program steaua europa league

Ziare.com
vezi toate articolele pe aceeasi tema
Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Iata cum se prezinta situatia in Grupa J a Europa League, din care face parte si campioana Romaniei, Steaua, dupa disputarea celei de-a doua etape:

Dynamo Kiev - Steaua 3-1 ((Yarmolenko '40, Kravets '66, Teodorczyk '90+2 / Rusescu '89)

Aalborg - Rio Ave 1-0 (Helenius '46)

Clasament:

1. Dinamo Kiev - 6 puncte
2. Steaua - 3 puncte
----------------------
3. Aalborg - 3 puncte
4. Rio Ave - 0 puncte

*Primele doua clasate obtin calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Urmatoarea etapa e programata pe 23 octombrie si propune meciurile Steaua - Rio Ave si Aalborg - Dinamo Kiev.

I.G. mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 22:08

Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Steaua a pierdut intalnirea jucata joi seara in Ucraina cu Dinamo Kiev, scor 3-1, in Grupa J a Europa League.

"Ros-albastrii" s-au intors la Kiev la 8 ani distanta de la acel magnific 4-1 si de la "Du-te, Dica, du-te". De aceasta data n-a mai fost insa o seara memorabila pentru Steaua, ci mai degraba una care trebuie uitata repede.

Ucrainenii au jucat mai bine si au obtinut o victorie meritata, in timp ce campioana Romaniei a dat semne de viata abia spre sfarsit, dupa intrarea lui Rusescu.

Constantin Galca a inceput meciul cu doua surprize in echipa de start: Iancu si Tanase. Ambii au fost insa stersi, iar startul partidei le-a apartinut gazdelor. Steaua putea da insa lovitura in minutul 30, cand goalkeeperul lui Dinamo a respins greu in bara o reluare a lui Chipciu.

Pana la pauza avea sa se marcheze, dar in poarta lui Arlauskis. Belhanda a pacalit apararea Stelei la o lovitura libera, iar Yarmolenko a marcat frumos in minutul 40.

Dupa pauza, Steaua a disparut din joc, iar Dinamo Kiev a mai punctat odata. La capatul unei actiuni superbe, Kravets a facut 2-0 cu un sut din cativa metri, in minutul 66.

Meciul s-a incins in ultimele minute, dupa ce in teren si-a facut aparitia Rusescu, introdus in locul lui Stanciu, pastrat in teren doar cateva minute. Atacantul imprumutat de la Sevilla a facut 2-1 in minutul 89, cand a marcat la capatul unei pase fabuloase a lui Keseru cu calcaiul.

Ultimul cuvant aveau sa-l aiba insa tot gazdele. Nou intratul Teodorczyk a... mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 21:50

10 comentarii
Steaua si Astra joaca in Europa League: Program si echipe probabile

Steaua si Astra joaca in Europa League: Program si echipe probabile

Steaua si Astra evolueaza joi in etapa a doua a fazei grupelor din Europa League. Daca giurgiuvenii primesc acasa vizita celor de la FC Salzburg, "ros-albastrii" s-au deplasat in capitala Ucrainei pentru un meci cu Dinamo Kiev.

Campioana va juca impotriva rivalilor lui Mircea Lucescu din Ucraina din postura echipei care, in prima etapa a Europa League, a reusit scorul record al competitiei, 6-0 cu Aalborg.

Chiar daca se confrunta cu o serie de absente importante, antrenorul Costel Galca are destul de multe motive pentru a fi increzator intr-un rezultat pozitiv.

Echipa probabila: Arlauskis - Papp, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepelita,Breeveld - Chipciu, Stanciu, Sanmartean - Keseru

Lipsesc accidentatii Adi Popa, Bourceanu si Parvulescu, dar si Srgian Luchin, care nu are drept de joc in Europa League.

Meciul incepe la ora 20:00 si va fi transmis in direct pe site-ul Ziare.com. La TV poate fi urmarit pe DigiSport si DolceSport.

Vicecampioana Astra incearca sa isi revina dupa un prim contact extrem de dur cu grupele Europa League, giurgiuvenii fiind zdrobiti la Zagreb, in prima etapa, cu 5-1.

Tehnicianul Daniel Isaila nu se va putea baza pe doi oameni de baza in aceasta disputa, fundasul Valerica Gaman si atacantul Kehinde Fatai, insa este obligat sa obtina un rezultat bun, o noua infrangere putand insemna si demiterea sa.

Echipa probabila: Lung jr. - Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, William - Bukari... mai mult


Joi, 02 Octombrie 2014, ora 14:43

Meciurile programate in Europa League

Meciurile programate in Europa League

Joi seara este programata prima etapa a grupelor Europa League, stagiunea 2012/2013.

Iata programul zilei:

Grupa A

20:00 Young Boys - Liverpoo
20:00 Udinese - Anji Mahacikala

Grupa B

20:00 Viktoria Plzen - Academica
20:00 Hapoel Tel Aviv - Atletico

Grupa C

20:00 Fenerbahce - Marseille
20:00 AEL Limasson - Monchengladbach

Grupa D

20:00 Maritimo - Newcastle
20:00 Bordeaux - FC Brugge

Grupa E

20:00 Stuttgart - STEAUA
20:00 FC Copenhaga - Molde

Grupa F

20:00 Dnepr - PSV Eindhoven
20:00 Napoli - AIK Stockholm

Grupa G

22:05 Genk - Videoton
22:05 Sporting Lisabona - Basel

Grupa H

22:05 Inter Milano - Rubin Kazan
22:05 Partizan - Neftci Baku

Grupa I

22:05 Olympique Lyon - Sparta Praga
22:05 Bilbao - Hapoel Shmona

Grupa J

22:05 Maribor - Panathinaikos
22:05 Tottenham - Lazio Roma

Grupa K

22:05 Rapid Viena - Rosenborg
22:05 Leverkusen - Metalist Harkov

Grupa L

22:05 Levante - Helsingborg
22:05 Twente - Hannover 96

Partida VfB Stuttgart va fi transmisa in direct pe site-ul Ziare.com.

C.F. mai mult


Joi, 20 Septembrie 2012, ora 08:47

Liga Campionilor, eclipsata de Europa League! Meciuri de foc in 16-imi

Liga Campionilor, eclipsata de Europa League! Meciuri de foc in 16-imi

Vineri, la sediul UEFA de la Nyon, a avut loc tragerea la sorti pentru stabilirea 16-imilor Europa League.

Cea de-a doua competitie intercluburi a Europei propune cateva partide soc in faza 16-imilor, acestea depasind, cel putin ca valoare a echipelor, disputele din optimile mult mai titratei Champions League.

Porto - Manchester City, Ajax - Manchester United,
Lazio - Atletico, si Stoke City - Valencia sunt patru partide care vor trezi un interes enorm la primavara, cand se va relua competitia.

Dar iata programul complet al 16-imilor:

1.FC Porto - Manchester City
2.Ajax Amsterdam - Manchester United
3.Lokomotiv Moscova - Athletic Bilbao
4.FC Salzburg - Metalist Harkov

5.Stoke City - Valencia CF
6.Rubin Kazan - Olympiakos Pireu
7.AZ Alkmaar - Anderlecht Bruxelles
8.Lazio Roma - Atletico Madrid

9.STEAUA BUCURESTI - Twente Enschede
10.Viktoria Plzen - Schalke 04
11.Wisla Cracovia - Standard Liege
12.Sporting Braga - Besiktas Istanbul

13.Udinese - PAOK Salonic
14.Trabzonspor - PSV Eindhoven
15.Hannover 96 - Club Brugge
16.Legia Varsovia - Sporting Lisabona

Programul optimilor:

Meci 4 - Meci 6
Meci 16 - Meci 1
Meci 9 (Steaua/Twente) - Meci 10 (Schalke/ Viktoria Plzen)
Meci 11 - Meci 15
Meci 5 - Meci 14
Meci 7 - Meci 13
Meci 8 - Meci 12
Meci 2 - Meci 3

Desfasurarea tragerii la sorti:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

14:35 Se incheie tragerea la sorti.

14:15 Incepe tragerea la sorti.

14:08... mai mult


Vineri, 16 Decembrie 2011, ora 14:37

2 comentarii
Steaua, batuta de Schalke in Europa League

Steaua, batuta de Schalke in Europa League

Steaua a fost invinsa cu 2-1 de Schalke, intr-un meci disputat joi seara in Germania si care a contat pentru etapa a 5-a din Grupa J a Europa League.

Cu Ilie Stan in tribune, dupa eliminarea suferita in meciul cu Maccabi Haifa, "ros-albastrii" au inceput fricos meciul cu Schalke.

Dupa o multime de cornere si cateva bune ocazii, nemtii au deschis meritat scorul in minutul 25. Spaniolul Jurado a centrat din partea stanga, iar fundasul grec de numai 19 ani, Kyriakos Papadopoulos, a venit nemarcat si l-a invins pe Tatarusanu cu o lovitura de cap trimisa din 8 metri.

Avantajul nemtilor a durat insa doar 8 minute, pentru ca Brandan i-a pasat excelent lui Rusescu, iar varful stelist a egalat situatia pe tabela de marcaj cu un sut perfect de la 15 metri.

Jucatorii lui Ilie Stan au intrat la cabine cu un rezultat de egalitate, dar la 12 minute de la revenirea pe teren gazdele au trecut din nou in avantaj.

Veteranul Raul a profitat de un plasament gresit al lui Latovlevici si l-a inscris din numai 4 metri.

Steaua a incercat apoi sa restabileasca egalitatea, insa atacul "ros-albastrilor" a fost inexistent, mai ales dupa iesirea lui Rusescu, accidentat.

Astfel, Steaua pleaca invinsa din Germania, insa n-a pierdut orice sansa de a obtine calificarea in primavara Europa League. Datorita infrangerii celor de la Maccabi Haifa in fata lui AEK Larnaca, "ros-albastrii" continua sa spere ca primavara ii va gasi in cupele europene.

Pentru a se califica in faza urmatoare... mai mult


Joi, 01 Decembrie 2011, ora 21:50

14 comentarii
Programul romanilor in Europa League

Programul romanilor in Europa League

Romania are 3 echipe calificate in grupele Europa League, Steaua, Rapid si FC Vaslui urmand a ne reprezenta in cea de-a doua competitie intercluburi a continentului.

Imediat dupa tragerea la sorti a componentei grupelor s-a stabilit si programul meciurilor, dupa cum urmeaza:

15 septembrie

Hapoel Tel Aviv - RAPID, de la ora 20.00
SS Lazio Roma - FC VASLUI, de la ora 20.00
STEAUA - Schalke 04, de la ora 22.05

29 septembrie

RAPID - PSV Eindhoven, de la ora 22.05
FC VASLUI - FC Zurich, de la ora 22.05
AEK Larnaca - STEAUA, de la ora 20.00

20 octombrie

RAPID - Legia Varsovia, de la ora 22.05
Sporting - FC VASLUI, de ora 22.05
Maccabi Haifa - STEAUA, de la ora 20.00

3 noiembrie

Legia Varsovia - RAPID, de la ora 20.00
FC VASLUI - Sporting, de la ora 20.00
STEAUA - Maccabi Haifa, de la ora 22.05

30 noiembrie

RAPID - Hapoel Tel Aviv, de la ora 22.05

1 decembrie

Schalke - STEAUA, de la ora 20.00
FC VASLUI - SS Lazio Roma, de la ora 22.05

14 decembrie

FC Zurich - FC VASLUI, de la ora 20.00
STEAUA - AEK Larnaca, de la ora 22.05

15 decembrie

PSV Eindhoven - RAPID, de la ora 20.00

Steaua si Rapid vor evolua pe teren propriu pe stadionul National Arena din Bucuresti, in timp ce vasluienii isi vor disputa meciurile de "acasa" la Piatra Neamt.

Toate disputele vor fi transmise in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com. mai mult


Vineri, 26 August 2011, ora 17:15

1 comentariu
Echipele romanesti, in Europa League: Programul si televizarile meciurilor retur

Echipele romanesti, in Europa League: Programul si televizarile meciurilor retur

Iata programul si televizarile meciurilor echipelor romanesti in playoff-ul pentru grupele Europa League:

18:00 Dinamo - Vorskla (TVR 1). In tur 1-2.

20:00 Gaz Metan Medias - Austria Viena (Digi Sport 2). In tur 1-3.

20:30 TSKA Sofia - Steaua (Pro TV). In tur 0-2.

21:00 Rapid - Slask (TVR 1). In tur 3-1.

21:00 Sparta Praga - Vaslui (Digi Sport 1). In tur 0-2.

Toate partidele vor fi transmise si de Ziare.com, in format LIVE text.

I.G. mai mult


Vineri, 19 August 2011, ora 10:48

Vezi la ce ore joaca echipele romanesti in playoff-ul Europa League

Vezi la ce ore joaca echipele romanesti in playoff-ul Europa League

UEFA a stabilit orele de incepere ale meciurilor pe care echipele romanesti le vor juca in prima mansa a barajului pentru grupele Europa League.

Iata programul complet al intalnirilor:

20:00 FC Vaslui - Sparta Praga

20:00 Austria Viena - Gaz Metan Medias

20:00 Vorskla Poltava - Dinamo

20:30 Steaua - TSKA Sofia

21:00 Slask Wroclaw - Rapid

Toate partidele sunt programate pe 18 august si vor fi transmise, in format LIVE text, de site-ul Ziare.com.

C.F. mai mult


Joi, 11 August 2011, ora 15:11

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
 
  1. Culmea ironiei: Unul dintre cei mai mari producatori de tutun interzice fumatul in cladirile sale
  2. Intr-o scoala din Romania, elevii invata anatomie pe scheletul fostului director
  3. Legea Macho: Bani de la stat pentru barbatii cu copii de la mai multe femei
  4. Noua bresa de securitate la Casa Alba: Intrus imobilizat de doi caini - agent secret (Video)
  5. Oameni ucisi de lucruri cazute din cer
  6. Un avion era prea greu ca sa decoleze: 10 pasageri, rugati sa coboare
  7. Gest socant al unui artist rus. Si-a taiatul lobul urechii in semn de protest
  8. Descoperiri uluitoare despre Tutankhamon: A fost rodul unui incest
  9. Spanzurata pentru un pahar cu apa - un ministru si un guvernator au murit pentru ea
  10. Mango, in centrul unui scandal imens, din cauza bluzei "naziste" (Foto)