Ziare.com

Romania franta fed cup

Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

Ghinion pentru Romania: Situatia dificila cu care se vor confrunta fetele noastre in semifinala cu Franta si, eventual, in finala

Romania a disputat in deplasare, la Ostrava, intalnirea cu Cehia, castigata cu 3-2, in primul tur al Fed Cup, si tot departe de casa va juca si semifinala cu Franta. Vestile nu sunt mai bune nici pentru finala, acolo unde, daca se vor califica, fetele pregatite de Florin Segarceanu vor juca, de asemenea, in deplasare, indiferent de rezultatul celeilalte semifinale. De altfel, echipa de Fed Cup a Romaniei ar fi jucat in deplasare cu oricare reprezentativa prezenta in Grupa Mondiala a Fed Cup. Mai jos, gasiti explicatia Federatiei Internationale de Tenis (ITF) pentru aceasta situatie:...

11 Februarie 201911 comentarii
  Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

  Karolina Pliskova da o lectie de fair-play dupa victoria Romaniei din Fed Cup

  Karolina Pliskova a dat dovada de fair-play, dupa ce Cehia a fost invinsa de Romania si s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Ocupanta locului 5 in clasamentul WTA a recunoscut suprematia Romaniei si a felicitat echipa noastra. "Multumim publicului pentru tot sprijinul din sala si celor care ne-au urmarit la televizor. Am luptat din toata inima, dar romancele au fost mai bune de aceasta data. Va multumim pentru ajutor, am avut o saptmana grozava la Ostrava. Felicitari Romaniei!", a scris Karolina Pliskova pe Twitter...

  11 Februarie 20191 comentariu
   Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

   Cine e echipa Frantei, adversara Romaniei din semifinalele Fed Cup. Fetele noastre ar putea scapa de principalul pericol

   Romania va lupta pentru calificarea in finala Fed Cup cu Franta, o echipa cu o istorie net superioara. Fetele noastre nu vor avea o misiune deloc usoara in duelul cu Franta, o tara cu o experienta bogata in aceasta competitie. Franta se afla de cinci ani consecutivi in Grupa Mondiala I din Fed Cup, competitie pe care a castigat-o in 1997 si 2003. De asemenea, Franta a mai ajuns in finala in 2004, 2005 si 2016. Din lotul Frantei fac parte in acest moment Caroline Garcia, Alize Cornet, Pauline Parmentier, Fiona Ferro si Kristina Mladenovici...

   11 Februarie 2019
    Reactia capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei: "Nu am pierdut aceasta intalnire"

    Reactia capitanului nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei: "Nu am pierdut aceasta intalnire"

    Capitanul nejucator al echipei de Fed Cup a Cehiei, Petr Pala, a vorbit despre intalnirea pierduta duminica seara cu Romania. Petr Pala considera ca echipa pregatita, campioana la 6 din ultimele 8 editii ale Fed Cup, de el nu are ce sa-si reproseze si recunoaste meritele reprezentativei romane. "Nu am pierdut aceasta intalnire, Romania a castigat-o. In ultimul deceniu, astfel de intalniri stranse au mers in proportie de 90 la suta in favoarea noastra. Trebuie sa acceptam asta. Nu sunt dezamagit, doar pentru fete, pentru ca este greu sa vezi cat de suparate sunt. Dar au lasat totul pe teren. Ca intotdeauna, m-au facut mandru", a spus Petr Pala, potrivit site-ului oficial al Fed Cup...

    11 Februarie 2019
     Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

     Monica Niculescu a intrat in istoria tenisului romanesc dupa victoria minunata de la Fed Cup

     Monica Niculescu a reusit sa intre in istoria tenisului din Romania dupa victoria din meciul decisiv cu Cehia, ce a trimis echipa Romaniei in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a devenit jucatoarea care a obtinut cele mai multe victorii pentru echipa Romaniei la Fed Cup in intreaga istorie. Monica a ajuns la 31 de succese pentru Romania si a intrecut-o astfel pe Ruxandra Dragomir. "Este incredibil. Nu stiam ca am reusit acest lucru. Ma bucur foarte mult, mai ales ca este o victorie atat de importanta", a afirmat Monica la conferinta de presa...

     11 Februarie 20191 comentariu
      Ruptura totala in echipa Frantei de Fed Cup inaintea duelului cu Romania, din semifinalele competitiei

      Ruptura totala in echipa Frantei de Fed Cup inaintea duelului cu Romania, din semifinalele competitiei

      Franta, viitoarea adversara a Romaniei din semifinalele Fed Cup, a invins Belgia in Grupa Mondiala I, dar in echipa nationala s-a produs o ruptura totala. Caroline Garcia s-a intors in echipa Frantei dupa mai bine de doi ani de pauza si a reusit doua victorii, dar nu toata lumea a fost fericita. Revenirea Carolinei a afectat-o din plin pe Kristina Mladenovici, principala sa contestatara. Kristina a avut numeroase reactii dure la adresa Carolinei dupa ce aceasta a refuzat convocarile in ultimii ani, iar acum a fost trasa pe linie moarta de capitanul-nejucator al echipei...

      11 Februarie 20191 comentariu
       Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

       Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Fed Cup

       Ziare.com va prezinta cele mai importante comentarii aparute in presa internationala dupa calificarea superba a Romaniei in semifinalele Fed Cup. Iata ce scrie presa internationala despre succesul fetelor noastre: WTA Tennis: Halep o depaseste pe Pliskova, iar Romania uimeste Cehia in Fed Cup! Romania a ajuns in semifinale dupa ce Begu si Niculescu au produs un soc major, invingandu-le pe Krejcikova si Siniakova pentru a elimina campioana en-titre, Cehia. FedCup.com: Femeile minunate ale Cehiei au fost invinse dupa un meci decisiv ce pare ca reprezinta finalul unei ere. Intr-una dintre cele mai dramatice dupa-amieze - si seri - Halep nu a sarbatorit doar cea mai importanta victorie a ei din Fed Cup, ci si un succes de echipa ce a reprezentat aproape cea mai buna zi din cariera sa...

       11 Februarie 2019
        Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

        Simona Halep face dezvaluiri din vestiarul Romaniei: O tenismena nu mai dorea sa intre pe teren

        Simona Halep a facut dezvaluiri din vestiarul echipei Romaniei de Fed Cup, care duminica s-a calificat in semifinalele Fed Cup. Sportiva noastra a povestit ca, inaintea meciului decisiv de dublu, Monica Niculescu i-a transmis ca e dispusa sa ramana in tribune si i-a oferit locul in echipa de dublu. Totusi, Simona a refuzat si i-a zis Monicai faptul ca are incredere in ea ca poate castiga meciul decisiv alaturi de Irina. "Monica m-a intrebat inaintea meciului daca nu vreau eu sa intru in locul ei, ca ea avea emotii. I-am zis sa intre, ca avem incredere in ea. Am jucat ca o campioana uriasa cu Cehia", a afirmat Simona la Telekom Sport...

        11 Februarie 20192 comentarii
         Ghinion pentru Romania la tragerea la sorti din Fed Cup

         Ghinion pentru Romania la tragerea la sorti din Fed Cup

         Romania si-a aflat, marti dupa-amiaza, adversara din primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup 2019. Fetele noastre au avut ghinion la tragerea la sorti ce s-a desfasurat la Londra, urmand sa intalneasca una dintre finalistele din acest an, Cehia. Partida dintre cele doua reprezentantive se va disputa anul viitor, in Cehia, pe 9 si 10 februarie, anunta Federatia Romana de Tenis. Romania s-a calificat in Grupa Mondiala dupa ce a castigat barajul de promovare cu Elvetia. Echipa noastra, formata din Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina Camelia Begu si Mihaela Buzarnescu, cu Florin Segarceanu, capitan-nejucator, si Alina Tecsor, antrenor, a invins cu 3-1 in meciul disputat la Sala Polivalenta din Cluj-Napoca...

         24 Iulie 20182 comentarii
          Noul clasament din Fed Cup: Romania urca dupa victoria obtinuta in fata Canadei

          Noul clasament din Fed Cup: Romania urca dupa victoria obtinuta in fata Canadei

          Echipa feminina de tenis a Romaniei a urcat un loc si se afla pe pozitia a 10-a in clasamentul Fed Cup, dupa ce jucatoarele noastre au invins Canada cu 3-1, in weekend, la Cluj-Napoca, in primul tur al Grupei Mondiale II. Canada a coborat patru locuri dupa acest esec si se afla pe 18. Romania va juca pe 21-22 aprilie barajul pentru accederea in Grupa Mondiala, la care vor mai participa Australia, Italia si Slovacia, toate castigatoare in primul tur al Grupei Mondiale II, precum si echipele care au pierdut in primul tur al Grupei Mondiale, Belarus, Belgia, Olanda, Elvetia...

          13 Februarie 2018
           ITF a anuntat noul clasament din Fed Cup: Pe ce loc a ajuns Romania dupa esecul cu Belgia

           ITF a anuntat noul clasament din Fed Cup: Pe ce loc a ajuns Romania dupa esecul cu Belgia

           Federatia Internationala de Tenis a anuntat noul clasament al tarilor, in urma meciurilor disputate in Fed Cup la finalul saptamanii trecute. Conform noii ierarhii prezentate de forul mondial, Romania a coborat doua pozitii dupa esecul cu Belgia si a ajuns pe locul 14. Tara noastra are 3.315 puncte si a fost depasita de Belgia si Slovacia. Echipa noastra vine dupa trei infrangeri consecutive, in meciurile cu Cehia, Germania si Belgia, si se afla in continua scadere...

           15 Februarie 2017
           Alte articole despre: Romania clasament Fed Cup
            Cum arata noul clasament ITF: Pe ce loc a ajuns Romania dupa infrangerea cu Cehia din Fed Cup

            Cum arata noul clasament ITF: Pe ce loc a ajuns Romania dupa infrangerea cu Cehia din Fed Cup

            Romania a coborat doua locuri in clasamentul Fed Cup, stabilit de Federatia Internationala de Tenis, dupa infrangerea suferita in fata Cehiei (2-3), weekend-ul trecut la Cluj-Napoca, in primul tur al Grupei Mondiale, aflandu-se acum pe pozitia a 9-a, cu 4.395 puncte. Clasamentul este dominat in continuare de Cehia, dubla detinatoare a titlului, cu 32.980 puncte, urmata de Rusia - 15.032,50 pct, Italia - 12.460 pct si Germania - 11.350 pct. Nationala tarii noastre urmeaza sa-si afle, marti, adversara din barajul pentru Grupa Mondiala, cu ocazia tragerii la sorti de la Londra. Romania figureaza in urna a doua, alaturi de Belarus, Spania si USA, urmand sa joace impotriva uneia dintre echipele aflate in urma favoritelor, din care fac parte Rusia (nr.1), Italia (nr.2), Germania (nr.3) si Australia (nr.4)...

            08 Februarie 2016
             Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

             Romania, invinsa dramatic de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

             Echipa de Fed Cup a Romaniei a suferit o infrangere dramatica in sferturile de finala ale Fed Cup in fata Cehiei. A fost un duel pasionant, intins pe durata a doua zile, Cehia impunandu-se cu scorul de 3-2 dupa meciul decisiv de dublu. Ziua de duminica a inceput de la scorul de unu la unu, dupa ce Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Monica Niculescu a obtinut o victorie superba in fata Petrei Kvitova. In prima disputa a zilei, Simona a intrat in teren pentru a o infrunta pe Kvitova, dubla castigatoare de la Wimbledon...

             07 Februarie 201627 comentarii
              Romania urca spectaculos in clasamentul Fed Cup

              Romania urca spectaculos in clasamentul Fed Cup

              Victoria din meciul de la Montreal si, implicit, calificarea in Grupa Mondiala au facut ca echipa de Fed Cup a Romaniei sa urce spectaculos in clasamentul mondial. Fetele noastre ocupa in momentul de fata pozitia a saptea, cu 5912.50 puncte. Romania a urcat cinci locuri fata de precedentul clasament si este foarte aproape, la numai 10 puncte, de ocupanta locului sase, Olanda. Iata cum arata clasamentul primelor opt natiuni din Fed Cup:...

              21 Aprilie 2015
               Romania, in Grupa Mondiala a Fed Cup: Ce adversare putem avea

               Romania, in Grupa Mondiala a Fed Cup: Ce adversare putem avea

               Echipa de Fed Cup a Romaniei va avea o misiune dificila in Grupa Mondiala a Fed Cup, lista posibilelor adversare fiind impresionanta. Sportivele noastre ar putea intalni una dintre finalistele editiei din acest 2015, Rusia sau Cehia, dar si una dintre echipele care au castigat meciurile de baraj din weekendul trecut. Iata si lista potentialelor adversare ale Romaniei: Rusia...

               20 Aprilie 2015

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Ilie Dumitrescu ataca dur un patron din Liga 1: Trebuie sa fii bolnav!
                Fostul fotbalist Ilie Dumitrescu, in prezent analist sportiv, a lansat un atac dur la adresa unui patron din Liga 1. Dumitrescu nu este de acord...

                Cornel Dinu il ridiculizeaza pe antrenorul FCSB: E plastilina in mana lui Becali
                Cornel Dinu, fostul antrenor al lui Dinamo si selectioner al Romaniei, l-a ridiculizat pe antrenorul FCSB, Mihai Teja. Fostul tehnician spune ca...

                Tyson Fury a dat lovitura carierei: Contract de 100 de milioane de dolari!
                Tyson Fury a dat lovitura carierei si a semnat un contract cu o valoare incredibila, 100 de milioane de dolari! Pugilistul britanic va avea...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor