program liga 1 2013 2014

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile de miercuri

Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile de miercuri

Ultima runda a primei noastre scene fotbalistice, editia 2013/2014, isi trage miercuri cortina, urmand sa se decida si celelalte doua echipe care vor lua drumul esalonului secund alaturi de Corona si Vaslui (moldovenii urmare a neprimirii licentei pentru stagiunea viitoare).

* ACS Botosani (8) vs. Dinamo Bucuresti (4) - ora 18.00 / Dolce Sport 1

Viorel Cojocaru (Galati) - central; Marius Badea (Rm.Valcea) si Ionut Bobe (Videle) - asistenti; Florin Miron (Bucuresti) si Ionut Coza (Cernica) - asistenti; George Fridl (Comanesti) - rezerva
Observatori: Marian Dorobantu si Victor Rosca (ambii Buzau)

* Gaz Metan Medias (13) vs. FC Brasov (14) - ora 21.00 / Digi Sport 1

Istvan Kovacs (Carei) - central; Vasile Marinescu (Bucuresti) si Ovidiu Artene (Vaslui) - asistenti; Marcel Barsan (Bucuresti) si Paul Unimatan (Zalau) - aditionali; Daniel Demetrescu (Rm. Valcea) - rezerva
Observatori: Patritiu Abrudan (Cluj Napoca) si Alexandru Rolea (Bucuresti)

* Sageata Navodari (17) vs. CFR Cluj Napoca (6) - ora 21.00 / Digi Sport 1

Sebastian Coltescu (Craiova) - central; Adrian Ghinguleac (Bucuresti) si Dragos Iliescu (Craiova) - asistenti; Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) si Horia Mladinovici (Bucuresti) - aditionali; Andrei Constantinescu (Bucuresti) - rezerva
Observatori: Irina Mart (Bucuresti) si Marcel Lica (Constanta)

* ACS Poli Timisoara (16) vs. Concordia Chiajna (12) - ora 21.00 / Digi Sport 1

Cristian Balaj (Baia Mare) - central; Sebastian Gheorghe (Suceava)... mai mult


Miercuri, 21 Mai 2014, ora 12:43

Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile meciurilor de duminica

Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile meciurilor de duminica

Runda de final a turului principalului nostru esichier fotbalistic continua astazi cu inca trei dispute, cu Steaua condamnata sa castige pe malul galatean al Dunarii pentru a reveni, in locul lupilor galbeni, pe treapta secunda a podiumului ierarhiei la zi.

* Pandurii Tg. Jiu (4) vs. U Cluj (16) - ora 18.30 / Digi Sport 1
Cristian Balaj (Baia Mare) - Vladimir Urzica (P.Neamt) si Sebastian Gheorghe (Suceava). Rezerva: Horatiu Fesnic (Cluj).
Observatori: Cornel Sorescu (Pitesti) si Gheorghe Nedelescu (Craiova).

* Ceahlaul Piatra Neamt (7) vs. Viitorul Constanta (17) - ora 19.00 / Dolce Sport 1
Marius Bocaneala (Galati) - Mircea Orbulet si Andrei Constantinescu (ambii Bucuresti). Rezerva: Viorel Cojocaru (Galati).
Observatori: George Ionescu (Bucuresti) si Romeo Pascu (Brasov).

* Otelul Galati (15) vs. Steaua Bucuresti (3) - ora 21.00 / Digi Sport 1
Iulian Dima (Bucuresti) - Miclos Nagy (Cluj) si Sebastian Stoianov (Constanta). Rezerva: Dragos Istrate (Bucuresti).
Observatori: Stefan Constantin si Paul Mincu (ambii Bucuresti).

Etapa 17 se inchide luni cu jocurile:

* CFR Cluj (10) vs. Sageata Navodari (14) - ora 18.30 / Digi Sport 1.
* Astra Giurgiu (1) vs. SC Vaslui (8) - ora 21.00. mai mult


Duminica, 08 Decembrie 2013, ora 08:51

Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile de sambata

Liga 1: Programul, arbitrii si televizarile de sambata

Etapa cu numarul 16 (penultima din tur) a principalului esichier fotbalistic intern continua astazi cu inca trei jocuri, cel mai interesant anuntandu-se derbiul moldav gazduit de urbea lui Porumboiu.

* Viitorul Constanta (17) vs. Otelul Galati (14) - ora 18.30 / Digi Sport 1
George Radulescu (Bucuresti) - Vladimir Urzica (Piatra Neamt) si Florin Ungureanu
(Bucuresti). Rezerva: Dragos Istrate (Bucuresti).

Observatori: Dan Berbecaru (Rm. Valcea) si Paul Cazan (Bucuresti).

* SC Vaslui (8) vs. Ceahlaul Piatra Neamt (5) - ora 19.00 / Dolce Sport 1
Istvan Kovacs (Carei) - Miclos Nagy (Cluj) si Ciprian Dansa (Oradea). Rezerva: Florin Miron (Bucuresti).

Observatori: Patritiu Abrudan (Cluj) si Adrian Ionescu (Bucuresti).

* Sageata Navodari (13) vs. Dinamo Bucuresti (7) - ora 21.00 / Digi Sport 1
Catalin Popa (Pitesti) - Sebastian Gheorghe (Suceava) si Alexandru Cerei (Cluj). Rezerva: Ionut Iugulescu (Targoviste).

Observatori: Corneliu Fecioru (Bucuresti) si Viorel Ilinca (Pitesti).

Restul meciurilor vor avea loc duminica si luni, astfel:

Duminica 1 decembrie

* FC Botosani (10) vs. Concordia Chiajna (12) - ora 14.00 / Digi Sport 1
* Corona Brasov (18) vs. Pandurii (4) - ora 18.30 / Digi Sport 1
* Steaua (2) vs. Petrolul (3) - ora 21.00 / Digi Sport 1

Luni 2 decembrie

* Gaz Metan (9) vs. CFR Cluj (6) - ora 20.30 / Digi Sport 1

Rezultatele de ieri:

* U Cluj (16) - FC Brasov (15) 2-0
* ACS Poli Timisoara (11) - Astra Giurgiu (1) 1-2 mai mult


Sambata, 30 Noiembrie 2013, ora 09:13

Liga 1: Arbitri si televizarile de sambata

Liga 1: Arbitri si televizarile de sambata

Runda cu numarul 5 a principalei scene fotbalistice interne continua azi cu inca trei interesante dueluri in iarba, in toate fiind angrenate echipele noastre europene.

* Pandurii Tg. Jiu vs. Astra Giurgiu - ora 19.00 / Digi Sport 1
Alexandru Tudor (Bucuresti) - Octavian Sovre (Oradea) si Sebastian Gheorghe (Suceava). Rezerva: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: George Ionescu (Bucuresti) si Ion Tuguleanu (Craiova)
SV: Octavian Goga (Brasov)

* Petrolul Ploiesti vs. Ceahlaul Piatra Neamt - ora 19.30 / Dolce Sport 1
Robert Dumitru (Brasov) - Marius Nicoara (Baile Herculane) si Dragos Iliescu (Craiova). Rezerva: George Gaman (Craiova)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitesti) si Mircea Calin (Bucuresti)

* Steaua Bucuresti vs. CFR Cluj Napoca - ora 21.30 / Digi Sport 1
Ovidiu Hategan (Arad) - Aurel Onita (Constanta) si Ovidiu Artene (Vaslui). Rezerva: Florin Miron (Bucuresti)
Observatori: Gheorghe Moise (Bucuresti) si Gheorghe Nedelescu (Craiova)
SV: Adalbert Kassai (Bucuresti)

Daca echipa patronata de Ioan Niculae se impune astazi in urbea lui Brancusi, va prelua fotoliul de lider detinut cu totul surprinzator de nou promovata FC Botosani.

Restul jocurilor etapei 5 se vor desfasura maine si poimaine, astfel:

Duminica

* Viitorul Constanta vs. Gaz Metan Medias - ora 18.00 / Digi Sport 1 / Se joaca la Chiajna

Luni

* U Cluj vs. Concordia Chiajna - ora 19.00 / Digi Sport 1
* SC Vaslui vs. Sageata Navodari - ora 21.30 / Digi Sport 1... mai mult


Sambata, 17 August 2013, ora 10:07

Coltescu "deschide" noul sezon al Ligii 1

Coltescu "deschide" noul sezon al Ligii 1

CCA a dat pe mana lui Sebastian Coltescu jocul care va deschide editia 2013/2014 a primei noastre scene fotbalistice, ACS Poli Timisoara - Dinamo Bucuresti.

Partida de pe malurile Begai, care readuce dupa doi ani fotbalul banatean in centrul atentiei, se va disputa vineri seara, de la ora 20.45, pe arena "Dan Paltinisanu".

Craioveanul va avea colegi la cele doua linii pe oradeanul Octavian Sovre, respectiv pe Marius Nicoara, din Baile Herculane. Rezerva va fi bihoreanul Florin Marcu iar cu ochii-n patru observatorii vor sta George Ionescu (Bucuresti) si Gheorghe Nedelescu (Craiova).

Mai mult sau mai putin intamplator, tot Coltescu a fost arbitrul care a inaugurat noua stagiune europeana a romanilor purtatori de ecuson FIFA, acesta fiind delegat la meciul dintre NK Celje (Slovenia) si Tromso IL (Norvegia), din mansa secunda a turului preliminar I din Europa League,

Altfel, "fluierasul" din Banie a fost cel mai solicitat central al nostru in precedentul sezon fotbalistic, cu 26 de jocuri arbitrate in Liga 1. mai mult


Vineri, 19 Iulie 2013, ora 20:15

Incepe Liga 1: Programul si televizarile primei etape

Incepe Liga 1: Programul si televizarile primei etape

Sezonul 2013/2014 al Ligii 1 incepe vineri, de la ora 20:45, cu o confruntare interesanta intre ACS Poli Timisoara si Dinamo.

Etapa se va incheia luni, cu clasicul FC Vaslui - Rapid, echipe care se vor intalni pentru al patrulea an consecutiv in prima etapa.

Runda inaugurala se va intinde pe patru zile, astfel:

Vineri 19 iulie

* ACS Poli Timisoara vs. Dinamo Bucuresti - ora 20.45 / Stadion D. Paltinisan / Dolce Sport 1 / Antena 1

Sambata 20 iulie

* Sageata Navodari vs. Gaz Metan Medias - ora 19.00 / Stadion Farul Constanta / Dolce Sport 1
* Pandurii Tg. Jiu vs. FC Brasov - ora 19.00 / Stadion T. Vladimirescu Tg. Jiu / Digi Sport 1
* Steaua Bucuresti vs. Ceahlaul P. Neamt - ora 21.30 / Stadion Steaua / Digi Sport 1

Duminica 21 iulie

* FC Botosani vs. CFR Cluj - ora 17.00 / Stadion Municipal / Digi Sport 1
* Universitatea Cluj vs. Petrolul Ploiesti - ora 19.00 / Stadion Cluj Arena / Digi Sport 1
* Viitorul Constanta vs. Astra Giurgiu - ora 21.30 / Stadion Concordia Chiajna / Digi Sport 1

Luni 22 iulie

* Corona 2010 Brasov vs. Otelul Galati - ora 19.00 / Stadion Tineretului / Digi Sport 1
* SC Vaslui vs. Rapid Bucuresti - ora 21.30 / Stadion Municipal / Digi Sport 1

Nu mai putin de trei echipe, e vorba de Sageata Navodari, Corona Brasov si FC Botosani vor face cunostinta, in premiera, cu esalonul de elita, iar Timisoara revine in fotbalul mare intern dupa o absenta de doi ani. mai mult


Vineri, 19 Iulie 2013, ora 07:08

Mitica Dragomir, dezlantuit la tragerea la sorti a programului Ligii 1

Mitica Dragomir, dezlantuit la tragerea la sorti a programului Ligii 1

Dumitru Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) s-a dezlantuit in timpul tragerii la sorti a programului Ligii 1.

Desi anul trecut a provocat un mic scandal de presa pentru ca nu a stiut ca microfoanele din fata lui sunt deschise, Mitica de la Liga nu si-a invatat lectia si a continuat sa faca o serie de remarci personale, dar care au fost auzite de toata lumea.

Daca debutul evenimentului a fost unul timid, Dragomir incercand doar cateva glume pe tema bilelor incalzite pentru a favoriza un anumit program, seful LPF s-a dezlantuit atunci cand reprezentantii cluburilor au venit in fata.

"Hai, Ioane, hai sa te vad cat bulan ai", i-a spus Dragomir lui Ioan Horoba iar dupa acesta a extras bila cu numarul 13 a izbucnit: "Ba, da' bulangiu mai esti!"

Lucrurile nu s-au oprit aici, presedintele LPF atacandu-i pe cei de la Otelul.

"Hai, falimentarilor, veniti si voi", a spus Dragomir, galatenii atragandu-i atentia ca echipa a solicitat insolventa, nu falimentul.

"Bine, ba, insolventilor", a fost replica lui Mitica.

Programul sezonului 2013/2014 al Ligii 1

Luni, la sediul LPF, a avut loc tragerea la sorti a programului Ligii 1.

M.D. mai mult


Luni, 08 Iulie 2013, ora 11:15

Programul sezonului 2013/2014 al Ligii 1. Debut infernal pentru Steaua

Programul sezonului 2013/2014 al Ligii 1. Debut infernal pentru Steaua

Luni a avut loc tragerea la sorti a programului sezonului 2013/2014 al Ligii 1.

Evenimentul a avut loc la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal si a adus aminte de era comunismului. Aceeasi extragere ciudata si neinteleasa, aceleasi glume de cartier facute de Mitica Dragomir...

Sa revenim. Cea mai ghinionista pare a fi Steaua, care, pe langa meciurile din preliminarile Ligii Campionilor, va avea parte de un debut de foc. Dupa o prima etapa usoara, cu Ceahlaul, pentru campioana Romaniei va urma meciuri tari, cu Astra, posibil Rapid, Dinamo si CFR Cluj!

Nici finalul de sezon nu va fi linisit pentru "ros-albastri", urmand a intalni Pandurii, Petrolul si Otelul.

Dar iata programul complet al turului sezonului 2013/2014 al Ligii 1:

ETAPA 1:

Corona - Otelul
"U" Cluj - Petrolul
Pandurii Targu Jiu - FC Brasov
Sageata Navodari - Gaz Metan Medias
Poli Timisoara - Dinamo
FC Botosani - CFR Cluj
FC Vaslui - Rapid sau Concordia
Viitorul - Astra
Steaua - Ceahlaul

ETAPA 2:

Otelul - "U" Cluj
Petrolul - Pandurii
FC Brasov - Sageata
Gaz Metan - Botosani
Dinamo - FC Vaslui
CFR Cluj - Poli Timisoara
Rapid sau Concordia - Viitorul
Astra - Steaua
Ceahlaul - Corona

ETAPA 3:

Corona - Astra
"U" Cluj - Ceahlaul
Pandurii - Otelul
Poli Timisoara - Gaz Metan
Botosani - Sageata
FC Vaslui - CFR Cluj
Viitorul - Dinamo
Steaua - Rapid sau Concordia
Petrolul - FC Brasov

ETAPA 4:

Sageata - Poli Timisoara
Otelul - Petrolul
FC Brasov - Botosani... mai mult


Luni, 08 Iulie 2013, ora 10:44

7 comentarii
LPF decide programul Ligii 1

LPF decide programul Ligii 1

Liga Profesionista de Fotbal va decide, luni, programul editiei 2013/2014 a Ligii 1.

Dupa ce Comitetul Executiv al FRF a hotarat ca la startul noului sezon sa se alinieze tot 18 formatii, Liga trebuie sa stabileasca programul.

Tragerea la sorti a "tintarului" va avea loc la sediul LPF, incepand cu ora 10.00.

Iata care sunt cele 18 cluburi care vor evolua in Liga 1 in sezonul urmator:

Steaua, Pandurii Targu Jiu, Petrolul Ploiesti, Astra Giurgiu, FC Vaslui, Dinamo, FC Brasov, Gaz Metan Medias, Otelul Galati, Universitatea Cluj, CFR Cluj, Viitorul Constanta, Ceahlaul Piatra Neamt, FC Botosani, Sageata Navodari, ACS Poli Timisoara, Corona Brasov, plus castigatoarea barajului dintre Rapid si Concordia Chiajna.

Intalnirea dintre Rapid si Chiajna se va disputa sambata, castigatoarea urmand a fi admisa in Liga 1.

M.D. mai mult


Luni, 08 Iulie 2013, ora 07:56

1 comentariu

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Uluitorul tobogan cu cadere libera de 15 metri, pe versantul unui defileu (Video)
  2. Cea mai mica proprietate privata din New York are dimensiunea unei felii de pizza
  3. Un glont intrat prin zid a omorat un copil de 8 ani
  4. Misterul craterelor din Siberia: Rasuflarea dragonului, ce ne poate aduce sfarsitul
  5. Descoperire misteriosa sub ruinele World Trade Center
  6. Stimati pasageri, ne pregatim sa aterizam. Aruncati drogurile la toaleta!
  7. Declaratie socanta a unui politician: Femeile nu ar trebui sa rada in public
  8. Politia, alertata de cetateni la Toronto: OZN-uri filmate pe cer (Video)
  9. Un actor de top a luat masa cu Bear Grylls: viermi si alte taratoare (Video)
  10. Situatii extreme incredibile pe care oamenii le-au suportat