Ziare.com
Romania si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei si-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial ce va avea loc la finalul acestui an. Romania a fost repartizata in Grupa C, alaturi de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal si Kazahstan. Primele ...

21 Iunie 2019

Romania grupa ce handbal

Cristian Gatu reactioneaza dur dupa decizia IHF in cazul Romaniei - de ce am fost pedepsiti

Cristian Gatu reactioneaza dur dupa decizia IHF in cazul Romaniei - de ce am fost pedepsiti

Fostul mare handbalist roman si presedinte al federatiei Cristian Gatu a reactionat dur dupa ce tarii noastre nu i s-a mai permis sa organizeze turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio. Cristian Gatu spune ca FRH trebuie sa adopte o pozitie mult mai dura si a adus in discutie chiar si un posibil boicot din partea tarii noastre. "Asta e o practica mai veche a Federatiei Internationale, care nu comunica din timp. Orice regulament trebuie comunicat inainte de inceperea competitiei respective, nu dupa. FRH ar trebui sa se adreseze Federatiei Internationale de Handbal si apoi Comitetului Olimpic International...

24 Decembrie 20152 comentarii
  Grupa dificila pentru Romania la Mondialul de handbal feminin: "Cea mai grea"

  Grupa dificila pentru Romania la Mondialul de handbal feminin: "Cea mai grea"

  Nationala Romaniei are parte de o grupa dificila la Campionatul Mondial de handbal feminin. Conform tragerii la sorti ce a avut loc sambata in Serbia, nationala pregatita de Gheorghe Tadici a fost repartizata in Grupa D, alaturi de Ungaria, Germania, Cehia, Tunisia si Australia. "Tricolorele" au facut parte din urna a 3-a valorica. Cu Ungaria si Germania am jucat si la Campionatul European de anul trecut, ambele intalniri fiind pierdute 19-25 cu reprezentativa maghiara, respectiv 23-25 cu nemtoaicele...

  15 Iunie 20132 comentarii
   Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

   Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

   Presa sportiva din tara vecina a prefatat meciul cu "miza uriasa" dintre selectionatele Romaniei si Ungariei de la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Ungurii deplang absenta jucatoarei Zsuzsanna Tomori, care a fost suspendata pentur partida cu "tricolorele" din cauza unui cartonas rosu incasat cu Muntenegru. "Exista o miza uriasa in confruntarea romano-maghiara din aceasta seara (marti seara - n.red.) la Campionatul European de handbal feminin. Vestea proasta este insa ca Tomori a primit un cartonas rosu si are interzis cu Romania. Echipa noastra va evolua fara o jucatoare cheie din cauza unui cartonas rosu pe care Tomori nu-l merita. Expertii cred ca deciziile arbitrilor sporesc sansele Romaniei si Rusiei in cele doua meciuri pe care Ungaria le mai are de disputat in aceasta grupa", noteaza cotidianul Nemzeti Sport...

   11 Decembrie 2012
    Tadici, despre victoria Romaniei cu Spania de la Campionatul European de handbal

    Tadici, despre victoria Romaniei cu Spania de la Campionatul European de handbal

    Antrenorul Gheorghe Tadici a vorbit despre victoria obtinuta de nationala Romaniei in meciul cu Spania, de la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Selectionerul "tricolorelor" s-a declarat multumit de prestatia echipei, insa crede ca Neagu si compania inca nu evolueaza la capacitate maxima. "Am facut un meci foarte bun, atat in ofensiva, cat si in aparare. In atac am jucat mult mai bine decat in meciurile disputate la Vrsac. Putem insa evolua mult mai bine in atac. Ne concentram pe urmatoarele meciuri si o luam pas cu pas", a declarat Voina, conform site-ului oficial al competitiei...

    10 Decembrie 20121 comentariu
     Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

     Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

     Duminica s-a disputat prima etapa din cadrul Grupei II principale a Campionatului European de handbal feminin din Serbia, din care face parte si nationala Romaniei. "Tricolorele" au obtinut o victorie pretioasa cu Spania, scor 31-26, si au ramas in cursa pentru calificarea in semifinale, fiind ajutate si de succesul obtinut de Muntenegru in fata Ungariei, scor 28-26. Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal feminin Iata rezultatele inregistrate:...

     09 Decembrie 20121 comentariu
      Romania, in grupele principale ale CE de handbal feminin: Adversare si program

      Romania, in grupele principale ale CE de handbal feminin: Adversare si program

      Nationala Romaniei a obtinut, vineri, calificarea in grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin din Serbia. "Tricolorele" vor incepe grupa de pe locul 5 (din 6), cu un singur punct, si vor intalni Ungaria, Spania si Germania. Clasamentul Grupei II: 1.Muntenegru - 4 puncte...

      07 Decembrie 20122 comentarii
       Situatia finala in grupa Romaniei la Campionatul European de handbal feminin

       Situatia finala in grupa Romaniei la Campionatul European de handbal feminin

       Vineri seara s-a disputat ultima etapa in Grupa D a Campionatului European de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei.
       Iata rezultatele inregistrate:
       Rusia - Islanda 30-21
       ROMANIA - Muntenegru 20-23
       Clasament final:
       1.Muntenegru - 6 puncte
       2.Rusia - 3 puncte
       3.ROMANIA - 3 puncte
       -------------------------
       4.Islanda - 0 puncte
       Primele trei clasate s-au calificat in faza urmatoare.
       Romania va evolua in Grupa a II-a principala si va disputa prima partida duminica.

       07 Decembrie 20122 comentarii
        Romania pierde cu Muntenegru, dar se califica in grupele principale ale CE de handbal feminin

        Romania pierde cu Muntenegru, dar se califica in grupele principale ale CE de handbal feminin

        Nationala Romaniei a suferit, vineri, prima infrangere la Campionatul European de handbal feminin, pierzand meciul disputat in compania Muntenegrului, scor 20-23. Dupa victoria timida cu Islanda, "tricolorele" au abordat curajos meciul cu Muntenegru si, dupa un sfert de ora echilibrat pe tabela, elevele lui Tadici au reusit sa se desprinda chiar si la trei goluri diferenta. Beneficiind de aportul senzationalei Paula Ungureanu, Romania a intrat in avantaj la pauza, scor 10-9, chiar daca pe finalul primei reprize a mai pierdut din avansul castigat pe parcurs...

        07 Decembrie 20123 comentarii
         Gatu, despre egalul obtinut de Romania cu Rusia

         Gatu, despre egalul obtinut de Romania cu Rusia

         Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal (FRH), a declarat, marti seara, ca nationala Romaniei a facut un pas important in cadrul Campionatului European dupa remiza cu Rusia. "E un pas bun facut de echipa Romaniei. E o remiza, e adevarat, dar daca batem maine pe Islanda si apoi pe Muntenegru, nu avem probleme. M-a impresionat Tolnai, a aparat extraordinar. Sincer sa fiu, mi-a fost teama de primele 10 minute ale meciului, dar s-a dovedit ca a fost mai greu la final. Vreau sa le multumesc fanilor nosti prezenti la meci din Timisoara, Arad, Craiova, Resita si de unde au mai venit. Ne-au facut sa ne simtim ca acasa, ca si cum aceste Europene ar fi fost la noi", a declarat Cristian Gatu, pentru Mediafax...

         04 Decembrie 2012
          Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

          Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

          Marti seara s-a disputat prima etapa din faza grupelor la Campionatul European de handbal feminin organizat in Serbia, in cadrul caruia participa si nationala Romaniei. Iata rezultatele inregistrate: Muntenegru - Islanda 26-16 ROMANIA - Rusia 21-21...

          04 Decembrie 2012
           Nationala feminina de handbal debuteaza la Campionatul European. Totul despre turneul din Serbia

           Nationala feminina de handbal debuteaza la Campionatul European. Totul despre turneul din Serbia

           Campionatul European de handbal feminin din Serbia incepe marti, zi in care debuteaza si nationala Romaniei impotriva Rusiei (ora 21:15 - direct Ziare.com). Organizat in Serbia, desi Olanda a castigat, dar s-a retras apoi, turneul final va avea loc pe patru sali, dintre care cea mai importanta este cea din Belgrad (22.680 de spectatori), unde vor avea loc semifinalele si finalele. La acest european participa 16 nationale, care au fost impartite in patru grupe. Primele trei clasate din fiecare grupa merg apoi in doua grupe a cate sase echipe, din care primele doua clasate isi asigura prezenta in semifinale...

           04 Decembrie 2012
            Nationala de handbal feminin a Romaniei, grupa grea in calificarile pentru Olimpiada

            Nationala de handbal feminin a Romaniei, grupa grea in calificarile pentru Olimpiada

            Odata cu incheierea Campionatului Mondial de handbal feminin din Brazilia, Romania si-a aflat adversarele din calificarile pentru Jocurile Olimpice. Reprezentativa pregatita de Radu Voina a fost repartizata in Grupa 1, alaturi de vicecampioana mondiala, Franta, vicecampioana Asiei, Japonia, si Angola sau Muntenegru. Ultima echipa din grupa, Angola sau Muntenegru, se va decide in momentul in care se va termina Campionatul Africii. In cazul in care angolezele vor castiga, atunci Muntenegru va face parte din grupa noastra...

            19 Decembrie 20111 comentariu
             Nationala feminina de handbal, cea mai buna echipa romaneasca din ultimii 10 ani - Sondaj Ziare.com

             Nationala feminina de handbal, cea mai buna echipa romaneasca din ultimii 10 ani - Sondaj Ziare.com

             Nationala feminina de handbal a fost desemnata de cititorii Ziare.com cea mai buna echipa romaneasca din ultimii 10 ani. Echipa care a cucerit bronzul la Campionatul European din 2010 a fost votata de 37,04% dintre cititorii Ziare.com care au participat la sondaj, fiind urmata de Oltchim Ramnicu Valcea cu 27,74% din voturi si Steaua cu 18,97% din voturi. Pe locul patru se afla CFR Cluj, fiind votata de 9,84% dintre cititori, pe locul cinci este nationala de rugby cu 2,19% din voturi, locul sase este ocupat CSU Asesoft cu 1,66%, iar pe locul sapte se situeaza, la egalitate, HCM Constanta si nationala de fotbal, cu 1,28% din voturi...

             30 Decembrie 20101 comentariu
              Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

              Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

              Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22, in primul meci din cadrul grupei principale a Campionatului European. In primul meci al Grupei I principale, "tricolorele" au dat piept cu nationala Croatiei, un adversar facil, in fata caruia nu puteau lua in calcul decat o victorie. Startul partidei a fost unul foarte dificil, croatele incercand sa impuna un joc lent pentru a tine pasul cu echipa pregatita de Radu Voina. Pana la pauza, Romania nu a reusit sa se desprinda, cea mai mare diferenta inregistrata pe tabela fiind de numai doua goluri. Croatele s-au tinut scai si au profitat de aproape orice eroare din defensiva echipei noastre...

              13 Decembrie 20106 comentarii
               CE handbal: Rezultatele inregistrate marti

               CE handbal: Rezultatele inregistrate marti

               Marti s-au disputat primele meciuri ale Campionatului European de handbal feminin ce are loc in Macedonia.
               Iata rezultatele inregistrate:
               Grupa C:
               Suedia - Belarus 21-21
               Rusia - Austria 31-22
               Grupa D:
               Croatia - Serbia 30-26
               Germania - Macedonia 25-22
               Miercuri vor avea loc meciurile grupelor A si B.

               03 Decembrie 2008

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Dumitru Dragomir dezvaluie motivul pentru care Contra nu l-a mai convocat la nationala pe Mitrita
                Alexandru Mitrita n-a mai fost convocat timp de 8 luni la nationala Romaniei, iar Dumitru Dragomir dezvaluie motivul pentru care jucatorul lui New...

                Presa din Italia anunta ca Inter i-a stabilit pretul lui Ionut Radu: Motivul pentru care gruparea "nerazzurra" renunta la portarul roman
                Ionut Radu a fost rascumparat in vara de Inter, insa ar putea fi cedat in perioada urmatoare. Presa din Italia anunta ca gruparea antrenata de...

                Contra reactioneaza dupa criticile primite in ultimele zile
                Cosmin Contra reactioneaza dupa ce a fost criticat dur pentru iesirea reprobabila avuta la adresa atacantului George Puscas in timpul meciului...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor