui studiu, 21% din numarul strainilor prezenti in Italia provin din Romania, informeaza Mediafax. La 1 ianuarie 2009, in Italia, erau peste 4,8 milioane de imigranti, cu 500.000 mai multi decat in 2008. Dintre acestia, 968.000 sunt romani, 538.000 sunt de origine albaneza, iar 497.000 vin din Maroc. Cercetatorii italieni mai spun si ca, in pofida crizei, numarul imigrantilor care si-au gasit un loc de munca in Peninsula a crescut cu 222.000...

             14 Decembrie 20096 comentarii
              3.000 de romani, arestati in Italia

              3.000 de romani, arestati in Italia

              Un milion de romani se afla in prezent in Italia, dintre acestia 2.850 fiind in prezent retinuti. In primele doua saptamani ale anului 2009, pentru 30 de romani au fost semnate acte de indepartare de pe teritoriul italian, potrivit unor statistici, informeaza Mediafax. In perioada 1-16 ianuarie 2009, in baza Decretului Legislativ 32 din 28 februarie 2008, prefectii italieni au semnat actele de indepartare din teritoriul national italian pentru un numar de 30 de cetateni romani. Dintre acestia, unul a fost trimis cu avionul in tara de origine imediat dupa semnarea documentului, din motive imperative de siguranta publica...

              22 Februarie 200918 comentarii
               U17: Romania - Italia 1-1

               U17: Romania - Italia 1-1

               Vineri s-au disputat jocurile contand pentru etapa a doua a grupei a 6-a din cadrul Turului de Elita (al doilea, ultim, tur preliminar) al Campionatului European de juniori "Under 17", editia 2007-2008, informeaza site-ul oficial al FRF. La Centrul de Fotbal Mogosoaia, nationala noastra (antrenata de Cristian Sava) a inregistrat cea de-a doua remiza, 1-1 contra Italiei, dupa ce, alaltaieri, juniorii nostri incheiasera la egalitate (2-2) cu Spania. Italienii au deschis scorul, in minutul 40+1, prin Fabio Borini, egalarea survenind in minutul 73, gratie golului inscris de Denis Alibec...

               28 Martie 2008
               Alte articole despre: Romania, Italia

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Avem nevoie de copaci pe marginea soselelor - in ritmul actual, va mai dura jumatate de mileniu
                Drumurile din Romania ar trebui sa fie flancate de perdele forestiere - copaci care sa reduca efectele viscolului, precum si raspandirea prafului,...

                4 luni, 3 saptamani si 2 zile, intre cele mai bune 100 de filme din secolul al XXI-lea - sondaj BBC Culture
                Lungmetrajul "4 luni, 3 luni si 2 zile", regizat de Cristian Mungiu, recompensat cu trofeul Palme d'Or la Cannes, in 2007, a fost inclus in topul...

                Foreign Policy, despre armele nuclare care ar fi fost mutate in Romania: Paranoia ruseasca
                Subiectul armelor nucleare mutate de Statele Unite ale Americii din Turcia in Romania a inflamat retelele sociale si nu numai, printre cei care au...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor