Ziare.com
Romania la Olimpiada: Stafeta masculina de 4x400 metri a obtinut calificarea la Rio

Romania la Olimpiada: Stafeta masculina de 4x400 metri a obtinut calificarea la Rio

Stafeta masculina de 4x100 metri liber a Romaniei va fi prezenta la Jocurile Olimpice, dupa ce Federatia Internationala de Natatie a oficializat prezenta cvartetului tricolor pe lista celor 16 care vor concura la Rio. Stafeta compusa din Norbert ...

06 Iunie 2016

Romani calificati olimpiada londra

Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 10-a

Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 10-a

Ziua a zecea a Jocurilor Olimpice de la Londra a fost una neagra pentru sportivii romani. Rand pe rand, acestia au ratat toate probele in care au participat. Nationala de polo pe apa a fost umilita de Serbia, Flavius Koczi a fost penultimul in finala de la sarituri iar Andreea Ogrezeanu nu a putut sa treaca de seriile de calificare de la 200 de metri. Iata cele mai importante momente ale zilei olimpice:...

06 August 20127 comentarii
  Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 8-a

  Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 8-a

  Site-ul Ziare.com a transmis in direct cele mai importante evenimente de la Londra, din a opta zi a Jocurilor Olimpice. Iata rezultatele inregistrate de sportivi romani, dar si ce s-a intamplat in alte evenimente de interes. Rezultate atletism: Mohamed Farah din Anglia a castigat medalia de aur in proba de 10.000 de metri. Jamaicana Shelly-Ann Fraser-Pryce a castigat medalia de aur in proba feminina de 100 de metri, cu timpul 10.75. Ea a fost urmata de Carmelita Jeter (10.78) si Veronica Campbell-Brown (10.81)...

  04 August 20123 comentarii
   Olimpiada Londra 2012: Zi neagra pentru Romania la atletism

   Olimpiada Londra 2012: Zi neagra pentru Romania la atletism

   Cele doua reprezentante ale Romaniei care au concurat sambata la atletism au obtinut rezultate negative. Cristina Casandra si Ancuta Bobocel au ratat calificarea in finala probei de 3000 de metri obstacole, fiind net depasite. Casandra a concurat prima, insa a incheiat cursa cu timpul de 9:58.83, pe locul 13 in seria a doua de calificare. Ancuta Bobocel a terminat pe locul 6 seria a treia, cu timpul 9:27.24, insa n-a izbutit sa obtina calificarea...

   04 August 20122 comentarii
    Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 7-a

    Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 7-a

    Vineri a avut loc cea de-a saptea zi a Jocurilor Olimpice de la Londra, in cadrul careia Romania a evoluat la cinci probe: spada, atletism, judo, haltere si aruncarea discului. Delegatia tarii noastre si-a trecut in palmares o noua medalie la Londra, echipa masculina de spada cucerind medalia de argint dupa o finala pierduta in fata Coreii de Sud. In cele sapte zile de concurs, Romania a obtinut sapte medalii olimpice: una de aur, patru de argint si doua de bronz. Iata cele mai importante evenimente ale zilei:...

    03 August 20126 comentarii
     Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 6-a

     Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 6-a

     Joi au avut loc intrecerile programata in cea de-a sasea zi a Jocurilor Olimpice de la Londra. A sasea zi a competitiei londoneze a fost nefasta pentru sportivii romani, acestia ratand clasarea pe podium la doua probe in care erau vazuti printre favoriti, canotaj 8+1 feminin si gimnastica individual compus feminin. Iata care au fost cele mai importante evenimente ale zilei: ora 23.53 Juratoni este eliminat, Atoev impunandu-se la puncte dupa cele trei reprize, scor 12-10! Uzbekul a refuzat lupta timp de doua reprize, dar judecatorii l-au vazut invingator pe dublul campion mondial...

     03 August 20123 comentarii
      Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 5-a

      Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 5-a

      Delegatia Romaniei a obtinut o noua medalie in cadrul zilei a cincea de la Jocurile Olimpice, editia 2012. Sportiva Roxana Cocos a cucerit medalia de argint la haltere, categoria 69 de kilograme, a sasea pentru delegatia Romaniei deplasata la Londra. Tot miercuri s-au inregistrat si doua recorduri mondiale la natatie, ambele in proba de 200 metri bras, prin Rebecca Soni (SUA) la feminin, respectiv Daniel Gyurta (Ungaria) la masculin. Iata care au fost cele mai importante evenimente ale zilei:...

      02 August 20123 comentarii
       Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 4-a

       Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 4-a

       Delegatia Romaniei a obtinut doua noi medalii in cadrul zilei a patra de la Jocurile Olimpice, editia 2012. "Tricolorii" si-au adaugat in palmares doua medalii de bronz, la gimnastica feminina pe echipe, respectiv la haltere, la categoria 69 de kilograme. Iata evenimentele desfasurate marti la Londra: ora 22:59 Razvan Martin cucereste medalia de bronz la haltere, categoria 69 de kilograme!...

       31 Iulie 20123 comentarii
        Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor

        Olimpiada Londra 2012: Programul romanilor

        Ziare.com va prezinta programul sportivilor romani din ziua a patra a Jocurilor Olimpice de la Londra. Principalele evenimente pentru sportivii nostri finala pe echipe de la gimnastica, unde avem sanse la o noua medalie, recalificarile de la canotaj, dar si meciul de polo cu SUA: ora 12.00: natatie masculin 100 de metri liber - Norbert Trandafir, serii calificare ora 12.30: floreta masculin - R. Daraban, turul I...

        31 Iulie 20121 comentariu
         Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 3-a

         Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a 3-a

         Iata rezultatele inregistrate in cele mai importante evenimente din ziua cu numarul 3 a Jocurilor Olimpice de la Londra 2012: ora 23:14 - Adrian Crisan a ajuns in sferturi la tenis de masa, dupa ce l-a invins in optimi pe neamtul Timo Boll, cu 4-1. Sportivul nostru il va intalni in sferturi pe taiwanezul Chih-Yuan Chuang. ora 22:50 - Michael Phelps s-a calificat cu al 4-lea timp in finala probei de 200 de metri fluture. ora 21:50 - Francezul Yannick Agnel a castigat proba de inot 200 de metri liber. Pe locul doi au venit, la egalitate, chinezul Yang Sun si coreeanul Taehwan Park...

         30 Iulie 20129 comentarii
          Olimpiada Londra 2012: Romania, in finala la doua rame

          Olimpiada Londra 2012: Romania, in finala la doua rame

          Georgeta Andrunache si Viorica Susanu au obtinut calificarea in finala probei de doua rame din cadrul turneului de canotaj de la Jocurile Olimpice, editia 2012. Romancele, campioanele olimpice en-titre ale probei, au ratat calificarile si, astfel, au fost nevoite luni de intre in recalificari pentru a ajunge in ultimul act. Din fericire, evolutia slaba de sambata nu a fost repetata in recalificari, barca Romaniei castigand cursa intr-o maniera impresionanta, cu timpul de 7 minute 8 secunde si 42 de sutimi...

          30 Iulie 20121 comentariu
           Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a doua

           Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in ziua a doua

           Iata rezultatele inregistrate in cele mai importante evenimente din ziua a doua a Jocurilor Olimpice de la Londra: ora 23:55 - Surpriza de proportii la fotbal: Spania a fost batuta de Honduras, scor 0-1, si a fost eliminata de la Olimpiada inca din faza grupelor. Surpriza deceniului in fotbal: Spania, batuta de Honduras si eliminata de la Olimpiada! ora 23:50 - Elizabeta Samara a trecut de Yana Tie (Hong Kong), scor 4-2, si a avansat in optimile competitiei de tenis de masa...

           29 Iulie 20124 comentarii
            Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

            Olimpiada: Romania, calificata cu al 4-lea punctaj in finala de la gimnastica feminina

            Romania s-a calificat cu al 4-lea punctaj in finala feminina de gimnastica de la Olimpiada gazduita in aceste zile de Londra. 176.264 a fost punctajul cu care Romania s-a calificat in finala, dupa SUA (181.863 puncte), Rusia (180.429 puncte) si China (176.637 puncte). In finala au mai obtinut calificarea: 5. Marea Britanie (170.656 puncte), 6. Japonia (170.196 puncte), 7. Italia (168.397 puncte) si 8. Canada (167.696 puncte). N-au obtinut calificarea in finala: 9. Germania (167.331 puncte), 10. Australia (166.721 puncte), 11. Franta (164.796 puncte) si 12. Brazilia (161.295 puncte)...

            29 Iulie 20124 comentarii
             Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in prima zi (Video)

             Olimpiada Londra 2012: Rezultatele inregistrate in prima zi (Video)

             Iata principalele evenimente ce-au avut loc sambata in prima zi a Jocurilor Olimpice de la Londra: ora 23:50 - Daniela Dodean s-a calificat in turul trei al probei de simplu din cadrul concursului olimpic la tenis de masa. Sportiva noastra a invins-o cu 4-3 (7-11, 8-11, 11-5, 5-11, 11-7, 11-9, 11-2) pe Tetiana Bilenko (Ucraina). Duminica, Dodean o va intalni pe chinezoaica Ning Ding. ora 23:45 - Romania n-a obtinut calificarea in finala olimpica la gimnastica masculina...

             29 Iulie 201215 comentarii
              Olimpiada Londra 2012: Alina Dumitru obtine primul rezultat bun pentru Romania

              Olimpiada Londra 2012: Alina Dumitru obtine primul rezultat bun pentru Romania

              Alina Dumitru continua parcursul spre aurul olimpic, obtinand calificarea in semifinalele probei de 48 de kilograme, la judo. Sportiva noastra a trecut cu greu de mongoleza Urantsetseg Munkhbat la golden scor, cu sase secunde inainte de final. Alina Dumitru a reusit un waza-ari de senzatie care o trimite in semifinale, unde va da peste japoneza Tomoko Fukumi. Inaintea acestui meci, Alina Dumitru trecuse de cubaneza Mestre Alvarez, care a fost descalificata pentru un gest nesportiv...

              28 Iulie 20121 comentariu
               Romanii calificati la Jocurile Olimpice de la Londra

               Romanii calificati la Jocurile Olimpice de la Londra

               Desi procesul de calificare inca nu s-a incheiat, majoritatea numelor sportivilor care vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice din 2012 sunt deja cunoscute. In probele pe echipe, reprezentativa tarii noastre este reprezentata pana acum la patru categorii (10 echipe) Iata romanii calificati pana acum la Londra: Atletism...

               05 Aprilie 2012

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                LIVE Franta vs Romania in semifinalele Fed Cup
                Urmariti acum, in direct pe site-ul Ziare.com, primele jocuri din cadrul semifinalei de Fed Cup dintre Franta si Romania, programata la Rouen, pe...

                Presa din Italia scrie despre "o oferta curioasa" pentru Ianis Hagi
                Ianis Hagi o va parasi, cel mai probabil, in vara pe Viitorul, pentru a da curs uneia dintre multele oferte sosite pe adresa clubului constantean....

                Simona Halep, luata la puricat de Eurosport inaintea semifinalei dintre Franta si Romania din Fed Cup: "Exista speranta"
                Eurosport a analizat sansele Frantei de a castiga semifinala cu Romania din Fed Cup, concentrandu-se exclusiv pe lidera echipei noastre, Simona...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor