Ziare.com
Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

Ziua de joi nu a fost una reusita pentru Romania la Jocurile Olimpice si s-a incheiat foarte repede. Atletul roman Andrei Gag a ratat la limita calificarea in finala probei de aruncarea greutatii. Romanul a ratat primele doua aruncari, iar la a ...

18 August 2016

Romania jocurile olimpice 2016

Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de vineri

Vineri, 12 august, va fi ziua in care Romania isi va imbogati palmaresul cu a doua medalie de la Jocurile Olimpice, editia 2016, insa ramane de vazut daca Mergea si Tecau ne vor aduce aurul sau argintul. Tot vineri, nationala feminina de handbal va disputa un meci decisiv pentru calificarea in sferturile de finala ale turneului olimpic. Dar iata care este programul romanilor: Tenis de masa, de la ora 16:00 - echipa feminina a Romaniei - turul 1...

12 August 2016
  Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

  Jocurile Olimpice 2016: Programul de joi al romanilor

  Dupa o noua zi fara medalii la Jocurile Olimpice, delegatia Romaniei are sansa de a intra pe lista celor medaliate la Rio in cursul zilei de joi. Mergea si Tecau, in turneul de tenis, si echipa feminina de spada ne pot aduce, in sfarsit, pe podiumul olimpic. Site-ul Ziare.com va prezinta programul romanilor de joi: Canotaj, de la ora 14:30 - Laura Oprea, Madalina Beres - semifinale doua rame...

  11 August 2016
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

   Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

   11 August 2016
    Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

    Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

    Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a patra. Reprezentantii nostri au continuat prestatiile oscilante, insa am dat si semne de revenire. Vestile bune au venit inca de la inceputul zilei din partea fetelor de la canotaj, care au obtinut calificarea in semifinale atat la dublu rame cat si la dublu vasle. In schimb, canotorii au dezamagit iar. La tenis, Andreea Mitu si Raluca Olaru au fost eliminate in optimile de finala, insa au avut in fata o pereche mult mai bine cotata...

    10 August 20161 comentariu
     Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

     Jocurile Olimpice 2016: Programul sportivilor romani de marti

     Ziua de marti, a patra de concurs de la Jocurile Olimpice, va fi una destul de linistita pentru sportivii romani, care vor intra in concurs in probe de canotaj, tenis, judo, box sau natatie. Site-ul Ziare.com va prezinta programul complet al zilei pentru reprezentantii nostri: Canotaj, ora 15:50 - Pirghie Cristi, Palamariu George - recalificari 2- Judo, ora 16:00 - Natea Daniel - calificari plus 100kg...

     09 August 2016
      Jocurile Olimpice 2016: Mergea si Tecau, in sferturi la dublu

      Jocurile Olimpice 2016: Mergea si Tecau, in sferturi la dublu

      Florin Mergea si Horia Tecau s-au calificat in sferturile de finala ale turneului olimpic de dublu masculin. Cei doi romani au trecut in optimile de finala de mexicanii Santiago Gonzalez si Miguel-Angel Reyes, pe care i-au invins in doua seturi, insa cu ceva emotii, scor 6-3, 7-6 (9). Mai departe, pentru Mergea si Tecau ar putea urma un duel de lux, impotriva celui mai bun tenismen al planetei. Adversarii lor din sferturi vor fi invingatorii duelului dintre Marcelo Melo / Bruno Soares si Novak Djokovici / Nenad Zimonjici...

      08 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

       Prima zi "plina" de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare. Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal. Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola. Ziare.com v-a tinut la curent pe tot parcursul zilei de sambata cu rezultatele sportivilor romani...

       07 August 20165 comentarii
        Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de duminica

        Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de duminica

        Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a anuntat ordinea in care vor intra in concurs sportivii nostri in cursul zilei de duminica, a doua zi de concurs de la Rio. Emotiile vor incepe pentru noi inca de la ora 15:00 si, daca vom avea rezultate bune, am putea face o noapte alba in asteptarea tuturor evolutiilor "tricolorilor". Iata programul zilei: Tenis de masa, ora 15:00 - Dodean Monteiro Daniela - turul II simplu...

        07 August 2016
         Jocurile Olimpice 2016: A doua victorie romaneasca

         Jocurile Olimpice 2016: A doua victorie romaneasca

         Sportiva Daniela Dodean Monteiro a obtinuta sambata a doua victorie romaneasca la Jocurile Olimpice de la Rio, in primul tur al probei de simplu la tenis de masa. Daniela a invins-o pe indianca Mouma Das, cu un categoric 4-0 la seturi, intr-un meci in care problema invingatoarei nu s-a pus niciun moment. In turul urmator, Daniela Dodean o va intalni pe Li Qian, jucatoare de origine chineza care insa reprezinta Polonia. Spadasina Ana Maria Popescu (fosta Branza) este cea care a adus prima victorie romaneasca la Rio...

         06 August 2016
          Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

          Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

          O parte dintre sportivii romani prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro si-au exprimat gandurile, inaintea debutului in competitie, intr-un clip postat de gimnastul Marian Dragulescu, pe pagina personala de Facebook. "Doamne ajuta! Suntem cu totii emotionati, abia asteptam sa incepem competitia. Sper sa prindem o zi buna, sa ne calificam in primul rand, iar in finala vedem noi", a declarat Dragulescu. Urmariti, in format LIVE TEXT, evolutia romanilor in probele de sambata Jucatorul de tenis Horia Tecau va debuta la Rio, sambata, de la 17:00, alaturi de Florin Mergea, in proba de dublu. Cei doi sportivi din Romania vor juca in primul tur impotriva unui cuplu din Argentina, Federico Delbonis/Guillermo Duran...

          06 August 2016
           Situatie neasteptata pentru Romania la Jocurile Olimpice: Larisa Iordache nu s-a putut antrena la Rio

           Situatie neasteptata pentru Romania la Jocurile Olimpice: Larisa Iordache nu s-a putut antrena la Rio

           Delegatia Romaniei de la Jocurile Olimpice a fost pusa intr-o postura neasteptata, una dintre sportivele deplasate la Rio neavand unde sa se antreneze. Potrivit celor de la Gazeta Sporturilor, Larisa Iordache, rezerva Catalinei Ponor la gimnastica, nu a efectuat niciun antrenament in ultimele patru zile, de cand a ajuns in Brazilia. Motivul este unul incredibil, ea neavand la dispozitie o sala in care sa se pregateasca. "E o situatie pe care doar o relatam. Cine trebuia sa se ocupe, nu stim", a spus Lucian Sandu, antrenorul gimnastelor...

           04 August 2016
            Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

            Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor din prima zi de concurs de la Rio

            Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a publicat recent programul sportivilor nostri din prima zi de concurs de la Rio. Sambata, 6 august, primii romani care isi vor face debutul la Olimpiada vor fi Daniela Dodean, Eliza Samara - ambele la tenis de masa, si Serghei Tvetcov - ciclism. Iata programul romanilor: de la ora 15:30...

            29 Iulie 2016
             Jocurile Olimpice 2016 Primele probleme pentru romani la Rio: Tevi stricate, boiler nefunctional (Video)

             Jocurile Olimpice 2016 Primele probleme pentru romani la Rio: Tevi stricate, boiler nefunctional (Video)

             Sportivii romani ajunsi deja la Rio se lovesc de primele probleme in satul olimpic, ei reclamand faptul ca locurile de cazare au neajunsuri destul de mari. Ca si australienii, romanii au constatat ca in blocurile construite de brazilieni unele tevi sunt sparte sau lipsesc cu desavarsire, boilerele nu functioneaza intotdeauna si nu au apa calda, iar muncitorii care lucreaza la finisaje si reparatii se plimba pe holuri laolalta cu sportivii. Conform jurnalistului Catalin Tolontan, prezent la Rio, olimpicii nostri nu sunt prea suparati de aceste neajunsuri si incearca sa repare chiar ei ceea ce pot...

             27 Iulie 2016
              Simona Halep, Begu, Niculescu, Tecau si Mergea merg la Jocurile Olimpice - oficial

              Simona Halep, Begu, Niculescu, Tecau si Mergea merg la Jocurile Olimpice - oficial

              Cinci jucatori de tenis din Romania au obtinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Simona Halep, Irina Begu si Monica Niculescu ne vor reprezenta in intrecerea de simplu feminin, in timp ce Horia Tecau si Florin Mergea vor face pereche in intrecerea de dublu masculin. "ITF a publicat in aceasta dimineata clasamentul sportivilor calificati la Jocurile Olimpice de la Rio. Astfel, la tenis, Romania va fi reprezentata de trei sportive la simplu: Simona Halep, Irina Begu si Monica Niculescu, iar la dublu masculin de perechea Horia Tecau/Florin Mergea. Felicitari tuturor si mult succes!", se arata intr-un comunicat al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR)...

              06 Iunie 2016
               Jocurile Olimpice 2016: Tehnologia care va ajuta atletii sa evite accidentarile

               Jocurile Olimpice 2016: Tehnologia care va ajuta atletii sa evite accidentarile

               La Jocurile Olimpice de vara din 2016, ce vor avea loc in Rio de Janeiro, atletii vor fi ajutati de o aplicatie si de tehnologia de stocare in cloud pentru a evita accidentarile. Medicii ce vor insoti echipele participante vor folosi produse IT ca sa aiba grija de sanatatea competitorilor, se arata intr-un comunicat remis Ziare.com. Astfel, ei vor utiliza o versiune bazata pe cloud a aplicatiei Centricity Practice Solutions (CPS), dezvoltata de GE Healthcare, ca registru oficial pentru pastrarea fiselor medicale electronice (EMR)...

               08 Martie 2016

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Simona Halep prefateaza duelul cu Angie Kerber de la Eastbourne: "E foarte periculoasa"
                Simona Halep a vorbit despre duelul spectaculos cu Angie Kerber din sferturile de finala de la Eastbourne. Sportiva noastra a recunoscut ca va...

                Transfer spectaculos pentru Ianis Hagi: Fiul "Regelui" poate ajunge la Borussia Dortmund
                Ianis Hagi are sanse foarte mari sa dea lovitura dupa Campionatul European de tineret, tot mai multe echipe fiind pe urmele sale. Nemtii de la...

                Probleme la nationala de tineret a Romaniei inaintea semifinalei de la Euro: "Incercam sa-i aducem cu picioarele pe pamant"
                Selectionerul nationalei de tineret a Romaniei, Mirel Radoi, a marturisit ca se confrunta cu o problema aparte, el avand dificultati in a-i face pe...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor