Ziare.com
Romania a retrogradat din Grupa Mondiala a Fed Cup: Lista posibilelor adversare

Romania a retrogradat din Grupa Mondiala a Fed Cup: Lista posibilelor adversare

Echipa de Fed Cup a Romaniei a retrogradat din Grupa Mondiala dupa ce a pierdut barajul cu Germania, scor 1-4, insa are sansa de a reveni in elita. Trimisa in Grupa Mondiala II, echipa noastra isi cunoaste deja posibilele adversare impotriva ...

18 Aprilie 2016

Romania fed cup rezultate

Moment amuzant cu Monica Niculescu: Cum si-a ironizat fara sa vrea o colega din echipa Romaniei

Moment amuzant cu Monica Niculescu: Cum si-a ironizat fara sa vrea o colega din echipa Romaniei

Monica Niculescu a oferit un moment amuzant dupa meciul disputat contra Karolinei Pliskova in Fed Cup. Sportiva noastra le-a marturisit jurnalistilor prezenti la conferinta de presa ca a avut parte de meciuri dificile, adversarele fiind foarte bine pozitionate in clasamentul WTA. Monica a mai spus ca Romania ar fi avut mai multe sanse daca in lotul Cehiei se aflau si jucatoare mai slabe. "Trebuie sa tinem cont ca ieri (sambata - n.red.) am jucat cu numarul 9 mondial si astazi (duminica - n.red.) cu numarul 13. Ne-am fi dorit si noi macar un loc 104, ceva... Sa joci in fiecare zi cu Top 10 nu este usor", a spus Niculescu...

08 Februarie 2016
  Andreea Mitu nu s-a putut opri din plans dupa infrangerea Romaniei: Evolutia mea a dus la rezultatul acesta

  Andreea Mitu nu s-a putut opri din plans dupa infrangerea Romaniei: Evolutia mea a dus la rezultatul acesta

  Andreea Mitu nu s-a putut opri din plans dupa ce a fost invinsa in meciul de dublu, unde a facut pereche cu Raluca Olaru, al disputei dintre Romania si Cehia, din Fed Cup. Sportiva aflata pe locul 104 in clasamentul WTA a marturisit in putinele cuvinte pe care le-a putut spune la conferinta de presa ca se considera responsabila pentru infrangere. "Evolutia mea a dus la rezultatul acesta, deci se leaga. Emotiile sunt prea mari. Nu prea pot sa vorbesc acum... poate cand ma linistesc o sa pot vorbi", a declarat Andreea, scrie Agerpres...

  08 Februarie 20165 comentarii
   Monica Niculescu, socata de o adversara din Fed Cup: Asa ceva nu am vazut!

   Monica Niculescu, socata de o adversara din Fed Cup: Asa ceva nu am vazut!

   Monica Niculescu se declara socata de o adversara din Fed Cup, marturisind ca nu a mai intalnit o asemenea jucatoare. Sportiva noastra a laudat rezistenta fizica a Karolinei Pliskova, tenismena decisiva din duelul Romania - Cehia. "Asa ceva n-am vazut! Ieri (sambata - n.red.) joaca cu Simona 3 ore si azi (duminica - n.red.) se face set-set si da mai bine, adica nu stiu... A servit foarte bine mingi importante si a scurtat jocul", a spus Monica la conferinta de presa. Niculescu a precizat apoi ca sportiva din Cehia a avut o tactica perfecta, reusind s-o scoata din ritm in momentele importante...

   08 Februarie 20161 comentariu
    Reactia sefului tenisului romanesc dupa Romania - Cehia: O infrangere cat o victorie

    Reactia sefului tenisului romanesc dupa Romania - Cehia: O infrangere cat o victorie

    George Cosac, presedintele Federatiei Romane de Tenis, nu a parut prea afectat de infrangerea suferita de echipa noastra de Fed Cup in fata Cehiei. Seful tenisului romanesc s-a declarat multumit de evolutia jucatoarelor noastre si lasa sa se inteleaga faptul ca rezultatul putea fi altul daca aveam la dispozitie tot lotul. "Este o infrangere cat o victorie. Am avut 4 meciuri de simplu extraordinare, de calitate deosebita, in care fetele au dat tot ce au putut. Monica Niculescu a fost intr-o zi foarte buna, mult devotament. Simona cu Petra Kvitova a fost un meci pe care il putem oricand vedea la un Turneu al Campioanelor...

    07 Februarie 2016
     Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

     Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

     Echipa de Fed Cup a Romaniei a suferit o infrangere dramatica in sferturile de finala ale Fed Cup in fata Cehiei. A fost un duel pasionant, intins pe durata a doua zile, Cehia impunandu-se cu scorul de 3-2 dupa meciul decisiv de dublu. Ziua de duminica a inceput de la scorul de unu la unu, dupa ce Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Monica Niculescu a obtinut o victorie superba in fata Petrei Kvitova. In prima disputa a zilei, Simona a intrat in teren pentru a o infrunta pe Kvitova, dubla castigatoare de la Wimbledon...

     07 Februarie 201627 comentarii
      Simona Halep dezvaluie secretul succesului din meciul cu Petra Kvitova

      Simona Halep dezvaluie secretul succesului din meciul cu Petra Kvitova

      Simona Halep a vorbit despre secretele din spatele succesului obtinut impotriva Petrei Kvitova, in Fed Cup. Numarul 3 WTA a marturisit ca a fost mai curajoasa, dar si ca a profitat de o slabiciune a adversarei. "Am fost un pic mai hotarata, mi-a prins bine meciul de ieri, chiar daca l-am pierdut. In momentele importante am avut mai mult curaj. Spiritual am luat ceva din jocul Monicai de ieri, pentru ca eu nu pot sa joc precum ea. E foarte greu sa incep sa dau slice intr-un meci atat de important...

      07 Februarie 2016
       Simona Halep a rabufnit dupa atacurile din ultima vreme: M-au afectat, nu e corect

       Simona Halep a rabufnit dupa atacurile din ultima vreme: M-au afectat, nu e corect

       Simona Halep a rabufnit dupa ce, in ultima vreme, a fost tinta mai multor atacuri. Sportiva noastra marturiseste ca a fost afectata de anumite declaratii, mai ales ca acestea nu au fost corecte. In acelasi timp, ea spune ca jocul ei nu va avea de suferit ca urmare a acestor critici primite pentru ca nu a jucat in meciul de Fed Cup dintre Canada si Romania. "M-au afectat, dar nu mi-au afectat tenisul. M-au afectat pentru ca nu mi s-a parut corect ce s-a vorbit. N-am facut alegerea asta pentru Porsche sau pentru altceva, am facut-o strict pentru cariera mea si pentru momentul in care sunt. Poate la anul nu o sa mai fiu la acest nivel. Daca sunt aici, trebuie sa fac ceea ce cred ca este util ca sa fie bine pentru tot sportul romanesc. Implicit, e bine si pentru tara. N-am vazut niciun fel de mare problema ca nu m-am dus, dar unele persoane au hotarat sa vorbeasca asa cum au vorbit. Sigur, fiecare e liber sa spuna ce doreste", a declarat Halep in editia tiparita a Gazetei Sporturilor...

       21 Aprilie 20151 comentariu
        Romania nu inseamna doar Simona Halep (Opinii)

        Romania nu inseamna doar Simona Halep (Opinii)

        Cea mai buna jucatoare de tenis a Romaniei din ultimii 20 de ani, sau din istorie, daca ne gandim strict prin prisma clasamentului WTA, nu a participat la obtinerea celei mai mari performante din ultimii 20 de ani a tenisului feminin romanesc, la nivel de echipa nationala - calificarea in Grupa Mondiala a Fed Cup. Victoria Romaniei din Canada reprezinta nu doar o performanta uimitoare, ci si un rezultat care ne arata ca tenisul autohton inseamna mult mai mult decat Simona Halep. Fetele prezente la Montreal s-au luptat fantastic si, intr-un fel, au dat propriul lor test de maturitate, pe care l-au trecut cu brio...

        21 Aprilie 201510 comentarii
         Romania si Canada, la egalitate dupa prima zi: Dulgheru o invinge magnific pe Eugenie Bouchard

         Romania si Canada, la egalitate dupa prima zi: Dulgheru o invinge magnific pe Eugenie Bouchard

         Canada si Romania sunt la egalitate, scor 1-1, dupa prima zi a barajului pentru Grupa Mondiala I a Fed Cup. In cel de-al doilea meci al zilei, Alexandra Dulgheru a obtinut o victorie superba, scor 6-4, 6-4, in fata lui Eugenie Bouchard, locul 7 WTA. Prefatat de un gest rusinos al lui Eugenie Bouchard, care a refuzat sa dea mana cu Alexandra Dulgheru in urma cu o zi, meciul dintre cele doua sportive a inceput ca din tun. Duelul a parut ca un dans sincron, intrucat cele doua jucatoare isi repetau miscarile la indigo. Dulgheru a facut break in primul game al meciului, dar Bouchard a intors imediat rezultatul...

         19 Aprilie 201519 comentarii
          Presa italiana anunta o surpriza in echipa Romaniei pentru meciurile cu Canada

          Presa italiana anunta o surpriza in echipa Romaniei pentru meciurile cu Canada

          Jurnalistii italieni au anuntat ca Alina Tecsor-Cercel pregateste o surpriza in echipa Romaniei pentru meciurile cu Canada, din Fed Cup. Potrivit presei din Italia, Alina Cercel se gandeste sa o arunce in lupta pe Andreea Mitu, ca a doua jucatoare de simplu, dupa Irina Begu. Cercel doreste sa ia aceasta decizie intrucat Mitu a avut rezultate mai bune in ultima perioada, la turneul de la Charleston. Partida dintre Romania si Canada se va disputa pe 18 si 19 aprilie, de la ora 20:00, in direct pe Ziare.com...

          17 Aprilie 2015
           Managerul Simonei Halep da cartile pe fata: Iata de ce nu joaca pentru Romania in Fed Cup

           Managerul Simonei Halep da cartile pe fata: Iata de ce nu joaca pentru Romania in Fed Cup

           Managerul Simonei Halep, fosta mare jucatoare de tenis Virginia Ruzici, a vorbit despre absenta numarului 3 WTA de la meciul de Fed Cup dintre Canada si Romania. Campioana de la Paris din 1978 sustine ca Simona are ca obiectiv principal in acest sezon castigarea Roland Garrosului, iar pentru a atinge aceasta performanta trebuie sa se pregateasca din timp. Participarea la turneele de la Stuttgart, Madrid si Roma reprezinta etape cheie din aceasta pregatire pentru Openul Frantei. "In primul rand, a fost o decizie dificil de luat din partea Simonei, dar in care am sustinut-o total. Lucrurile sunt mai complexe, motivele mai multe. Cum obiectivul pentru 2015 este Roland Garrosul, in vederea unui rezultat macar la fel de bun ca anul trecut, pregatirea pentru zgura trebuie sa inceapa inca de acum. Or, faptul ca la intalnirea de Cupa Fed contra Canadei se va juca pe hard i-ar fi intarziat Simonei inceperea acestei pregatiri cu doua saptamani. Plus calatoria lunga, dus-intors, din nou peste Ocean, dupa cele doua turnee mari, de la Indian Wells si Miami, unde rezultatele au fost excelente...

           09 Aprilie 20159 comentarii
            Reactia Irinei Begu dupa tragerea la sorti a meciurilor din Fed Cup: Ce spune despre Bouchard

            Reactia Irinei Begu dupa tragerea la sorti a meciurilor din Fed Cup: Ce spune despre Bouchard

            Irina Begu, jucatoarea care a calificat Romania in barajul pentru Grupa Mondiala a Fed Cup, a comentat tragerea la sorti a partidelor din playoff. Begu este multumita de adversara Romaniei, echipa Canadei, insa recunoaste ca este trista deoarece intalnirea se va disputa in deplasare. "Am avut o zi de pauza, dar acum am reinceput antrenamentele. Ma bucur ca vom juca impotriva Canadei, insa sunt un pic trista pentru ca nu vom juca acasa. Toate echipele sunt din ce in ce mai bune acum. Bouchard nu a jucat in weekend, dar exista sansa ca ea sa joace in aprilie. Va fi mult mai greu pentru noi daca se va intampla asa...

            10 Februarie 2015
             Adversar de calibru pentru Romania in Fed Cup

             Adversar de calibru pentru Romania in Fed Cup

             Echipa Romaniei de Fed Cup va avea o misiune aproape imposibila in playoff-ul pentru accederea in Grupa Mondiala II a competitiei, urmand a intalni echipa Serbiei. Meciurile de baraj se vor disputa pe 19 si 20 aprilie in tara noastra. Serbia era cel mai greu adversar pe care reprezentativa noastra il putea intalni in playoff, vecinii din sud-est avand doua jucatoare de top in echipa - Jelena Jankovici si Ana Ivanovici. Romania s-a calificat in playoff dupa un turneu aproape perfect in Ungaria, in cadrul Grupa I a Zonei Euro-africante, invingand tara gazda, Marea Britanie, Letonia si, in final, Ucraina...

             11 Februarie 20142 comentarii
              Romania a ratat calificarea in barajul pentru Grupa Mondiala

              Romania a ratat calificarea in barajul pentru Grupa Mondiala

              Echipa de Fed Cup a Romaniei a ratat, vineri, calificarea in Grupa Mondiala II, dupa ce a pierdut meciul decisiv cu Polonia, scor 1-2. Dupa ce au invins Croatia si Luxemburg, fetele noastre au cedat in confruntarea cu Polonia si sunt nevoite sa ramana in Zona Euro-Africana I a Fed Cup, echivalentul Cupei Davis la tenis feminin. Simona Halep a adus primul punct Romaniei, invingand-o pe Urszula Radwanska, scor 7-6, 6-4, dar poloneze au rasturnat scorul dupa cea de-a doua disputa la simplu si cea de dublu...

              03 Februarie 2012

               Urmareste Ziare.com pe

               Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                

               TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

               Florin Andone a inscris decisiv pentru echipa sa - ce spune impresarul sau despre un posibil transfer
               Florin Andone a inscris un nou gol pentru echipa sa, Deportivo La Coruna, care a remizat vineri seara, scor 1-1, in deplasarea de la Las Palmas, in...

               Meci direct intre Cosmin Olaroiu si Dan Petrescu: Cine a invins in derbiul romanilor din Emirate
               Echipele antrenate de Cosmin Olaroiu si Dan Petrescu, Al Ahli, respectiv Al Nasr, s-au intalnit vineri intr-o partida din etapa a 15-a a...

               Se despart Simona Halep si Darren Cahill? Ce spune antrenorul australian
               Australianul Darren Cahill a tinut sa dezminta, vineri, zvonurile potrivit carora ar urma sa se desparta de Simona Halep, informatie din presa...
               Platforma pentru solutionarea online a litigiilor