Ziare.com
Romania - Italia 9-13, in preliminariile Ligii Mondiale de polo

Romania - Italia 9-13, in preliminariile Ligii Mondiale de polo

Romania a fost invinsa de campioana mondiala Italia cu scorul de 13-9 (4-3, 3-1, 3-2, 3-3), sambata seara, in ultimul sau meci din Grupa C a preliminariilor Ligii Mondiale de polo pe apa, jucat in bazinul Steaua din Capitala. Golurile noastre au ...

31 Martie 2013

Polo romania liga mondiala

Polo: Romania a invins Spania

Polo: Romania a invins Spania

Echipa nationala de polo a Romaniei a castigat, marti, intalnirea jucata cu nationala similara a Spaniei, in prima etapa a Grupei a 3-a din preliminariile Ligii Mondiale 2010. "Tricolorii" s-au impus cu 9-7, scorul pe reprize fiind 2-1, 3-1, 2-1 si 2-4. Golurile jucatorilor antrenati Istvan Kovacs au fost reusite de Andrei Iosep (3), Cosmin Radu (2), Nicolae Diaconu (2), Tiberiu Negrean (1) si Ramiro Georgescu (1). Urmatorul meci al tricolorilor se va disputa pe 8 decembrie, tot la Oradea, contra Serbiei...

18 Noiembrie 20092 comentarii
  Grupa dificila pentru Romania in Liga Mondiala de polo

  Grupa dificila pentru Romania in Liga Mondiala de polo

  Federatia Internationala de Polo a stabilit componenta celor trei grupe pentru Liga Mondiala. Nationala Romaniei va infrunta finalistele Campionatului Mondial de la Roma, Serbia si Spania, dar si Turcia, debuntanta in cadrul competitiei. Nationala Turciei a fost acceptata dupa ce a castigat recent Campionatul European Divizia B. Iata componenta grupelor Ligii Mondiale:...

  15 Septembrie 20091 comentariu
   Romania nu s-a calificat la turneul final al Ligii Mondiale

   Romania nu s-a calificat la turneul final al Ligii Mondiale

   Echipa nationala de polo a Romaniei a ratat calificarea la turneul final al Ligii Mondiale, dupa infrangerea suferita in meciul cu Muntenegru.
   Sportivii romani au pierdut cu scorul de 11-9, pe reprize 2-2, 2-1, 5-3, 2-3.
   In primele 3 opartide din preliminariile Ligii Mondiale, Romania a pierdut in deplasare cu Italia si Muntenegru, si i-a invins pe peninsulari in meciul de la Oradea.

   05 Mai 2009
   Alte articole despre: Romania polo, liga mondiala
    Nationala de polo face senzatie si invinge Italia

    Nationala de polo face senzatie si invinge Italia

    Nationala Romaniei a facut, miercuri, o partida de senzatie in compania selectionatei Italiei, castigand cu scorul de 12-10.
    Romania a invins Italia cu 12-10 intr-o partida contand pentru preliminariile Ligii Mondiale. Tricolorii au reeditat succesul de la Europenele din 2006, cand au invins 'squadra-azzura' in sferturi cu scorul de 10-9.
    Romania a dominat pe toata durata partidei, conducand pe tabela la finalul fiecarui sfert: 3-2, 7-5, 11-7 si 12-10.
    Urmatoarea partida va avea loc pe 5 mai, la Oradea, impotriva reprezentativei Muntenegrului...

    15 Aprilie 20092 comentarii
     Romania infrangeri pe linie in Liga Mondiala de polo

     Romania infrangeri pe linie in Liga Mondiala de polo

     Nationala de polo pe apa a Romaniei a ratat calificarea la Super Finala Ligii Mondiale, dupa ce a fost invinsa la turneul de la Portugalete (Spania) de catre campioana europeana, Serbia, cu scorul de 11-3, meci disputat sambata.
     Duminica, in ultimul sau meci de la Portugalete, Romania a fost depasita de selectionata Rusiei cu scorul de 14-13. Serbia a invins in ultima etapa Spania, cu scorul de 11-5, insa ambele echipe s-au calificat mai departe in Super Finala Ligii Mondiale ce va avea loc la Genova (Italia), intre 16 si 22 iunie, cu participarea a 10 echipe...

     01 Iunie 20081 comentariu
     Alte articole despre: polo, Romania, liga mondiala
      Romania invinsa de Spania in Liga Mondiala de polo

      Romania invinsa de Spania in Liga Mondiala de polo

      Nationala de polo pe apa a Romaniei a fost depasita si de echipa Spaniei in ultima etapa a turneului de Liga Mondiala de la Novi Sad. Spania s-a impus in ultima repriza pe care a castigat-o cu 4-0 in fata echipei noastre. Dupa primele trei reprize, poloistii tricolori conduceau cu 10-8 in meciul cu ibericii la turneul de la Novi Sad. Din nou cel mai bun jucator al echipei noastre a Andrei Iosep, intr-o partida dominata insa de multe eliminari. Romania a invins in prima etapa selectionata Rusiei cu 10-6, iar sambata sportivii pregatiti de Cornel Rusu, au fost depasiti de Serbia cu 11-9...

      25 Mai 20081 comentariu
      Alte articole despre: polo, Romania, Spania
       Romania pierde cu Serbia in Liga Mondiala la polo

       Romania pierde cu Serbia in Liga Mondiala la polo

       Nationala de polo pe apa a Romaniei a fost depasita cu greu de puternica selectionata a Serbiei in etapa a doua din primul turneu al Ligii Mondiale.
       Serbia s-a impus pe final cu 11-9 in fata echipei noastre, in turneul de la Novi Sad (pe reprize: 2-1, 2-2, 3-3, 4-3), golurile noastre fiind reusite de Edi Andrei (4), Cosmin Radu (2), R. Georgescu, Busila si Iosep.
       Romania a invins in prima etapa selectionata Rusiei cu 10-6, iar duminica sportivii pregatiti de Cornel Rusu, vor intalni echipa Spania...

       25 Mai 2008
       Alte articole despre: polo, Romania, liga mondiala

        Urmareste Ziare.com pe

        Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
         

        TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

        Dinamo, umilita de Viitorul lui Hagi in Liga 1
        Viitorul lui Gica Hagi a castigat primul derbi al noului sezon din Liga 1 intr-o maniera entuziasmanta, dobrogenii demoland Dinamo. 5-0 a fost...

        Rezultatele complete inregistrate in Liga 1 si clasamentul la zi
        Noul sezon al Ligii 1 a inceput intr-o nota spectaculoasa, cu o serie de partide interesante si cu rezultate neasteptate. Derbiul rundei, duelul...

        Incidente grave la Viitorul - Dinamo: Meci suspendat dupa ce fanii au intrat pe teren
        Derbiul primei etape a noului sezon din Liga 1, Viitorul - Dinamo, a fost marcat de incidente grave provocate de "ultrasii" formatiei din...
        Platforma pentru solutionarea online a litigiilor